Binnenland. dan zijn zij erg boos, ja niet zelden ontstaat daar door wrok in hun binnenste. Erne beuzeling wordt voor ln n een zaak van gewicht, een on achtzaamheid eene beleediging, een klein ver grijp tegen den goedtn toon geldt voor verach ting. Wat dunkt u, zou hier de hoogmoed weer geen belangrijke rol spelen Wij hebben nog op een ander geval te wij zen. 't Is weer de hoogmoed, die ons vaak belet om onze misslagen te bekennen en te belijden. Menschel), die erkennen willen, dat zij hun ne naasten beleedigd hebben, zijn er weinig. Zie om u en gij zult ontdekken dat koelheid en on verschilligheid jjlaats maken voor warmte en ■waardeering, indien het er op aan koint om te bekennen, dat men gedwaald heeft. Dat zou immers de eer te na komen Maat wie zal 't be twisten, dat men partijdigheid, heimelijken haat en voortdurende twistgierigheid daardoor voedt Hebt gij, lezeressen en lezers, wel eens men- ■schen ontmoet, die trotsch zijn op hun vroom heid Dat zijn de ongelukkigste en de meest bekla genswaardige wezens. Zij verheffen zich er op, dat zij uitverkorenen zijn Zij zien met minach ting neer op den evenmensch, die uit zwakheid viel en zij danken God, dat zij zooveel beter zijn dan die zondaar. O, gelooft het tochvroomheid, die tot zelf verheffing leidt, is de echte vroomheid niet. 't Is namaak, waaraan het echte stempel, d. i. de nederigheid, ontbreekt. Wie in de wereld goed om zich ziet, hij zal ook menschen vinden, die trotsch zijn op hun nederigheid. Men treft er aan, die laag van zich zeiven spreken, zich schuldig verklaren aan vele gebreken. Maar let wel't is hun er maar om te doen, dat anderen zeggen zouden „We weten wel beter, wij zijn van uwe bekwaamheid wel overtuigd, en we zonden wel wenschen zoo goed te zijn als gij." Er is toch zooveel neiging om geroemd te worden en daardoor beter te schij nen, dan men werkelijk is. WTe hebben om ons gezien. Zien wij thans ook in ons. Steke elk de hand in eigen boezem en onder- zoeke ieder onzer zich zelf. En laat ons nog even in herinnering brengen de wijze lessen van den ouden spreukendichter van wien wij in 't begin van dit opstel spraken als hij zegt „Als de hoovaardij komt, zal de schande ko men, maar de ootmoed zal de wijsheid met zich werkstaking eenmaal is uitgebroken, dat mag de hemel weten." „Het zal zoo'n vaart loopen, Möller." „Ik hoop het ookmaar we zullen op onze hoede zijn. De nachtwacht is toch op zijn post, en voor de heide wolfshonden hebben ze een verbazenden eerbied." „Geef dus een kwartier voor het sluiten der fabriek met de bel het teeken, dat de arbeiders zich op de plaats moeten verzamelen. Dan zul len we ten minste zien wie vóór en wie tegen ons is." Nadat de opzichter zich verwijderd had, ging Reimann weder aan het werk. Hij schoof de boeken op zij, en begon brieven te schrijven, waarvan er al een heele stapel op zijn lessenaar lagen. Hij moest beproeven den dreigenden slag zoo zacht mogelijk te doen aankomen of geheel af te wenden. Wat kwam het er op aan, al werkte hij een paar dagen lang tot middernacht toe. Dc uren vlogen met buitengewone snelheid voorbij en bijna verschrikt rees hij op, toen hij de bel hoorde luiden. Nauwelijks deed de me talen tong hare stem hooren, of de plaats vul de zieh reeds' met werklieden, die uit alle werk plaatsen toestroomen, verbaasd zijnde, dat zij op. zoo'n ongewonm tijd samengeroepen werden Echter vermoedden allen wel, dat nu hun lot en dat van de fabriek zou beslist worden. (Wordt vervolgd). vocran." Of: „Horvaardigh'id is vóór de ver breking en hoogmoed des geestes vóór den val." Nederigheid z.ij ons ten sieraad. Thans is dc invoer van