Binnenland. Teil. Op de muiters werd een charge gemankt. liet fation werd bezet en honderd mijnwerkers gevangen renemen en gellunden als gijzelaars yoor Kolonel An- lerson, van wien zij ziek door verraad hadden mees- er gemaakt. Dit en een tweede flinke tuchtiging heeft goed gewerkt. Genoemde Kolonel werd los ge- lUten en nu wurdt de opstand ale geëindigd beschouwd. Te Chicago doet een adres de ronde, om Keizer Wilhelm uit te moedigen de opening van de wereld tentoonstelling aldaar bij te wonen. Op kosten der stad «tl de Keizer ontvangen en onthaalt worden. Men denkt in de Duitsche "kdlonie aldaar 150,000 handteótenBigen te verkrijgen en zoodra die er zijn, wordt de uitnoodiging verzonden. Te t'vdlao, in Peru, heeft een groote brand 32 huï- aen vernield .es <vour tOOOO-O dollars schade .aangtricht. Zaterdagavond had m het gewone lokaal .der Aid. SloUcrdam van den som-dom. auad in de Dclffsclie -straat te Rotterdam eene bijeenkomst vim leden plaats, liet lokaal, (lat eene herberg was, werd ook nog be zocht door eeltige personen, waaronder een rils hans worst verkleede marinier en een vrouw. Men was aan 't biljarten cu 0111 ivelke reden dat dan ook geschiedde, de biunengekoiueucn maakten het ben, die aan 't biljarten waren, lastig. Zij werden verzocht, dit 11a te laten, doch gaven aan dat verzoek geen gehoor, waardoor een geschil ontstond, dat uit liep op het verwijderen van de binnciigekonienen. Dezen verzetten zich daar ook nog tegen, toen zij reeds buiten de deur waren. Tegelijkertijd scheen in de straat eene vrouw te worden mishandeld- De vrouw viel flauw en men riep moord of zoo iets, waarop naar de politie werd gezonden. Twee agenten kwamen, waarvan een, de agent van den Berg was. Op aanwijzing wilden de agenten zich meester nudcen van een der mannen, .die buiten stonden, 0111 de lui, die verwijderd waren het weder binnentreden ran hot lokaal te beletten. Men verdacht dezen man sr van, dat bij de vrouw mishandeld had, hoewel dat toch niet liet geval scheen te zijn. Deze man nu, had een stak hij zich, dien hij met beide handen dwars voor het lichaam hield. De agent van den Belg, of misschien ook beide agenten pakten den stok in bet midden aan en wilden dezen den man ontrukken. Deze hield echter ook vast en liep achteruit, waarschijnlijk zal dat wel zeer langzaam zijn geweest, het lukaal in, zoodat de agent van den Berg of de beide agenten vooruit de deur in gingen, (Plotseling knalde er een schot en werd de agent Van den Berg doodelijk getroffen. Het bloed door de wonde ontstaan, propte zich op in den strot en na weinige minuten was 't ongelukkig slachtoffer vasi zijn plicht een lijk. Eenige omstan ders brachten den agent in een huis eu verzorgden 'hem zoo gord zij konden. Kr was echter niets meer aan te lu-lpen, de dood was reeds ingetreden. On middellijk 11a het schot, was liet vergaderlokaal we der gesloten. Het lijk werd Zaterdagavond om half een naar zij ne woning aan de Liukerrotte gebracht, nadat zijne vrouw eerst van liet voorgevallene was verwittigd. De agent van (lcn Berg stond bekend als een zeer den iu den gang. Als in een droom, als in een nevel, die zich over hare oogen begon te leggen, zag zij nog dat de deur voorzichtig geopend werd en dat de oude Mollcr, met eene lamp in de hand, naar buiten keek en bij haar aanblik terugsprong, als zag hij een geest- vis mijn man nog bier?" bracht zij met moeite uit. «Om 's hemels wil, mevrouw Iteimann 1 E11 in dit weer stotterde Muller verbaasd, terwijl hij de deur verder opendeed. Zij vloog hem voorbij, den gang in. Daar werd de deur van het kantoor geopend, en in -de opening (verscheen de indrukwekkende gestalte van alen fabri kant. „Ferdinand!" juichte zij, „gij leeft gij zijt ge red en bewusteloos zonk zij in zijne armen. IX. Toen zij hare oogen weder opsloeg, zag zij, dat die van haar man met eene uitdrukking der teederste be zorgdheid op haar gericht warenen .toch kon zij zicli niet voor den geest brengen, wat gr mi;t haar -gebeurd was en waar zij zich bevond; verwqnderd Ikeek zij de kamer rond. „Waar ben ik?" vraagde zij zacht. „Bij mij, Emma, lief vrouwtjebezin u eens goed (Wurdt vervolgd.) bezadigd, kalm, oppassend man, wiens optreden altijd even voorkomend en wedegaand was. 