voor ZEEUWSCH- V LAANDEREN. Sajaarsstormen, FEUILLETON. A 1) V E It T E N T I E1» It IJ S Van 1 tot hi met I regels 25 civ.c.lke regel nicer 5 cts. Groote letters worden lianr jilants- ruiiute berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdugucond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breslvm. POLITIEK OVEKXHilT. Het is w aarlijk geen wonder dat verscheidene Fran - sche bladen aandringen op centralisatie dor politie ten plattelande, d. w. dat. de politie niet langer sta onder den burgemeester, maar onder liet eentraal ge zag, vertegenwoordigd door de prefecten. Immers on langs is te Koubaix een socialist burgemeester gewor den, die zich als socialist niet weinig doet geldenen in den laatst en tijd is te Carmaux door liet algemeen stemrecht een persoon tot hoofd dier gemeente ver heven, die door den directeur van een mijnwerk was ontslagen, omdat hij zoo ongeregeld kwam n omdat hij weigerde te antwoorden op de vraag, ol hij voort aan geregeld dacht te komen ot niet. De overige werklieden, een paar duizend man sterk, liepen te hoop oil w endden pogingen aan om den directeur te dwin gen dit ontslag terug te nemen. Gedurende drie u- ren verzette deze zich tegen dien onzinnigen eiscli en gedurende dien tijd, stal ot >loeg men alles in diens woning kort en klein. Eerst toen ziju leven bedreigd werd, teckende de directeur een stuk, waarbij hij ontslag nam. l)ie werkman had nu, tot burgemeester gekozen, de politie onder zich. Terecht dringt iii- n er op aan, dat de ltege. ring maatregelen neme, opdat, wanneer 't mocht gebeuren, dat een socialistisch leider als hoofd een er gemeente gekozen wordt, zulks niet ten gevol ge kan hebben, dat de orde en het algemeen of bij zonder belang daaronder lijden. Hei Franse he gezantschap in Marokko is een geval overkomen, dat niet van belang ontbloot is. 'locn n. 1. de Fran sche gezant met den gczantscliaps-seere- taris langs het straud reed, ontving deze laatste van een Moorsch soldaat een slag met een pantoltel op de borst. Gelukkig verhinderde de tijdige tQsschciikuinst van eenige leden van het Spaansch gezantschap, dat bij de woordenwisseling, die ontstond en waarbij een nige soldaten hunne messen trokken, de gezant en diens secretaris gedood werden. Den volgenden avond DOOR B. BitAiV. Zij bleef een oogeublik staan oin kracht te verza melen want nu stond baar liet moeilijkste, Jiet ge vaarlijkste te wachten. Volgens hare berekening moest, zij nu zeer dicht bij de plaats zijn, waar, naar Anna's verhaal, de moordenaars in hinderlaag lagen. Als met ijzeren vuist greep de angst baar aan; toen liet zij het hoofd op de borst zinken en vast bei aden schreed zij voorwaarts. Koortsachtig jaagde haar het bloed door de aderen en klopte in hare slapen, zoodat haar hoofd bonsde. Maar zij mocht niet toegeven aan de zwakheid, die haar dreigde tc overmeesteren haar geheel levensge luk stond op liet spel. Zij was nu midden in het bosch, waar liet tamelijk bedaard was, daar liet dichte geboomte, het geweld van den orkaan brak. Toch matigde zij hare schreden, om zich door haren spoed bij degenen, die op den loer lagen, niet verdacht te maken. werd de 'gezant opnieuw brleedigd en uitgejouwd. Keizer Wilhelm heeft zich onlangs uiet nadruk ver klaard tegen twee-jarigen diensttijd. Ineen toespraak na een parade tot zijn Generaals gehouden, gaf hij te kennen liever een klein leger te hebben met langeren diensttijd, dan een groot wet korten. Vele hooggeplaatste militairen en ook vele Minis ters zijn 't daaromtrent niet met hein eens. Toch is liet wel te vermoeden, dat de begeerde, en verwachte, voordracht tot verkorting van den dienst in de eerste, jaren wel zal uitblijven. Vergeten doet de groote Monarch ook niet spoedig. Toen het le regiment der garde-dragonders tc Herlijn den dag herdacht bij Mart-la-Four, had de Keizer be loofd hit feestmaal in liet olKciers-easino le zullen bij wonen doch de Keizer kwam niet. Men zegt, dat bij zieli een boodschap liet brengen, waarop bij liet weten, dat hij naar Potsdam terug moest. Sommige bladen denken aan een dépêche van de Keizerin, doch andere ineenen, dat zijn niet verschijnen een andere oorzaak had. De beiden zonen van oil llisiuarok, de (innen Herbert en Wilhelm, die beiden bij dat regiment gediend hadden, namen ook deel aan dit feest en om hunnentwil zou Keizer Wilhelm niet ver schenen zijn. Van de. gelegenheid tot liet afleggen van vredelie vende verklaringen beeft de Keizer gebruik gemaakt aan bet feestmaal, dat Donderdag op de parade volgde. In zijn heildronk op Keizer Frans Jozef, die juist dien dag 02 jaar werd, zeide bij, dat het verbond tussehen hew en den Oostonrijksehen .Monarch het zekerste bolwerk is van den Europeesellen vrede. Nu in het Ministerie-Gladstoue reeds onder-secre tarissen of vice-Ministers zijn benoemd, zijn de radi calen bitter teleurgesteld