Nederlandseh rund vee in België weder langs alle douane-kan toren toegelaten. BRESKEXS 15 Juli 1893. Dinsdag had ten Raadhuize alhier de aan besteding plaats van het onderhoud, de her stelling en vernieuwing van de gemeente-eigen dommen tot 30 April 1893, waarvan de raming bedroeg f 443,20;'. Ingeschreven werd door de heeren W. Woit- tiez Wz. voor f 435, J. A. Carols voor f 409, J. P. W. Besemcr voor f 407, P. Monjc (met selaar) voor f 898, J. M. II. van de Sande voor f 384,49 en Albr. van de Sando voor f 380, wien het werk is gegund. Bij inschrijving is het grasgewas op de algemecne begraafplaats alhier, toegewezen aan den eenigen inschrijver, den heer N. Valk, voor f4,50. Het onderhoud der voetpaden langs den Langen- en Slikkenburgschen weg is hij inschrij ving opgedragen aan den heer Jacob Rissceuw voor f 87,50. Nog was ingeschreven door den heer M. Man neke voor f 90. Bij kon. besluit is benoemd tot Dijkgraaf van den Angelina-polder, de heer A. de Millia- no te Aardenburg. Aardenburg. Bij den lieer C. P. van Ee- glicn jr. predikant bij de doopsgezinde gemeente alhier, bestaat het voornemen tegen liet najaar afscheid te nemen van zijne gemeente en de betrekking van leeraar neder te leggen. St. Kruis. Tot lid van den gemeenteraad alhier, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. J. de Bruijne, is gekozen de heer Iz. de Brnijne niet 13 st. Op de heeren I'. Geirnaerdt en P. de Muijnck wa ren resp. 5 en 4 st. uitgebracht. Cadzand, 9 Juli. Heden had alhier door het bestuur der waterkeering van het calamiteu- ze waterschap „Tien honderd en Zwarte", de aanbesteding plaats van het herstel, de vernieu wing en het onderhoud tot 30 April 1893 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiïngwerken aan voornoemde waterkeering. De raming be droeg f 4670. Ingeschreven werd door de heeren A. van der Beek te Zaamslag voor f 5300M. D. de Putter te Ter Neuzen voor f 5200 A. Tholens Dz. aldaar voor f 5180; C. dc Wilde te Kat- tendijke voor f 5160 J. de Brce te Ter Neu zen voor f 5120 en P. Monjé te Brcskens voor f 5098. Sluis. Deze week deed zich alhier een geval van vlekziekte voor onder de varkens. Op zeer korten tijd was het beest geheel en al blauw. Nadat de ziekte door den veearts geconsta teerd was, is het varken opengemaakt, en na met petroleum begoten en met kalk bestrooid te zijn, begraven, Sluis. Terwijl Zaterdag 9 Juli op de kaai alhier eenige jongens aan het spelen waren, ge raakte de 7 jarige zoon van V. te water. Daar juist niemand op de kaai aanwezig was en zijne makkers er niet aan dachten hulp in te roepen was hij bijna verdronken. Gelukkig kwam op het oogenblik dat hij weer naar de diepte ging een schipper aangegaan, die hem onmiddellijk hulp verleende en hem uit het water haalde. Sluis. Nog is aan het stelen in deze gemeen te geen eind gekomen. Deze week ging de ongeveer 11 jarige zoon van K. bij iemand in huis en haalde daar een stuk brood en een ei weg. Om dit zeker niet bij eene keer te laten en om steeds vrijen toegang tot het huis te hebben nam de dief nog een paar sleutels van het huis mede en verborg die onder eene heg. De wachtmeester der maréchaussees alhier die den dader al ras op het spoor was, kreeg den dief spoedig tot bekentenis, die dan ook in te genwoordigheid van den wachtmeester de sleu tels van onder de heg te voorschijn haalde. Sluis. Het kohier van den hoofdelijke» om slag in deze gemeente is goedgekeurd tot een bedrag van f 3800,99; hierin wordt betaald door 465 aangeslagenen. De hoogste klasse betaalt f 820.48' en de laagste 0,65. Cadzand. Dinsdag namiddag werd alhier een begin gemaakt met de vulling der sleuf