voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 18 najaarsstormen, No. 41. Zaterdag 9 Juli 1892 le jaargang*. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 10 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnemente.u worden aangenomen bij alle Boekh., Brieveng. en J. Tak Jr. te Sehooudijke. ADVERTENTIEPRIJS Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. POLITIEK OVERZICHT. Te Baku in Rusland is de cholera uitgebro ken. Men is voornemens de streken, waar de ziekte heerscht, buiten te sluiten van alle ver keer, van spoorweg-, rijtuig- en scheepvaartver keer. Men wil zelfs de besmette plaatsen door een sterk cordon omgeven. De lijken der aan deze vrecselijke ziekte ge storven personen worden niet gewasschen, doch terstond in ontsmette lakens gewikkeld. Men vreest dat deze laatste maatregel groote. moei lijkheden zal opleveren. De gouverneur van Astrakan heeft gedreigd, de stad besmet te zul len verklaren als niet ten spoedigste de noodi- gr voorzorgsmaatregelen worden genomen. Het standbeeld van Garibaldi is te Pisa met groote. geestdrift onthuld. In Italië maakt men zich zeer warm over de grensversterkingen, waar toe onlangs zoowel door Frankrijk als door Zwit serland besloteu is. Dit wordt geacht als uit— tartende en beleedigi nde bewijzen van wantrou wen. Op zulk een handeling past voortaan van Italiaansche zijde geen vriendschappelijke hou ding meer en men dringt er op aan, dat aan stonds gelijke maatregelen zullen genomen wor den. 't Is in 't belang der goede internationale, betrekkingen te hopen, dat deze denkbeelden geen veld winnen, ook vooral uiet het oog op den toestand van Italië's geldmiddelen. De Duitsche bladen zijn vol van beschouwin gen over de reis van den Oud-Kanselier Bis marck en over hetgeen door dezen hier en daar is gezegd. Kras genoeg zegt een dezer bladen dat het den schijn heeft of Bismarck de leidende Staats lieden er toe dwingen wil om den strijd tegen hem aan te binden. Wolke schade, zoo wordt gevraagd, is de vorst voornemens aan zijn eigen doofi II. Hit AU X. En niet alleen de eer zijns naams, maar ook zijn helderziend verstand kwam op tegen elke afwijking van den eenmaal verworven grondslag. Reimann zag duidelijk in, waarheen de weg, dien de nijverheid tegenwoordig had ingesla gen, leidde en noodzakelijk leiden moest. Hij erkende, dat zij reeds haar hoogste toppunt had bereikt, en binnen korten tijd een snelle val onvermijdelijk was. .Neen," zeide hij, terwijl hij zijn hoofd op richtte, .ik wil niet afwijken van de grondre gels, die mijn brave vader iu mijne borst inge plant heeft. Moet ik staan ol vallen, ik wil zulks doen in het bewustzijn, dat ik mijn plicht gedaan heb, en mij zeiven getrouw gebleven ben. «Wat is er, Möllcr?" .Ach, mijnheer Reimann," zeide do oude op zichter binnenkomend, .dat het zoo ver zou vaderland te berokkenen Maar 't is de plicht van hen, die den Staat besturen om de hoogste goederen des volks te verdedigen tegen den man, die eenmaal dat be zit het meest heeft bevorderd. Een der weinige Duitsche bladen, die aan den Oud-Kanselier getrouw bleven, geeft hem den dringenden en welgeineenden raad liever met o- pen vizier tegen de Regeering te strijden in Rijksdag of Heerenhuis dan hare handelingen te laken in gesprekken met correspondenten van nieuwsbladen. Om 't overzicht volledig te maken van het geen zoo al geschreven wordt, diene opgemerkt te worden, dat de National Zeitung het een grove fout noemt, wanneer het waar is, dat van offieieele Duitsche zijde op den Keizer van Oos tenrijk invloed is uitgeoefend om Von Bismarck niet te ontvangen. Intussohen is Keizer M ilhelm naar 't hooge Noorden, naar Droutheim gestevend. Het Kabinet in Noorwgen heeft gezamenlijk ontslag genomen. Koning Oscar, die de Zweedsch—Noorsche U- nie tegenover het buitenland niet gaarne gesplitst ziet, heeft geweigerd zijne goedkeuring te ver kenen aan het besluit der Noorweegsche Stor thing, waarbij een afzonderlijk consulaatswezen voor Noorwegen in het buitenland werd inge steld. De mcdedeeling van dit besluit in den Ministerraad ten paleize vergaderd, en waarbij ook de Kroonprins tegenwoordig