tiend met een adres, waarin hij zijne bezwaren -'tegen liet toestaan dier gelden, in liet breede ontvouwt. Volgens zijne vaste overtuiging is de stelling ■van Amsterdam, zooals zij is ontwor|>eii en wordt gemaakt, volkomen onhoudbaar bij een vijan delijke. aanval. En niet alleen door kern, wordt deze bewering gestaafd, maar ook door de per sonen, die er als 't ware thuis zijn eu het ter rein overal goed kennen. 's Lands belang ciscbt dat de quaestie wordt uitgemaakt, door geheel onpartijdige deskun digen. Adressant stelt daarom voor dat de regeering in (leze het advies verzoeke van den beroemdsten vestingbouwkundige onzer eeuw, den Belgischen Luitenant-Generaal Brialmont. 'feil slotte hoopt bij dat de Kamer bij erva ring geleerd zal hebben, dat liet niet verstan dig is zijne verzoekschriften ter zijde te leggen en dat het der Kamer moge behagen geen meer dere gelden toe te slaan, voor de stelling van Amsterdam, vóórdat door een grondig onder zoek zal zijn uitgemaakt of deze gelden werke lijk niet weder Dutteloos worden verspild. Dinsdagavond is de Zomerzitting der Prov. 'Staten van 'Avian 1 door den commissaris der Koningin geopend. Aan de orde werd gesteld, het onderzoek van de geloofsbrieven der lier- en nieuw gekozen le den. Als leden der commissie van onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen leden in de dis tricten Zierikzee, Sluis en Goes worden benoemd de heeren M. Bolle, lluvers en Poinpe van Meer- dervoort en van die der leden uit de distrieten Middelburg, Tliolen en Hulst, de lieeren Van Woel deren, Vau Voorst Vader eu Vader. Overeenkomstig het advies der beide couuuis- sien werd tot toelating besloten. De gekozen •leden werden daarna binnengeleid en legden in handen van den voorzitter de vereisclite eeden af, waarna zij zitting namen. Daarna werden eenigc mi dedeelingen van Ged. Staten gedaan. In de Woensdagmorgen voortgezette zitting -::u herbenoemd als leden van Ged. Staten, de ;eren mr. N. J. C. Snouck Ilurgronje met 30, II. C. Heijse met 31 en W. A. graaf van jijnden met 30 van de 39 uitgebrachte stem- nen. Als buitengewoon lid der Staten, werd her benoemd de. heer J. M. Kakebeeke met 30 van de 39 stemmen. Verder werd, met ingang van 16 Juli e. k., eervol ontslag verleend aan den heer mr. E. Fokker als griffier der Staten van Zeeland met dankzegging voor de vele en gewichtige dien sten door hem in zijne betrekking als griffier der Staten bewezen. In zijn zeer waardcerend w oord wenschte de Voorzitter hem voorspoed en geluk toe op de nieuwe loopbaan, die hij is ingetre den. mijnheer lleimann, ik ben nu vierentwintig jaar hier, cn de fabriek ligt me zoo na aan 't hart, alsof ze mijne eigene is, en wanneer ze nu den 'volgenden Maandag stil moest staan, dat zou ,me evenzeer aandoen, als een sterfgeval in mijne ifamilie." „Ge zijt een brave man," zcide lleimann, ter wijl hij den opzichter de hand reikte, „en uwe woorden hebben me goed gedaan, meer dan ge ■denken kunt, Möller. Zoolang ik nog arbei ders van uw slag en van uwe gehechtheid, het zal de fabriek blijven bestaan, en dat zal zij, zoo lang mijn vermogen toereikend is. Ik wil den strijd, die mij aangeboden wordt, met alle kracht beginnen en voortzetten, welke ook de uitslag zij overwinning of nederlaag. De fabriek zal niet stilstaan.1' wIs dat waar, mijnbeer riep Möller, de ^aangeboden hand hartelijk drukkend, terwijl de vreugd zijne ruwe gelaatstrekken verhelderde, „de fabriek zal niet stilstaan, wezenlijk niet „Niet, zoo lang ik het verhinderen kan. Op hoeveel arbeiders kunnen we ongeveer rekenen „Op allen uit het dorp, mijnheer Reimann," zeidc Möller spoedig. „Dat wil zeggen," voeg de hij er niet zonder aarzeling aan toe, „een paar znllen er nog wel afvallen die hebben zich door de anderen laten ompraten. Daar staat echter tegenover, dat een groot deel van de vreemden, die gehuwd zijn, aan onze zijde is." /H ordt verrolgd). Vis