voor ZEEUWSCH VLAANDEREN. najaarsstormen, No. 55. Zaterdag' 15 October 1892. 2e jaargang. FEUILLETON. Binnenland. ABONNK M E N T S PRIJS: Vrr 3 maanden 40 ets; fVanco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaars, Brievengaarders en den Uitgever. ADYEKTENTIEF KT J S Van 1 tut en tnet 4 regels 25 ets-. elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond hij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breuken» POLITIEK OVERZICHT. In het jaar 1894 zal er te Antwerpen eene ten toonstelling gahouden worden, gelijk aan die van 1885 aldaar. Sedert eeuigen tijd lieeft het een twistgeschrift uit gemaakt, waar de expositie zoude gehouden worden, te Antwerpen of te Brussel. Elk der locale bladen streed voor zijne parochie. Docli om redenen, die zeer overwegend zijn, is eerstgenoemde stad aangewe zen. Waar we hierboven van „overwegende redenen" spraken, bedoelen we de fïnancieele. Brussel heeft uit de staatskas eene som gelds noo- dig tot de bereiking van het doel, dewelke Antwerpen niet behoeft. Van daar dat deze laatste stad den doorslag in deze questic heeft gegeven. Bij gelegenheid van de dricjaarlijksche tentoonstel ling van sclioone kunsten en de viering van den honderdsten jaardag dier eerste expositie, te Gent, is deze door koning Leopold met een bezoek vereerd, ondanks het vermoeden der Gentschc bevolking, dat l. M. die de gebruikelijke opening der tentoonstelling niet heeft bijgewoond, ditmaal in 't geheel niet naar Gent zoude komen, omdat men meende dat de koele houding der bevolking bij voorgaande bezoeken uit vrees voor socialistische betoogingen daarvan dc oor zaak was. De Koning is echter toch gekomen en door de bevolking met sympathie en eerbied ontvangen. Bij de beschouwing van verschillende voorwerpen kwam I. M: levens in aanraking met onderscheidene kunstenaars, voor wie hij een hartelijk woord had. Met den Iioogleeraar Paul Fredericq onderhield dc koning zich over di Kongo-qnestie, in de volgende bewoordingen „In dit oogenhlik is het met den Kon go een weinig als met eene onvoltooide schilderij, eene schets, die de schilder verplicht zou zijn geweest aan het publiek in zijn werkhuis ten toon te stellen. Men moet wachten tot de schilderij voltooid is om ze te bcoordeelen. Overigens, ik heb een groot ver 31. DOOR B. BRAM. Een verschrikkelijke kreet klonk uit aller monden als verlamd stonden de mannen, met de lederen vuur- emmers in de hand, en staarden naar de vlammen en haar offer. „Burmeister 1" riepen eindelijk verscheidene stem men. „De brandstichter I" riep Karei. De brandstichter 1 Eene rilling doorliep de rijen der mannen het was alsof een ieder de ijskoude hand der vreesclijkc Nemesis voelde. „Redt hem ladders hier Dit geroep verbrak den ban, die op allen lag. In allerijl werd een groote vuurladder aangebracht en onder tallooze moeilijkheden opgezet, daar van alle kanten de vlammen uitbraken en het reddingswerk bemoeilijkten. Maar nu deed zich een nieuwe zwarigheid op. De ongelukkige scheen zijn bezinning verloren te hebben trouwen in de openbare meening. (iij weet, gelijk ik, dal zij eene groote rol in de geschiedenis speelt, en wel terrein.' I. M. scheen zeer voldaan over het bezoek, want hij drukte de hoop uit, eerlang naar Gont terug te komen, om de muurschilderingen te bezichtigen va:i den voor korten tjjd overleden schilder Canneel, in de St. Annakerk. Dinsdag der vorige week heeft bij het Duitsclie rijksdepartement van financiën eene conferentie plaats gehad met belanghebbenden ten opzichte van de ta- haks-ind ustrie. In de buitenlandsehe pers is er over geschreven dat de Regeering het plan had om de belasting en het invoerrecht op tabak niet. 30 a 40 mark te ver- hoogen. De „National Zeitiug" weet mede te dee- len, dat het verhandelde dier conferentie niet den indruk maakt alsof er reeds eene overeenstemming was verkregen, waarop dit bericht gegrond zoude kunnen zijn. Wel was men eenstemmig omtrent de vraag of het tegenwoordige belasting—stels ,1 van bil.no llandscll labrica.it moest behouden blijven, waarbij op elke 100 kilo eene heffing van 45 Mark verplichtend is. Op het punt van de verhooging van 85 mark per dub! el- oeutner tot 115 mark, was minder overeenstemming tusschen het rijksdepartement en het Pruisisch be stuur der indirecte belastingen waar te nemen, wijl dit bestuur, ondersteund door de importeurs, iu liet ontwerp de bedoeling wilde nederleggen, dat bij eene verhooging