voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Hajaarsstormen, No. 51. Zaterdag 17 September 1892. le jaargang. FEUILLETON. NIEUWSBLAD A B O N N E M EN T S P RIJ S: Per .1 maanden 4(1 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Bocklu, Bricveng. en J. Tak Jr. te Schoondijke. ADVEKTENTIEPRI.TS Van l tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijilayaooiid hij den Uitgever C. DIELEMAN, te lireskens. POLITIEK OVERZICHT. De stedelijke overheid te Berlijn heeft den Minis ter van Binnenlandsche Zaken verzocht vergunning te verlcenen om de lijkverbranding toe te passen op overleden choleralijders, ten einde later gevaarlijke besmetting der kerkhoven te voorkomen. Ook in En geland dringen de voornaamste geneesheereu aan op het verbranden dier lijken, daar men, door ze te. be graven, de kiemen der ziekte bewaart, die daardoor gelegenheid vinden zich in de volgende jaren op nieuw te openbaren. Het ziekte- en sterftecijfer te Hamburg is niet noe menswaard aan 't afnemen, en ook elders in Duitsch- land blijft de toestand stationair. Wegens de verontwaardiging over zijn tekorktomin- gen heeft de geneeskundige hoofdinspecteur dr. Kraus te Hamburg zijn ontslag genomen. Nu blijkt ook, dat de officieel geleverde sterfecijfers valsch en bene den de werkelijke cijfers zijn geweest. In Duitschland worden overal de manoeuvres af gesteld. Bladen van verschillende lichting uiten ernstige klachten over het wanbeheer in Hamburg, waar de overheid, zelfs in deze dagen, een buitengewone on verschilligheid aan den dag legt. Nu is het ook ge bleken, hoezeer de Regeering aldaar is te kort ge schoten in het nemen vuu voorzorgen. Hoe ordeloos alles toegaat, kan ook blijken uit het feit, dat nu reeds acht personen bij hunne familie zijn teruggekeerd, nadat er officieel bericht was ont vangen van hun overlijden. De kinderen van aan cholera overleden personen trekken door de stad en bedelen om oude kleeren. Algemeen oordeelt men, dat de stad de ongelukkige weezen van kleederen moest voorzien. De geheele stad is een toonbeeld van jammer en ellende. Een inschrijving voor de noodlijdenden, went ook materiëele nood wordt daar geleden, is geopend, en ook te Antwerpen vormde zich een commissie voor 27. door ■I. II11 All iV. Hartelijk dank, goede Möller," zeide Emma glim lachend. „Lize kom binnen 1" riep de oude. „Kom geneer u maar niet, geef mevrouw de hand. Dat is im mers uw Zondagsgoed, dat ge daar hebt Goed. En nu willen we u alleen laten, mevrouw, dan kunt u drooge kleeren aantrekken, anders kon u nog wel eens eene zware verkoudheid opdoen." De mannen verlieten de kamer en gingen den gang in „Wij rijden over Herms," zeide Reimar.n, „en van daar den straatweg langs naar Ostheim. Ik heb er mijne reden voor dezen weg te kiezen." „Het is ook beter," meende Möller, „wij maken webswaar een grooten omweg, maar bij storm en duis ternis rijdt het niet gemakkebjk over den hobbebgen boschweglangs den straatweg zijn we nog vroeger te Ostheim. fi heb ook mijn jongen meegebracht de ongelukkige zuster—koopstad. Deskundigen beweren, dat de besmetting door de groote zorgeloosheid bij het uitbreken der ziekte, zoo algemeen door de gehoede stad verspreid is, dat zelfs de winter er nog geen einde aan zal maken en tegen de lente zelfs een krachtdadiger optreden te vreezen is. De keizerin is bevallen van een docht-erke. Over zes zonen is zij reeds moeder. Kraamvrouw en kind zijn beiden welvarend. Te Mets is een standbeeld onthuld voor den Kei zer Wilhelm. De keizer heeft zich door den Hertog van Lotharingen doen vertegenwoordigen bij de plech tigheid, welke hij in persoon niet bijwoonde, daar hij in dezen tijd door zijn komst geen aanleiding wil de geven tot opeenhooping van menschen. Volgens eene verklaring door Gladstone gedaan aan een vriend te Dundee, is de, beperking der werkuren in mijnen en bij andere gevaarlijke en ongezonde be drijven een quaestie, die overweging verdient. Op zijn leeftijd echter, voegt hij er bij, zou het overmoed hee- ten, verwachtingen te wekken, omtrent hetgeen hij nog zou kunnen tot stand brengen, nadat het Iersclie vraagstuk tot oplossing zal zijn gebracht. Het congres der werklieden-verecuigingen te Glas gow besloot zich tot de Regeering te wenden met het verzoek nooit eenig voorwerp te koopen, dat in 't buitenland vervaardigd werd. Het voorstel om zich te verzetten tegen het inhalen van vreemde werklieden werd verworpen. Voorts is met 205 tegen 155 stemmen een motie aangenomen, waarbij een werkdag van acht, uren voor alle bedrij ven wenschelijk wordt verklaard, behoudens evenwel het recht van elk