Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Handelsberichten. Advertentiën lijk zoo is, kan men eenigszins begrijpen, als men weet, dat deze rups geene buikpooten beeft en sleebts te beschikken heeft over drie paar borst- en twee paar achterlijfspooten. lluogst eigenaardig is de wijze, waarop zij zich voort beweegt. Tegen een steilen wand kan zij moeilijk op natuurlijk mogen er in den greppel geen stroot jes of hooitjes liggen, anders bedient ze zich van deze middelen oui aan den overkant te komen. Haar naam is bessenspanrups en de vlinder, die haar heeft voortgebracht, is de Harlekijn- vlinder. Omdat de klavers het eerst hebben ge- bloeid, zijn ze daarin het eerst opgemerkt. Groede, 15 Juli. Bij de op heden alhier van wege de Gemeente gehouden aanbesteding van gewone onderhoudswerken, is ingeschreven door de heeren J. van Roo voor f 698P. van Boo voor f 681 J. Mazurc voor f 681,90en J. A. van de Sande voor f 585,40. Gegund aan den laagstcn inschrijver. De begrooting bedroeg f 714,94'/, Te Hilversum werd een rijtuig, waarin een dame en vier kinderen gezeten waren, door een Iluizerkar zoo geweldig aangereden dat de. inzittenden er allen uit werden geworpen. Een der kinderen, een vijfjarig knaapje, was zoo ern stig gewond dat hij spoedig overleed. Op het meer van Genève nabij Ouchy, het stooinbootslation voor Lausanne, heeft Zater dagmorgen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Aan boord van de stoomboot „Mont Blanc" de grootste der op het meer varende booten, is de stoomketel gesprongen. De bovcnplaat van den ketel, twee meter middellijn, is met een vree selijk geweld gesprongen, vloog als een bom door het schip heen, drong den salón binnen, twee kellners en de vrouw van den restaurateur op de plaats zelve doodeud. Het kokende water stroomde den salon bin- ben, de ongelukkige passagiers, die zaten te de- jouneeren, deerlijk verbrandend. Letterlijk wer den de rampzaligen levend gekookt. Hun lij- deu was hartverscheurend. Vele gekwetsten smeekten dat men hen zou afmaken of in het meer werpen. Acht passagiers werden dood uit de le klasse kajuit gehaald een tw intig doo- delijk gewonden boden een afgrijselijken aanblik. Velen stierven weldra, anderen op weg naar het hospitaal van Lausanne. Voor het meerendeel waren het vreemde touristen. Over het juiste aantal slachtoffers verkeert men nog in onzeker heid. In het morgue of het hospitaal te Lau sanne lagen 25 lijken, doch het aantal om het leven gekomenen is waarschijnlijk grooter. Naar de Revue de Lausanne mededeelt, vond de commissie van toezicht onlangs in den ketel een oneffenheid, doch zij beschouwde dit niet als gevaarlijk. Niettemin wilde zij de concessie voor den dienst niet langer dan een jaar ver- lecnen en de Maatschappij verbond zich in 1892 nieuwe ketels te nemen. Indien deze mededeeling waarheid bevat, dan zou ongetwijfeld de verantwoordelijkheid èn voor de commissie van toezicht èn voor de Maatschap pij van Stoomvaart groot zijn. Er loopen echter allerlei tegenstrijdige en alar- meerende geruchten. Zoo zou de machinist bij het vertrek uit Genève opgemerkt hebben, dat er iets niet in orde was aan den ketel, doch op zijn vraag bevel hebben ontvangen toch te ver trekken. Volgens andere inlichtingen zou de machinist zijn eerewoord hebben gegeven dat hij bij het vertrek noch onderweg iets abnormaals had opgemerkt. Een feit schijnt het dat gefloten is voor de ontploffing. De machinist zegt dat de mano meter 5!