voor ZEEUWSCH VLAANDEREN. Najaarsstormen, No. 56. Zaterdag 22 October 1892. 2f jaargang. FEUILLETON. NIEUWSBLAD A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 ets; franco por post 45 ets. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaars, Brievengaarders en den Uitgever. AD VKRTENTÏ E P R IJ S Van 1 tot ra uiet 4 regels 25 ets.elke regel meer 5 ets. (boute lettors worden naar plaats ruimte berekend. .Vdvortentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij (len Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. 1)1 El,ÏAIAN, te Breskens. POLITIEK OVERZICHT. De politie te Londen schijnt een goede vangst ge daan te hebben, in de arrestatie van een zekeren Fran cois, een der snoodste handlangers van Ravachol. Bij het lezen van dien laatsten naam, denkt men on willekeurig aan een zeer gevaarlijk deel der mensch- heid. Francois schijnt verdacht te worden medeplichtig te zijn aan de ontploffing in het restaurant-A ery te Parijs. Zoodra de Fransche anarchisten van uit Parijs hun ne tenten te Londen hadden opgeslagen, was door den Franschen gezant een bevel van aanhouding, voornamelijk tegen Francois, uitgevaardigd. Tusschen de uitvaardiging en de uitvoering van het bevel was echter een groot verschil, want hoe zeer de politie ook een oogje in het zeil hield, het was niet moge lijk hem te snappen. De naam werd natuurlijk in een Fngelschen veranderd, en telkenmale wist hij de politie te verschalken. De vorige week was deze hem te knap, en heeft Francois, al zij het dan ook na een wanhopig verzet, gearresteerd. Bij het eerst» verhoor heeft hij alle medeplichtig heid aan Ravachols „heldenstukken" ontkend. Ook in het hof bleef hij zijn onschuld staande houden. De tijd zal echter leeren, in hoeverre zijne bewe ringen berouw baar zijn. Werd de vorige week door verschillende Belgische bladen medegedeeld, dat de opvolger van wijlen prins de Chiinav, als minister van buitonlandsohe zaken, 32. DOOR R. URAUiV. Vrijwillig was bet mrcrcndeel der arbeiders, die het werk gestaakt haddon, teruggekeerd, blijde dat zij, bij den algetneenen stilstand van zaken, nog werk kouden vinden, onveiachillig onder welke voorwaarden. En Reimann had het volk niet uitgezogen, de looncn niet verminderd. „Zoolang ik nog ecnigszins bestaan kan, zal ik mijn volk niet mociclijk vallen," zeide hij. „Dat mogen diegenen doen en verantwoorden, wien na hunne mis lukte ondernemingen geen ander middel overblijft, om hunne verliezen, die zij aan zichzelven te wijten heb ben, te dekken. Zij mogen verder zondigen, tot ein delijk de wrekende Nemesis ben achterhaalt. Tusschen mij en mijn werkvolk zal billijkheid cn goede gezind heid hecrschcn." Een gedeelte der arbeiders cn wel diegenen, die een nauwkeuriger onderzoek van hun doen en laten meenden te moeten vrcezen, hadden terstond na den brand de stad verlaten. Maar ook Ilempel was sedert dien nacht spoorloos verdwenen. Zijne vlucht scheen des te, onverklaarbaarder, daar niemand in de verste verte de betrekking kon vermoeden, die er bestond tusschen hem en den brandstichter, die door zijn ver schrikkelijk uiteinde aan den arm van den wereldlij ken rechter was ontkomen. Reimann bood zicli vrijwillig aan, om do voogdij schap op zich te nemen van de dochter van den her gevonden was in den persoon van graaf de Me'rode, de „Moniteur" blijft voorhands zwijgen, als een te genspraak op de voorbarige perstijdingen. Dewijl nu reeds sedert 8 maanden de portefeuille van bui- tenlandsche zaken zonder eigen departementhoofd is, blijkt het wel, dat het zeer moeilijk is, in de clericale partij een minister te vinden. Alen beweert echter dat de reden hoofdzakelijk gelegen is, in den wenseh van minister Woeste, om niet iemand, buiten het kader der volksvertegenwoordiging staande, te benoemen. Nu schijnt de heer Beernaert wel cenige waarde te hechten aan de vriendschap van zijne collega, want om blijkbaar uiet bij hem in ongenade te vallen, tracht hij aan diens weusch te vuldoen. Vandaar de moei lijkheid om een geschikt persoon te vinden en den langen duur der vacature. De mededeelingen der pers zijn zeker ontleend aan het feit, dat minister Beernaert de porteftuille van buitenlandsche zaken had aangebod n aan graaf de Mérode, maar daar deze niet tot de volksvertegen woordiging behoort, had baron de Looz-Corswarem den heer Beernaert beloofd zjn mandaat voor het district Hasselt neder te leggen, ten einde plaats te maken voor Graaf de Mérode, de candidaat-minister. Daar duikt op eeus eene nieuwe moeilijkheid op, want baron Corswarein trekt ter elfder ure zijne be lofte, om af te treden, in, omdat, volgens zijne ver klaring, zijne kiezers zich niet van hem willen laten scheiden en zich evenmin een opgedrongen eandidaat uit Brussel zullen laten welgevallen. Ziedaar, het verloop der zaak, die reeds menige pen in beweging bergicr, aan wie hij zooveel verplicht was. Spoedig echter stond hij zijne pas verkregen