;v oor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 49. Zaterdag 3 September 1892. le jaargang. NIEUW ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekh., Brieveng. en J. Tak Jr. te Scboondijke. A D V E R T E N T IE P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. ,Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. IVnik en bij bet naderen der Aziatische Cholera. Prof. Dr. G. v. Ovcrbeck de Meijer schreef onder bovenstaanden titel een tweetal artikelen in het N. v. d. 1). waarvan we 't voornaamste onzen lezers zul len mededeelen. De geleerde schrijver vangt aan met de geruststel lende bewering, dat men zich inderdaad krachtig wa denen kan tegen een inval der ziekte. In de eerste plaats zij kortelijk uiteengozet, wat men te doen heeft, zoolang de Aziatische cholera onze grenzen nog niet overschreden heeft. De eerste raad is dan zorg voor de grootst mo gelijke reinheid in en roindom uw huis, uwe werk plaats, enz. De voormalige bewaarplaats van vuil moet worden begoten met eene zeer ruime hoeveelheid eener sterke oplossing van carbolzuur, minstens 10 °/0 ruw carbol- zuur, met 10 */0 ruw zwavelzuur in water. Is de on- middelijke wegruiming van mest en ander vuilniet mogelijk, of wordt zij door den huisarts om bepaalde redenen niet wenschelijk geacht, dan moet dat vuil met een dikke laag turfmolm, asch, aarde, houtskool, desnoods met graszoden of plaggen bedekt worden in afwachting van de gelegenheid tot volledige en on schadelijke verwijdering van den vuilnishoop. Eveneens moet binnenshuis voor groote reinheid worden gezorgd, zoowel door onverwijlde verwijdering van vuil uit verborgene hoeken, onder trappen, bed steden, in kasten, kelders, kisten, enz. als door dage- lijksche zorg, dat hetgeen goed schoongemaakt is niet weder verontreinigd worde. Daarbij moet een bijzon dere aandacht geschonken worden aan de privaten. Riolen van privaten, maar ook van gootsteenen en zinkputten moeten krachtig doorgespoeld worden met water en daarna nog meer gezuiverd door het inwer pen van eenige emmers vol eener oplossing van car- oolzuur, naar het boven gegeven voorschrift, of wel van eene oplossing van chloorkalk, hypochoris calvi- cus, ter sterkte van 5 pCt. De tweede raad iszorg voor de zuiverheid van uw drinkwater. Als algemeene regel behoort te gelden, dat in cho leratijden geen drinkwater te vertrouwen is, tenzy uit een onbewoonden en onbebouwden grond of (regen water) van een zindelijk dak en uit een reinen regen waterput afkomstig. Rivierwater is altijd zeer ver dacht, ook dan, wanneer het door een zandfilter ge zuiverd is, want geen zandfilter is in staat ziektekie men volledig uit dat water af te scheiden en terug te houden. Nog veel grooter wordt het gevaar, wanneer de rivier, zooals bijv. te Rotterdam, gebruikt wordt als een open riool, d. w. z. al het vloeibare vuil, ook de excrementen van de bevolking opneemt. Niemand vertrouwe in zoodanige gemeenten op den goeden roep, waarin de waterleiding staat, want dat water kan geheel onverhoeds cholerakiemen opnemen en door de geheele stad verspreiden. Ieder wete, dat hij zijn drinkwater uiterst gemak kelijk vrij van cholerakiemen maken kan, door het even te koken of door het goed te filtrecren. De cholerakiem sterft reeds bij eene temperatuur van nog geen 60» C. Er is slechts ééne filtrecrwijze, die stel lig vertrouwen verdienthet filtreeren namelijk door bougies van onverglaasde porscleinaarde, het Chamber- landfilteT, in Nederland verkrijgbaar bij de firma Cran s Co., te 's Gravenhage (Gedempte Burgwal 24). Al le andere filters daarentegen, dio in Nederland in den handel zijn, deugen niet in tijden van cholera-epide- mie. Bij deze zorg voor het drinkwater heeft men nog te bedenken, dat niet alleen het water uit de eigen pomp, of uit de leiding, onverhoeds cholerakiemen kan bevatten, maar dat ook andereu zich van onzui ver water kunnen bediend hebben; bijv. tot het om spoelen van melkemmers, het bcdriegclijk verdunnen van koemelk, het wasschen van vruchten, salade en andere groenten, die gewoonlijk rauw gegeten worden Daarom moet de molk gekookt worden, wat trouwens algemeen, in elk huishouden, behoorde te geschieden, wegens het gevaar der aanwezigheid van tuberkelba cillen in dat vocht. Vruchten en groenten moeten terstond en terdege worden afgewasschen met zuiver water, vruchten daar na liefst nog geschild, wanneer dat geschieden kan. De derde raad is ontvangt geene goederen in uw huis, wanneer ge niet stellig weet, dat zij uit een onbesmet huis afkomstig zijn Reeds zoo menig maal is cholera asiatica overgebracht, soms op verren afstand, door waschgoed, kleederen, beddegoed, enz., maar ook door andere voorwerpen, waarvan men het besmet zijn niet had vermoed. Men zij daarom ook voorzichtig met zijne bestellingen buitenslands. Evenzeer is het noodig in logementen, herbergen, slaapsteden, maar ook in eigen woning, toe te zien op den gezondheidstoestand der personen, vreemdelin gen of uit het eigen land, die aldaar korter of lan ger vertoeven zij kunnen in lichten graad lijden aan cholerische diarrhée en toch de