taak van had wat krachten gebruik maken 5 ibij 'behoeft 'daartoe de.11 arbeid der menscben en de producten van menscbelijken arbeid in. a. w arbeid en kapitaal. Afgescheiden van de maatschappij kan de Staat niet bestaan en kan bij ook niets uitrich ten. Werkt bij in en voor de maatschappij, «00 moet bij ook de krachten en de middelen -om datf doel te bereiken verkrijgen van de le den van den niaatscbappclijken kring, in wier belang bij werkzaam is, d. i. in 't belang van •de burgers van den Staat. Op grond dus van de diensten, die bij bewijst, heeft bij 't recht te vorderen, dat zijn ingezetenen zich deze op offeringen getroosten en in ruil van wat hij geeft, belast bij de burgers met dien plicht. Alles, wat met dat doel aan de Staat wordt afgestaan, beet belasting." Na deze beschouwing zal bet duidelijk zijn dat bet volstrekt niet aangaat de belasting een wezenlijk „kwaad" en een „last" te noemen. Beschouwen wij baar veeleer als een verplich ten, maar hoogst natuurlijken afstand van waar- -de, in ruil voor hetgeen de Staat aan zijn bur gers verschaft, tot handhaving, bescherming en -ondersteuning van een ieders werkzaamheid in de maatschappij. Immers, wanneer wij iets wil len hebben, wat wij 011s in 't geheel niet, of moeilijk kunnen aanschaffen, dan zijn wij na tuurlijk genoodzaakt, om van onzen kant tot ■vergoeding van dit product of van dien dienst eeuige vrucht van eigen krachtsinspanning of ■'kapitaalbesteding in ruil af te staan. liet doel van den Staat moet zijn bevorde ring van 't algemeen belang. Van daar dan ook, dat strenge rechtvaardigheid moet heerschen, •en die rechtvaardigheid moet vooral behartigd •worden bij de bepaling van het aandeel, dat ieder lid der maatschappij in de besproken vergoeding dragen moet. Br moet evenredig heid zijn in de verdeeling van het bedrag, dat de burgers te' zaïnen moeten opofferen. Wan neer van den een minder dan zijn billijk aan deel gevorderd wordt, dan draagt een ander ■meer dan zijn evenredige bijdrage, en die meer dere, onbillijke opoffering drukt hem zwaarder, dan de gedeeltelijke ontheffing van een ander dezen ten voordcele komt. Wij laten bier volgen eenige hoofdvereisch- ten voor een goed belastingstelsel. Vooreerst moet ieder betalen naar evenredigheid zijner in komsten want eerst dan bestaat de noodzake lijke en rechtvaardige gelijkheid van last. Voorts heersche geen willekeur in 't bedrag der belas ting 't is noodig, dat de belastingschuldige zelf moet weten, hoeveel, wanneer en op wel ke wijze hij moet betalen. Daarna is het noo dig, dat de tijd en de wijze van betaling zoo danig gekozen worde, dat de belasting zoo min mogelijk bezwarend op den belastingplichtige rust. En eindelijk moet er zoo min mogelijk wear van het volk gelieven worden, dan de schat kist ontvangt. Nu lijdt het geen twijfel, en de ondervinding leert het ons telkens en telkens weer, dat liet zeer moeilijk is deze hoofdvereischten juist toe ging zij weer zachtjes heen, zonder dat Emma bare aanwezigheid bemerkt had. De gedachten der jonge vrouw waren ver weg, daar buiten in de fabriek, en zij wenschte er heen te kun nen vliegen in nacht en storm, om zich vim den welstand van haar echtgenoot te kunnea •overtuigen of zijne gevaren te deelen. De klok, die boven de sofa hing, sloeg acht uur. Reeds acht uur," fluisterde Emma. „Anders is hij om dezen tijd reeds lang thuis. Hij heeft jnij weliswaar geschreven, dat hij vandaag later zou komen, en ik ben recht kinderachtig in mijn angst, maar wat blijft ons arme vrouwen dan ever? Hoeveel beter zijn toch de mannen ,er aan Zij kunnen strijden voor hunne rech ten en belangen; het rumoer, de opgewonden heid van den strijd spant al hunne krachten in. Wij echter, wij zitten thuis, worden verteerd door zorg, en kunnen niets doen, in het geheel njets, dan guduldig het einde van den strijd afpachten, en