Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Handelsberichten. taalt de kosten, die noodwendig op 't smokkelen vallen Natuurlijk onze varkenskweekers. Is dat oneerlijk ol' niet Hetzelfde staat, ons te wachten met het rund vee, en als mijne informatiëu juist zijn, waar aan ik niet twijfel, is men reeds daarmede bezig. Het rundveo wordt door de Belgische veekoo- pers gedeprecieerd in liooge mate niettegen staande de Belgische grenzen voor ons vee ge sloten zijn, komen hier toch de Belgische, op- koopers, maar zoogenaamd uit deernis, bij de boeren voor een koe van bijv. f 150 waarde bieden zij f 100; de boer zit tusschen twee vu ren ï»f zijn vee houden wat hij niet kan, óf het voor ecu prijsje laten. Ik zog voor een prijsje, want wat beweert, de koopman Kijk, zegt hij, ik kan uw beest wel knopen, maar ik moet liet smokkelen en dat is gevaarlijkik moet daar wel 100 fr. voor uitgeven aan de lui die dat voor uiij doen willen; dus wat een risico. De liohtgeloovigc boor, en die zijn er velen, erkent de juistheid dier opmerking, moet ver- koopen en laat zijn beest voor f 50.bene den de waarde. De Belgische koopman vaart er goed bijvan dat gevaar met smokkelen be staat niet veelde Belgische autoriteiten nijpen de oogen toe en het beest komt zonder veel kosten in België, voor f 100, ten koste van on zen boer. De Belgen zijn dus in dezen kwader trouw zij verbieden den invoor, maar laten dien oog luikend toe. Als een staaltje hoe het met het toezicht en de af te geven verklaringen in België gaat, diene het volgende wat verleden juar gchenrd is. Ken beest uit eene naburige Belgische grensgemeen te moest in eene Nederlanscho gemeente aan de grens gaan weiden de burgemeester der Ne derlanscho gemeente weet dat er klauw '.eer beerscht bij zijn Belgischen buurman en vraagt een ge- zondheidsbewijs, wat de burgemeester der Bel gische gemeente niet durft geven, omdat hij weet dat zjjn Nederlandschc collega op de hoog te is van do hecrse.hende ziekte. Ken dag of vier later wordt bet beest in eene andere Ne- derlansche gemoentc over de grens gebracht met eene verklaring van denzelfden Belgischen bur gemeester dat er in geen drie. maanden klauw zeer in zijne gemeente heeft gehecrscht. Is de Belgische burgemeester gezwicht voorden mam mon of had hij een oogenblik van verstrooid heid Kn zulk een feit staat niet op ziöli zelf. Het wordt hoog tijd dat onze regeering eens kras optreedt tegen de Belgen en niet zoo di rect water in haar wijn doet. De Belgische bladen zijn al tergend genoeg tegenover ons en onzen commissaris der koningin, nu hunne re- geering zulk een ongemotiveerde weerwraak heeft genomen tegenover onze welgemotivecrd euit- sluiting van Belgisch vee. if. Cl. Sluis. Woensdagmorgen 6 Juli overleed al hier Pierre Jean Gevaert drager van liet meta len kruis en oud-strijder, in den ouderdom van 81 jaar. Sluis. De heer D. Koning onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd als on derwijzer met hoofdakte te Yiane. Sluis De heer C. Hondius hoofd der Chr. Nat. school alhier, is met ingang van 1 No vember a. s. als zoodanig benoemd aan de school der vereeniging „Luther" te Amsterdam. In de Maandag middag gehouden zitting v an den raad der gemeente Aardenburg werd na de behandeling van ecnige minder belangrijke zaken besloten over te gaan tot den bouw eencr nieuwe marécliauseékazerne, waartoe on derhandelingen betrekkelijk do huur zullen ge opend worden met liet ministerie van oorlog. De teekening van bet, gebouw, opgemaakt door den bouwkundige A. Loois te Vlissingen, werd goedgekeurd, terwijl burg. en weth. gemachtigd werden na afloop der onderhandelingen over te gaan tot de aanbesteding. Verder werd besloten tot uitbetaling aan den aannemer van den laatsten termijn der