zijn opvolger word benoemd de heer mr. W. Polman Kruseman met 36 stemmen. Op den heer mr. L. A. Bvbau, secretaris der ge meente Delft was l stem uitgebracht terwijl 2 briefjes in blanco waren. Daarna werd overgegaan tot splitsing (lor ver gadering in afdeelingen waarna de zitting werd gesloten. BRESKEYS, 8 Juli 1892. Hedennacht omstreeks half één viel een schip persknecht alhier in de haven. Een Blanken bergher visscher den drenkeling hoorende roe pen, sprong onmiddelijk te water en mocht het genoegen smaken hem behouden op het droge te brengen. Groede, 4 Juli. Blijkens alhier gedane waar nemingen viel in de maand Juni op 10 dagen 46,45 ui. M. regen, tegen 61 m. M. in Juni 1891. De wind was op 13 dagen Z. en ZW. op 10 dagen W. en UW., 6 dagen NO. en O, op 1 dag ZOde hoogste thermometerstand te 8 u- re 's morgens werd waargenomen den 27, 28 en 29 68° fahrenheit, de laagste den 13, 14 en 18°, 50° fahrenheit. De barometer wees het hoogste te 8 ure ■'oonniddag den 8°, 773 in. M; het laagst den 1°, 754 ui. M. Aan de handelingen van het geneeskun dig Staatstoezicht, is, voor wat Zceuwsch-VIaun- tlercu betreft, liet volgende ontleend Roodvonk kwam voor in Biervliet, Hontcnis- se, Hulst, Yzendijke, St. Jansteen en Koew acht. Mazelen in Ter Neuzen. Typhus en febris typhoidea werden geconsta teerd te Biervliet, Clinge en Hoofdplaat. Diphtheritis kwam voor te Hulst en Yzendijke. Aan cronp stierven in Zeeland 10 personen, waarvan 1 in Hulst en 1 in Ter Neuzen. Het aantal in Zeeland overledenen aan kink hoest bedroeg 27, waarvan o. a. te Hoek en te Ter Neuzen ieder 1. Aan febris puerperalis stierven 7 vrouwen, waarvan 1 in de gemeenten Hoek, Koewacht en Overslag. Buiten deze 7 gevallen, kwamen in Zeeland geen andere ziekten van liet kraam bed, met doodelijke afloop voor. Aan febris continue stierven in Zeeland 14 personen, waaraan te Breskens 4, te Hoek 2, te Groede 1 en te Sluis 1 persoon. In Zeeland zijn aan influenza overleden in Januari 180, in Februari 71, in Maart 12 en in April 2 personen. Van deze sterfgevallen kwamen voor te Zierikzee 31, Middelburg 17, Ter Neuzen 10, Goes en Zaamslag 9, Koe wacht 7, Kerkwerve, Oosterland en Ovczande 6 en in 65 gemeenten van 1 tot en met 5 personen. Verder wordt in de handelingen medegedeeld, dat tegen een persoon te Graauw, die bleef voort gaan het vuil van varkenshokken in openbare goten te laten afvloeien, proces-verbaal opge maakt werd. Blieuwvliet. Dinsdag is alhier aan het strand het lijk aangespoeld van een onbekend mans persoon, vermoedelijk een der Antwerpsclio „slam pampers" die onlangs te Cadzand zijn verdron ken. Biervliet, 5 Juli. Ofschoon niet in de daar voor als het ware bestemde of aangewezen maand Mei, werd de verkooping van beestiaal, land bouwgereedschap enz. heden ten verzoeke van den heer Joh. Leenhouts Jz. in den l'ieterspol- (ler gehouden, door tal van personen, van hein de en ver, bezocht. Varen daaronder vele kijk- lustigen, menschen wie het, uitgelokt door het heerlijke weer, te doen was om eens een toertje to maken naar deze schoone streek, aan lief hebbers, voornamelijk van het vee, ontbrak het evenmin. Zoo werden o. a. de volgende prijzen besteed voor merries 10-jarige f 445 4-jarige f 515 3-jarige f 420 12-jarige f 30516-ja- rige f 2455-jarige f 535 7-jarige f 540 2-jarige f 345 1-jarige f 210 13-jarige f 375. Voor een merricveulen f 130. De prijs der koeien liep tot 170; van 2- jarige vaarzen tot f 110; van 1 jarige dito tot f 68van kalvers, van f 21 tot f 47, cn van zeugvarkens tot f 68. Bij de onlangs te Oostburg gehouden keu ring van hengsten en merriën, is de eerste prijs a f 60 voor eene merrie behaald door den heer V. C'aloD landbouwer te Groede. Biervliet. Een arbeider in deze gemeente vond bij het rooien van een struik aardappelen een zwaren gouden ring, van zeer ouder»etsch mo del. Een som van 11 francs, werd hem er voor gegeven