/j atmospheren aangaf, terwijl de hoog ste druk 7 is. De ontploffing vond plaats op het oogenblik dat de machinist juist een klep wilde openen om stoom uit te laten. De slachtoffers zijn voor het meerendeel Fran- schenonder hen Schoort ook volgens Reuter mw, Brunent van Amsterdam. Dinsdag worden de om het leven gekomenen te Lausanne begraven. Terechtstelling van Ravachol. Maandagavond om 7 uur trachtte de abt Glarct Ravachol nog toe te spreken, maar deze weigerde hem te ontvangen oin 3 uur 's mor gens ging do geestelijke weer naar de gevange nis. Ravachol hoorde het bericht van zijne aanstaan de terechtstelling met veel koelbloedigheid aan. Bovendien had de ongewone toeloop van nieuws gierigen in den omtrek der gevangenis hem wel reeds van de mare in kennis gesteld. De gevangenwagen kwam tegen 4 uur op de plaats der terechtstelling aan. Deidler opende het portier en Ravachol stapte uit het rijtuig. Nauwelijks uit het rijtuig, trachtte hij ondanks zijn boeien te dansen en tegelijkertijd zong hij de „air Carmagnole." Op het oogenblik, dat de beul hem aangreep, riep Ravachol, dat hij nog iets zeggen wilde, maar het was reeds te laat. Men hoorde den onderdrukten kreet „I^ve de Anarchie„maar die uitroep bestierf op den mond, toen het hoofd van de romp gescheiden werd. In een der R. K. kerken te Utrecht bleef eergisteren eensklaps de dienstdoende geestelijke onder de mis dood. Te Frankfort a/d Main kwamen onlangs een heer en een knaap in den winkel van een hoedenmaker. Nadat de heer een hoogen hoed van twaalf gulden had uitgezocht en opgezet voeg de hij den knaap toe „Wel, hoe staat me die hoed P" „Als een aap," luidde het antwoord en tegelijkertijd maakte de jongen, dat hij op straat kwam. Woedend wierp de heer zijne oogenschijnlijk goed gevulde beurs op de toonbank en holde den ondeugenden knaap na, terwijl hij riep „Wacht bengel, dat zal ik je inpeperen." Natuurlijk zijn noch de knaap, noch de heer in den winkel teruggekeerd, de goed gevulde beurs bleek een partijtje oude knoopen te be vatten. Twee vrienden zouden dezer dagen een reisje ondernemen naar Weenen. Alles was klaar, het coupon-boekje voor de reis gekocht, de noo- dige afspraken gemaakt, en welgemoed lieten de twee vrienden zich naar het Centraalstation te Amsterdam karren, om de reis te aanvaarden. Op het perron wachtte echter een der vrienden, den jongste, een kleine verrassing. Hij werd opgewacht door een troepje vrouwen, die met van woede glinsterende oogen en dreigende ge baren hem tegemoet kwamen. „Zoo, wou meneer er van door, met de noor derzon Neen, maar dat gaat zoo niet. Eerst betalen, hartje, en dan kan je vertrekken, al wou je ook naar Oostinje. Ik krijg nog zeven en twintig gulden vijftig cent van je, knappe me neer." Aldus werd hij aangesproken door do eerste juffrouw, zijn hospita, die de opene hand uitge strekt hem voor den neus hield. „En ik," aldus sprak zijn waschvrouw, „krijg nou al veertien weken wasehgeld van je. Wou je met mijn bloedige geld er van door, om het daar in Amerika op te maken, en denk je nou, dat ik dat maar voor zoeten koek zal opeten Neen, ventje, mijn centen moet ik hebben." „Ik ook," liet een derde zich hooren, „je hebt van mijn man nou al zes paar halve zo len en achterlappen versleten, maar nou zal je niet langer op mijn man zijn leer loopen, vóór je betaalt. Als je niet gauw me die acht en een halven gulden betaalt, trek ik je de laarzen van je voeten. Versta je, leelijke af zetter „Maar, lieve menschen," begon onze reizi ger, „ik ga niet naar Amerika. Ik ga maar alleen naar Weenen voor een pleizierreisje, an ders niet. Over veertien dagen, drie weken ben ik terug, en dan krijg je je geld. 