340"" Staatslotarij. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. licrvciling plaats van ecu wuonkuis, schuur eu pak huis alhier, nagelaten doer den beer Ifollestelle. I Iet werd toegewezen aan den heer A. I'. Lako te Sluis voor f 4500, behoudens 1' .500 voor overname van winkelopstand. Biervliet. Tengevolge van eerie ernstige ziekte van den beer \V. Maarleveld, is tot waarnemend secre taris dezer gciU '.enU benoem 1, do bear 1L W. Maar leveld. Door de afdoeling Ter Neuzen der Scliipper?- Vereenising «Si Imttcvaci-" is een adres gezonden aan den minister \an marine, uaarin wordt te kciiUcn gegeven dat w egens liet druk gebruik, hetwelk daarvan door de schipperij wordt gemaakt, groote behoefte wordt gevoeld aan betonning van dat belangrijke vaarwater "langs Hoofdplaat en Breskens en wel aam 1 zwarte ton op de Westpunt van den Lagen Springer, welk punt blijft uitwerken en waar de bo dem in bet vaarwater steeds aan groote verandering onderhevig is 1 zwarte ton tussehen deze ton en de zwarte ton no. 1" 1 zw arte ton hij het Vlissingschc gat voor Hoofd- plaat 2 zwarte tonnen tussehen deze ton eu de VV itte ton kV 3 bij Breskensen 1 witte ton of eenige bakens langs den oever van den Baarzande polder. Donderdag bezochten 42 leden van 't in Bel gië gevestigde St. Luoasgilde Aardenburg, ten einde enkele merkwaardigheden in oogensehouw te nemen. In de Soeietiet »Spoor tot Vriendschap" werd een diné gebruikt. fail/.anil. 25 Aug. Hellen herdacht de Weleerw. heer ds. .f. J. Six Dijkstra en diens cchtgenoote hun ne 50-jarige eelitverceniging. Te dier gelegenheid en ter hunner eer, werd des avonds een zeer mooi vuurwerk ontstoken. («KM EENTERAAD VAN GROEDE. /zitting van Maandag 22 Augustus. Voorzitter de heer J. G. Gerritsen. Tegenwoordig de beeren Frumouw, Lombaard, Itis- seeuw, De Hou en A. Salomé. Afwezig de heere.n Hammacher en kV. Salomé. De notulen der vorige zitting worden gelezen en zonder aanmerking goedgekeurd. Aan de orde komt I. Medcdeeling van ingekomen stukken als a. dat de aanbesteding van de verbouwing der on derwijzers-woning op het dorp is aangenomen door J. Maznre Az. te Groede voor f 1100 en dat de ver harding der voetpaden in de gemeente is aangenomen door P. Monjé l'z. te Breskens, voor f 2800, of ruim i' tlOO beneden de raming. b. dat voor de ten behoeve der gemeente aangega ne leuning ad f 4000 is ingeschreven door 3 perso nen, waarvan 2 voor de geheele leening, en 1 voor 19 van de 23 aandeelen. De Voorzitter zegt naar aanleiding hiervan, dat de, leening is verminderd tot een bedrag van f 4200 om dat de aanbesteding der verharding van de voetpaden f 000 belleden de raming is gebleven. Aan den lieer C. Frumouw te Groede en mevr. de Wed. Borghstijn te Sluis zijn ieder 8 en aan den heer Hamuiaclicr te Groede 5 aandeelen gegund, omdat deze laatste slechts voor 19 van de 23 aandeelen bad ingeschre ven. Hij spreekt er zijn leedwezen over uit, dat niettegen staande door Burg. en Wetli. eenstemmig was besloten, oui op verzoek van een der inschrijvers aan deze in- «chrijving geen publiciteit te geven, althans er geen couranten-bericht var. te maken, het nogthans den volgenden dag in verscliillende bladen stond vermeld. c. missive van Geil. Staten, houdende goedkeuring van het besluit tot betaling in bet pensioenfonds voor den gemeente-veldwachter. d. De Voorzitter legt den llnad de begrooting voor van de commissie over den grindweg Groede-Oostbur^ waaruit blijkt, dat deze bedraagt f 1242, waarvan of f 828 komt voor rekening der gemeente. Groede en of 1 411 voor rekening der gemeente Oostburg. De lieer Fremouw vraagt of de cijfers zijn, zooals die van voorgaande jaren. De Voorzitter antwoordt hierop, dat deze ongeveer gelijk zijn, doeli wanneer daarin verhoogde cijfers voorkomen, dit enkel bet gevolg is van de hooge grindprijzen. Met algemeene stemmen wordt de begrooting vast gesteld. e missive van Ged. Staten houdende kennisgeving, ilat zij geen bezwaar hebben tegen de verharding van den zuidelijken buitenberm van