Binnenland. vluchten der ingezetenen veeleer te bevorderen, dan degen te gaan. Maar buiten dien kring is het tegen deel raadzaam. Er zijn wel is waar zeer opmerkelijke voorbeelden van volkomen onschadelijkheid dei vlucht, doeh er zijn ook andere feiten, waarbij het niet aldus is toegegaan, de ziekte daarentegen door de vluchte lingen wijd en zijd werd verspreid. Ieder wachte zich daarom roor het opnemen van personen uit een besmetten kring in eigen woning, -of in slaapsteden, logementen, enz. Op de Regeering <rust de plicht om te zorgen, dat die vluchtelingen -aan de grens van den besmetten kring eenvoudige barakken of zelfs maar tenten vinden, waarin zij, be trekkelijk ver van het ontloopen gevaar, kunnen ver hoeven, zonder nadeel aan anderen. Wie eenmaal uit den besmetten kring vertrokken -en aan het gevaar ontkomen is, wachte zich overigen» voor een te voorbarigen terugkeerdo ervaring heeft geleerd, dat het terugkeeren niet geraden is, zoolang de geheerscht hebbende ziekte niet volkomen verdwe nen schijnt te zijn. Wanneer de Aziatische cholera hevig woedt, is het zelfs binnen den besmetten kring gevaarlijk zich te verplaatsen, b. v. van de eene besmette gemeente naar de audere te gaan, of wel uit een reeds door geziekte plaats, steunende op zijn vermeende onvat baarheid voor besmetting, een pas aangetaste gemeen te, al zij het ook maar kortstondig, te bezoeken immers, wie heden onvatbaar scheenis het morgen .misschien niet meerdaarenboven heeft iedere besmet te plaats, hare eigene ziek makende invloeden, die op nieuwe bezoekers krachtiger werken, dan op de .veeds eenigen tijd onder die werking verkeerenden. Ten slotte nog een woord in het belang van allen, ■•die aan het gevaar van besmetting zijn of weldra zullen worden blootgesteld. Het vertoeven in de na bijheid van een choleralijdcr is weinig gevaarlijk, wan- ■neer men zorgt, niets van hetgeen in de kamer aan wezig is (spijzen, dranken) te gebruiken, of zijne han sden, na het aanraken van den zieke en de voorwer ken in de kamer, onontsmet niet aan den mond te brengen. Men kan dus hulp bieden zonder groote vrees voor bet eigen leven. Hat het dan ook overal geschiede .en plaatselijke vereeuigingen tot verbetering der volks gezondheid, cholera-commissiën, enz., zich daartoe mede aangorden, ook tot het verminderen van de vat baarheid, door het bevorderen van de reinheid binnen de woningen, het verstrekken van zuiver drinkwater, het doen van huisbezoek in de aangetaste straten, enz. Wanneer men met het openbaar gezag krachtig me dewerkt, elkander doelmatig steunt, moedig en vast beraden den vijand onder de oogen ziet, is hij stellig te overwinnen dat hebben wij goed geleerd. Dat wij bet thans dan ook in practijk brengen. POLITIEK OVERZICHT. Keizer Wilhelm schijnt er niet op gesteld te zijn, dat de uitslag vau proefnemingen met nieuwe wape nen, of plannen tol reorganisatie van het leger open baar gemaakt worden. Hij heeft althans in een toe spraak tot de garde-officieren zich ten zeerste beklaagd over sommige onbescheidenheden der dagbladpers, die •dergelijke zaken wel tot gemeen goed maakte, iets ■dat in zijn oog zeer verkeerd is, wijl deze mededce- ingen niet anders kunnen gedaan zijn dan door per sonen tot het leger behoorendc. Blijkbaar is de Mo- march er tegen, dat men uit de school klapt. De Keizerlijke verklaring omtrent den tweejarigen dienst tijd bevat de mededeeling, dat daarin nooit zou kun nen bewilligd worden dan „tegen zekere waarborgen <en .vergoedingen". Het zal er dus waarschijnlijk opuitloopen dat men, -deze „waarborgen en vergoedingen" in aanmerking nemende, den tweejarigen diensttijd aan den Rijksdag zal voorstellen. Tooh gaf <le Keizer als zijn mecning •te kennen, dat, kan voor «en dergelijke, offers eisch- -ende voordracht geen vaderlandlievende meerderheid in den Rijksdag gevonden worden, hij (de Keizer) voor zich de voorkeur zou geven aan een klein, goed ge- disciplineerd leger boven een grooten, ordeloozen hoop. Toch wordt uit Duitsehland geschreven, dat Z. M. goedkeuring verleende aan een militaire voordracht, in te dienen in deze of.de volgende zitting van den Rijksdag, welke voordracht strekt tot vermeerdering van het effectief des legers, onder vermindering van diensttijd. Al strekt deze inkrimping zich niet -uit •tot den tijd van twee jaar, toeh zou ze nog al