aanne- mingssom aanleg trottoirs buiten de kaaipoort terwijl nog mededooling geschiedde eencr gehou den kasopneming bij den gemeente ontvanger. M. Cl. De Haagscbe correspondent van de »N. G. ft." geeft de volgende modedeclingen om trent de nieuwe kieswet «Het wetsontwerp is naar ik vernam, van den raad van state terug ontvangen met heel wat bedenkingen en be schouwingen, maar tevens met zooveel blijken van waardeering van 't stelsel, dat de heer Tak vermoedelijk maar weinig er in zal hebben tc. veranderen en dus stellig vóór liet uiteen gaan der Kamer bet groote work bij de verte genwoordiging aanhangig zal maken. Reeds nu is het bekend, dat het nieuwe kies recht een soort van hnismanskiesreclit zijn zal, los van allen census, los van eiken geldelijken maatstaf, men weet ook, dat de splitsing der meervoudige districten wordt doorgevoerd, dat er plus nnnus 800,000 kiezers zullen komen en wij derhalve de grens van liet algemeen stem recht der meerderjarige mannelijke ingezetenen vrij wel naderen, het schijnt evenzeer vast te staan, dat de verkiezing zal geschieden met toe passing van liet couloir-stolsel (invulling der stembiljetten in het kiesbureau door den kiezer zelf op één hem daar te verstrekken stembiljet) en dat de opening der stembiljetten oniniddo- lijk na de inlevering, zonder een nacht tusschen- tijd, zal plaats hebben, maar ik meen te weten dat, al wordt in dit opzicht het Belgische sys teem gevolgd, de bij onze naburen gebruikelij ke twee oproepingen der kiezers op den stem dag, om, beurtelings, volgens de lijst, hun bil jet te komen inleveren, niet zal worden inge voerd. IVel zullen de stembureaus sterk vermeerderd worden, omdat de inlevering der stembiljetten, die veel meer tijd zal vordersn dan nu, spoedi ger dient af te loopen wegens het op denzelf den dag volgende depouillement. Het staat vast, dat er bij bet nieuwe kiesrecht voor onze kies- vereenigingen, die zich voor enkele jaren pas zoo goed nebben georganiseerd, heel wat voor liet mes zal komen. Op de hofstede van den landbouwer K. te St. Kruis, stond Woensdagmiddag bij liet ker senplukken een arbeider met eene ladder tegen een boom. De zoon van dien landbouwer be klom mede de ladder, deze brak en de beide plukkers kwamen naar bej.eden. De arbeider bezeerde zich cenigszins, doch dc boerenzoon brak zijn been. Tot lid der Eerste kamer is door de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant met 37 van de 58 stemmen gekozen de heer inr. E. van Ziunicq Bergman, advocaat-procureur tc 's Iler- togenboscli. aanmerkelijk uitgebreid is, zijn er nog steeds te weinig voor het groote aantal patiënten Ken hulphospitual zul eerstdaags worden ge opend. Zaterdag amiddng om half zes liet tt te Haarlem een treurig ongeluk plaats gehad op den spoor-overweg aamdeu 1 larmciyatisw «g. Do lijnwuchter der rijks-telegraaf Z. W Grondhout, woonachtig te Amsterdam, liep daar met een paal op den schouder toen een trein kwam uit Je rieJiting van Auisterdaili. Hij outwiekde/.o nog bijtijds, maar lette niet op een trein ko mende uit de richting van Haarlem. Hij werd daardoor gegrepen eti tegen den grond gewor pen, ten gevolge waarvan bij zoo ernstig werd verwond, dat hij een uur later in het gasthuis is overleden. Ilij laat een weduwe en 2 kin deren achter. Te Bergen op-Zoom is een ongewapend onder officier ernstig mishandeld geworden door twee schippers en een slagersknecht. Zij sleepten hem over de straat in de richting van den hoo gt n walmuur van dc haven, alsof zij bemin bet water wilden werpen. Op liet rumoer schoten spoedig twee ouderofficieren en eenigc burgers toe, die op anderhalve meter afstands van den kaaimuur den ongelukkige uit zijn benarden toe stand bevrijden. Hevig bloedende aan liet hoofd en het wangbecn. werd