was, heeft ge leid, tot het ontslag, waarvan zoo even sprake was. De beslissing daaromtrent heeft Z. M. zich voorbehouden. Koning Umberto van Italië is door de Ver- eenigde Staten van Amerika en Groot-Britannië uitgenoodigd om hun een scheidsrechter aan te wijzen, die uitspraak zal doen in het bekende komen, had ik toch niet gedacht. Er is niets te beginnen met die luize zijn geheel en al verdwaald in hunne nieuwe ideeën en willen niet met zich laten redenceren. Ze meenen, dat nu de gouden tijd voor hen aangebroken is, ze be hoeven maar toe te tasten om hem vast te hou den, en het zou zonde tegen hun eigen vleesch zijn, als ze het niet deden." .Dat is maar al te natuurlijk," hernam Rei mann met een bitteren lach. .De kapitalisten en de fabrikanten hebben toch zelf het voorbeeld gegeven, dat alle middelen geoorloofd zijn om winst te verkrijgen. Staan niet aan het hoofd van de nieuwste stichtingen zelfs oudadelijke, hooggeboren heeron, die het niet versmaden om ook te scheppen uit den onzuivcren goudstroom, die zich nu over ons land uitgiet? Wat zul len w e dan van de arbeiders verlangen Ik ben daarom niet toornig op hen, ze weten en begrij pen het niet beter." .Het mag zijn zooals het wil, mijnheer Rei mann," meende de oude hoofdschuddend, .maar mooi is het toch niet, wat het volk nu uitvoert. Verdiend hebben ze het, als ze in het vervolg zonder werk zijn en verhongeren moeten. Ze verdienen toch een mooi weekgeld, bijna nog eens zooveel als onder wijlen uw vader. Kun- geschil over de robben-vangst in de Beringh- Zee. Het is een gelukkig verschijnsel te noemen, dat een moeilijkheid tusschen twee Mogendhe den met wederzijdsch goedvinden der betrokken partijen ter beslechting aan een scheidsrechter wordt gegeven. Een bloedige botsing heeft te Arad plaats ge had tusschen de bevolking en aldaar wonende personen van Rumaansche nationaliteit. Twee studenten werden daarbij ernstig gekwetst. Nauwelijks is de werkstaking der telegrafisten te Madrid geëindigd of de makelaars op de beurs hebben hunne werkzaamheden gestaakt wegens de nieuwe belasting op de beurs-zakm. Een gevolg hiervan was, dat de offieieele fonds- noteering niet kon uitgegeven worden. De opening op I Mei 1893 van de tentoon stelling te Chicago door den Markies Veragna schijnt echt Amerikaansch door dezen met veel moeite opgespoorden bejaarden nazaat van Co lumbus ie zullen geschieden uit Madnd. De Markies zal in zijne kamer te Madrid op een knop drukken en door een electrischen stroom langs den onderzcesehen kabel worden dan te gelijk te Chicago alle machineriën in beweging gebracht. .Grootsch inderdaad", merkt, het N. v. d. D. daarbij aan. De heer jhr. Henry Tindal te Amsterdam, heeft zich, naar aanleiding van de mededeeling in de dagbladen, dat door den minister van oor log bij Suppletoire begrooting, gelden worden aangevraagd voor de stelling van Amsterdam, tot de Tweede Kamer der Staten Generaal ge nen ze zich daarmee niet tevreden stellen Toen moesten de menschen toch ook leven, hadden ze ook kleêre.n en brood noodig, en nooit heeft er een van ons honger geleden, want uw vader was een braaf man, juist als gij, mijnheer Rei mann. Maar nu doen de lui, als moeten ze verhongeren en omkomen. Neem het me niet kwalijk, mijnheer Reimann, maar het zijn slech te kerels, wicn men de politie op den hals moest jagen." Over het gelaat van den fabriekant gleed een lachje, dat onwillekeurig te voorschijn geroepen was door Möllers woorden. .Ja ja, mijnheer Reimann, het is maar zoo, gij zijt veel te goed. Ik ben al in de fabriek van den eersten dag af, dat zij geopend werd, maar zulk weerbarstig volk als nu, hebben we nog nooit onder de arbeiders gehad. Ik zou wel eens willen weten, waar ze opeens allemaal vandaan gekomen zijn. Vroeger was het toch zoo niet. Maar zoo gaat het in de groote ste den daar worden de lui bedorven, en dan moet een ander maar zien, hoe hij het met hen klaar speelt. En het is zoo zeker, als het Amen in de kerk, dat ze, als ze hun zin niet krijgen, morgen het werk staken, waarvoor ik ze allen wel zou willen laten ophangen. Want ziet u,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1