Binnenland. waarvan 8153 met doodelijken afloop. Hamburg al leen komt daarin voor met 17074 ziekte- en 7377 sterfgevallen. Men behoeft zich niet af te vragen, wolk droevig vertoom deze handelsstad .maken zal. In de aanstaande najaarszitting de.r Provinciale sta ten van Zeeland, zal .onder meer behandeld worden •een schrijven van den lieer J. van Kaalte, directeur van de maatschappij ik üchehte te Vlissingen, naar aanleiding van de.in de zomervergadering gevallen beslissing omtrent de kwijtschelding van korting. Verder komt ter tafel een voorstel van liet gede puteerd college tot aanhouding van het adres van ingezetenen van Ellewoutsdijk, Driewegen, Oudelande .■en Ovezande om eene aanlegplaats te maken aan de haven van Ellewoutsdijk, in verbaud met een nader ingekeuien adres van den gemeenteraad van Borssele ■om een steiger te bouwen bij de Zuiduol aldaar. Nog is aan de orde een voorstel tot het plaatsen -van een gebouwtje voor wachtkamer, bergplaats van goederen en voor een kantoortje aan de buitenhaven te Ter neuzen. Verder een voorstel naar aanleiding van het. schrij ven van burgemeester en wethouders van Westkapelle om subsidie uit de provinciale fondsen voor genees- Aundige hulp en een voorstel tot oprichting van een waterschap „de Damcspolder" en tot vaststelling van een reglement voor dat waterschap. In het voorstel tot het verleenen van subsidie aan de gemeente Westkapelle wordt erop gewezen dat de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, die -omtrent deze aanvrage gehoord is, het verzoek ten zeerste ondersteund, omdat er, met het oog op de jneerendeels arme bevolking, weinig vooruitzicht be staat dat zich te Westkapelle, althans in den eersten tijd, een geneeskundige zal vestigen en dus van elders in de behoefte aan geneeskundige hulp, mede voor het verrichten van vaccinatie en doodsschouw, moet worden voorzien. Met dit gevoelen van den inspecteur kunnen Ged. staten zich zeer goed vereenigen; ook hun komt het van groot belang voor, dat in eene uitgestrekte ge meente als Westkapelle zooveel mogelijk geneeskundige meent,. En daarom bidden wij u, het misverstand te vergeten, dat in kwade dagen de goede arbeiders en ■den goeden heer van elkander vervreemdden, en uit mijnen mond de verzekering van ons aller liefde en •vereering aan te nemen. Moogt gij nog vele jaren tot welzijn van het ge heel aan ons hoofd staan in gezondheid en kracht op dat wij, kan het zijn, over vijf en twintig jaar even vroolijk als nu het feest vieren van het vijftigjarig bestaan der fabriek en uit volle borst roepen kunnen „Lang leve onze mijnbeer Reimann En „hoezee, hoezee, lang moge hij leven l" klonk iet geroep der verzamelde menigte. Beimaun drukte, geroerd door de eenvoudige woor den van den opzichter, de ruwe handen van de af gevaardigden der arbeiders, en trad arm in arm met Emma, dicht aan het hek van den trap. „Vrienden!" zeide hij met ontroerde stem, „ge hebt mij door de bewijzen uwer liefde en toegenegenheid eene groote en onvergetelijke vreugde bereid en ik dank er u van ganscber harte voor; want ik zie er uit, dat mijne bemoeiingen om steeds hand aan hand met mijne arbeiders te gaan, niet zonder gevolg ge- hleven zijn, en dat ge erkend hebt, dat ik het goed met u meen. Gij allen, die hier verzameld zijt, zijt heden mijne gasten, want deze dag is een dag der eere zoowel voor u als voor mij, en niet alleen de arbeid zal ons vereeuigen, maar ook de vreugde en liet vroolijk gejubel van het feest. En dit feest heeft boven alle eene dubbele betee- •kenis voor mij. Ik vier niet alleen het vijfentwintig jarig bestaan der door mijn vader opgerichte fabriek, maar ook het