door steenslag voor den grintweg CadzandRctran- chement in tegenwoordigheid van het bestuur der Watering, het opzichthebbend personeel, den aannemer en enkele belangstellenden. Door den aannemer werd de dijkgraaf, de heer Erasmus, burgemeester van Cadzand, uit— genoodigd de eerste stceiistukken in de sleuf te werpen, niet een daartos eenvoudig versierde schop. De dijkgraaf voldeed hieraan, en sprak eenige toepasselijke woorden. Voorts werd nog het woord gevoerd, door bestuursleden en den heer Mulder, als ontwerper en hoofdopzichter voor den aanleg der grintwegen. De lieer Hennequin, Ontvanger-Griffier der Watering, was door ambtsbezigheden als lid der 2e kamer van de StatenGeneraal, verhinderd de eenvoudige plechtigheid by te wonen, het geen door sprekers betreurd werd, omdat alleen aan de onvermoeide pogingen en krachtige me dewerking van Z.W.E.G. de tot-stand-koming van een lang gewenschte wegsverbetering in de Watering Cadzand is toe te schrijven. Schoondijke. De kermis is ook hier weder voorbij. Deze werd dit jaar geopend door het muziekgezelschap, dat, na eerst aan den lieer P. van Houte als Burgemeester, en daarna aan den heer J. A. Neeteson, als voorzitter van genoemd gezelschap eene serenade gebracht te hebben, de gemeente met een vroolijk marschjc doortrok, waardoor nog eenig leven in de brouwerij werd gebracht. De kermis zelve betcekende echter dit jaar niet veel, daar zij gelijk met die te Brcskens viel. Oostburg. De leerlingen van 4 klassen der openbare school alhier, deden heden 15 Juli, een rijtoer over Groede en Nieuw vliet naar de badplaats Cadzand. Dat de kinderen zich uitstekend vermaakten, behoeft niet gezegd te worden. Donderdag 14 Juli, trokken 28 onderwij zers onder leiding van den heer Gerritsen Ar rondissement-Schoolopziener naar de badplaatsen Heijst en Blankenbergc. Het was een zeer pret tig uitstapje. Werkzaamheden waren er niet en na de mededeeling van den uitslag van den wedstrijd verspreidde men zich om te genieten wat er te genieten was. Het weer was we] niet aangenaam, maar de goede stemming werd geen oogenblik verstoord. De uitslag bovengenoemd was als volgtDc le prijs verwierf dhr. D. A. van Houte. van Groededhr. Colijn van Oranjepolder verkreeg de 2e en de 3e prijs werd toegekend aan den heer Beerens van Schoondijke. Te 4 nur ver- eeuigde men zich aan een goraeeiischappelijken maaltijd in 't Hotel des Elandres hij de Statie. De rups, die in Zeeland reeds beduiden de schade aan de veldvruchten heeft veroorzaakt, schijnt zoo schrijft de M. Ct. een echte veelvraat te zijn. Zij tast niet alleen de kla vers, suikerbieten, erwten en boouen aan, doch zet zieh ook op het aardappelloof neder, om de stengels zoowel als de bladeren te verslinden. Nu over het algemeen de vruchten zeer mooi staan, zijn de gasten natuurlijk zeer onwelkom. In een dag kunnen ze den boer vrij wat scha de berokkenen. Menigeen zoekt en vraagt dan ook naar middelen, om deze vernielers te ver delgen. Deze begiet ze met kalkwater, die met sterk zcepsoj), gene waagt er weder eenige li ters petroleum aan, doch noch het een, noch het ander schijnt haar te deren. Enkele land bouwers pasten dan ook schier eenig afdoend middel toe vangen en vertrappen. Om een akker, die nog niet door de rups is bereikt, doch die onmiddellijk ligt naast een ak ker, welke reeds is aangetast, voor de overloo- pers te beschermen, doet men het best, tusschen deze twee akkers een greppel te graven met loodrechte zijden. De ervaring leert, dat de rups, op den bodem van den greppel gekomen, dezen niet meer kan verlaten. Dat dit werkt-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2