rechten af aan den meesterknecht Karei Midler, die, nadat zijne won de aan het hoofd genezen was, Anna als zijne vrouw geleidde naar het lieve huisje, dat Reimann haar tot een uitzet ten geschenke hail gegeven. En intusschen kwam de zomer in hel land. Een heerlijke Juuimorgèii daagde, en toen de stralen der opkomende zon de fabriek beschenen, verlichtten zij een nog nooit gezien schouwspel. Als altijd kronkelde de rook boven de hooge schoor- steenen in de heldere lucht, maar men boorde niet het geraas, dat anders de stoomketel en de machines op dezen tijd van den dag maakten. De ijzeren mon sters lagen in diepen slaap, maar op de plaats daar entegen bemerkte men een des te levendiger ge woel. Vlijtige handen waren den geheelen nacht druk bezig geweest de kale muren inet groen loof, met bonte vlaggen en zinnebeeldige tiguren te. versieren, en j uist uu werd onder leiding van den ouden opzichter de laatste hand gelegd aan de versiering van de opge ruimde en zorgvuldig schoongemaakte plaats, die een buitengewoon vriendelijkcn en feestelijkcn aanblik aan bood. En hoe later het werd, des te levendiger. De ar beiders kwamen met hunne vrouwen cn kinderen in feestgewaad van Ostheim en van Herms, tot de groote plaats nauwelijks de menigte der verzamelden kon bevatten. In 't midden stonden de arbeiders, in rijen ge schaard, en in 't rond cene bonte schaar van vrou wen en kinderen, bloedverwanten en bekenden. Aan allen kon men zien dal zij vroolijk gestemd waren aller oogen staarden vol verwachting naar den vlag- gestok op het achtergebouw, waarnaast een jonge ar- heeft gebracht niet alleen, maar ook menige verzuch ting zal hebben doen slaken over de weinige avan- eatie van Belgische parlementaire tin standen. Die verzuchting zal dan toch ook voorzeker wel van toe passing zijn op de grondwetsherziening. liet moet dan ook gezegd worden, dat daarin niet veel voort gang waar te nemen is. Het getal der inkomende voorstellen bij de commissie van XXI vermeerdert steeds, en het moet erkend worden, dat daardoor het werk wel ecnigszins vertraagd wordt, doch dat neemt niet weg, dat bedoelde commissie met te wei nig spoed t« werk gaat, om aan het verlangen van velen te voldoen. De arbeiderspartij of liever de „algemeen kiesrecht- club" begint dat dralen moede te worden, cn heeft in eene gehouden vergadering besloten, om door mid del van vergaderingen, adressen, betoogingen, optoch ten enz. propaganda voor hunne zaak te maken, en wat meer leven in de brouwerij te brengen. Door socialistische arbeidersverenigingen in Hene gouwen was reeds te voren eer. ongeveer gelijkluidend besluit genomen, nl. tot het houden ceaer groote be tooging, op 1 November a. s. bij de opening der zitting van de Kamer. Dat het jaar 1892 in Duitschlands geschiedboeken een treurige bladzijde zal beslaan, behoeft wel geen betoog, wanneer wij de officieële opgaven van de jongste cholera—epidemie nagaan. Deze berichten toch wijzen cijfers aan, waarvoor men als 't ware met schrik terugdeinst. Tot 24 September kwamen in Duitsckland niet minder dan 18605 gevallen voor beider stond, die, de hand boven de oogen houdend in de richting naar Ostheim uitkeek. Plotseling wenkte hij met de hand en gre.cp het touw van den vlaggcnstok. Eone algismec.no beweging maakte zieli meester van de verzameldentoen steeg de vlag langzaam in de. hoogte en breidde zich ma jestueus uit in den morgenwind. Thans ontstond een onderdrukt gefluister, eene levendige drukte op de plaatsde rijen der arbeiders drongen achteruit en lieten een (link pad open van de poort tot aan den tra)i naar het kantoordaarop volgde, eenige minu ten lang, eene aderalooze etilte. Nu hoorde men den hoefslag van paarden, hel rol len van een rijtuig, en de equipage vau den fabrikant, waarin deze zat met zijne jonge vrouw, wier gelaat van vreugde straalde, reed de plaats op. Een luid hoezee weerklonk, alle mutsen vlogen in de hoogte en vrouwenhanden goten een bloemenregen uit over het rijtuig, dat langzaam door de jubelende menigte heen voortreed tot aan den trap. Reimann was in liet rijtuig gaan staan, een glim lach van blijden trots zweefde om zijne lippen. Nu sprong hij er uit en ging met zijne vrouw den stee- nen trap op, welke leuning met groene guirlanden om wonden was. Daarboven wachtte hem eene deputatie op, met den ouden Jlüller aan het hoofd. //In naam der gezamenlijke werklieden," begon de ze onder dc diepste stilte der aanwezenden, „brengen wij u ouzo welgemeende gelukwenschen op dezen dag, waarop dc fabriek vijfentwintig jaar bestaan heeft. Slechts weinigen zijn nog hier tegenwoordig, die onder mijnheer uw vader, dc opening der fabriek medegc- vierd hebbenmaar de harten dor arbeiders kloppen even vurig voor den braven zoon, als zij voorheen voor den braven vader geklopt hebben want wij heb ben ondervonden, dat gij het eerlijk en goed niet ons

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1