voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 44. najaarsstormen, Zaterdag 30 Juli 1892. le jaargang. FEUILLETON. ABONNF, M EN T S P R 1.1 S Per S maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekh., Brieveng. en J. Tak Jr. te Sclioondijke. A D V E li T E X T 1 E P 11 IJ S Van 1 tot on inet 4 regels 25 ets.elke regel linear 5 ets. Grootc letters worden naar plaats ruimte berekend. Vdvertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAX, te Breskens. POLITIEK OVERZICHT. Opmerkelijk is het hoe in zake de grondwets herziening de Belgische Kamer zoo weinig vor deringen maakt. Van verschillende zijden wordt er op aangedrongen over te gaan tot de open bare behandeling der zaak, daar men ongedul dig en onrustig wordt onder al dat uitstellen. En daar komt nu de Minister-President Beer— naert, en doet andermaal het voorstel een com missie van voorbereiding te benoemen, alsof de Centrale Sectie met haren tragen rapporteur, niet reeds lang genoeg heeft gedraald. Waar om blijft hij dan Minister, zoo vraagt een tc Brussel verschijnend blad. Hij zelf trekt zich terug, laat de verantwoordelijkheid op een com missie en afwachtende, behoudt hij steeds zijn plaats ten voordeelc van zijn partij. Hij gaat voort met in 't openbaar zich een gematigd man te toonen, maar in zijn kabinet is hij niet te min een ijvrig dienaar der Centrale richting. Laat ze twisten, laat zc redekavelen, zoo drukt hij; laat ze over zich zeiven tevreden zijn, als zij dat goedvinden, des te langer zal het spel duren, des te langer blijf ik en des te minder verwijlen kan men mij doen. Indien er een fout is begaan 't zal niet mijn schuld, maar die der commissie zijn; indien het land onge duldig wordt, ik zal het wijzen op de commis sie en zeggen: „zij is het, die niet voortmaakt". „Minister Beernaert" zoo gaat lietzolfdc blad voort „speelt den Pontius Palatins tegenover de herziening. Hij wascht zich de handen in onschuld, hij levert haar over aan het gekrakeel der menigte en behoudt bij dit in alles zijn ze tel. Uit deze redelivering blijkt ten duidelijk ste dat men in België 't dwalen moede wordt, 't Is nu nog de vraag wat do Koning loon zal." Te Geut- hebben hevige vechtpartijen plaats gehad. Socialisten, die een lokaal bestormden 21. door It. liltAL V. „Goedmaar ik doe het onder voorwaarde, dat ge daarna bedaard en stil naar huis gaat, zooals het eerlijke en fatsoenlijke werklieden past. Wat die drie van morgen gedaan hebben, daar voor zijn wij niet verantwoordelijk, want ze be- hooren niet tot ons, evenmin als zij, die door ruw en woest drijven den naam van den ardei- dersstand schandvlekken. Dc arbeiders, in wier naam ik spreek, zijn kalme, vlijtige lieden, die langs wettige middelen het recht zoeken te ver krijgen, dat bun reeds sinds eeuwen toekomt. Vrienden Gezellen wat blijft den arbeider over tegenover het schandelijke uitzuigingsstel sel van de groote kapitalisten P Welke middelen zijn hem aan de hand gegeven, om de macht van den gouden afgod, die hem met polypenar- men omvat, te verbreken Welk wapen mag hij dan voeren, om zijne heiligste belangen te be vechten, om zich een bestaan te verwerven, dat waar hunne tegenstanders vergaderden, kregen het met deze te kwaad en de politie was ge noodzaakt tusschen beide te komen. Nu is al les weer rustig. De politie heeft te Spa een goeden slag ge slagen. Zij heeft daar de hand gelegd op een persoon van de gevaarlijkste soort. Gelukkig dat hij thans achter slot en grendel zit. In hechtenis genomen, omdat hij op een politie-a- gent had geschoten, bekende hij bij zijn ver hoor deel uit te maken van een bende, die van plan was te Spa eenige eigendommen door dy namiet te laten springen, om dan in de ver warring te rooven en te stelen. Een pak dy- nainiet-patronen bij den man gevonden, doen vermoeden dat zijn mcdedeclingen waarschijnlijk zijn en men hoopt de andere leden der bende, nu spoedig in handen te hebben. In het anarchisten -proces te Luik tegen Jules Moineau en elf anderen zijn 100 getuigen voor en tegen de beschuldigers gehoord. I)e Procureur—generaal Tiecft zijn requisitoir genomen en koint tot de slotsom dat allen, één slechts uitgezonderd, hebben deelgenomen aan de voorbereidende handelingensommigen aan de gewelddadigheden en de uilvoering en weer anderen aan de voorbereiding en uitvoering zoodat ze in allen moesten worden verantwoor delijk gesteld. l)e anarchistische leerstellingen, die geen vrijheid huldigen, maar