Binnenhuid. n» tot eenige der voornaamste directe en indirecte lastiugen. We hebben dan vooreerst de zeer bekende doch et zeer beminde patentbelasting. Velerlei en d.wr- ider zeer .gegronde bezwaren w orden tegen haar be- aan en hare helling, vooral zouals die lner te landt* tregeld is, ingebracht. Zij is een vergunning voor uitoefening wan een beroep, telkens op gezette tij - ;n op nieuw te nemen, en trad in de plaats van :t meesterschap van het oude gildewezen. De be- tepen, aan haar onderworpen, zijn in de wet opge- jeiml, «n daaronder voornamelijk die van lieu, die logenaamd eenjge nijverheid uitoefenen. Zij schept is een privilegie, omdat zij eene klasse van burgers eft. Menigmaal houdt zij den kleinen ambachts an van het opvatten of uitbreiden eener zaak af, i benadeelt dus de nijverheid En daar liaar be— rag vooraf wordt vastgesteld, kan onmogelijk bepaald orden, of het bedrijf winsten zal opleveren en hoe- sel. Directe belastingen op het vermogen en zijn vrueh- :u zijn een algemeene heffing van bezittingen, ka- italen en inkomstenbijzondere lasten op bepaalde oederen en rechten grondbelasting rentebelasting elastingen op zekere beschikkingen of handelingen et vermogen betreffende en belastingen op den over- ang der goederen, 't zij onder de levenden, 't zij a doodt*. De eerste is de zuivere inkomsten-belastingde weede komt weinig als zelfstandige belasting voor. 'roeger werd er toe gerekend het oude oorgeld en e hoornbelasting op paarden en runderen de der— e is uieer algemeen in gebruik en is een belasting, ier oorsprong en geschiedenis samenhangt met de ntwikkcling van het eigendomsrecht op den grond. Met rentek-lasting duidt men aan een belastiug op et „vermogeu in portefeuille" voornamelijk te vill en bjj renteniers, of in engeren zin, een belasting p renten van schuldbrieven ten laste van Staten en ndere lichamen. De vijlde soort van heffing, waarvan wij spraken, ■rnvat die, welke betrekking hebben of liever gezegd, Irukken op den omloop der kapitalen en de ovcr- Iracht der goederen, als daar zijn zegelrechten, re- ;istratiereel«t«n, hypotheek- en griffierechten, de leges >nz. Over de registratie een enkel woord. Deze is ee- ïe instelling tot het constateeren van het bestaan van lekere acten of handelingen, en tot geven van vaste lugteekening van stukken, die er anders van versto len zouden blijven. Hoogst billijk en natuurlijk is ■en vergoeding voor de diensten, van Staatswege door lie instelling bewezen. Maar dat doel is de tegenwoordige registratie belasting verre voorbijgestreefd Verecnigd met de an- lcre genoemde belastingen neemt zij meermalen twee- Irie-viermalen haar deel in de onkosten, aan eene handeling verbonden. De vorm harer heffing is trou wens eenvoudig en de kosten zijn betrekkelijk gering. Vooral met betiekking tot de vaste goederen is er zekerheid, dat zij betaald zal worden. Zij treft tel kens een deel van het vermogen en wordt zoodoende nog al vrijwillig, soms zelfs onmerkbaar betaald, liet successie—recht omvat de zesde belasting, waar- willen we den hond schreeuwde een ander. Aan hunne stemmen hoorde ik, dat ze reeds allen dronken waren. Een deel het voorstel om mijnheer Reimann op te wachten en te overvallen, als hij naar huis ging, en toen schreeuwden ze allen hoeraen wapenden ze zich met bezemstokken en latten van het staketsel naast ons omevrouw Reimann, ze zijn al onder- weg „En waar waar willen ze hen opwachten stamelde Emma. „In het Hermsche boschje, daar waar de weg zich verdeelt; ze weten, dat mijnheer daar voorbij moet een vreeselijke angst heving me, en ik ben hier heen geloopen, net zoo als ik was, ik wist geen an deren raad." De jonge vrouw drukte hare handen op haar klop pend hart. Dus was haar angst toch niet zonder grond geweestde dolle hersenschimmen en schrik beelden hadden eene tastbare gestalte aangenomen. Maar nu was er geen tijd meer tot dralen, tot ang stig zijnzij moest handelenmisschien hing het le ven van haar echtgenoot van eene enkele minuut af. Bliksemsnel vlogen verschillende gedachten haar door het hoofd. Den wagen te laten inspannen duur de te langzij wist immers niet wanneer Berdinand van de fabriek zou wegrijden. Misschien