Binnenland. ïtuks vee. De Studenten in de Moliammedaansclie godgeleerd heid, die zich in talrijke menigte bij de moskees te •Constantinopel opbonden, zijn zeer dweepziek en blij- kon gevaarlijk te zijn voor de rust. van den Staat. 'Onder voorwendsel, dat er te veel van die heeron zijn, en de godsdienstscholen een te sterke bevolking heb ben, zijn niet minder dan 2000 dezer toekomstige priesters door politie en militairen aan boord gebracht van. 10 verschillende atoombooten, die hen naar elders zullen overbrengen, 't Is ontegenzeggelijk een zeer krasse maatregel. Roovers hebben bij Osage Cety in Kansas een spoor wegongeluk veroorzaakt, waarbij vijf personen gedood en verscheidenezeer zwaar gekwetst werden De we- tenscliap dat met dien trein 1,000,000 dollars werd vervoerd, heeft de bandieten tot dit boos opzet ge leid. Toch hebben zij Iran doel niet bereikt. Al de waggons, met uitzondering van drie slaapwagens wer den omvergeworpen en gedeeltelijk verbrijzeld. De •waggon met sleti schat was voor hen onbereikbaar, ■daar deze lag onder de overblijfselen van de verbrij zelde wagons. Verscheidene officieren van 't garnizoen te Bucnos- •Ayres zijn gearresteerd, verdacht van betrokken te zijn in een samenzweeriug tegen de Regeering. Zij lub ben reeds bekend. Over den aard der samenzweeriug neem t de Regeering de grootste -stilzwijgendheid in acht. Men verwacht nog strengere maatregelen, doch ■de bevolking blijft rustig. Bij beschikking van den minister van binucnland- sohe zaken van 21 dezer, n». 520G', afdeeling onder wijs, is bepaald dat het examen, ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, voor de tweede maal in dit jaar zal aanvangen op 17 October, en dat in de commissie, met bet afnemen van dit exa men belast, die te Middelburg zitting zal honden, zijn benoemd tot lid en voorzitter, inr. C. de Witt Hamer, schoolopziener in het distriet Goes; tot leden P. van der Meulen, leeraar aan de hoogcre burgerschool tc Goes; J. II. van der Bel, on derwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg; P. D. Oost Livense, onderwijzer aan ee- nc openbare lagere school te VlissingenG. Wit, hoofd cener openbare lagere school te Sluismejuffrouw A. S! Beugel, onderwijzeres aan cene openbare lagere school te Middelburg; mejuffrouw .1. Berkbout, on derwijzeres in de gymnastiek aan openbare lagere scho len te Dordrecht ■c. tot plaatsvervanger van den voorzitter, J. C. Fa- bius, inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie d. tot plaatsvervangende leden: F. van Dixlioorn, hoofd eener openbare lagere school te Ter Neuzen; .mejuffrouw E. J. Korthals, onderwijzeres in de gym nastiek aan openbare lagere scholen te Dordrecht. Ook de Eerste Kamer der Staten-Generaal nam jl. Woensdag de belasting-wetten aan. bromde hij halfluid. Toen veegde hij met zijne hand het bloed van zijn gelaat, en spoedde zich, zoo hard hij loopen kon, naar de plaats, waar de heide sto kers, die bij de vuren de nachtwacht hadden, reeds bezig waren de brandspuit in gereedheid te bren gen. Burmeister bad intusschen, niettegenstaande den vorstikkenden rook, zijn weg vervolgd. Toen hij bet midden van den zolder bereikt had, zag hij, dat het vuur reeds de eene helft van het huis had aangetast en de vlammen liet dak uitsloegen. Maar aan de linkerzijde was de zolder nog vrij. De rook verstikte hem bijna. Maar leven en vrijheid hingen er immers van af en vastbesloten ijlde bij voorwaarts. Hij strui kelde over balken en blokken, stond weer op, viel nogmaals en zoo kwam hij strompelend en tuimelend in de afdeeliugen aar. de andere zijde van liet gebouw, die, tegen den wind liggende, bijna geheel vrij van rook waren. Gemakkelijker baalde bij nu adem en eeue onderdrukte vreugdekreet ontsnapte aan zijne lip pen. Nu snel de trap af naar de werkplaatsen. In dit gedeelte vau het gebouw had hij voorloopig niets van den brand te vrcezeu, want de storm jaagde de vlam men in tegenovergestelde richting. Nu spoedig door liet gat in den muur, dan was hij in vrijheid (Wordt vervolgd.) Tengevolge daarvan treden met 1 1893, in werking 1° ile heffing eener vermogingsbelasling. Die belasting