voor ZEEUWSCH VLAANDEREN. Majaarsstormcn, No. 53. Zaterdag 1 October 1892. 2' jaargang. FEUILLETON. ABONNE M E N T S P It IJ S Mr 3 maanden 'tO ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika 2.90 por jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaars, Brievengaarders en den Uitgever. t 4 ADVERTEN T I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.elke regel meer 5 cis. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur hij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. I'OMTIEK OVERZICHT. Parijs was den 22 Sept. in feestdos. De zon over goot met hare heerlijke herfststraten de met vlag den en groen getooide wereldstad en op plechtige of feestelijke wijze werd de honderdste verjaardag van de eerste Republiek herdacht. Op andere plaatsen in Frankrijk ging deze dag niet onopgemerkt voorbij, doch Parijs was het hoofdpunt der feestviering, lil het Pantheon vercenigdeii zich vierduizend uitgelezen burgers, en daar werden in tegenwoordigheid van den President der Republiek, door den heer Loubet, Pre sident van den Ministerraad, door den voorzitter der Kamer en door den viee-voorzitter der Senaat rede voeringen gehouden tot verheerlijking der omwenteling en van de Republiek. l)e beide groote en grootsche historische optochten, die zich op de beide oevers van de Seine tegelijk in beweging stelden, gaven het publiek veel voldoening. Duizenden en duizenden stonden op de boulevards en aan de vensters der huizen, 0111 van het schouwspel te genieten. Muziek en zang wisselden elkander af gedurende den tocht, die een. v i g van eenige mijlen af te leggen had. Tot de verdere feestelijkheden behoordende ver siering d°r standbeelden en gedenkteekenen, die op gericht waren voor de groote mannen der omwenteling. De verlichting was des avonds schitterend, en in bijna elke straat werden bals in de open lucht gehouden. Op uitgebreide schaal is bij deze gelegenheid door het hoofd van liet Gemeentebestuur kwijtschelding en vermindering van straf verleend aan verschillende soorten van veroordeelden. De vreugde werd veilioogd door een verblijdend nieuws uit Dahomey. liet leger van den broeder des Konings, zoo Inidt liet bericht, is met groot ver lies terug geslagen, waardoor de weg naar Dahomey vrij wordt, terwijl een ander leger, door den Koning zelf aangevoerd, ingesloten is tussehea de zee en liet Fransclic leger onder bevel van Dodas. 29, DOOR II. BRAM. «Schurk riep Karei toen vielen beiden woedend worstelend op den grond. De lantaarn ging uit en dichte duisternis hecrschte weder in do kamer. Men hoorde slechts het kuchen en steunen der worstelen den. De jonge werkman voelde, hoe liet bloed langs zijn gelaat liep. Hij wist, dat hot zijn cigeu bloed was, en dat het voortkwam uit de wond, hem door den inbreker toegebracht. Maar zulks ontstak nog temeer zijne woede. Met de ccne hand had hij de rechter van zijn tegenstander gevat, en de andere omvatte met ijzeren greep diens keel. Tevergeefs trachtte de misdadiger zich te ontwor stelen aan de handen van zijn aanvaller; rochelend haalde hij adem, hij voelde zijne krachten verminde ren. «Geef u over, schoft, of gij sterft onder mijne han den," riep Karei. Een deel der radicale partij in Frankrijk wil bij de wederbijeenkoinst der Earner e n voorstel indienen tot verandering der kieswet en der wet, regelende de wijze van verkiezing voor de Kamer, tot niets meer en minder dan tot afschaffing van het stolsel van enkelvoudige kiesdistricten, en tot afschaffing der enkelvoudige candidature». Of deze voorstellen veel bijval zullen vinden, is nog niet uitgemaakt. Beide wetten, zegt een der bladen, hebben nu drie jaar ge werkt en dat is te lang voor sommige radicalen, die het land maar altijd in hunne dolle sprongen willen medesleepen. Een congres van werkliédcii-vereenigingen, dat te Marseille vergadert, heeft in beginsel bet denkbeeld eener algemeene werkstaking goedgekeurd, te orgahi- sOeren door de verschillende werkliedenbanden en ar beidsbeurzen. Als opvolger van wijlen den lieer Leopold de Wacl burgemeester van Antwerpen wordt genoemd de heer Arthur van den Nest, scheper, van financiën. Deze is een algemeen geacht man, van buitenge wone bekwaamheden, en van uien gezegd mag worden, dat bij geen vijanden telt on.t. i- zijne partijgenooten. Tegen November zal door liet bestuur van den her- bergiersbond te Antwerpen een congres bijeengeroepen worden van drankslijters van allen aafd; om te beraad slagen over de maatregelen, welke kunnen genomen Worden, om de wet op de vergunning te doen af schaffen-. Keizer Wilhelm heeft i.0.000 Mark doen toekomen aan het Berlijnsche hulp—comité voor de noodlijden den te Hamburg. Deze gift ging vergezeld van een schrijven, waarin de Keizer, ook namens de Keizerin, zijn