was hij al -onderweg nu, op dit oogenblik misschien reeds in strijd met hen, die hem opwachtten. (Wordt vervolgd.) van hoven sprak is. D>* indirecte belas tingrh rusten op zaken en «or den geheven zonder aanzien van den p rsojn en zijn vermogen, onverschillig in wiens handen zij zich be vinden. Hoewel niet met bepaalde nauw keurigheid zijn daaraan onderworpen: voorwerpen van weelde; voorwerpen van eerste levensbehoefte voorwerpen van algemeen verbruik. De accjjnsen verzekeren een ruime en zekere op brengst. Zij worden soms gemakkelijk geheven en bijna al tijd onmerkbaar en vrijwillig betaald. Maar cil hierop dient gelet ieder betaalt ze naar zijn be hoeften en niet naar zijn middelen. En hoewel er nu niets onbillijks in gelegen is, dat men de minde re klasse door deze belasting mede laat betalen in de kosten vali het Staatsbestuur, zoo is het toch ook waar dat, indien deze belasting tot een aanmerkelijk bedrag opgedreven wordt, of op voorwerpen van eer ste levensbehoefte wordt gelegd, zij een brou is van armoede en achteruitgang. (Slot volgt.) POLITIEK OVERZICHT. Augustus, de maand, die voor velen, vooral ook voor diplomatieken en regeeringspersonen een tijd van ontspanning en van rust is, is weder in 't land. Bo venal met betrekking tot die rustperiode is er in de Enropeesehe politiek zeer weinig strooming waar te nemen. Keizer Wilhelm is op bezoek geweest hij zijn groot mama, Koningin Victoria van Engeland, bij gelegen heid van een zeilwedstrijd te Cowes. Hij is thans weder te Berlijn teruggekeerd. Eveneens is Prins Bismarck weder van zijne reis te Varzin gearriveerd, en aan het Stettiner-station te Berlijn werd hem eene hartelijke ovatie gebracht. Duizenden menschen waren aan het station om den oud-Kanselier te begroeten. Is het aantal zijner vij andin groot, dat zijner vereerders is ook niet gering te schatten. Engeland, dat door de jongste algemeene verkie zingen een Gladstoniaansche meerderheid verkreeg, zal weldra te beslissen hebben over het lot van het Kabinet-Salisburv. Van de zijde der volgelingen van The grand old man zal door een der jongste leden Asquith een aan val op het tegenwoordige ministerie worden gedaan in den vorm van een motie van wantrouwen. Deze motie, die volgens geruchten, ook zal worden onder steund door Burt, een der vurigste voorstanders van den achtuur-werkdag, heeft veel kans van slagen. Hieruit meent, men te kunnen opmaken dat van die zijde eenige toenadering tot Gladstone is waar te nemen, waaruit voor dezen genoegzame stof zou voort vloeien, om het liberale Kabinet-Gladstonc met meer zekerheid te gemoet te zien. In de Fransche bladen trekt de herkiezing van den heer Sadi-Carnot, als President der Republiek, nu reeds de aandacht. Nu reeds, schrijven wij, wijl de aftreding eerst met Januari 1891 plaats heeft. De heer Gamot is als hoofd der Fransche Republiek in 1887 opgetreden, en heeft veel reden tot tevreden heid gegeven, zoo zelfs dat een herkiezing niet als onmogelijk werd beschouwd. Er gaan echter stemmen op, die minder getuigen voor die herkiezing, niet om der wille van den persoon, doch om politieke rede nen, dewijl de zoogenaamde clericale staatkunde van het Elysée bij menig republikein aanstoot heeft ge geven. Het is vooral een zekere Camille Pellctan, lid van de uiterste linkerzijde der Kamer, die zich aan het hoofd der opposanten stelt (wellicht heeft de man zelf zin in 't baantje) en schrijft; „Feitelijk hebben vier vijfden der republikeinen erkend, dat de herkiezing van den aftredenden president een ver keerde zaak is. In beginsel is zij niet rcpuhlikeinsch. In de praktijk heeft men er dc proef mede genomen, en die is zoo slecht mogelijk uitgevallen. Men heeft mooi beslissen, dat dezelfde man veertien jaar op het Elysée zal zijn, hij blijft er niet; en men heeft een crisisDit is gebeurd ter wille van Grevy. Ik geef toe, dat ik behoorde onder hen, die hem verkozen het is waar zonder geestdrift, maar ik verklaar dit voor een der grootste dwaasheden van mijn leven „Men zal mij er niet den tweeden keer voor krijgen." Ten slotte geeft hij nog een goeden raad aan de vrienden uit de omgeving van den heer Carnot, dat zij in hun ijver omtrent het persoonlijk