sclioone heerlijke feest der verzoening met mijne arbeiders, aan wier vlijt en degelijkheid ik voor een groot deel den goeden uitslag mijner zaken te danken heb. Vergeten zijn reeds lang de donkere schaduwen, die tusschen ons lagen. De na jaarsstormen zijn er over heen gegaan. En nu ver wacht ik, dat ook gij den wrok vergeet, dien gij mis schien in stilte nog tegen mij voedt, en mij in den moeilijken tijd, die voor de indrustie aangebroken is, vast en getrouw zult steunen. Wat mijne zwakke krachten vermogen, om uwe positie voortdurend te verbeteren, en tot een goed einde te brengen, zal geschieden. En zoo beantwoord ik uwe gelukwenschen met een hoezee op den arbeid en den arbeidersstand EINDE. hulp te verkrijgen zij. De finanoieele draagkracht van Westkapelle is ge ring en de toestand is sinds het overzicht, dat der Staten voor vijf jaren werd aangeboden, eer acliter- dan vooruitgegaan. Het gaat de krachten der gemeente te boven om, behalve de f 550 door haar uit te geven vooi den geneeskundigen dienst, andermaal f 300 daarvoor te bestemmenzij is echter bereid voor de verhooging der jaarwedde van den geneesheer f 100 meer uitte trekken. ■Op grond van het bovenstaande stellen Ged. staten •voor om 1" ter voorziening in de geneeskundige hulp te Westkapelle een jaarlijksoh subsidie aan liet bestuur dier gemeente te verleenen van f 100, mits een ^gelijk subsidie van wege bet rijk worde verstrekt 20 aan het subsidie de voorwaarde te verbinden, dat voor de geneeskundige hulp uit de gemeentekas eene bijdrage worde gegeven van minstens f 400 30 te bepalen, dat het subsidie zal ingaan op 1 Januari 1893 en bij het bestaan eener vacat ure zal ophouden. Lit Berkel en Rodenrijs schrijft men aan de N. K. Ct. Sinds Dinsdag 1. 1. is er hier inkwartiering. Een detachement militairen teil getale van 93 man, onder bevel van den len luitenant van het 4e regiment infanterie F. A. Spaan, te Leiden, kwam omstreeks half tien ure hier aan, ter bewaking van den afge - sloten kring van mond- en klauwzeer. Onmiddelijk kreeg elk man zijn biljet en kon zijn kwartier gaan opzoeken. Hoewel het niemand heugt, dat alhier ooit inkwar tiering is geweest en het wel eenige ontevredenheid verwekte, de mare, dat, niettegenstaande zich alhier nog geen geval van mond- en klauwzeer had voor gedaan, wij toch onder den afgesloten kring kwamen te behooren, ging alles zeer geregeld en was ieder gereed zijn logé zoo aangenaam mogelijk te ontvan gen; dank zij de door den burgemeester genomen voorzorgen, o. a dat ieder ingezetene verwittigd was, inkwartiering te krijgen, dus voorbereid op den ge- vreesden last, om inkwartiering te moeten verstrekken. Er lieerscht dan ook tusschen de ingezetenen en de militairen een goede geest, waartoe zeker veel bij draagt het flinke en humane oplreden van den com mandant, die zijne onderboorigen door zijn gestreng heid, waar noodig, ontzag weet in te boezemen, maar tevens door zijne rechtvaardige handelwijze door allen wordt bemind, en hoe moeilijk zijne taak ook is, voornamelijk door de uitgestrektheid van da grens, die hem ter bewaking is toevertrouwd, toch de be langen van zijne minderen nooit uit het oog verliest. Gelukkig is slechts een klein gedeelte van Berkel afgesloten. De weg naar de markten te Rotterdam en Leiden is nog vrij, hetgeen voor de veehouders alhier van vermogenden invloed is, daar de verkoop van vet vee eerst nu voorgoed is aangevangen. In overleg_met en door de goede zorgen van den burgemeester wordt voor de manschappen uitstekend gezorgd. Het is dan ook zaak, dat de soldaten goede voe ding en kleeding krijgen, want het is waarlijk geen baantje, om vooral in den