voor ZEEUWSCH VLAANDEREN. Iet Dieiwe KIESRECHT-ONTWERP. najaarsstormen Zaterdag 8 October 1802. 2° jaargang. FEUILLETON. No. 54. NIEU A B O N X K M E X T S P R 1 J S Per 'J maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaars, Brievengaarders en den Uitgever. A' D V E R T E X T IE P R IJ S Van 1 tot en met t regels 25 ets.; elke. re.gel meer 5 c's. Groote letters worden naar plaats, ruimte berek -lid. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagn amiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den l it^ever C. Dl KLEM AN, te Breuken.". Van verschillende zijden openbaart zich de zucht naar algemeen kiesrecht. De wetgevende lichamen, van wie eigenlijk die wensch moet. bevredigd worden, beginnen allengs huntie roeping in dezen te begrijpen en trachten op bevredigende wijze aan den volkswil te voldoen. Algemeen kiesrecht is echter een zeer ruim veld en 't is voorzeker zeer gevaarlijk om zich op dat terrein te begeven, ja zelfs voor den wetgever, die aan eene grondwet gebonden is, oumogelijk uit te voeren. En wie zal ontkennen, dat aan een dergelij ke volksuiting geene bezwaren verbonden zijn. Ziedaar eene korte ontboezeming, die velen zich zul len hebben laten ontvallen, bij bet vernemen van het ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht in Neder land. Minister Tak, die dienaangaande een voorstel van wet bij de volksvertegenwoordiging aanhanging zal maken, kan thans reeds de zelfvoldoening smaken, dat de critici der bianenlandsciie pers zeer welwillend jegens zijn ontwerp gestemd zijn. We! worden beden kingen geopperd, wel wil deze aan dit, gene aan dat artikel snoeien, doch over het algemeen, en dat zegt al veel, maakt het geen onaangenameu indruk. Het kiezerskorps zal vermeerderd worden met on geveer 500.000 en alzoo een aanwas tot 800.000 kiezers verkrijgen. Van bet kiesrecht ziju uitgesloten zij, die, volgens art. 80 der Grondwet, in het jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, vau eene instelling van weldadigheid of een gemeentebe stuur onderstand hebben genoten, m. a. w. die door deze bedeeling, blijken niet in hun eigen onderhoud of dat. van hun gezin te kunnen voorzien. En toch, ondanks deze duidelijke explicatie, is de Standaard, het hoofdorgaan der anti-revolutionaire partij, niet op haar gemak over de uitsluiting van de bedeelden, voor wat betreft, die ondersteund wor den, door instellingen van weldadigheid, omdat van dezen, onderstand genietende Van de liefde, volstrekt ao. AT 3 BlIt Al A. Hij sprong op de as en stond op het punt zijné schouders door do smalle opening te wringen. Daar sprong hij van schrik terug, struikelde en viel op den grond, terwijl een kreet, die door merg en been drong, aan zijne lippen ontsnapte. Een dof geknars werd gehoord het molenrad begon langzaam te draaien cn met een geraas als van den donder stortte liet bergwater op de houten spa ken. De oppasser had de sluis opgetrokken oui de fa briek van water to voorzien, om den brand te blus- schen. De laatste, conigo weg tot redding was Bur- meister daardoor afgesneden. Toen Karei op de plaats kwam, waren de stokers juist bezig de spuit uit liet wagenhuis te, halen. Hij spoedde zich er heen in haalde de slang er uit. „Gauw, mannenriep hij „anders verbrandt de geheele fabriek niet bewezen is, dat zij niet in hun onderhoud kun nen voorzien. W e laten die beoorderling voor wat ze is, en zul len onze lezers trachien mede te doelen, wie wèl kies gerechtigd zal worden; ld. zij, die zijn Nederlander, de door de kieswet te bepalen ker.tei kenen van ge schiktheid en maatschappelijke!! welstand bezitten en den door de wet te benalen leeftijd, welke niet be neden 28 jaren mag zijn, lubben bereikt. Als kenteeken van geschiktheid wordt thans aan genomen de kennis van lezen en schrijven, te bewij - zen door een eigenhandig geschreven aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatst, terwijl als maat staf voor maatschappelijken welstand het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin wordt voorgeschreven. We dienen nog even aan te stippen dat bet aantal kiezers, waarover thans bij deze wet moet, worden be slist, die voor leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal en Provinciale Staten betreffen. En juist deze bepaling geelt aan de radicale partij, bij monde van „de Amsterdammer, Dogbl. v. Ned,'' de verzuchting op de lippen, dat zij het betreurt, dat de minister niet tegelijk met de verkiezingen voor de Staten-Generaal en Provinciaal ook die voor de ge meenten hoeft willen regelen, en ook dat aan het be ginsel van vertegenwoordiging der minderheden geen lioogere eer wordt bewezen dan welke begrepen is in het voorstel tot splitsing der veelvoudige kiesdistric ten. Ieder zingt alzoo zijn liedje op zijn eigen wijs. Het is echter een ontwerp van wet, dat