zal verschuldigd zijn naar de waarde van het vermogen, zoo onroerend als roerend (behal ve meubelen enz.), na aftrek van de schulden. Het onroerend goed wordt berekend «p liet twintigvoud der belastbare opbrengst (nieuwe schatting). Vrijge steld zijn echter alle vermogens die minder dan 13000 bedragen. Wie van 131A00U netto vermogen be zit, betaalt 2 belasting, wie /II15000 beeft, ƒ4. Vau f 15000 tot 200,00(1 vermogen wordt 1,25 geheven van elke ƒ1000, doch eerst na aftrek van een vrij bedrag van 10000. Van ƒ200,000 is dns de belasting verschuldigd over 190,000, waarvan ƒ1,25 per ƒ1000, 237,50 bedraagt. Over al wat iemand meer dan 2 ton bezit, is hij boven dat be drag nog fi van elke 1000 verschuldigd, vail 5 ton dus t'237,50 -j- ƒ000 ƒ837.50. 2". de rermie (lering run sommige evenredige regi stratie- en hypotheekrechten Daal door zal men aan den tisous, bij overdracht van onroerend goed, waartoe men dikwijls door nood gedwongen moet overgaan, slechts ongeveer een der de van de tegenwoordige rechten hebben te betalen. Sc. de afschaffing van dm accijns op reep zoodat men niet meer noodig zal hebben zich met allerlei vaak schadelijke middelen te behelpen, om de belas ting op zeep te ontgaan. As. ,/e verlaging van den accijns op mul van J 9 tot ƒ3, dus tot slechts een derde van liet tegenwoor dige. bedrag. 5°. de rerhooging ran den accijns op het gedistil leerd van ƒ00 tot ƒ03. Door deze maatregelen wordt aan accijnzen op eer ste levensbehoeften, als zout en zeep, een bedrag van A'/j millioen gulden prijsgegeven, en daarentegen uit gedistilleerd, dat zeker geen levensbehoefte is, 12 ton meer geheven. De verlichting aan accijnzen bedraagt dus in allen gevalle 3 millioen. Tevens wordt door de aanzienlijke verlaging der mutatierechtcn, die terecht vaak een „belasting op liet ongeluk" zijn genoemd, een bedrag van ruim A'/> mil lioen opgeofferd. Volgens de plannen der regeering zal voorts de grondbelasting op de ongebouwde eigendommen, in verband met de invoering der nieuwe schattingen (peraequatie), worden verlaagd met ongeveer 1 mil lioen, en wensoht de. regeering ook de tollen op rijks- water- en landwegen te doen vervallen, wat een of fer van 5 5 6 ton zal kosten. Door deze maatregelen zullen dus, te zamen voor 8 a 9 millioen, eenigc bestaande drukkende belastin gen en heffingen worden verminderd. (HhlA.) ItllF.SKF.VS, 30 September 1893. 11e loting voor de lichting der nationale mili tie van liet jaar 1893 zal ilit jaar plaats hebben, als volgtte I.lzendijke, Maandag 17 October des voormiddags te 9 uren voor IJzcndijke en te 10 'uren voor Schoondijke, Groede, Breskens, Nieuw vliet, Waterlandkerkje, Hoofd plaat en Biervliet. Sluis. Woensdag 19 October, des vooriniddags te 9,30 voor Sluis en te 10,30 voor Cadzand, Oostburg en Zuidzande en des middags te 12 uren voor Aar denburg St. Kruis, Eedc en Retranchcment. De uren zijn berekend naar den Ainsterdamscbcn tijd. Maandagavond heeft alhier even buiten de kom dei gemeente, een treurig ongeluk plaats gehad. Een jongen, naar men zegt, pas 12 jaren oud, in dienst van den voerman V. d. G. te Oostburg, men de een wagen, geladen met steen. Die wagen werd door een inet riet geladen wagen achtervolgd, waar naar bedoelde jongen keek, om te zien of er geen bos riet afviel. Daardoor raakte hij het spoor eenigzins kwijt en kwam een zijner beenen met het voorwiel van zijn wagen in aanraking, met het treurig gevolg, dat hij struikelde en onder het voertuig viel, waardoor hij vrij ernstige kneuzingen bekwam. Onmiddellijk werd bij bij den herbergier Eenijn binnengedragen en ver der per rijtuig over Groede naar Oostburg vervoerd, waar hij onder geneeskundige behandeling werd ge steld. Thans moet zijn toestand vrij bevredigend zijn. In den dienst van de trainmaatschappij Breskens- Maldcghem zijn met ingang van 1 October cenige wij zigingen gekomen, waartoe wij belangstellenden naar achterstaande lijst verwijzen. Jl. Vrijdag is alhier eene zangvereeniging vopr gemengd koor opgericht, mot een 30-tal vrouwelijke en mannelijke werkende leden. De verceniging draagt d n naam „i-xcS/sin/V Als directeur is opgetreden de