Binnenland. j om zulke lieden lier leven uit den korf zonder zorg gemakkelijk te maken, en dat, terwijl zoo vele om ons somtijds onze hulp ndodig hebben Zijn er dan geen goede, geen wezenlijke armen geen menschen, die zonder barmhartigheid te onder vinden, van honger en kommer zouden vergaan Voorzeker zoo zijn er Met is maar al te waar, dat er in 't geheim veel tranenbrood gegeten en in stilte armoede geleden wordt. Daar zijn er, die ongelukkig geworden, htm nood niet durven klagen. Zij vreezen, niet gelooid te zullen worden, en zijn bang voor harde bejegening en bit- tere verwijten. Hen op te zoeken om hun tw-sparen dat hun eerlijk hart geweld wordt aangedaaif, dat is een schoont: roeping, een heilige plicht. Heil kennen we, van heil weten we, w ie ze zijn en we hebben de ^bewustheid, dut we onze weldaden digen besteden. i en we in aan geen Kn ofschoon het onmogelijk is alle nooddruft te ontdekken en te vervullen, toeh kiinneuweveeldoe.il. t Streven naar 't goede is reeds goed. Maar, en wij wijzen er nog eens op, verkeerd is het luiheid en ongebondenheid in de hand te werken en voedsel te geven. Wie niet w erken w il, dat hij, ook niet ete 1 Gaan wij van dat standpunt uit, dan zal be- dclaarsbent niet meer smullen en brassen van' onze gaven. Wij zullen hun de gelegenheid henomen te spotten met onze verkeerde barmhartigheid en ons schadelijk medelijden. firenge elk het zijne toe, om arme weduwen, on gelukkige huisgezinnen, «inden van dagen en zieken ter hulp te komen onderzoekt! elk onzer, waar ver borgen armoede geleden wordt; men spijzige den hon gerige, lave den dorstige en kleeile den naakte. Men verschatte werk aan de vlijtige hand, opdat zij haar dagelijksch brood winnc, liever dan onze gaven te be steden aan hen, die een onverzettelijke afkeer hebben van allen arbeid en een schande zijn voor de maat schappij. Jl. Zaterdag is de Zitting van de Staten-Generaal, door den beer inr. J. P. B. Tak van Poortvliet mi nister van binnenlandscbe zaken, in naam der ko ningin, gesloten, met de volgende toespraak Mijne Heeren Het afgeloopen zittingsjaar was hoofdzakelijk een tijdperk van voorbereiding. Toeh kwamen gewichtige maatregelen door uwe me dewerking tot standzoo werd de uitbreiding van liet landbouw- en van het ambachtsonderwijs door on dersteuning uit 's rijks schatkist, bevorderd. Tijdelijke maatregelen zijn getroffen tot. ondersteu ning van te zwaar belaste gemeenten. In de versterking der nationale militie werd tijde lijk voorzien. Tot verbetering van 's rijks belastingstebrp - wets ontwerpen ter invoering cener nieu ve directe oelasting blik afwachtend om zich van den inbreker meester te maken. De dief scheen verbaasd te zijn, dat hij de deur niet gesloten vond, en eene hinderlaag te vreezen want hij draalde eenige oogenhlikken op den drem pel Toen opende hij de deur geheel, liet het licht van den lantaarn, dien hij aan zijn riem vastgemaakt had, ut de kamer vallen, en nadat hij zich overtuigd had, dat er niemand in was, stapte hij haastig naar de ijzeren geldkast. Hij scheen haast te hebben, want zonder dralen zette hij den beitel, dien hij reeds in zijne rechter hand gereed had gehouden, tussohen de versieringen, die aan dc deur van de kast aangebracht waren om de sleutelgaten te verbergen, juist op de plaats, waar twee bronzen lijsten aan elkander sloten. Het scher pe, stalen instrument schoof onder den druk zijner handen in de voeg, slechts merkbaar voor hot ken nersoog van een slotenmakerdaarop volgile een kort, scherp gekraak, tegelijk echter ook een dof. gestojrri en eene flinke vuist pakte den inbreker bij den nek. z/Nu heb ik u heet, spitsboef?" riep Karei, die met één sprong van achter den kachel te voorschijn gekomen was. De inbreker zonk van sclirik door dien onverwaeh- tcn aanval oji tic knieënin het volgende nogenhlik sprong hij echter weer als een veer op en wierp zieli op zijn aanvaller, terwijl hij met zijn heitel een dueh- igen houw deed naar diens hoofd. (Wordt vervolgd.) «ui ler afschaffing van schadelijke hellingen door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurd. Zij wachten thans verdere afdoening. De Koningin