aan- ,-jnerkelijk zijn. Intusschen waren de ©uitsohe bladen niet op hun gemak over het zoolang geheim houden van het ver- schijnen der cholera te Hamburg, tot eindelijk van Regeeringswege, op gezag van Prof. Koch, het heer- schen der gevreesde ziekte te Hamburg en Altone geconstateerd is. Tevenswordt gemeld, dat ingrijpende maatregelen tegen de ziekte genomen zijn. De ziekte n3emt te Hamburg onrustbarend toe. Er zijn dagen van 130 sterfgevallen. De stad krijgt dan ook een tloodseh aanzien. Vele gezinnen verlaten de stad; de zaken staan stil, de beurs is slecht bezocht. Volgens een te Berlijn verschijnend dagblad wil de Keizer inderdaad naar de tentoonstelling te Chicago. Toeh kan men aau die mededeeling weinig waarde hechten, daar in wel ingelichte kringen in de hoofd stad des Rijks beweerd wordt dat er niets bekend is van en ook geen geloof geslagen wordt aan de reis plannen des Keizers naar de wereldtentoonstelling. De Keizer is echter nog al reislustig. De bekende radicaal Labouchére (zie ons vorig num mer) beeft in een zeer scherp artikel omstai.dig ver haald, hoe Gladstone, om de toestemming van de Ko ningin voor zijn nieuw Ministerie te verkrijgen, hem (Labouchére) daarbuiten moest houden. Jammer ech ter, dat bij de houfdzaak d. i. dat de Koningin hem niet gewild heeft, vergeet te bewijzen. Men neemt het hein zeer kwalijk, dat bij H. M. in dezen strijd mengt, in plaats van 't aan Gladstone te wijleu, dat deze hem niet heeft voorgedragen. Toch is hij ook den Premier niet welgezind. Hij doet hem 't verwijt, dat hij, na door de democraten aan 't roer te zijn gebracht, ettelijke ondergeschikte Ministers-postjes aan patriciërs geschonken heeft. Volgens zijn zeggen is de goedkeuring zijner radicale vrienden hem meer waard dan die van alle Keizers, Keizerinnen, Konin gen, Koninginnen, Lords en hovelingen van het gan- sche HeelalAls 't maar waar is In antwoord op gemeld dagbladartikel heeft Glad stone een schrijven gericht aan dit blad, waarin hij de volle verantwoordelijkheid op zich neemt voor zijn niet voordragen van Labouchére als Minister. Men schrijft uit Middelburg van Zaterdag Bij vele militairen deden zich hedeu en gisteren gevallen van hevige kramp in den buik voor, gepaard met diarrhée. Het was soms zoo erg, dat de man schappen ineenzakten en moesten worden weggedragen naar het hospitaal. Het geheele aantal lijders bedroeg heden 130 it 140, zoodat het hospitaal propvol was, en ook reeds velen werden vervoerd naar de hulpkazcmc, waar en kele zalen voor ziekenzaal ingericht werden. Het drinken van koud water is door de officieren van gezondheid aan de manschappen ten strengste verboden, zoodat nu thee uit bet cantiiicfonds wordt verstrekt. Hedenmiddag is hier aangekomen de di- rigeerende officier van gezondheid le kl. uit Dordrecht, tot het instellen van een onderzoek. De Maandagavond ontvangen M. Ct. meldt hier omtrent Ofschoon sedert 11. Zaterdag nog eenige gevallen voorkwamen, is de ziektetoestand onder de militairen in het garnizoen Middelburg veel verbeterd het groot st e gedeelte is weder hersteld. De plotselinge daling in de temperatuur na de geheerscht hebbende warmte is als de meest vermoedelijke oorzaak van die onge steldheid aan te nemen. Dat deze moet worden ge zocht in het nuttigen van minder geschikt voedsel is niet waarschijnlijk aan de bereiding der spijzen in de kazerne wordt de meeste zorg besteeden het is toch niet te vermoeden, dat alle ongestelden huiten de kazerne iets zouden genuttigd hebben, waardoor de ongesteldheid ontstond. Nog minder is de ziekte toe te schrijven aan ge bruik van water, afkomstig van eene kortelings na langdurige droogte gevallen regenbui, daar de drie verschillende kazernen van water worden voorzien uit drie verschillende bronnen nl. duinwater in de Noord- straat, water uit de stadspomp in de Munt aan de Waag en welwater uit de stadsmancge in de hulpka zerne op het Molenwater, terwijl in al deze gebouwen ziektegevallen voorkwamen. Door het loodsbestuur te Ylissingen worden mot het oog op het door cholera besmet verklaren der ha ven van Antwerpen gestrenge maatregelen genomen om de overbrenging dier gevreesde ziekte naar Vlis- singen zooveel mogelijk te voorkomen. Loodsen, met schepen van Antwerpen komende, zullen door een spe ciaal daartoe aangewezen bemanning, zich bevindende aan boord van een