de mishandelde bewus teloos in een nabijzijnd koffiehuis gebracht. Door de politie is een vervolging tegen de drie daders ingesteld. Te Wijk-Maastricht is een gezin, bestaan de uit acht personen, vergiftigdeerst werd ge gist door liet gebruik van soep, die met het af gescheiden email van den ketel vermengd was. Reeds is een kind van 0 jaar aan dc gevolgen overleden, terw ijl do overigen en vooral de moe der in bedenkelijkon toestand verkecren. Later is ontdekt, dat de vergiftiging niet werd veroorzaakt door den ketel, maar wel doordien de soep bedorven was, daar zij te lang ongedekt had gestaan, in-de door liet talrijk gezin be woonde kamer. In die kamer werd, zooals trou wens helaas bij vele arbeidersgezinnen liet val is, gekookt, gewasschen en geslapen, wr door spijzen zeer spoedig tot eene soms vooi gezondheid gemakkelijke ontbinding overga» Te Sliedrecht sloeg een jongen zijn ka meraadje zoodanig met een bijl op een der haiuljcs, dat drie vingers letterlijk waren afge hakt. Een bankier van Genappe, die Vrijdag ochtend per spoor naar Brussel vertrok, tenein de 's middags aldaar ter Beurze zaken te doen, had eene portefeuille in den borstzak van zijne jas, waarin zich 90,000 frs. in bankpapier be vonden. Hij reisde eerste klasse in een coupé, waarin zich buiten hem nog een reisgezelschap bevond van 3 lieeren en ééne dame, oogenschijn- lijk bchoorende tot de lioogere klassen der Maat schappij. Dc bankier was in slaap geraakt en werd wakker door liet stilhouden van den trein te Ottignies, waar zijne medereizigers uitstap ten. Nauwelijks had de trein zich in beweging gezet of de bankier, aan de linkerborstzijde van zijne jas voelende, bespeurde dat de portefeuille met baren inhoud verdwenen was. Te Brussel deed dc bankier aanstonds aangifte, en terstond werd van daar het signalement van zijne vier reisgenooten naar verschillende richtingen gete legrafeerd. De roodvonkepidemie, die te Londen beerscht begint zeer ernstig te worden. In alle distric ten heerschen koortsen, gewoonlijk gepaard met roodvonk. Niet minder dan 2430 lijders wor den reeds in de 6 openbare ziekenhuizen ver pleegd. De meeste zijn kinderen. De aanvragen om te worden opgenomen, zijn zoo talrijk, dat nieuwe zieken moeten wachten tot bedden vrij komen door den afloop van voor gaande gevallen. Ook is er groote behoefte aan verpleegsters. Hoewel het gewone getal reeds Xienwvliet. Overlijden. 28 Juni. Jacob Jo- hannis de IIullu 40 j. echtg. van Elizabeth de Gardfijn. Zuidzaiirie, Huwelijks-Vol trekkingen. 17 Ju ni. Jobannis Baptista Triestram 33 j., jm. en Maria Wisse 25 j., jd. Overlijden. 20 Juni. Dina de Ruijsscliei 18 j., d. van Jannis en Suzanna de Woff. Oostbtirg. Huwelijks-Voltrekkingen. 22 Ju ni. Abraham Pieter Dcuninck 32 j., jm en Sa ra Magdalena van Iloute 25 j., jd. 29 Juni. Jacobus Bernardus de Bruijckere 29 j., jm. en Maria Louisa van de Kerkhove, 22 j., jd. Geboorten. 22 Juni. Wilhelmina, d. van Pieter Izaiik de Back en Catliarina de Reu. 27 Juni. Jakob Cornelia, z. van Pieter Johannes lo l'eber en Maria Jozina de Veij. Overlijden. 19 Juni. Mcdardtis Allardus Schram, 19 d., z. van Eduardus Praliciscus en Christina Pieteniella van den Bossche. POSTfiKUGN. Aan het postkantoor Sluis, en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd gedu rende de maand Juni '92 ingelegd f 5020,02» terugbetaald f3223.08. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boek je draagt liet nummer 1457. OOSTBURG, G Juli. Nieuwe tarwe Nieuwe rogge Nieuwe wintergerst Nieuwe zoinergerat Haver Paardeboonert Groene erwten f 0,00 f 0,00 f 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 3,50 3,7b 4,10 0,00 0,00 0,00 0,25 6,00 0,00 0,00 0,00 0,00

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3