voldoening betuigt over de vorming van dit co mité. Indien de gezondheidstoestand in Oostenrijk en Duitschland daarin geen verandering brengen wordt Keizer Wilhelm den ltlcn October le Wcenen ver wacht om Keizer Frans Jozef te bezoeken. Als petemoeder over ile jonggeboren dochter van E ne wanhopige inspanning oin zich vrij te maken was het antwoord. Beiden rolden over elkander, zoo dat de.stoelen krakend omvielen. Daar bereikte plotseling een luide kreet het oor der strijdenden. «Braild Brand 1' klonk het op de plaats. Karei lichtte zijn hoofd op een helder schijn sel drong door het venster in de kamer en stelde hem in staat, de trekken van zijn tegenstander te on - dcrscheidcn. «Burmeister 1" riep hij, «zijt gij het, schurk Brand stichter Met vernieuwde kracht wierp hij zich op den werk man doch deze had het oogenblik, waarin Karei zij ne opmerkzaamheid aan het. alarmgeroep gewijd had, goed gebruikt en met een wanhopigen ruk had hij zijne rechterhand vrijgemaakt, De beitel was licui ontvallen maar nu gaf hij zijn tegenstander met zijne vuist zoo'u geweldigen slag in het gelaat, dat deze voor een oogenblik teruggeworpen en verdoofd word. Toen Karei weder opstond, sprong Burmeister juist de deur uit. Karei, buiten zichzelven van woede en wraakzucht, ijlde hem na. De vluchtende misdadiger wist wel, dat de gangdeuren, die naar de plaats en naar buiten leidden, goed gesloten waren, en dat er dus maar één weg was, om aan zijn' verbitterden ver volger te ontkomen den Düitschen Keizer is uitgenoodigd Koningin Vic toria van Engeland. Wanneet dit voor liar-n léoflij i niet te veel gevergd is, zou men haar öok gaarne zien overkomen voor de doopplechtigheid. De vriendelijkheden, die de Porte tegenover Bul garije bewezen hoeft, zijn niet irt den smaak gevallen der Russische Regeeriiig. Zij meent, dat zulks .ru stige staatkundige gevolgen zou kunnen hebben, aan gezien Tiirkije's houding in deze in strijd is met de bestaande tractaten. Het voorloópig onderzoek van de 432 personen, dié beschuldigd zijn deel te hebben genomen aan h t jongste oproer te Hughosofka in Rusland is nu ge ëindigd. Daaruit is gebleken, dat verscheidene win keliers limine huizen, nadat zij door de oproerlingen geplunderd waren, zeiven in brand staken, om de as- surantiegelde.il te bekomen. Door een hevigen brand, welke aan boos opzet wordt geweten; is de Russische stad Prozorki nage noeg geheel vernield. Door het instorten van een huis kwamen 25 personen om het leven. Volgens den Italiaanschen Minister van Openbare Werken zijn do ieger—uitgaven niet het gevolg geweest van hot Drievoudig verbond, maar van den algen»-' n toestand in Europa. Wel moeten de wapening en de verdedigingswerken beperkt worden; doch zoo; dat het vaderland niet zonder verdediging blijve. Tilsscheö Ariccia en Monte Porzio in de Romein- sclie Campayuna is een rijtuig met 6 personen door twee gewapeiide lieden aangehouden; die hen dwon gen, al het geld en de voorwerpen van waarde, die zij bij zich hadden, af te staan. Alles te samen had een waarde van 1800 lire. Op Sardinië, bij Cagliari, heeft andermaal een bru tale plundering van een pastorie plaats gehad. De pastoor werd mishandeld, het bedienden-personeel ge dood en alles wat waarde had werd medegenomen. Op Sicilië is men een bende veedieven op 't spoor gekomen. Sedert jaren reeds voerden zij hun oneer lijk bedrijf uit. In 4 jaar tijds stalen zij ruim 1000 Radeloos van angst vloog hij de smalle trappen naar de zoldering op. De zolder kon onmogelijk reeds van alle kanten door de vlammen aangetast zijnliet moest hem dus nog gelukken de tegenovergestelde zijde van het gebouw te bereiken. Daar was eené opening in den muur, waardoor de as ging van het molenrad. Die opening was wel zoo groot, dat eeil slank man zich er doorheen kon wringen, en 's nachts stond liet molenrad stil. De molenslnis was om dezen tijd neergelaten, en het water der beek liep dan niet meer door een kanaal naar de fabriek; maar in hare natuurlijke bedding er omheen. Het waagstuk, om over het stilstaande waterrad te klauteren, was niet zoo heel grooten zoo zou het hém misschieu nog gelukken dé fabriek te verlaten en te kunnen ont vluchten. Deze gedachten schoten den iiibrekerdoof het hoofd, toen hij de zoldertrap opvloog. Dichte rook sloeg hem reeds tegen maar ir. zijn doodangst bemerkte hij zulks niet. Hier bestond nog mogelijkheid om zich te redden, maar onder de sterke vuisten van den jongen werkman niet. «De houtschuur brandtriep Karei ontzet, toen hij aan de zoldertrap kwamen het vreesclijke ge vaar, waaraan bij dezen storm de fabriek blootgesteld stond, deed hem zijne wraaklust geheel ei. al ver geten. «De brandstichter ontgaat zijne straf ioch niet;"

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1