door een goudsmid van Watervliet. Zilidziuide, 6 Juli Het muziekgezelschap „Veronica" bracht den 5 Juli j. 1. tune sere nade aan de wed. A. de Ruijsselur alhier ter gelegenheid der viering van haren 95 sten jaar dag. Het oudje was verrust door deze onver wachte eer; de kapelmeester Hubregtse wensch te haar in korte woorden namens het gezelschap geluk, waarvoor zij welvoldaan haren dank be tuigde hierop werden nog ecnige stukjes uit gevoerd, waarna men onder de tonen van een opwekkeilden marsch, weder huiswaarts keerde. Oostliurg. De kermis is wcêr afgeloopen, heeft sommige beurzen leeg, en vele hooiden warm gemaakt en over 't algemeen aanleiding gegeven tot veel vroolijkhrid. Het was een aardig denkbeeld van eonige jongelieden, de vroolijke club vormende, om de kermis, in de gedaante cener „Oude Dame", een feestelijken intocht te doen houden binnen de gemeente. Een net versierde praalwagen, bespannen met twee paarden, welke bestuurd werden door een als grijsaard gecostuineerden voerman, en voor afgegaan door een voorrijder, den President der Club, benevens door twee herauten, die de drie kleur meevoerden, trok, gevolgd door een aan tal gemaskerden in optocht door de plaats, ter wijl de muziek vroolijke tnarschen uitvoerde. Even buiten de gemeente aan de woning van de wed. J. Leenhouts, werd „de oude Dame" afgehaald en een plaats aangewezen op den voor haar bestemden zetel, welke op het voertuig stond. Alle gamaskerden, die eerst achter liet rijtuig liepen, namen nu naast en om haar plaats. Nu trok de stoet op de hofstede van dhr Bur gemeester, waar de voorzitter ZE Vtb. in gepas te bewoordingen toesprak, hein dankende voor de ondervonden medewerking en de verleende toestemming tot het houden van dezen optocht. Daarna trok de stoet in de beste orde en voor afgegaan en gevolgd door een talrijke menigte door de gemeente en werd te 8 uur ontbonden. Wij mogen met recht zoggen, dat dc optocht die een schilderachtig gezicht opleverde, ten volle is geslaagd. De orde werd geen oogen- blik verstoord. De deelnemers hebben eer van hun werk, en dit woord van lof zij bun en bun nen leider, den heer van Noppen, die zich op, uitstekende wijze van zijn taak kweet, een voldoening voor 't geen zij hebben gedaan om „de oude Dame," zulk een luisterrijken intocht, te bereiden in de hoofdplaats van ons Kanton en velen een aangename afwisseling te bereiden, waaraan de kermis overigens niet rijk was. Had den we liet vorige jaar nog eenigc spellen, waar men een kijkje kon nemen, waar men zelfs „ge dresseerd»" en ongedresseerdc vlooien kon op- loopon 't waren nu schreeuwende orgels (de goeden niet te na gesproken) koekkramen en reukzenuwen-streelen, der-gedachtenis olie koeken geur. Och, ze wordt zóó oud, zóó af geleefd „de oude Dame" Als „de vroolijke club" baar nog maar eens eer bewijst dan hebben we ten minste nog wat. Nog een enkel woord over liet Zondag ge bonden concert van onze muziekvereeniging, dat uitstekend slaagde. Twaalf nummers werden ten gehoore gebracht. Er was veel volk en de werkende leden onzer vereeniging hebben weer getoond, dat zij onder leiding van hunnen be kwamen en ijverigen Directeur goede vorderin gen maken. Zij zullen ons niet ten kwade dVi- den, dat wij naast een woord van aanmoediging en dank de aansporing voegen om met lust en ijver op den ingeslagen weg voort te gaan. Aan medewerking van honoraire leden en bestuur zal 't bun naar wij met grond verwachten niet ontbreken. Een onzer lezers in het voormalig vierde distriet van Zeeland schrijft ons Zooals bekend is, mogen sedert langen tijd geen varkens uit Nederland in België worden ingevoerd maar toch heeft die invoer op groote schaal plaats zij worden eenvoudig gesmokkeld het Belgisch bestuur moet dit weten, cn het is ook genoeg bekend dat de douanen cn de bur gemeesters hunne oogen sluitenmaar wie be-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2