karakter van den president der republiek twijfel doen ontstaan. Er kan vóór 1894* omtrent deze zaak nog menig hartelijk woordje vallen In de Woensdag gehouden zitting van de KerstO Kamer der Staten-Geile raai, kwam aan de orde, de interpellatie Van den heer De Savornin Lobman over de uitlating der Belgische regiering omtrent het Ne- derlandsch gouvernement, ten opzichte van de hier genomen maatregelen om onzen veestapel niet door Belgisch vee te doen besmetten. l)e interpellant, gewag makende van de uitlatin gen van den minister De Bruijn in den Belgischen Senaat, vroeg of er eenige grond is voor diens be weren, dat de maatregelen der Nederlandsohe regee ring ten aanzien van den invoer van vee uit België eenige proteotionistisehe strekking hebben. Da minister van biuneiilandsche zaken ontkende dit ten stelligste. Noch liet algemeen verbod tot in voer bij de besluiten van 1S70 en in 1888, noch do intrekking der algemeene vergunning aan de commis sarissen der koningin om uitzonderingen toe te staan, hebben eene dergelijke strekking. De minister con stateerde dus dat de besluiten en de jongste maatre gelen geen protectionische strekking hebben. Die in trekking alleen werd gemotiveerd door dc vrees van overbrenging van mond- en klauwzeer uit het bui tenland. De heer Fransen van de Putte protesteerde tegen de onbetamelijke taal van den Belgischen minister en constateerde, dat de Nederlandsohe landbouwers juist klagen over belemmerende maatregelen van de zijde Yan België. BRESKENS, ia Augustas 1892. Een onzer gemeente-ambtenaren viert op Woensdag 17 Augustus a. s. een heugelijk feit. Dien dag toch is het 35 jaar geleden, dat de heer Johs. van Leeu wen, als onderwijzer in de openbare school 'alhier optrad. Thans fungeert hij op 77- jarigen leeftijd nog steeds met lust en ijver de betrekking van hoofd der school aan de Nieuwe.—Sluis, en wijdt zich met al de krach ten, waarover hij beschikken mag, aan dc belangen van opvoeding en onderwijs der jeugd aldaar. Om zijn humaan karakter wordt hij door velen hoog geacht en gewaardeerd en we twijfelen dan ook niet of het zal den waardigen man op dien dag wel niet aan belangstelling ontbreken. De heer J. Bcks, gepasporteerd maréchaussee alhier, is benoemd tot rijksveldwachter 3e kl. te Sir Jansland (gem. Oosterland-Schouwcn.) De heer L. J. Blankenbijl, opzichter 4e klasse bij 's rijkswaterstaat, standplaats Breskens, is ter be schikking gesteld van den hoofdingenieur der rivieren, terwijl, in verband hiermede, de heer A. D. G. ten Doessehatc, opzichter 2e klasse bij 's rijkswaterstaat, standplaats Geertruidenberg, den hoofdingenieur in Zeeland is toegevoegd. Bij het te 's Gravenhage gehonden examen voor do acte Fransch, lsger onderwijs, is jl. Zaterdag o. m. geslaagd, de heer C. Janssen van Aardenburg. Biervliet, 9 Aug. In de he<|«ii gehouden raads zitting kwam in behandeling een schrijven van Ged. Staten, houdende kennisgeving, dat zij overeenkom stig het advies van den Districts-Sehoolopziener, be zwaar maken het raadsbesluit tot vaststelling der jaar wedde h f 1100 voor het nieuw te benoemen hoofd der school A. goed te keuren. Dewijl de thans nog in functie zijnde titularis ee ne jaanvedde genoot van f 1200, meenden Ged. Sta ten, dat er geen termen bestonden, dit salaris te ver - minderen. De meerderheid van den Raad deelde het gevoe len van Ged. Staten en besloot eene nieuwe oproe ping te doen. Op de eerste oproeping h f 1100 hadden zich 14 sollicitanten, waarvan één zich heeft teruggetrokken, aangemeld. Verdcr werd besloten voor de school huiten de kom der gemeente vrijstelling te vragen van de invoering met 1893, van de vrije- en orde-oefeningen in dc gymnastiek. Biervliet, 11 Aug. Heden is door den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente beroepen Ds. F. Ch. Geer- ling, predikant te Domburg. Ds. J. Ossewaarde pred. bij be Ned. Ilerv gem. te Slnis, komt voor op het drietal in de vacature dr. J. Th. de Visser te Rotterdam. Groede. Augs. Blijkens waarnemingen alhier gedaan, viel in de maand Juli 4*2.95 mM regen, tegen 123.7 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. De wind

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2