't. Is een gru welijke daad, die Zaterdag in de Delftschestraat w erd gepleegd. Men kan zien den toestand der arme vrouw voor stellen, die plotseling met hare vier kinderen alleen achter bleef. Als vermoedelijk dader werd eerst gearresteerd ïlels- dingen, die echter den volgenden ochtend weder in vrijheid werd gesteld, omdat Te half twee een zekeren V. was aangehouden, een horlogemaker, wonende te Kr,'dingen, die liet schot schijnt te hebben gelost. Het pistool of de revolver heeft hij, naar incn zegt in de privaat geworpen, waardoor hij als dader van dezen lalhurtigcu en afschuwdijken moord is ontdekt. Op de revolver zaten bij de vinding nog vijf scho ten. Hoe dit alles zij, er zal zeker wel niemand gevon den worden, die niet vervuld is van de grootste ver ontwaardiging over zulk een laffe daad, die een goed huisvader In t leven benam, zijne vrouw tot weduwe en zijne kinderen tot «rezen maakte. Heilige ingezetenen hebben oiiniiddulijk bel plan op - gevat 0111 de weduwe geldelijk te ondersteunen, ten einde daardoor blijk te geven van hunne waanloering van plichtsbetrachting in liet belang der goede orde. De commissaris der Koningin in Zeeland, maakt bekend) dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in do provin cie is bepaald op Maandag 5 September 1892; voorts dat de jacht op lazautcn zal worden geo pend op Zaterdag 1 October 1892 en dat de korte jacht zul geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de 4 (lagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. ItltKSIiEYS, 20 Augustus 1892, Iu het verslag van de vissdierijen in de Schelde en Zeeuwscho stroomen, wordt o. a. van de garnalen- mstcierij, liet volgende vermeld. De garnalenvisscliers kunnen (lit jaar zeer tevreden zijn. De vangst op ile Mester-Schelde wordt geschat op 1.200.000 K. (1. Aldaar werden gemiddeld voor deze vissclierij een 50 tal vaartuigen, tehuis behoo- rende in de gemeenten Philippine, Temeuzen, Elle- woutsdijk, Bosehkapellr, Osscnissr, Walsoorden, Bou- chaute, Clinge, Kieldrecht, Doel en Antwerpen, en elk beaiand met 2 a 3 koppen, gebezigd. Ook vischt men hier zonder vaartuig niet de stcekkur op garnaal en wel in de Yleij van Bath en op de slikken van Saeflingen waarmede door 2 personen 2 a 3 gulden per tij verdiend werd. Deze vangen echter een klein soort garnaal, die in de omliggende dorpen wordt rondgevent. De garnaalvisscliers van Hoofdplaat, Bresken?, Ar- neinuidcn en Missingen visscheil meestal buiten of in den mond der ri\ ier. De prijzen voor de garnaal, op de Wester-Schelde gevangen, varieerden tnsschen f 21 en f 2 per mand. De overige binnenvisschers op de Wester-Schelde verkochten hun vangst in de langs de W. Schelde gelegen plaatsenook zij maakten goede prijzentot in Juli werd te Terneuzen 25 tot 3(1 cent per KG. betaald. Wel werd later de prijs veel minder, doch over het geheel hebben ook zij een goed jaar gehad. De hoeveelheid garnaal, op de Ooster-Scheldc en overige Zeemvsclie stroomen gevangen, is niet met eenige zekerheid tc berekenendoch de vissclierij werd het meest voordeelig bevonden in het Brouwcrshavcn- sclie zeegat, waar men dikwijls 45 vaartuigen, bemand met 3 a 5 koppen, ermede bezig vond. Gemiddeld vingen zij 4 manden per tij, terwijl vangsten van 10 manden niet zeldzaam waren. De garnaal was hier groot van stuk cji de jvisscliers verdienden f 40 it f 50 per week. Enkele visschers hadden zich onder gewoonte in het begin van Maart naar Hellevoctslnis begeven; zij vingen niet zoo veel, doch kouden toch (sik f 20 f 25 per week verdienen. De vloot, die al spoedig tot 23 vaartuigen aange groeid was, werd in Mei reeds kleiner en in Juni staakten alle visschers deze vissclierij. Een drietal visschers, die meer binnen vischten en hun vangst gedeeltelijk zelf uitventten, konden van 15 tot 20 gulden per weck besommen. Enkele Thoolsche visschers, die in het najaar in liet Veergat de vissclierij begonnen, konden half No vember nog genoeg garnalen vangen, doch dc prijzen u:aren zóó laag, dat zij er niet meer hij konden be staan. De prijzen varieerden toen tussclicn f 2 it f 2,50 per maud, en zooals gewoonlijk gaat als de prijzen zoo laag zijn, kwamen de ledige