bedrijf, dal der mijnwerkers alleen uitgezonderd, om zelf een gepasteu arbeids-duur te bepalen. Opmerking verdient dat Ilodge, de voorzitter van bovengenoemd congres, de verklaring aflegt dat hij in het acht-uren stelsel volstrekt niet het heilmiddel ziet, tot verwijdering van al de grieven dur zooge- hij wacht buiten bij de paarden. Toen hij hoorde, wat er voorgevallen was, wilde hij volstrekt niet thuis blijvenhij dacht, dat wij hem misschien wel eens noodig konden hebben." „Karei is even rechtschapen als zijn vader," zeide Reimann, terwijl hij Möllers hand hartelijk schudde. „Ik denk, dat ik wel gelegenheid zal vinden om u beiden mijne dankbaarheid te bewijzen." „Zoo is het niet gemeend, mijnheer. Als mevrouw maar niet ziek wordt, dan is alles weer goed." „Dat zullen we hopen. Hoeveel personen kunnen er in het wagentje „Twee, behalve den koetsier, en die ben ik ditmaal zelf." „Nu, we zullen er ook wel met ons drieën in kun nen. Uwe dochter nemen we meê, en zetten haar in Ilerins af. Karei kan hier blijven en in het kan toor op de sofa slapen. De arme jongen heelt van daag al heol wat voor mij geloopen, en het zou on- raeêdoogend wezen om hem nu in dit weêr weer naar huis te sturen." „Ziezoo, ik ben gereed," zeide Emma, uit het kan toor komend. Reimann ging nog eenmaal in de kamer terug, nam uit zijn lessenaar een revolver, en stak dien in zijn jaszak. „Voor alle mogelijke gevallen fluisterde hij. Daar- naamde arbeiderspartij. Volgens zijn uiccning zou een wettelijke invoering van den acht-uren-dag zeer weinig kunnen bijdragen tot een juiste vereffening der producten van den arbeid. Zijn ervaring had hem geleerd, hoe het geringste gevaar voor ecu industriëelen oorlog daar bestaat, waar werkgevers en arbeiders het deugdclijksi zijn ge organiseerd. „Armoede en drank vormen den twee- li ngvloek van ons land" zoo zeide hij en een radi caal blad voegt er bij de dobbelzucht, die onder het Britschc werkvolk gedurende de laatste jaren schrik barende vorderingen moet gemaakt hebben en onnoe melijk veel onheil aanricht. Het congres besloot verder op een wetsoutwerp aan te dringen tegen de landing in Engeland van vreemdelingen zonder middel van bestaan. Het wensohte verder, dat de tramways eigendom der gemeenten zouden worden, en dat de mijnen en hun exploitatie eigendom van den staat zouden blij ven. Verschillende moties werden aangenomen pensioen kassen vragend voor oude en invaliede arbeiders en goede arbeiders woningen. Als de helft er van in vervulling komt, is 't al heel mooi. De Fransehe Regeering is voornemens aan het feest ter herinnering aan den honderdsten jaardag der eer ste republiek grooten luister bij te zetten. Op 22 Sept. zal een plechtigheid plaats hebben in het Pan theon, waarbij de voorzitter van den Ministerraad en de voorzitters der Kamers een rede zullen houden, terwijl het orkest en de Koren van het Conservatoire hunne medewerking aan een muziekuitvoering zullen vcrleenen. Van wege de stad Parijs zullen twee schitterende historische optochten gehouden worden. Tc Saint Ouen, bij Parijs is een congres gehouden van socialistische gemeenteraadsleden. Uit 82 plaat sen waren raadsleden opgekomen. Een raadslid uit Carinauz, waar kort geleden ernstige ongeregeldheden plaats grepen, was voorzitter. Aan den socialistischen na bracht hij zijne vrouw naar het wagentje. Eenige minuten later was alles tot het vertrek gereed alleen Reimann had zijne piaats nog niet ingenomen. Hij sprak met den oppasser, die met de beide wolfshon den aan een touw, eens was komen zien, wat er toch gebeurde, en zich tevergeefs het hoofd pijnigde, waar - om toch wel mevrouw Reimann en Lize van den op zichter zoo laat in den avond nog naar de fabriek gekomen waren. „Mühlacker," zeide Reimann tegen den opp r, „ik raad u aan van nacht dubbel waakzaam te Onder de arbeiders zijn er oen paar, van wie kwaad verwachten kunnen. Houd de oogen go open en laat de honden maar los." „Wees maar niet bezorgd, mijnheer," antwoordde de oppasser. „Wolf en Sultan zijn op hun post en laten niemand de fabriek naderen. Is 't niet zoo, jongens De honden lieten een dof gehuil hooren en richt ten hunne fonkelende oogen vragend op linnnen heer. „Kijk maar eens, mijnheer; die zijn zoo wijs, als of ze gestudeerd hebbenieder woord, dat ik zeg, verstaan ze. Ga maar gerust heen en wel thuis." Het wagentje zette zich in bewoging en verdween in de donkerheid van den nacht. Karei wisselde met den oppasser nog eenige diepzinuige opmerkingen over het weêr en over de onverklaarbare komst van mevrouw

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1