aangeboden is. En tusschen ontwerp en ieet, ligt een verschil zoo groot en een weg zoo lang als de tusselienruimte, van af 's ministers kabinet tot het Staatsblad. Aan een reeks van gevaren staat zulk een ontwerp bloot alvorens het 't doel der reis, in dezen het Staatsblad, heelt bereikt. In de Tweede Kamer toch zitten geoefende tuin lieden, wier snoeimes soms zoo scherp snijdt, dat nie- „Het geeft niets," antwoordde de eene, „er is nog geen water." Als om zulks te weerspreken, bruisten juist-Je gol ven der bergbeek liet kanaal in, betgeen door de man nen met een vroolijk hoera begroet word. In liet volgende oogenblik lagen de, zuigers er in. „Aangepakt, mannenbeval Karolvier kracliti- I ge vuisten vatten de balans aan, Karei nam de straal- pijp van de slang in zijne handen en richtte de wa terstraal op de vlammen. Terwijl de drie mannen met inspanning van alle krachten het woedende element zochten te bedwingen, luidden in Ostheim en Herms de klokken elf rfepeil de inyvoners met hare metalen stemmen te-hulp. Itecds kwamen uit het dorp enkele arbeiders ge spoed, juist te rechter tijd, om de uitgeputte stokers van de pompen af te lossen. Aan redtliug van de houtschuren en van hot kantoor viel niet meer te denken, dat zag reeds iedereenwant de wind ver breidde de vlammen met verbazende snelheid. Maar daar het achtergebouw nog vrij was, zoo bestond er hoop den brand te beperken en de fabriek te behou den. Juist kwamen die van Ilerms met de spuit aan, aangevoerd door Kareis vader, die zic'u terstond met eenige vertrouwbare mannen naar het kantoor begaf, om de kast en de boeken in veiligheid te brengen. nige loot wordt weggerukt en vaak tal van iuentin gen plaats vinden, zoodat vau liet oorspronkelijke slechts de schim meer te herkennen is. M ijl reeds is gemeld, dat hot ontwerp gocu onaangenainen in druk heeft gemaakt, is 't wel niet të denken, dat de Kamer haar geheel zal ontbladeren. Bereikt het ontwerp het Staatsblad en wordt het alzoo tot wet verheven, dan zal bij de yerschilleude partijen wel een nieuwsgierigheid ontstaan en een in 't donker rondtasten, om te weten hoe hoog het cij fer der getalsterkte zal koiuen te staan <\ji vermoede lijk ook wel bij de bevrediging van die nieuwsgie righeid eene zelfvoldoening over de overwinning ofte wel een heimwee naar vervlogen heerschappij. POLITIEK (IVF.lt/JCUT, Legerwetten, of liever wijzigingen in dezelve, schij nen nu eenmaal niet in een goeden reuk te staan. Heeft die wet, in ons land eene scheuring teweeg gebracht tusschen politieke bondgenooten, ook in Duitschland, waar reeos maanden het voor en tegen geschreven is over eene wet tot (egerorpanisatie, trekt zij de aandacht Van zeer velen. En geen wonder, want de Uegeering wil de leger- sterkte in vredestijd verhoogen met 95,000 man. Voor die opoffering wordt in ruil niets gegeven, wat gelijkt op minder diensttijd, waardoor het ontwijfelbaar vast staat dat hei oorlogsbndget enorm zal verhoogen. De Keizer heeft den rijkskanselier toestemming voor het plan der wet geschonken, doch met liet oog op den tweejarigen diensttijd, is dit niet, dan met moei te gegaan. Het nieuwe legerplan dobbert tusschen drie moge lijke gevallen, en wel samenwerking met het centrum, aftreding van Caprivi en ontbinding van den Rijks- dag. De druk der zwaardere lasten op de Dnitsehe on derdanen, is voor ijfiU Rijksdag een motief om de wet en met deze, Caprivi té doen vallen. ATIeéii op lilt Het was boog tijd, want het vuur had verbazende vorderingen gemaakt. Do benedenverdieping van de houtschuur stond geheel in brand, dajir. de sebrijn- ivi rkers lerkplaatscii voldoende braudsiof leverden. Vonken spattend, boven .de schoursteeuen uitslaan de, steeg de geweldige vlam ten donkere hemel op, spottend met de onmachtige inspanningen der zwakke meuschen die. het durfden wagen ziju zegetocht te trachten te versperren. N'adat Burmeister bekomen was van de verdooving, waarin hij door den val van de as geraakt was, had hij beproefd den anderen vleugel van het gebouw te bereiken, om zoo niet de vrijheid, dan toch bet le ven te. redden. Doch het w as reeds te laathet vuur had de geheele, zoldering aangetast, de weg naar die zijde, waarin het kantoor lag, was afgesneden. Met een wanhopigen kreet vloog de misdadiger weder naar den kant, vanwaar hij zooeven gekomen was, in de hoop om door de schrijnwerkerswerkplaats misschien nog een uitweg naar buiten te vinden. Of hij daarbij het werkvolk van Herms juist, in handen liep, was hem nu onverschillig. Hij wilde alleen maar den gewelddadige!! dood iu de begeerige vlammen of in den verstikkenden rook ontkomen. Maar pok hier was geene redding meer mogelijk. Reeds boven aan de kleine trap sloeg hem dichte rook tegen. Hij sprong verschrikt terugde oogén

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1