't Is meer dan schande, me om die paar centen hier lastig te komen vallen. Je moest je schamen, me zoo'n gek figuur te laten staan tegenover mijn vriend." n Paar centen Reisje naar Weenen. Ja wel, mijnheer gaat voor onze duiten op Teis. Dat zal niet gebeuren. Eerst betalen, of we la ten je niet los. Hier met je portcmonnaie 1" De reiziger was verplicht zijn verschillende huishoudelijke schulden af te doen, waardoor zijn reisgeld aanmerkelijk was verminderd. Intusschen was de trein met den anderen rei ziger, een meer geposeerd man, die het land had aan dergelijke standjes en daarom zijn vriend maar in den steek had gelaten, reeds tien mi nuten geleden vertrokken, zoodat de geplunder de schuldenaar hem voor het nakijken had. Mistroostig begaf hij zich naar de wachtka mer, zat daar een poosje, scheen na te denken en verwijderde zich daarna snel. Wij zagen heul de stad weer ingaan. Het zou ons niets verwonderen, als hij zijn rondreishiljet met scha de was gaan verkoopc.n aan het eene of andere touristenbureau. De oudere reiziger zal per slot van rekening misschien blijde zijn, dat hij zijn vriendje kwijt is. Dat het zoo'n lichtzinnige klant was, had hij misschien niet geweten. Maandag had te Scheveningcn een treu rig ongeval plaats. Een wagen, beladen met hout, kwam van de Gevertsdeynootweg de Was- senaarschestraat inrijden juist bij de kromming, waar een man met een vlag voor de tram is ge- stationneerd. Een 6-jarig knaapje stond aan het kozijn van den smidswinkel van den heer P. J. Meijs; daar de tram juist aankwam, moest de wagen met hout aan den kant der huizen uit wijken, met het noodlottig gevolg dat een der zware houten het kindje tegen het kozijn druk te. Onmiddelijk neergevallen, werd het kind bij den heer Meijs ingebracht, waar de hulp van dr. De Niet Mz. werd ingeroepen, die echter slechts den dood kon eonstateerende horst van het jongske was totaal ingedrukt. Rre.skens. Huwelijks-Aangiften. 16 Juni. A- driaan van Overbeeke, 23 j., jm. en Suzanna Francina Bouwens, 22 j., jd. 13 Juli. Jozias Hendrikus Vermeulen, 23 j., jm. en SaraJaco- mina van de Sande 20 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen 30 Juni. Adriaan van Overbeeke, 23 j., jm. en Suzanna Francina Bou wens, 22 j., jd. Geboorten. 4 Juli. Jacob Jan Anthonij z. van Anthonij Francois Wisse, en Elizabeth dc le Lijs. 14 Juli. Tanneke. Wilheliuina, d. van Jo hannes van Luijk en Tanneke Jeannette Meijer. Overlijden. 17 Juni. Maria de Vuijst 16 j., d. van Pieter de Vuijst, en Maria Jorens. 17 Juni. Jeannette Lucieer, 5 mnd. d. van Jannis Jozias Lucieer, en Catharina Pcsteling. Groede. Geboorten. 11 Juli. Leendert, z. van Frans de Wilde en Willemina Corn. Geu- Overlijden. 30 Juni. Suzanna Looysen 90 j. wed. van Cornel is Boodt. 1 Juli. een als le venloos aangegeven kind van het vrouwelijk ge slacht van Abr. Ilaartsen en Pieternella Louret. Arrondissements-Reehtbank le Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld J. v. H. 28 j., en J. v. P. 20 j., landbou wersknecht, beiden te Groede, wegens mishan deling, de le tot 7 dagen gevangde 2e tot f 8 boete subs. 6 dagen hecht. Heden 15 Juli zijn veroordeeld: J. V., 25 j., te Cadzand wegens mishandeling tot 14 dageu gevang. P. B., 48 j., te Cadzand, wegens overtreding der drankwet en belecdiging van een ambtenaar, tot 2 boeten van f 5 of 3 dagen hecht, voor ie dere boete. Vrijgesproken is I. V., 39 j., te Biervliet, beklaagd van diefstal. OOSTBURG, 13 Juli. Nienwe tarwe Nieuwe rogge Nieuwe wintergerst Nieuwe zomergerst Haver Paardeboonen Groene erwten f 6,00 f 6,75 f 7,75 0,00 0,00 0,00 5,25 4,50 4,70 3,50 3,75 4,00 2,75 3,00 3,25 6,00 6,25 6,50 0,00 0,00 0,00 Zondag 17 Juli aanstaande zal de fotograaf VAN OVERBEEKE van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 ure te Schoondijkt werkzaam zijn.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3