over liet feit, dat hun par tijgenoot, de beer Labouclière geen baantje heeft ge kregen. Naar men wil moet dhr. Gladstone een wenk ontvangen hebben om genoemden heer liever niet te noemen, 't geen eenigszius verklaarbaar is, wanneer men weet dut dhr, Labouclière in ziju weekblad over II in mi I II llll I I I II I Ill lp En nu eene nieuwe vreeselijke' gedachte kwam plotseling in haar op. Als Ferdinand eens onderweg was, welken der beide wegen had hij dan ingeslagen Als zij hem eens misliepals hij wellicht, terwijl zij zich te zijner redding naar de fabriek spoedde, langs den anderen w eg den moordenaars in handen viel De wanhoop dreigde haar tc overweldigen, want dan was alles tevergeefs tevergeefs; had zij het gure van den Novembernacht getrotseerdtevergeefs met bovcmnensohelijke inspanning zich tot hier voortge sleept, dan moest. hij toch nog omkomen Eene dui zeling beving haar, hare kracht dreigde haar te bege ven en machteloos leunde zij tegen den stain van een boom, om niet te vallen. „Hola, juffer, waar moet dat naar toe klonk op dit oogenblik eene ruwe stem dicht bij haar, waardoor plotseling hare levensgeesten weder werden opgewekt en hare krachten tut de uiterste inspanning aange spoord. Zij keek om zich heen. Uit het bosohje kwam een v man, die niet ruwen lach haar naderde. „Laat me uw gezichtje toch eens zien, schatM aar komt ge vandaan, lie Emma spande al hare krachton in en vlood, als door furiën achtervolgd, den bosehweg langs. Achter zich hoorde zij woeste, wilde stemmen. „Houdt haarklonk het en door het geluid van wat aan liet Hof voorvalt, meer vertelt dan waar is. De nieuwe Ministers Gladstone was al geweest zijn allen te Osborne geweest o.n der Koningin de hand te kassen. Lord Zetland heeft als onderkoning van Ierland af scheid genomen en op voordracht van den afgetreden Premier, den Markies van Salisbury, heeft de Ko ningin eerstgenoemden het Markiezaat verleend. Het Britsche Parlement is nu tot l November verdaagd. In Servië is een nieuw Ministerie opgetreden. Het Kabinet stelt zich tot pograin, vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden met al de Mogendheden Lmiteiiskiudsch, en wat het binnenlandsch bestuur be treft, 's lands welvaart te vermeerderen en financiee- le hervormingen in te voeren, waardoor de begroeting in evenwicht komt. Voegt men er nu bij, dat de nationale weerkracht zal worden versterkt, dan ont breekt het ook hier niet aan goede voornemens. In Italië zijn de rooverijeu weer in vollen gang. Een diligence werd door tien roovers aangehouden op den straatweg tussehen Cave en Palertina. De ongelukkige passagiers werden van alles beroofd, ter- wijl pogingen aangewend worden om de roovers in handen te krijgen. In den omtrek van Buffalo is een werkstaking he- gotiuen onder het wissel-personeel der spoorwegen. Aangezien de leiders verklaren dat zij den stilstand zullen doen uitstrekken tot New-York en Chicago, heeft deze beweging een ernstig karakter aangeno men. Thans zijn 8000 man troepen op de been en onder hunne bescherming hebben een paar goederen treinen gereden. Echt Amerikaanseh is ook het feit in de streek bij Knoxville voorgevallen. Zeventienhonderd mijn werkers bestormden een gevangenis. Na een hevig gevecht, waarin 12 dooden vielen en 20 personen gekwetst werden, gelukte het hun 200 gevangenen te bevrijden. De militaire hulp ter verdediging van de gevangenis kwam te laat. Een afdieling van 500 man is naar Coalertck gezon- zware voetstappen wist zij dat zij vervolgd werd. Nu kwam zij op de plaats, waar de weg zich ver deelde tot bezinnen was geen tijdzonder dralen volgde zij den weg, die haar bij de heerschende duis ternis liet best toescheen. Het geluid van de schre den der vervolgers was weggestorvenwaarschijnlijk hadden de mannen, onzeker welken weg Einina inge slagen bad, de jacht opgegeven misschien ook om zich niet te zeer te verwijderen van de plaats der hin derlaag. Daar zij Emma niel herkend hadden, was er hun ook niets aan gelegen haar in tehalcn. Zij beschouwden de zaak in ieder geval afs eene aardig heid het deed hun genoegen, dat zij een wcêrloos vrouwspersoon in angst gejaagd hadden. Eerst toen de jonge vrouw buiten het bosch kwam, zag zij welken weg zij had ingeslagen. Yóor haar lag de fabriekde ronde vuurgloed hoven de groote schoorsteeuen was haar gids. Onwillekeurig ontsnap te haar een vreugdekreet, evenals den schipper, die in doodsgevaar verkeerende, het reddende licht van den vuurtoren begroet. Zij vertraagde haar snellen loop niet meer, al dreigde ook het jagende bloed hare slapen te doen springennog maar een klein eind wogs, en dood en leven hingen er immers van af. Nu nu had zij de achterdeur, waardoor men naar het kantoor moest, bereikt; nu klonk de bel door hot stille huis en daarop hoorde meu zware sehre

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1