nacht en dan in dezen guren tijd van het jaar twee uur op wacht in een polder te staan. Voor deze gemeente, die tot dusverre van ziekten is vrij gebleven, is het te hopen, dat de eischen, die aan de militairen worden gesteld in het belang van den veestapel, geen oorzaak zullen worden, dat de Berkelsche menschhcid daardoor zal moeten lijden. Naar wij vernemen zijn er heden ochtend reeds vetleeren laarzen aan de manschappen verstrekt en zullen ze ook de volgende week van mantels worden voorzien. Wij hebben nu goeden moed, dat de jongens in een staat zullen komen om weer en wind te kunnen trotseeren en blijkt het noodig, dat dan de militaire autoriteit nog meerdere maatregelen, in het belang van de gezondheid der minderen, zal treffen. BRESKENS, 31 October 1893. Bij het gehouden examen voor do acte der vrije- en orde oefeningen voor de gymnastiek is o. m geslaagd de heer J. P. Vergouwen te Oostburg, en mej. E. Frelier (van Grocde) thans te Vlissingen. Nog slaagden mej. T. Siebenga te Aardenburg, en de heeren P. J. Leenhouts, te Sluis en C. Zijderveldt te Arnhem, benoemd lioofd der chr. school te Sluis. Tot gemeente-secretaris en telefonist te Bier vliet, is benoemd de heer W. Maarleveld aldaar. Met ingang van 1 Nov. is tot bostbode van Oostburg naar Zuidzande en Cadzand benoemd, Jac. van Houte. De uitslag der lating voor de nationale militie, is' voor onderstaande gemeenten als volgt Gemeente BRESIvE.YS. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Getrokken n om mere. 1 NAM E N der LOTEL I NG EN. Opgegeven Reclames. i Abraham de Munek 2 Pieter Abraham Jansen 3 Franpois Moelker gebreken 4 Jacobus Quaars '5 Pieter Johannes Collcmeijer 6 Jacobus Plcijte I 7 Izaak Boekhout ff 8 Marinus van de Woestijue broederdienst 9 Johannes Martinus Mulder 10 George Willem Risch li 11 Hendrik van de Sande 12 Pieter Jacobus Winde eenige zoon 13 Jacobus Willem Besemer 14 Jacob van Male broederdie nst 15 Josephus de Vos 16 Jacobus de Vuijst 17 Marinus van den Broeke gebreken 18 Oornelis van de Velde 19 Michiel Versprille 20 Pieter Jacobus Wemelsfelder in dienst Gemeente GROEDE. 1 Johannes de Martelaere 2 Reinier Sclioo 3 Franciscus Bernardus Tanglie broederdienst 4 Theofiel van Akker 5 Pieter de Hullu eenige zoon 6 Johannes Jacobns Ras broederdienst 7 Abraham Deij 8 Adriaan Mattheus Brakman 9 Abraham de Hullu eenige zoon 10 Abraham Izaak de Visser 11 Jacob Contant broederdienst 12 Izaak de Kramer 13 Jacobus Jannis de Groote 14 Jannis Notebaert 15 Pieter Hnisheere eenige zoon 16 Franpois J. van de Plassehe gebreken 17 Jacobus Jannis Crince gebreken 18 Jannis de Brulje te klein 19 Jacob de Brauwer broederdienst 20 Franpois Haartsen gebreken 21 Petrus Begijn broederdienst 22 Pieter Oosterling 23 Bernardus Boidin 24 Abraham Verhage 25 Pieter Hendrik Mol 26 Johannes Michiel Risseeuw n 27 Jacobus Marinus Bouwens Gemeente MElittVLIET. Pieter de Groote Jacob de Maillie Jacobus Lucieer Abraham Datthijn Pieter de Meijer Izaak de Bruijne Pieter Hoste gebreken broederdienst gebreken u broederdienst Gemeente SCIIOONDIJKE. Jacobus Butler G. J. II. Geertsema Beekering Izaak Kornelis Bruijsschaart Pieter Willem Leenhouts Jannis van Male Willem Koekenberg Kornelis Bruijsschaart Hendrik J. Kouwenberg Jannis Poissonnier Augustus Corijn Abraham de le Lijs Jacobus Johannes de Badts Izaak van de Sande Jacobus de le Lijs Willem J. Ross Pieter A. Leenhouts Marinus Kareis Pieter Luteijn Izaak Risseeuw Pieter Izaak Lambreelits Izaak Willemsem Bemardus P. Breemes Abraham Wisse gebreken broederdienst gebreken broederdienst eenige zoon broederdienst gebreken

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2