voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. AANBESTEDING. Bekendmaking. No. 45. Zaterdag 0 Augustus 1892. le jaargang. Belastingen. EEUILLETON. 22 Hajaarsstormen, B. BRAM ABONN EMEX TS PRIJS: Per 3 maanden 10 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij allo Boekh., Brieveng. en J. Tak Jr. te Sehoondijke. ADV E It T E V T I E P R IJ S Van 1 tot en met I regels 2ó ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertcntiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breakens. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Groede, maken bekend, dat op den IS I'll Au gustus a. s. des vooriniddags te elf uren in liet openbaar in het gemeentehuis aldaar zal worden aanbesteed het verharden niet booinklin- ker van 5700 M. lengte V O E T P A D ter breedte van 0,36 M., waarvan de aanwijzing zal plaats hebben op 12 Augustus 1892, voormiddags te 9 urén. Bestek en voorwaarden van aanbesteding zijn op franco aanvrage verkrijgbaar ter secretarie voor f 0,30 per evcuiplaar. Groede, den 2 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GERRITSEN. De Secretaris, J. G. MEIJER Jr. i. Er wordt in deze dagen zooveel over boven genoemd onderwerp gesproken en gesebreven, dat wij het niet omlienstig achten een en an der daaromtrent in 't midden te hrengen. Voor al nu in den jongst verloopen tijd door liet be leid van den Minister Pierson de veriuogensbe- DOOIt „De goede man," dacht Emma, „hij spant zich in opgeruimd te schijnen om mij niet te verschrikken, en ik weet toch, hoe opgewonden en ontstemd hij zijn moet, daar hij de vrucht van al zijne moeiten plotseling door kwaadwil lige menschen in de waagschaal gesteld ziet. Al kan ik hem geen goeden raad geven, zoo wil ik toch moedig cn op alles gevat zijn, en hem door dwaze vrees en geklaag nog niet meer temederdrukken. Hij zal zien, dat ik zoowel in goede als in kwade dagen hem onverschrok ken terzijde sta." Dit besluit, om de rust van haar gemoed te bewaren, was echter gemakkelijker genomen dan uitgevoerd. Emma kon het niet verhinderen, dat hare opgewonden phantasie haar steeds de schrikkelijke tooneelen in vergrooton vorm voor stelde. Hoeveel berichten van moord, geweld lasting is ontworpen en in de Kamer werd be handeld nu hij eindstemming die wet is aan genomen met 62 tegen 33 stemmen, nu is 't misschien niet ongepast, eenige gedachten onder de oogen onzer lezers te brengen met betrek king tot wat in 't algemeen genaamd wordt „belastingen", om ben daarna over de nieuw aangenomen wet, voor zoo ver zij daarmede niet bekend zijn, in te lichten. Er is niets, wat velen menschen zoo tegen staat, dan 't betalen van belasting. Zij rede- neeren (o. i. zeer onjuist), dat dit geld is, waar aan zij niets hebben. Dit nu is zeer verkeerd en die redeneering is een gevolg van een veel te eenzijdige beschouwing. Welke veranderin gen en boedanige verbeteringen in 't belasting stelsel ook gebracht worden, men gaat uit van de veronderstelling, dot bet alles om 't even is, en dat men toch moet betalen. Laat ons zien wat daarvan is. In de eerste plaats is het noodig de begrip pen „maatschappij" en „Staat" streng uit el kander te houden. De maatschappij toch, d. i. het maatschappelijk leven der menschen, omvat alle volken der aarde; daartoe, behoort elk be woond deel der wereld, dat niet volstrekt van de andere deelen is afgescheiden. Verscheiden heid van ras, afstamming, woonplaats, ontwik keling, zeden en gebruiken, ook de taal en ei genaardige behoeften, dit alles heeft het rnenseh- dom in volkeren gesplitst, die elk hun eigen, bijzonder maatschappelijk belang hebben. Daar naast en gedeeltelijk uit deze afscheiding der volken vormde zich de kring van het Staats verband. We zien hieruit, dat de vestiging der Staten een natuurlijken en noodzakelijken grond heeft. Eerst de maatschappij, dan de Staat, en deze laatste ontwikkelde zich in on derscheidene vormen uit de eerste. Blijft dus de rij der volken de maatschappij uitmaken, de en brandstichting had men in de laatste maan den niet in de courant gelezen. Zij