God bidden, dat hij ons den echt- »e>uoot, den vader, den broeder behoude en on gedeerd in onze armen terugvoert." (WortlL vervoljjdj) te passen. Elke belasting heeft hare betrekke lijke voor- en nadoelen. Het is niet moeilijk om, van welke belasting dan ook, de schadelijke werking, de nadeilige zijde aan te wijzen. Maar veel moeilijker, ja onmogelijk is het, om een belasting aan te ge ven, die door allen onbepaald als onberispelijk wordt aangeprezen, en daarin zit dan ook het bezwaar voor den staatsman, 0111 een oude be lasting door een nieuwe te doen vervangen. Vooreerst komt bij een beschouwing van de belasting in aanmerking de grondslag, naar welke zij geheven wordt en de wijze, w aarop zij van den scliuldplichtige wordt ingevorderd. Die grondslag kan zijn lo de voortbrenging der goederen zelve (be lasting op arbeid en nijverheid), io de voortgebrachte en verkregen goederen (belasting op vermogen, kapitaal, inkomsten) en So liet verbruik der goederen Jbclasting op de vertering). Naar de wijze, waarop de belasting wordt in gevorderd, spreekt men van directe en indirec te belastingen. Wat wij daaronder te verstaan hebben, zul len wij in een volgend nummer trachten dui delijk te maken. (Wordt vervolgd) HRESKEIVS, 5 Augustus 1893. Dinsdag 2 Aug. maakten de leerlingen der beide openbare scholen in deze gemeente een rfjtoer over Groede, Oostburg, Zuidzaude naar het badhuis te Cadzand. Hoewel bet weder vrij guur was, had de jeugd toch een genoegelijken dag. Na eenige ververschingeii gebruikt te hebben, werd de terugreis aanvaard. De 84e jaardag van H. M. de Koningin- Weduwe is in deze gemeente op zeer stille wijze gevierd door het uitsteken der nationale driekleur van openbare en enkele particuliere gebouwen. I11 de plaats van wijlen den heer P. E. P. Farinaux, is benoemd tot opzichter der kust- verlicliting aan de- Nieuwe Sluis alliier, de heer Hazard, thans odsistent bij den stoom-mist- hoorn aldaar, terwijl als zijn opvolger is be noemd de heer P. Burgers van Vlissingen. Sluis. Woensdagmiddag had alhier door een jongen van 12 jaar eene brutale diefstal plaats. Terwijl de heer B. even zijn winkel had ver laten oiu naar zijn pakhuis te gaan, was de jongen stil den winkel binnengedrongen en had plaats genomen achter de toonbank, alwaar hij de lade met een sleutel wist open te maken cn er f 21.30 uithaalde. Daar hij zeker geene portemonnaie bij zich had, verstopte hij het geld in zijn kous, die hij Inmiddels had uitgetrokken. De zuster van den heer B., die in een kamer naast den winkel zat, cn geld hoorde rammelen, ging eens even zien of er iemand in den winkel was, toen juist de jongen van achter de toonbank kwam cn het op een loopen z.ette. Nadat men de politie er mede in kennis gesteld had, bekeude hij al spoedig het feit bedre ven te hebben en verklaarde liet geld in den grond verstopt te hebben, hetwelk dan ook spoe dig gevonden werd. Sluis. Maandag 1 Aug. jl. is van hieruit een pleizierreis naar Oostende gemaakt inct de stoom boot „Willem Leopold" waaraan door ongeveer 90 passagiers werd deelgenomen. Jammer is het, dat het weer zoo ongunstig was, maar niettegenstaande de vele regen, die er viel, heerschtc er bij de passagiers zoowel te Oostende als aan boord van de stoomboot groote opgewektheid. Iedereen was tevreden over de vlugheid, waarop deze afstand met de stoomboot was afgelegd, over de orde en de vroolïjke stemming, die er aan boord heerschte. Het is te hopen, dat het bij de volgende plei zierreis, die vermoedelijk 15 Aug. a. s. zal ge maakt worden, beter -weer zal zijn. Sluis. Aan den heer J. IL Hciinequin werd Dinsdagavond wegens zijn herbenoeming tot burgemeester dezer gemeente eene serenade ge bracht door liet muziekgezelschap „Apollo" al hier daarna gaf liet muziekgezelschap „Apollo" ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin-regentes