op de reedc geankerd loodsvaar- tuig, de gele of quarantaine vlag voerende, worden afgehaald, en geene verdere communicatie met de stad mogen hebben, alvorens, zoo wat hunne persoon, als .hunne kleederen betreft, in het ontsmettingslokaal te zijn gedesinfecteerd. BRESKEKS, 3 September 1893. De 12e jaardag van H. M. Koningin Wilhelminajj is alhier op vrij varieerende wijze gevierd. Van vele gebouwen, zoo openbare als particuliere, wapperde de nationale driekleur; van 8 tot 9, 12 tot 1 en 1 tot 5 werd de kerkklok geluid; terwijl des avonds kleiu vuurwerk werd ontstoken, en de jeugd zich zingen de langs de straat scheen te amuseeren. De heer Ten Doesschate, opzichter hij 's rijks waterstaat, is naar Assen verplaatst, terwijl de heer Vreugdehil als zoodanig van Westervoort naar Brcs- kens is overgeplaatst. De Gemeenteraad van IJzendijke besloot jl. Maandag den Amsterdamschen tijd weder aan te nemen ingaande a. s. Vrijdagavond. Sluis. De heer P. J. Leenhouts onderwijzer aan de Chr. Nat. school alhier, is als zoodanig benoemd te Doetinehem. SluLs. Ter gelegenheid van den twaalfden verjaardag van H. M. Koningin Wilheluiina, gaf het muziekge zelschap Apollo" alhier eene uit voering en werd inet fakkellicht eene wandeling door de stad gemaakt. Sluis. Daar uit Boom, gemeente Antwerpen, nog al veel steen, per schipper, naar hier wordt aange voerd, zullen, met het oog op de cholerine, maatre gelen worden genomcu, om die schepen tc kunnen weren. Retramhemenf. Donderdag 25 Augustus 1892, werd in de herberg „Amerika" alhier ten overstaan van den notaris Koksma te Sluis in het openbaar ge veild en toegewezen: le Een woonhuis met het recht van erfpacht op een perceel tuin alhier sectie B. no. 23 en 24 groot 5,40 aren aan W. Stokx, tc Rctran- chemcnt voor f 840. 2e. Een woonhuis met het recht van erfpacht op een perceel tuin alhier sectie B. no. 562 groot 4,78 aren voor f 250. 3e. Een woonhuisje, staande op erfpachtsgrond al hier sectie B. no. 563 groot 0,15 aren voor f 100, deze beide laatste perceelen aan P. J. van den Brocc- ke te Retranchement. Sluis. In de Vrijdag 26 Augustus jl. alhier ge houden raadsvergadering is besloten, vrijstelling te vragen voor 1893 en 1894, van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije en orde-oefenin gen aan de openbare school te wijk-Heille, en om de jaarwedde van den aan te stellen onderwijzer, in plaats van den heer D. Koning benoemd te Vianen, nader te bepalen op f 400. Verder stond de raad toe het verzoek om de school lokalen van school A. te mogen gebruiken tot het houden eener tentoonstelling van ooft- en tuinbouw in 1893 en werd aan de directie van de Beetwortel- suikerfabriek la Ruche te Gent een stukje grond op de Beestenmarkt in erfpacht gegeven tot het plaat sen van een weegbrug. Sluis. De collecte in deze gemeente gehouden, voor de scholen met den bijbel, heelt opgebracht f 138. Bij kon. besl. is benoemd tot ridder in de or de Oranje-Nassauw de weleerw. heer ds. G. P. Wijn malen, pred. bij de Ned. Herv. gem. te IJzendijke. Schoond(jke. By gelegenheid van den jaardag van Koningin Wilhclmina, gaf het muziekgezelschap eene uitvoering op de markt, terwijl teertonnen werden ge brand en voetzoekers werden ontstoken. Groede. 1 Sopt. Bij de door B. en W. gehouden aanbesteding, is aangenomen de levering van Engclsche steenkolen h f 13,95) T- Ruhrkolen h f 11,95Per 1000 K 0- door den heer J. G. Meijer. Sr; petroleum, door de wed. Lauret f 6,79 per 100 liters lampglazen a 10 cent per stuk en lampkatoen a 25 cent per meter, door de wed. I. Oolijn bcnoodigdheden voor het aanmaken der kachels in de beide scholen in het gemeentehuis, door laatstge noemde voor f36. Groede. 1 Sept. Blijkens alhier gedane waarne mingen, viel in de maand Augustus 50,45 m.M. re gen, tegen 80,25 mM in Augustus 1891. De wind was 1 dag Z., 13 dagen ZW., 4 dagen W. 6 dagen N. W., 6 dagen N. O., en 1 dag O. Hoogste thermometerstand te 8 ure 'e morgens, den 17den, 72° fahrenhcit; laagste den 5n, 5flo fahr hoogste barometer op dat uur, den 1211, 770 mM; laagste den 28", 759 m.M. Sluis. Tc Brugge (België) op 3 uur afstand van deze gemeente, doet zich een geval van cholerine voor op een schip afkomstig van Antwerpen en geladen met hout. Reeds twee kinderen zijn aan de gevolgen daarvan overleden.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2