smetstof medevoeren zij kunnen de cholera-kiem ook overbrengen in hun reisgoed Wat heeft men in een gemeente te doen, waar de cholera uitgebroken is Mijn eerste raad is wees niet bang, want die vrees maakt het lichaam ziek en daardoor vatbaarder voor een aanval der ziekte. Ieder blijve de levenswijze volgen, waarbij hij zich tot dusver wel bevonden heeft, d. w. z. zich gezond en krachtig heeft gevoeld, maar hij wake met verdubbelde zorg tegen onmatigheid of misslagen in het dieet en passc nauwlettend toe, wat ik ten aanzien van het drinkwater heb gezegd, als mede ten aanzien van het bezoek van vreemdelingen en de ontvangst van goederen. De tijd is daarentegen alsdan voorbij voor de toe passing van hetgeen ik betreflende inesthoopen en privaten heb gezegddat vuil moet men dan liever jaten, waar het is. Men behoeft niet angstvallig het eten van rijpe vruchten, zelfs pruimen en meloenen, te vermijden, wanneer men die vruchten altijd goed verdragen heeft, doch men zij matig in dat gebruik en zorge, dat on rijpe, scherp zure en zeer waterachtige vruchten ge weerd worden. Een frissche drank is onschadelijk, wanneer het daarbij gebruikte water inderdaad zuiver is, dcoh men vermij de het gebruik van zeer koude dranken, jong bier, scherp zure limonades, spuitwa ter, waarvan de zuiverheid niet vaststaat. Op dit laatste wcnsch ik nog meer bijzonder na druk te leggen, omdat zoovelen spuitwater drinken, afkomstig uit een vuilen put, eene gracht, eene rivier, on voor de bcdeeling met koolzuur gefiltreerd, door een slecht filterhet is toch algemeen bekend, dat de meeste fabrikanten van koolzuur én andere mine rale wateren geene Chamberland-filters gebruiken, maar eeD van de overige, in mijn eerste artikel genoemde en stellig onbetrouwbare filters. Mijn tweede raad isverwaarloost nimmer zelfs de schijnbaar onbeduidende, spijsverteringsstoornis, maar roept onverwijld een geneeskundige. Het gebeurt meer malen in warme zomers, dat men zich plotseling een weinig ongesteld gevoelt, meestal 's nachts; misselijk heid, wat buikpijn, lichte diarrhée met flatulentie zijn de gewone verschijnselen. Dat is messtal een gewo ne indigestie, maar het zou ook het begin kunnen zijn van eene waarschuwende diarrhée (diarrhaea prae- motoria), die in de overgrootc meerderheid der ge vallen aan het uitbreken van het volle verschijnselen beeld der Aziatische cholera voorafgaat. De waarschuwende diarrhée kan dikwijls met goed gevolg geneeskundig behandeld worden. Dit behoort dus te geschieden. De ongesteld gewordene leg- ge zich te bed in afwachting van den geroepen ge neeskundige, en houde zich warm en rustig is de buikpijn hevig, dan kunnen voorloopig warme pappen of omslagen verlichting brengen, koude der voeten en kuitkrampen kan men voorloopig bestrijden door wassching met comphorspiritus, aanlegging van war me kruiken. De arts zal dan het overige doen. Het is ook raadzaam, vóór zijne komst niets te e- ten en slechts weinig te drinken. De uitgebraakte of uit de darmen afkomstige stoffen moeten zorgvul dig verzameld worden in geschikt vaatwerk, bijv", een goed gesloten emmer, waarin een ruime hoeveelheid van een betrouwbaar ontsmettingsmiddel aanwezig is (10 pCt. ruw carbolzuur en 10 pCt. ruw zwavelzuur, opgelost in water); die stoffen worden bewaard tot de komst van den arts, die nadere voorschriften zal geven. Is iemand in een gezin werkelijk door cholerische diarrhée of door Aziatische cholera aangetast, dan is in de ziekenkamer de uiterste zorg to dragen" voor ruime luchtverversching en groote reinheid; sterk sprekende feiten hebben het groote nut van beide deze maatregelen in een helder Licht gesteld. Be- rookingen, het ophangen van groote, in een ontsmet tend vocht gedrenkte gordijnen of lakens vooe—def deur der kamer, het branden van zwavelhoudende kaarsen, enz., kan men in de ziekenkamer gerust na laten, want de cholerakiemen kan men op die wijze niet dooden. liet lijf- en beddegoed, dat geschikt is ouv- op\ de gewone wijze gewasschen te worden, moet onmiddel lijk na de verschooning van den zieke en zijn bed, nog binnen de ziekenkamer, ondergedompeld en druip\ nat gemaakt worden in de bovenvermelde sterke op lossing van carbolzuur. In dien toestand kan het1' overgebracht worden naar eene andere plaats, alwaar het gedompeld wordt in een ketel, gevuld met water de ketel worde goed gesloten, het water worde ge kookt en blijve gedurende uur kokendaama vol- ge het wasschen en bleeken of opmaken-op do ge wone wijze. De ontsmetting dient te worden over gelaten aan de personen, daarmede van gemeentewe ge belast. Nog een raad, betreffende het ontvluchten van ee ne door Aziatische cholera besmette gemeente. De ervaring leert, dat eene betrekkelijke ontvolking eener geteisterde gemeente of streek eene snelle beperking der epidemie in hooge mate bevordert, vooral wanneer het in den aanvang geschiedt, om de eenvoudige reden, dat daardoor aan den besmettingshaard een goed deel der voorhanden brandstof ontnomen wordt. Binnen den besmetten Jwring heeft men dus het I-,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1