Weduwe-Regentes heelt mij opgedra gen aan u, uiijue heeren, haren dank te betuigen voor deli ijvi-r, door u opnieuw ten koste gelegd aan de bevorderingen van 's lands belangen. Door de Koningin—Weduwe Regentes daartoe ge machtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin le zijn gesloten. Dinsdag is de zitting van de Staten-Generaal, in vereeuigde vergadering van de beide Kamers, door II. M. «Ie Koningin-Regentes, met het gewone eer betoon," geopend met de volgende troonrede i/Mjrit' heeren liij de hervatting vaii'uwen arbeid mag ik, meteen gevoel van dankbaarheid in menig opzicht, bevredi gende inededeelingen geven omtrent den toestand van land en volk. De betrekkingen lot alle buitenlandsclie mogend heden zijn van den meest vrieiidschuppclijkcn aard. Zee— en landmacht, zoowel hier te lande als in de koloniën, kwijten zieli hij voortduring op loffelijke wij ze van hare taak. De uitkomsten van den oogst en de toestand van den veestapel zijn gunstig. Hetzelfde kan niet in allen deele gezegd worden omtrent handel, scheepvaart eu nijverheid. De algemcene gezondheidstoestand is bevredigend. Besmettelijke ziekten, die zieli in den loop des jaars vertoonden, behielden een plaatselijk karakter. Door in het buitenland heerseheitde Aziatische cholera werd in «le laatste iveken de volksgezondheid bedreigd. Tot dusverre mocht ons land voor den voortgang dezer ziekte bewaard blijven. Bleef de veestapel niet geheel verschoond van mond en klauwzeer, dat sedert geraimen tijd langs onze gren zen in het buitenland heerschte, de ziektegevallen ble ven tot enkele plaatsen beperkt. Behalve tot verzekering van den gcregelden gang des bcstuurs en afdoening van aanhangige voordrach ten, zal uwe medewerking worden ingeroepen voor ge wichtigen arbeid. Ter regeling van liet kiesrecht voor de Tweede ka mer der Staten-'generaal en voor de Provinciale sta ten, wordt U eene voordracht aangeboden. Voorstellen tot invoering eener beroeps- en bedrijfs belasting en tot verbeterde helling der grondbelasting, zullen U binnenkort hereiken. Tot organisatie der landmacht en tot versterkiug van het materieel der zeemacht, zullen u voorstellen worden gedaan. Wetsvoordrachten, zoowel tot verdere uitvoering van de bepalingen der grondwet, als tot verbetering van de wetgeving, van de weerbaarheid des lands en van maatschappelijke toestanden worden inmiddels bewerkt en in gereedheid gebracht, om, naarmate de voc puig van den wetgevenden arbeid dit mogelijk maakt, aan «1e overweging der Staten-Generaal te worden onder worpen Voor Nederlandseh-Indië zal reeds spoedig uwe me dewerking worden gevraagd tot maatregelen betreffen de het leger, de financiën, de koffiecultuur, hut In disch onderwijs en li-r mijnwezen. Andere voorstellen in het belang der koloniën wor den voorbereid. Met vertrouwen, Mijne Heeren, doe ik een beroep op uwen ijvt-r en uwe toewijding tot de vervulling u- wcr gewichtige en veelomvattende taak. Moge uw arbeid, onder Gods zegen, de welvaart en den bloei verhoogen van ons dierbaar vaderland 1 In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zit ting der Staten-Generaal te zijn geopend." Bij kon. besl. is benoemd tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor dit zittings jaar, de heer mr. J. G. Glcichman. 11RESKE.\S, 8:1 September 1S98. Het groote vaartuig van A. de B., te Biervliet' geladen met steenkolen, voor rekening van den heer W., te Breskens, is op de rivier de Merwcdc gezon ken. De opvarenden zijn gered. Men schrijft uit Hoofdplaat Onze haven leverde Woensdagmiddag een eigp.n-^ aardig eu prettig gezicht op. Er lagen toch daar niet minder dan 6!) grootere en kleinere schepen, iets wat zeker nog nooit gebeurd is. De haven was dan ook stampvol tot aan 't einde van de bermenterwijl van de eigen schippers er nog zeven absent waren. Een Belgische landbouwersknocht is Zondag jl. door zijne Cadzandsehe confraters op ergelijko wijze met messen toegetakeld, zonder dat hij iemand ter wereld Jets misdeed. Alleen aim haat tegen de Belgen, die in deze streek als loonbedervers worden aangezien, kan die mishandeling toe te schrijven zijn. Hoewel alles hij avond voorviel, is