den provincialen weg Groede Brisken». indien de gemeente zich aan de sloor lltr.i gestelde v,jor.vaarden verbindt, zouab weg halen v. ti lien ste<II \aii den weg Grocde-Nieiiw v In t, het bestraten voor eigen rekening, liet onderhoud enz. De oirzittei deelt hierop mede, dat duur de be- laaghebbiude bewoners, Jacob vail Boo on Cornelis Kareis, bi iden metselaars te Groede, eerie verklaring is grteekend, waarbij zij zich verbinden de door Ged. Staten aan du emc. l.te Grot-de voorgelegde voor waarden vo ir buiui.' hoofdelijke rekening en aanspra kelijkheid te neiuen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. f. wordt overgelegd de gemeente-rekening over 1891, die, na gemaakte opmerkingen van den beer De Boo, is gewijzigd. De commissie van onderzoek verklaart bij monde van den heer De Duo, dat verder gecne bedenkingen op de rekening zijn gemaakt en adi iscert mitsdien tot goedkeuring. Do Voorzitter vraagt of een der leden iiog aanmerkin gen heelt en of soms iemand voorlezing van specifie ke opgaven verlangt. Geen der leden wi nseht van deze gelegenheid gebruik te maken, waarom uiet algem. stemmen tot voorloopige vaststelling wordt besloten. ij. Verzoek van mej. M. Risen uw, om eervol ont slag als onderw ijzeres aan de school te Kruisdijk, niet ingang van 1 Oct. a. s. De Voorzitter stelt namens Burg. en Wetli. voor, dit ontslag te doen ingaan met 15 Oct. a. s. Het is wel niet te denken, dat men véui diei tijd gereed zal zijn, maar men mag toch ook niet buiten de bepalingen van de verordening gaan. Wei kan mor, haar tot 1 Nov. houden, maar 14 dagen onder of boven, maakt weer niet zooveel uit. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van liet Dag. Bestuur besloten. De Voorzitter zegt verder, dat zich op de gedane oproeping voor onderwijzeres 2 sollicitanten hebben aangemeld, nl. mej. Monjé en mej. Worrel. Geen van beiden zijn in 't bezit der acte gymnastiek, w elk leervak met 1 Jan. 1893 moet worden ingevoerd. Het is niet te voorzien, dat de gemeente Groede, dispensatie zal erlangen, ja zelfs uit goede bron ver nam hij, dat aan geen enkele genici nte onthulling zal worden verleend. Liefst zag bij daarom eene vacatu re, dan eene onderw ijzeres benoemd, die voor genoemd vak geene aantcekcning heeft, waardoor men in de noodzakelijkheid zoude komen een onderwijzer van uit Groede daarheen te zenden tot liet geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen. Daarom hebben Burg. en Wetli. geadviseerd, dat 2 sollicitanten niet voldoende zijn, om eene behoor lijke voordracht op te maken en mitsdien besloten eene nieuwe oproeping te doen De heer Freinonw, de geldelijke bezwaren voor de gemeente ten zeerste erkennende, kun zich zeer goed niet het advies van Burg. en Wetli. ven-enigen. h. Tot candidaten voor de benoeming van 2 le den in bet college van zetters der dir. bel. worden met algemeene stemmen benoemd, de. hei-ren A. Lom baard en A. de Boo Pz., (plaatsvervanger van wijlen den lieer J. Brakman) aftredende leden en de hei-ren Joz. de Bruijne en L. J. Roggeband. i. verzoek van J. C. Cornelis en C. Dieleman to Breskens om remissie van bunnen aanslag in den Hoofdelijken omslag over 1892, wegens vertrek uit de gemeente. Overeenkomstig bet voorstel van Burg. en Wetli. wordt met algemeene stemmen besloten, die remissie vooi 7 maanden toe te staan. j. l)e voorzitter legt over den Staat, van oninbare posten van den Hoofd. Omslag, waaruit blijkt, dat behoudens 3 reeds vroeger medegedeelde oninbare pos ten, nog een gelijke post voorkomt van J. 11. Ver- meerseb (vertrokken naar Amerika of volgons anderen naar Gent) h f 0,5Is. Met algem. stemmen wordt besloten deze post on inbaar te verklaren. Op de hondenbelasting is een post afgevoerd. k. Tengevolge van de mindering der geldleening moet dat bedrag op de //ontvangsten" eu //uitgaven der begrooting gew ijzigd worden als volgt Ontvangsten leeuing f 4200. Uitgaven vernieuwing ouilerw ijzersw oning f 1190. Verharding voetpaden f 2800. Drukwerken (obligation) f 50. Onvoorziene