manden, die niet in den verkoopprijs begrepen zijn, zelden terug, waar door de opbrengst (citelijk nog minder was. Engeland is dc voornaamste markt voor garnaal, door Nederlandsche visschers gevangen. De Antwcrp- selie visschers leggen er zich veel op toe, hun vangst levend te Antwerpen aan te voeren en maakten daar voor somtijds 8, 10 en 14 francs per emmer. Nog eenige dagen en ons schoolgebouw zal gereed zijn 0111 in gebruik te worden genomen. Het eenvoudige, doch nette gebouw is een sieraad voor de dorpsstraat. Zooals liet. daar staat, maakt liet een goeden indruk en doet liet bouwmeester eu aannemer alle eer aan. Door de verbouwing is heel wat verbeterd. Hoven en beneden bevinden zich 3 flinke, luchtige lokalen, waarin voor ile luchtvervcrscliing zoogenaamde Ra|>— pelsehoorsteenen. Een der benedenlokalen is inge richt geworden tot gymnastiekzaal. Een flinke, ge makkelijke trap met bordes leidt ons naar de boven lokalen, die door hun overvloed van licht ons aange naam aanduen. Kome deze verbouwing weder der jeugd ten goede. Deze wensch kan vervuld worden, als alle owl-rs, het werk van het gemeentebestuur waardeerend, ook van hunne belangstelling doen blijken door hunne kinderen trouw de school te doen bezoeken. Zoo kar. het kapitaal nu weder besteed, goede rente op leveren. Met ingang van 1 Sept. a. s. wordt de lieer L. J. Blankenbijl, opzichter 4e klasse bij 's rijks w a terstaat alhier, overgeplaatst naar Geertruidenberg, ter wijl hij wordt vervangen door den lieer V. D. G. ten Doesschate opzichter bij 's rijks waterstaat 2e klasse van Geertruideuberg. Ons vorig bericht van liet groote geschot van de rogge kan nog worden aangevuld, door de mededee- ling dat bij P. Roozendaal te Groede van geniet rogge 11 mud en 17 kop graan is gedorselien. Schoon dij Ke. De levering van de benoodigile steen kolen voor school A is gegund aan I. Maselóe alhier voor f 10.85 per 1000 K.G. en voor school B voor f 12.De petroleum vojde straatverlichting is gegund aan Abr. dc llullu voor f li.90 per 100 Liter Schoon (lij kt'. Jl. Zondag heelt alhier op do markt eene muziekuitvoering plaats gehad, onder leiding van den directeur, de. heer I. dn Bois, welke door velen werd bijgewoond. Naar men verneemt is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan li t bestuur van het muziek gezelschap ten bate dier vereeniging een muntbiljet van f 10 geschonken. Moge dit navolging vinden. Aai'denburg', 22 Aug. lieden had alhier door Burg. cu Weth. de aanbesteding plaats van liet bouwen ee- ner maréchaussees—kazi'vii waarvoor werd ingeschre ven door de heeren: J. -I. Cuveljé te Oustburg voor f 12.300, J. van Baal tc Oostburg voor f 12.250, 1'. Omon alhier voor f 11.089, J. J. Eekhout. alhier voor f 11.955, C. Ceulcnucre alhier voor f 11.823 en P. Droukers te Kapelle hij Goes voor f 11.050. Het werk is nog niet toegewezen. Bij liet vrij hevig 011 ucder, dat jl. Dinsdagmorgen boven onze streek woedd", is de bliksem geslagen in een boom op de hofstede van den landbouwer J. Bruijnzeel, onder Groede, terwijl twee paarden van den landbouwer L. Lannooy onder Aardenburg wer den gedood. Op de hofstede „het Paviljoen" te Oostburg be woond door A. dc Smet. word een lwercnknecht, die zieli inct eeu paard in 'l veld bevond, tegen den grond geslagen. Aan een arm eu een been was hij eenigs- zins geschonden. Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhan del hebben zich te Sehoondijke 39 deelnemers en te Groede 23 aangemeld. Sluis. De heer J. 11 isseeuw onderw ijzer alhier slaag de te 's Gravcnhage voor de akte lloogduitsche taal 1. o. Sluis. Terwijl woensdagmiddag j. 1. eenige kinde ren op de kaai alhier aan het spelen waren, geraak te een hunner te water. De vader, S. gehectcii, die er bij stond schrok zoo danig dat hij geen hulp kon verleenen toen zijn zoon in het water lag. De Rijksambtenaar F., die juist ter plaatse aanwe zig was, sprong den jongen 11a en bracht hem behou den op het droge. Sluis. Tot hoofd der Clir. Nat School alhier, is benoemd de heer C. Zijdorveld, lc onderwijzer to Am- hem, IJzeiifliJke 23 Aug. 1892. Heden had ten over staan van notaris Hammncher, in het hotel Aerts, de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2