van het invoerrecht tot op 115 mark de belasting van 45 op 75 mark per dubbelcentner worde gebracht. Zoowel de Noord- als de Zuid-Duitsche vertegen woordigers van de tabakscultuur waren vóór verhoo ging van invoerrecht, echter iu dien zin, om de binnenlandsche belasting op hare tegenwoordige hoogte te behouden en het invoerrecht op 125 mark te stel len. Naar gehang van de instemming der zienswijze van kermend hing hij aan de nok, zonder op het roepen der mannen te letten, die hem toeschreeuwden zich snel op de ladder te begeven, die in het midden reeds begon te branden. „Hij is radeloos van angstwe moeten hem halen.' De noodbalk houdt geen vijf minuten meerriep een oude man uit het dorp. Niemand bood zich aan tot het waagstukmet blecke, angstige gezichten staarden de mannen naar den ongelukkige, die een zekeren dood tegemoet ging. Niemand wilde zijn eigen leven wagen voor den vreem deling den brandstichter Daar sprong Karei uit de menigte voor den dag' „Ik haal hem riep hij, terwijl hij de ladder be gon op te klimmen. Ademloos staarden allen den waaghals na. Doch opeens hoorde men een dof gekraak een wilden kreet uit honderd keelen en een geweldige von kenregen steeg knetterend ten hemel, gevolg door zwarte rookwolken. De nok was ineengestort en had onder hare gloei ende pninhoopen den ongelukkige begraven, wiens misdadige hand den brand had aangestoken. De kreet van ontzetting der bewoners van Herms werd beantwoord' door een krachtig hoera van buiten. Die van Ostheim waren aangekomen, welke, hun twist met den fabrikant vergetend, met Rcimann aan het Pruisische b lasting-bestunr zal het afhangen of de belasting en het invoerrecht gelijkelijk, dan wel of alleen het invoerrecht eene verhooging zal moeten ondergaan. De enkele gevallen van cholera, welke te Am sterdam zijn voorgekomen, deden begrijpelijkerwijze de vraag rijzen, hoe de lijders be.smet waren gewór den. In de meeste gevallen was het niet mogelijk deze vraag afdoende te beantwoorden. Bij een tweetal ge vallen, welke zich Donderdag aldaar op Oostenburg voordeden, heelt men de oorzaak wel kunnen na gaan. Een op Oostenburg wonend echtpaar had het na- menlijk noodig gevonden de hegralenis van een te Maarsen aan de cholera overleden familielid te gaan bijwonen. Niet alleen stelde men zich zelf aldus aan liet gevaar bloot, maar het echtpaar nam zelfs de beide kinderen, het eene van 22 maanden, het ander van 3 jaar mede. Het treurig gevolg was, dat beide kinderen door de cholera werden aangetast. Het jongste kind is kort na de overbrenging in de barak overledenvoor het behoud van het andere kind, dat mede daar ver pleegd wordt, bestaat veel vrees. Mede is naar de barak vervoerd zekere vrouw V is- ser uit de Laurierdwarsstraat. De toestand dezer patiente is vrij bevredigend. Of zij aan Aziatische dan wel aan inlandsclie cholera lijdt, is nog niet uit gemaakt. Vrijdag werd Kappelle aan den IJsel door den ge neeskundigen inspecteur bezocht. Nadat daar de noodigc maatregelen ter atzoiideriDg en ontsmetting zijn genomen, heeft zich de ziekte niet voortgeplant. Het totaal aantal choleragevallen, daar waargenomen, bedraagt ilians zes. Eene barak voor opneming cm clioleraljjdcrs is in gereedheid gebracht er is' voor hun hoofd eenparig toegesneld kwamen, oin In- krachten te vereenigen met die van Ilerms ter be teugeling van den gemeenschappelijke!! vijand, liet vuur. Den geheelen nacht woedde de brand. Den ge- heelen nacht worstelden honderden krachtige mannen met het ontketende element, en toen de morgen aan brak was het gevaar voorbijde achtergebouwen wel iswaar een rookeude, gloeiende puinhoop, doch de fabriek gered. In het aangezicht van de plaats, waar de brand gewoed had, gaven de verbitterde vijanden elkander de ruwe handen als oude vrienden, die wel voor kor ten tijd verschil hadden gehad, maar die door weder- zijdsche achting weder tot elkander waren geleid. Kciinanns gelaat stond zeer ernstig, toen hij tegen den morgen nitgeput naar huis terugkeerde, en zwaar moedige gedachten bewolkten zijn voorhoofd. XI. Maanden waren sedert de in het vorige hoofdstuk vermelde gebeurtenissen verloopen, de aarde had haar kleed verwisseld, de zon scheen weder en het eerste frissche groen vertoonde zich aan hoornen en strui ken. Ook in het leven der mensehen, zoowel van enke len als van geheele volken, hadden diep ingrijpende jSaBrSre

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1