zag in hare verbeelding de arbeiders in woesten opstand, de fabriek in vlammen en haar echtgenoot stervende door de moorddadige slagen van eene goddelooze hand. Weliswaar streed zij met alle kracht, die haar verstand en overleg schonken, tegen deze hersenschimmen, zij dwong zich kalm te zijn, en het gelukte haar dan ook om gedurende den dag hare zielskracht tamelijk te bewarendoch met het vallen van den avond koerden de gruwelijke beelden der phantasie weder terug met dubbele kracht en vervulden hare ziel met nooit gevoelden angst. Het sombere, nevelachtige weder was in den loop van den dag slechter gewordende don kere wolkenmassa's hadden zich in beweging gesteldmet zonsondergang was de wind opge stoken, en daarna een on weder losgebarsten, zoo- als op onze breedte meermalen voorkomt bij het naderen van den winter. Emma zat op haar gewone plaats aan het venster haren echtgenoot op te wachten, en keek naar buiten in de duisternis, alsof zij daardoor zijne terugkomst kon bespoedigen. Op de tafel in het middon van de kamer brandde eene as- traallamp, die haar mat licht verspreidde door Staat werkt in hare afgeperkte deelen, als een macht niet buiten of boven de maatschappij maar in en met haar. De Staat komt niet in do plaats der maatschappij, of is er om haar te beheerscheu, maar wel om de vrije werking ba rer krachten te leiden en te beschermen, tc ver dedigen en te ondersteunen. Streod men vroeger lang en hevig over den besten vorm van den Staat, in de laatste tij den heeft het een punt van ernstig en nauwge zet ondorzock uitgemaakt, waarin de taak van den Staat in de maatschappij bestaat, hoever zijn werking zich uitstrekt, en wat er al of niet moet in begrepen worden. Sommigen willen den Staat alles opdragen, wachten van hem alle heil, alle vermeerdering van welvaartanderen daarentegen willen hem alle inmenging ontzeggen, niels van hem ei— schen en hem geen vooruitgang, verbetering of ontwikkeling op eenig gebied der maatschappij toevertrouwen. Deze tegenovergestelde meenin gen nu scheppen de groote moeilijkheid om een juiste bepaling te geven van den aard, den in vloed en de werking van den Staat op de maat schappij. En toch - de Staat is eren de nood zakelijkheid van zijn bestaan wordt algemeen er kend. Vele geleerden van naam, houden het er voor en spreken deze overtuiging luide uit, dat de taak van den Staat, in welken vorm hij ook optreedt, bestaat in de handhaving van zijn eigen bestaan, de bewaring van zijn eigen onaf hankelijkheid. Die taak omvat verder de ver zekering van de veiligheid, zoo noodig voor do ongestoorde werking van de bijzondere krach ten in de maatschappij, de bewaring van orde cn regel bij die werking, en eindelijk de on dersteuning van deze werking door zijn zedelij ke macht en zijn eigen stoffelijke, zelfstandige kracht. Nu moet echter de Staat tot vervulling dier de met smaak gemeubileerde kamer. De jonge vrouw leunde in den stoel en had de portière dichtgeschoven, om niet door de licht stralen beschenen te worden. Deze deden haar pijn en verblindden hare oogen. Haar knaap je lag sluimerend op haar schoot, onbekend met de zorgen, die het hart van den moeder be zwaarden. Daarbuiten loeide de Novemberstorm, schud de oude linden, die langs den wandelweg ston den, en zweepte de regen kletterend tegen de vensters van de villa. De jonge vrouw zat roer loos en luisterde naar de wilde inelodiën van den orkaan, naar het kraken der takken en het kletteren van den regen. Dit oproer der elementen stemde zoo geheel overeen met hare eigen opgewonden stemming. Plotseling sprong zij op, terwijl een blos vari vreugde liaTe wangen kleurde. Zij meende den hoefslag van een paard te hooren. Ademloos stond zij te luisteren en trachtte met hare oo gen de dnisternis te doorboren. Doch te spoe dig bemerkte zij, dat zij zich had vergist, en treurig zette zij zich weer neder. Het kindermeisje kwam in de kamer om te vragen of zij den kleine nog niet naar bed zon brengen. Toen zij echter geen antwoord kreeg,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1