heer A. F. Wisse, die tevens voorzitter zijnde, met de.heeren W. I. Bliek als secretaris en .1. Erelier als penningmeester, het Bestuur uitmaakt. Door bet Bcstnur der Waterkeering van het calamitous Waterschap „Oud en Jong Breskeus," had heden voormiddag in In t directiclokaal aan de Nieu we Sluis, onder deze gemeente, de aanbesteding plaats van liet maken vau steeiiglooiïngwerken tot verbete ring der verdediging op de landcindon der strand- hoofden aan de waterkeering van bovengenoemd wa terschap, waarvan de raming bedraagt f 7711,43. Ingeschreven werd door de volgende heeren, als-. D. de Doelder te Tor Neuzen voor f7270; C. Bo- lier Cz., tc Bruinisse voor f 7137; Adr. van Pope- ring aldaar voor f 7099; A. Tkolens 4e Ter Neuzen, voor f 0750; M. van den Hoek te Ter Neuzen en C. de M ilde Az., te Kattendijke, beiden voor f 6095 J. de Bree te Ter Neuzen voor f 0300, B. den Exter van den Brink te h'rabbeudijkc voor f 0281 en II. Klaassen te Zaamslag voor f 5950. Ook de Gemeenteraad van Biervliet heeft be sloten tot den Amsterdamschen tijd terug te. heeren. - De lieer IV. Maarlcveld, secretaris der gemeen te Biervliet, is gisteren na eene langdurige ongesteld heid overleden. Sluis. De heer J. Eijcke ambtenaar der dir. bel. alhier, is gedurende de campagne der suikerbieten, met ingang van 1 October 1892, als zoodanig ver plaatst, naar Sas van Gent. Sluis. In de gemeente Dainmc (België) op 2'/« uur afstand van deze gemeente is een geval van cholera voorgekomen, in een huisgezin waarvan huisgenooten in Boom bij Antwerpen werkzaam waren geweest reeds 3 der huisgenooten zijn aan tie gevolgen daar van overleden terwijl voor de Ae het ergste gevreesd wordt. Aan de beide stoombooten varende van deze ge meente vice versa naar Brugge is uitdrukkelijk verboden in eerstgenoemde gemeente passagiers op te nemen. Sluis. Hoe onvoorzichtig het is een kan gevuld met petroleum, voor kinderen niet goed weg te slui ten blijkt uit het volgende Terwijl de lieer E. d. R. en zijne, vrouw maandag j.l. naar hunne ouders waren, en de kinderen met de dienstbode alleen hadden thuis gelaten, waren de kinderen, terwijl de dienstbode hare gewone huis- selijke bezigheden verrichtte, heengegaan, hadden de petrolcumkan genomen, en goten die uit in een bran dende kachel, waarna zich spoedig eene vreesrlijke slag deed liooren. Toen de dienstbode na dit gehoord te hebben bij de kinderen kwam, stonden zij als verslagen, niet wetende welk gevaar hieraan verbonden was geweest. De buren die in de nabijheid van genoemden heer wonen, kwamen, daar zich zooveel roet uit den schoor steen naar buiten verspreidde, zien wat toch gebeurd was. Gelukkig ontstond echter geen brand wat zeer goed mogelijk was geweest, maar zeker is het, dat genoemde lieer vooreerst zijn schoorsteen zal behoe ven schoon te laten maken. De collecte voor de „Unie" een school met den bijbel beeft te Aardenburg met St. Kruis en Eede op gebracht eene som van f Al. Met ingang van November a. s. worden de na volgende rijks-ambtenaren verplaatst, als P. Versluijs, 2 kl., van Kauter naar St. Kruis, W. C. van dc Putte, 3e kl., van Eede naar Ter Neuzen, P. Dreve, 3e kl., van Breskens naar Eede, L. Manne ke 3e kl., van Itetrancbement naar Breskens, M. G. J. Contant, 3e kl., van Sluis naar Waterlandkerkje, P. A. Pool, Ae kl., van Hulst naar Retranchcment, F. Beun, le kl., van Biervliet naar Overslag, A. J. W. Korff, Ae kl., van Philippine naar Biervliet, F. Remerij, 4e kl., van St. Kruis naar Koewacht, en C. L. d' Olieslagers, Ae kl., van Waterlandkerkje naar Sluis. Ds. J. Ossewaarde pred. bij de Ned. Ilerv. gem. te Sluis heeft bedankt voor het beroep naar die gem. te Briclle. Oost burg. Tot onderwijzer aan de katholieke school alhier, is benoemd, de lieer C. L. Oostdam, onderw. aan de openbare school te Nieuw Namen. Omtrent den aanleg dei grintwegen in de „Wa tering Cadzand," kan het volgende worden medege deeld De grintbaan van Retranchement naar Cadzand is reeds gedurende eenige dagen voltooid en deze week is ook de aansluiting tusscben Cadzand-Nieuwvliet tot stand gekomen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2