een concert op de groo te markt. Vervolgens werd met fakkellicht nog eene se renade gebracht aan Mevrouw Koksma, die ook juist dien dag jarig was. Nadat de muzikanten een paar nouiuicrs ge blazen hadden, werden zij door bovengenoemde Mevrouw rijkelijk onthaald. Sluis. Bij K. B. is de heer II. F. Vos di recteur van het post en telegraafkantoor te Nij- vordal (Friesland.) als zoodanig alhier benoemd. Groede, 1 Augustus. Is, zooals reeds in ont blad werd gemeld, de rijtoer met de schoolkin deren uitstekend afgeloopen, ook bij de heden, door den secretaris-penningmeester der commis sie voor liet schoolfeest, afgelegde rekening, bleek alles in orde en eon batig saldo te zijn van f 21,88',,. Dit bedrag zal op de Rijkspostspaarbank wor den geplaatst, terwijl de gelden bestemd zijn 0111 te dienen bij een eventueel later te houden school feest. Biervliet, 1 Augustus. Bij de heden, door den notaris Ilammachcr gehouden veiling van bouwlanden in den Elisabethpolder, toebehoo- rende aan den lieer De Jonge, zijn de navolgen de prijzen geboden voor 2,4875 hectaren f8210, 3,1800 H.A. f3425, 1,9790 H A. f 2110, 4,2000 H.A. f 2900, 4,2600 H.A. f 2910, 4,1055 H.A. f 2000. De nadere veiling zal plaats hebben op den 15e dezer maand. lJzeudijke. Tot ontvanger-griffier van liet waterschap „Oranjepolder en Diercntijd" is be noemd de heer W. K. Brevet alhier. In diezelfde vergadering werd besloten po gingen in het werk te stellen een grintweg te leggen, loopende van IJzendijke langs liet Pan- nenhuis, het Molentje, liet Plankepoortje, de Klakbaan cn de hofstede, bewoond door den landbouwer A. V. Dossche naar Sasput. Zuid/ande, 4 Augustus. In een gezin al hier hebben zich twee gevallen van mazelen voor gedaan. Van meer lijders aan deze ziekte hoort men tot dusver niet. Wel zijn vele kinderen reeds lijdende geweest aan den z. g. „kei." Bij vele gaat deze ziekte gepaard met lichte koortsen. Jl. Dinsdag is te Aardenburg het nieuw gestichte oude mannen- en vrouwenhuis pleeh- tig ingewijd met eene kernachtige toespraak van den lieer G. A. Vorsterman van Oren, voorzit ter van het burger-gasthuis, in tegenwoordig heid van het bestuur der gemeente, de regen ten van het burger-weeshuis, leden van de arm besturen bij dc verschillende kerkgenootschappen in die gemeente, benevens vel# belangstellende dames en heeren. Spr. schetste een der moeilijkste vraagstukken in dezen tijd, nl. „Armverzorging*, en kwam daarbij tot de slotsom, dat in Aardenburg zeer veel wordt gegeven ter ondersteuning van min- der-bedeelden, doch toch was men nog niet ge komen tot volledige oplossing van dat probleem. Verder gaf hij eene uitvoerige beschouwing van het lot van den minderen man, alsmede van liet ontstaan van het gesticht. Voorts sprak hij openlijk zijnen dank uit aan allen, wier steun en medewerking is ondervon den, tot verwezenlijking van dit plan. Ten slotte noodigde hij allen uit tot een be zoek aan het gesticht, waarvan gaarne gebruik werd gemaakt. Daarna nam de heer mr. Hennequin, burge meester, het woord om een terugslag te geven op het gesprokene. Hij achtte zich gelukkig zijne ingenomenheid hier ten aanhoore van zoo- velen te kunnen betuigen met deze nieuwe stich ting en als hoofd der gemeente de talk te kun nen zijn der gemeentenaren. Vroeger heeft hij meermalen met trots gesproken over de gegoed heid der gestichten in deze gemeente, thans is dit gevoel van trots nog verhoogd nu regenten van het burger-gasthuis na alles te hebben gedaan voor ziekenverpleging een gebouw hebbeu gesticht, dat strekken znl om de vete ranen op hun ouden dag rust te verschaffen. Hij betuigde zijnen dank aan heeren regenten en in 't bijzonder aan hun voorzitter voor het geen thans is verricht voor armenzorg. Hij koes tert daarvan de beste verwachtingen, als ziju-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2