uitgaven f 100. Samen f 4200. Met algemeene stommen wordt tot die wijziging der begrooting besloten. Niets incer te behandelen zijnde, vraagt de voorzit ter, of nog iemand bet woord verlangt of voorstellen heeft te doen. De hetr De lioo 'vraagt of met de verharding der vo-tpnd'-n de ligger il l- wegen en vo"tp;iJen, geene wijziging moet ondergaan. De eourzi//er antwoordt dat d. ze vraag reeds cea punt van bespreking bij Burg. en W,-th. beeft uit gemaakt en alzoo niet aan hunne aandacht is ont gaan. Zij zijn echter van meening hiermede nog te kunnen wachten, wijl nog niet in gereedheid gebrach te voetpaden, zooals die naar nummer één, tegelijker tijd op den ligger kunnen worden gebracht, en tevens omdat door die verschillende wijzigingen de gemeen te op groote kosten eu uitgebreide administratieve werkzaamheden wordt gebracht. Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat binnenkort de aanbesteding zal plaats iu-bbeu van de evering van de steenkolen en petroleum ten behoeve der gemeente. l)e lieer Fremonw zegt, dat hiertoe zeker alle ne ring loe.nden in aanra wkiug kiinmu komen. Hij beeft wel eens gehoord, dat bij de gebruikelijke aanzegging bij handelaars in die artikelen, enkelen waren verge ten, waardoor zij zich verongelijkt zagen. De euorzittcr geelt hierop een bevestigend antwoord. In plaats van het gewone aanzeggen, zal de aanbe steding door den omroep r aan alle ingezetenen wor den bekend gemaakt. De vergadering wordt hierop gesloten. De heer Barger, grossier in modes, te Amster dam, had twee jonge dames te logeeren gekregen, dochters van de familie Boshard uit Utrecht. Vrijdagochtend wachtte de heer Barger zijn logé's te vergeefs aan de ontbijttafel en wie beschrijft zijn schrik toen men, na een ingesteld onderzoek, tot de treurige ontdekking kuam dat de beide dames voor dood ill bed lagen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en toen bleek, dat een van de. dames onmiddellijk naar liet gasthuis overgebracht moest worden, maar de oudste was helaas overleden. Oorzaak van dit treurig ongeval was een verzuim om de gaskranen in 't vertrek te. sluiten. l)e toestand van het twee de slachtoffer is zeer zorgwekkend. Later wordt gemeld, dat de jonge dame, die door gas bedwelmd en naar liet gasthuis moest worden vervoerd, aan de hetere hand is. De hoop bestaat zelfs, dat zij spoedig naar de ouderlijke woning zal kunnen worden vervoerd. Het lijk van de zoo jammerlijk omgekomen zuster dezer dame, werd Zaterdag naar het Centraal-Station vervoerd en daar ter bescliikkiug van de treurende familie gesteld. Zaterdag-morgen, terwijl uien bezig was den grooten schoorsteen van bet stoomschip »Conrad", der maatschappij Nederland liggende in liet Droogdok te Amsterdam, op zijn plaats terug te brengen, brak een kabel, ten gevolge waarvan het gevaarte viel en de werkman II. Bierman tegen den steiger en daarna overboord geslingerd werd. Hij had een groote won de aan het hoofd en werd naar het Gasthuis vervoerd, alwaar hij binnen korten tijd overleed. Te Hillegom heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Op de, timmerwerf van Ad. Gnldemond vermaakten •zich eenige kinderen door op de aldaar opgestapelde planken te klimmen om er later weer af te klauwie ren. 'Een paar grootere jongens schepten er behagen in de plauken omver te werpen en toen voorbijgan gers hun verboden, antwoordden zij dat de anderen ook om moesten. Hierin werden zij verhinderd en toen de planken weder opgestapeld werden, ontstelde men door de ont dekking dat liet bijna 7-jarig meisje van Van Wijn gaarden onder de planken verpletterd was geworden. Col lede taf Zeeland. 3c Klasse. 4e Trekking. f 200 No 15320 45 3956 13554 184411 OOSTBLItG, 2-J' Augustus. Nieuwe tarwe f 15,00 f 7,00 1 r 7,75 Nieuwe rogge. 5,00 5,25 5,40 Nieuwe wintergerst 4,00 4,25 4,50 Nieuw zomergerst 3,25 3,50 3,75 Haver 3,00 3,50 3,75 Paardeboonen 0,00 0,50 0,75 Groene erwten 0,00 0,00 0,00 Koolzaad 0.00 0,00 0,00

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3