slechts geweld prediken, werden ten strengste veroordeeld. Na de schuld der beklaagden te hebben aangetoond, welke in de meeste gevallen door hunne beken tenis bevestigd werd, bracht de procureur een woord van hulde aan de burgers, mannen en vrouwen, die de justitie in deze hadden gehol pen; aan de bezadigde houding der overheid en aan de dagbladpers. De tegenwoordige Rijkskanselier is tegenwour- den menscli w aardig is Niet een enkel heeft men hein gelaten ja, toch nog een, dat zelfs hij bezit, die van alle rechten verstoken is, na melijk, het vermogen tot lijdelijk verzet. Wij kunnen den gouden Moloch „Kapitaal" laten verhongeren dour werkstaking Werkstaking dat is het snijdende wapen, dat wij voeren en dat wij willen blijven zwaai en, zoolang liet noodig is. Geene persoonlijke vijandschap tegen mijnheer Reimann noodzaakt ons daartoe, neen, alleen en alleen liet bewust zijn, dat wij ons in een toestand van zelfverde diging bevinden de eenc stand tegen den anderen. Laten wij daarom onze rechtvaardige zaak niet door aanwending van gewelddadige, onwettige middelen bezoedelen die echter, wel ke wij gebruiken mogen, zullen wij niet nalaten met allen nadruk aan te weuden. Onze leus is niet „allen voor een" maar „een voor allen". En zoo kondig ik dan, in naam van de werk lieden dezer fabriek wanneer mijnheer Rei mann vóér morgen niet besluit aan onze recht matige eischen tc voldoen de werkstaking aan Jubelende bijvalskreten volgden op de woor den van den redenaar, die vlug van zijne ver hevenheid afsprong en in de menigto verdween ook al niet vrij van scherpe bevoordeelingen en 't is ongetwijfeld, dat sommige bladen mcenen Bismarck een dienst te doen met o. a. te be weren dat, indien er slechts geregeld wordt, zulks de schuld és van den heer Von Caprivi. Ook zon hij het zijn, die met alle macht een verzoening tusschen den Keizer en zijn ouden dienaar tegenhoudt, en door zijn invloed zou het hof zulk een koele houding hebben aan ge nomen bij het jongste huwelijk in de familie van Bismarck. Vervolgens wordt hem verweten, dat hij de verzoening tusschen den Monarch en Bis marck, welke verzoening zoo goed op gang scheen, verijdeld heeft. Nu is het waar, dat Vorst Bismarck, al ver telt hij nu overal, dat hij zijn politieke loop baan als afgesloten beschouwt, toch duidelijk ill alles laat bemerken, dat liet alleen spijt is over de verloren macht, die. hem als 't ware dwingt zijn aanvallen tegen de. tegenwoordige Regce- riiig, en vooral tegen zijn plaatsvervanger, voort te zetten. En w erkelijk, is er sprake geweest van c«n ver zoening tusschen Vilhelm en Aon Bismarck Dc Keizer wilde Bismarck de hand drukken maar hein geen schijn of schaduw van zijn oude macht teruggeven, ook al verklaarde, dc Keizer, dat hij zijn ouden Kanselier te gelegener tijd om raad zou vragen. Maar Bismarck op zijn beurt wilde niet afzien van 't recht van critiek zooals hij 't noemt, en daar hij nu de zeker heid heeft, dat hij zoolang Wilhelm II leeft, nimmer die macht zal in handen krijgen, is hij buiten zich zelve en verliest hij zijn positie som tijds geheel uit het oog. Te Tainasi hij Giosswardein in Hongarije heeft een bloedig gevecht plaats ghad tiissclen eni ge maaiers en de. gendarmerie, liet inzaim h u vali den oogst geschiedt dit jaar in Hongarije Alleen die van het dorp Herins sli inden niet mede in, en nog een kleine groep gezellen, zwart, van roet, die op den achtergrond stonden. „Wasehwatcrbromde een van de laai sten nijdig, „waschvater, om dc luizen te verdrijven I Daar helpt niets dan vuur en ijzer. Vernieti gen moet men dat gebroed van bloedzuigers, die van ons zweet leveneerder wordt het niet heter voor den arbeidersstand." Het gejubel, dat uog steed voortduurde, maakte de woorden van den woesten gezel onhoorbaar. Daarna ging de vergadering bedaard uit. elkan der, en in troepen trok de geheele schaar naar de stad. Reimann stond nog steeds met over elkander geslagen armen op dezelfde plaats. „De zonden der vaderen worden bezocht aan de kinderen tot in liet derde en vierde geslacht, aan schuldigen zoowel als aan onschuldigcn, aan enkelen zoowel als aan geheele volken," fluis terde hij. Toen streek hij met de hand over zijn voorhoofd, en keerde langzaam naar zijn kan toor terug. Vil. De jonge vrouw van den fabrikant had den geheelcn dag doorgebracht in bange zorg, die zij tevergeefs zocht af te schudden, en die over-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1