het der politie gelukt, de vermoedelijke daders in handen te krijgen. Dit feit staat echter niet op zieli zelf. Een paar Zondagen geleden is een Belgische land- bouwcrskuecht uit den nabij gelogen Thomaespolder door vier iulandsche knechten onverhoeds aangevallen, zoodat hij nu nog zijn eene arm, die uit liet lid ge raakte, niet gebruiken kan. Natuurlijk deed de politie ook in deze zaak onderzoek, naar wij vernomen echter met minder goed gevolg. Ruim vier maanden geleden vertrok van hier een acht dagen te voren gehuwd paar, omlcr de gunstig ste voorspiegelingen, naar Camilla. Daar was de man eene betrekking toegezegd op eene 1 andbou wonderneming. Na velerlei teleurstellingen arriveerden dezer dagen man en vrouw weder alhier met den uitroep Vivat Nederland." Aan den lieer J. M. Ilacliart te IJzendijke is door de maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam de zilveren medaille toegekend wegons het in Juli redden van eene drenkeling uit de vest te IJzendijke; genoemde drenkeling was zijn bewust zijn reeds kwijt, toen hij er uit werd gehaald, doch door de zorgvuldige behandeling van een arts werd hij weder bijgebracht. Onder de gemeente Zuidzande is bij een land bouwer, klauwzeer onder de schapen geconstateerd. Sluis. Als onderwijzer aan de Chr. Nat. school al hier is benoemd de heer B. J. Oekeloen in gelijke betrekking te Waddingsveen Sluis. Als eene bezonderhefd kan gemeld worden dat in den tuin van den heer N. alhier, drie roze— hoornen voor de tweede maal in dit jaar bloeien. Sluis. Toen dinsdagmorgen een wagen, bespannen met twee paarden van den landbouwer L. alhier, de kaai kwain afgereden, had een jongen, van ongeveer 5 jaar, de onvoorzichtigheid op eens voor de paarden te loopen, zoodat hij door een der beide paarden ge grepen werd, en zoodoende tusschen de paarden en daarna onder de wagen geraakte. Met den schrik kwam de jongen vrij. Men schrijft uit Biervliet aan de M. Ct. De stoutmoedigheid, waarmede de Belgische grens bewoners onze jachtvelden afstroopen, gaal alle palen te buiten. Zondag jl. van 's morgens negen tot 's avonds zes uur, werd onze gemeente door een beude afgejaagd niet alleen de afgelegen polders, maar de jagers met acht geweren trokken langs de kom der gemeente tot den Wilhclminapolder, een goed kwartieruur van de Schelde. Meer dan vijftig ingezetenen stonden souis dit bru taal jagersbedrijf te aanschouwen, en terwijl onze po litic zich in het gezelschap dier wilddieven bevond, bleef schot op schot knallen. Reeds vroegtijdig brach ten de wilddragers 17 stuks hazen en nog ander wild over de grenzen. Van betaling van hoogc rechten op de grenzen is natuurlijk bij wilddieven geen sprake. 's Avonds zagen wij ze met een gocdo voorraad wild den terugtocht aannemen, na een welbesteden dag van ongestoorde jacht. Noch de weiden, noch de boom gaarden langs de boerenhofsteden hieven onbezocht, de appelen daarin lieten zij zieli wèl smaken. Men denke nu niet, dat die kerels jagers zijn, d uit armoede niets meer te ontzien hebben, neen, zien er heel goed gekleed uit, met horloge en zilv ren ketting op de borst, alsof zo uit louter liefhebb rij het edelo jachtvermaak uitoefenen. Intusschen schreeuwen zulke stroopcrijen, die va., nu tot Nieuwjaar bijna elke week te wachten zijn, om wraak. Onze Belgische zuiderbroeders toonen de diepste minachting voor de Ncdcrlandsche politie, die langs onze zeer bevolkte Zeouwsche grenzen ook veel te zwak vertegenwoordigd is, om onze naburen eerbied te kunnen inboezemen. Waarom aan den Belgischen euvelmoed, zooals Zon dag aan den dag werd gelegd, geen einde gemaakt wordt, verklaren wij, en vele ingezetenen met ons, eerlijk niet te begrijpen. O. i. is men daartoe ver plicht, wil de politie haar prestige bij dc bevolking kunnen handhaven. Een vorig jaar landden eenige stroopers per vaar tuig aan dun zeedijk van den Braakmanzoo deelde een landbouwer uit oen afgelegen polder ons mede. Na eenige polders afgestroopt te hebben, bereidden zij zich een maaltijd van gekookte aardappelen, liaze- bout en appelmoes. Dat maal kostte hun niemendal, en na het sma-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2