voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 40. najaarsstormen, Zaterdag* 2 Juli 1892. jaargang. FEUILLETON. UWSBUD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.00 per jaar by vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekh., Brieveng. en J. Tak Jr. te Schoondijke. A D V E R T E N T IE P R IJ S Van 1 tot eh met 4 regels 25 ots.elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens I'OI.ITIEK OVERZICHT. Met grooten luister is het Italiaansche Ko ningspaar o]i Duitschen bodem ontvangen en met hartelijkhuid bejegend, zoowel door den gastheer als door de bevolking. Er is veel ge sproken van wederzijdsche vriendschap en 't is te hopen, dat dit en nog veel meer wat er ge zegd werd en wat er geschiedde teekenen mo gen zijn voor 't behoud vau den vrede. De Duitsche Keizer althans een toost instellende op Koning Umberto en Koningin Margarita en dat wel aan het gala-diner in het paleis te Potsdam, gaf te kennen, dat de komst zijner gasten niet alleen hem en zijne vrouw, maar ook zijn gelieele volk met vreugde vervult, .lteeds vroeger", zoo sprak de Keizer, .was het aan dit huis vergund Uwe Majesteiten hier te zien, toen zij tegenover mijnen onvergetelijken heer Vader op vriendelijke wijze den plicht kwa men vervullen van de doopplechtigheid mijner jongste zuster. Mijn vader, wiens gestalte nu reeds met een sagen-reeks is omweven, straal de toen nog in den volstcn bloei van schoon heid en kracht." Na mededeeling van de verloving dierzelfde zuster met Prins Fredcrik Karei van Hessen, vervolgde, de Keizer.Verdwenen is mijns va ders heldenfiguur, maar gebleven zijn dc innige betrekkingen van broederlijke vriendschap en aanhankelijkheid tusschen onze beide huizen en ons beiden. Het gejubel, waarmede ons volk Uwe Majesteiten verwelkomt en dat gij morgen door mijne Berlijners krachtig zult hooren her halen, zal u toonen, hoe het geheele Duitsche volk op dankbare wijze waardeert, dat Italië's Vorstenpaar herwaarts overkwam. De blonde Germania begroet hare schoon" zuster Italia door mijnen mond en begroet Uwe beide Majesteiten. Mijn glas wordt hunne gezondheid gewijd. Ik 17. door II. BRAM. .Dat doet hij niet," zcide Anna beslist, met het hoofd schuddende, .hij staat mij nooit toe het huis te veilaten sinds van morgen weet ik ook waarom. Daarom heeft hij u ook weg gestuurd, toen hij bemerkte, dat wij elkander beminden. Hij is bang, dat ik, als ik eens weg ben, kon verraden .AnnaAnnaVoor den drommel, waar zit ge nu weêr klonk opeens van de binnen de stem van deu herbergier. .Om 's hemels wildat is vader I" riep An na verschrikt. .Ik moet weg vaarwel, tot van avond 1" Zij snelde heen als eene opgejaag de hinde. Karei bleef nog cenige minuten luis terend staan, Hij hoorde de ruwe scheldende stem van den herbergier Anna's zacht ge stamelde verontschuldigingen kon hij niet ver staan en in machtelooze woede balde hij de wensch, dat het hun moge welgaan en dat Gods zegen zal rusten op hen en op hun schoone land, waar zoovele mijner ouderdanen en mijner kameraden met bijzonder genoegen vriendschap en gastvrijheid hebben genoten." De ontvangst in Berlijn was allerhartelijkst. De Italiaansche Minister van Buitenlandsche za ken, die, zooals wij vroeger berichtten, de reis medemaakt, heeft een langdurig onderhoud ge had met Von Caprivi en Marschall over de voornaamste staatkundige quaesties, en volgens 't zeggen, moet het gebleken zijn, dat die drie mannen het volkomen eens zijn. Dit is zeer zeker een zeldzaam verschijnsel. Het Vorstenpaar is toen naar Dresden ge reisd na een hartelijk afscheid. Groot ongerief veroorzaakte in Spanje eene werkstaking onder de telegrafisten. Alleen dc otticieele berichten worden langs de spoorweg telegraaflijnen overgebracht. Drie duizend man staakten den dienst. In hunne plaats traden 400 vrouwelijke beambten van weinig ervaring. Geen wonder dan ook, dat het er alles behalve goed toegaat en de voornaamste steden zoo goed als geheel van het verkeer met de hoofdstad zijn afgesneden. De Regeering, die in deze zaak een samenspanning op 't spoor was en met al le kracht optrad heeft de voldoening gehad, dat tegenover die flinke houding de werkstakende telegrafisten het hoofd in den schoot hebben gelegd en weer deu arbeid hebben hervat. Gladstone's manifest aan zijn kiezers van Mid lothian (Edinburg) is verschenen. De regeling der Iersche quaes tie is daarin hoofdzaak. Voorts acht hij het noodig verbeteringen te brengen in den toestand der werklieden, betreffende hun kiesrecht en vermindering van het aantal werk uren. Ook de mijnwerkers zijn daarin niet ver geten. Het Parlement zal dus, dit manifest in aanmerking genomen, over belangrijke zaken te vuist, ou dreigde er mede in de richting, waar zich naar zijne meening de herbergier moest be vinden. .Dien ouden schurk zou ik wel eens den nek willeu breken," bromde hij, „als hij maar niet Anna's vader was." Intusschen was alles stil geworden, daar Heui- pel zich weêr in huis had hegeven. Karei zet te zijne muts op één oor, stak de handen in zijne broekzakken, en bleef in gedachten staan. .Daar moet een einde aan komen, zus of zoo," zcide hij in zich zclven, .hier kan ik Anna niet laten. En als de oude. ze niet goedschiks over geeft, dan ruk ik ze met geweld uit zijne sme rige vuisten, en ga met haar naar Amerika." In dit vertrouwen op de toekomst, kwam ook zijn goed humeur weder terug, en begaf hij zich, een vroolijk liedje fluitende, op weg naar de fa briek. VI. De dag liep ten einde. In de fabriek dreun den en ratelden nog de hamers en machines, uit de schoorsteenen stegen de vlammen ten he mel, maar de eigenaar der zaak wist, dat deze teekenen van rustelooze bedrijvigheid spoedig zouden verstommen, en door zware zorgen ter- beslissen hebben. Toch wordt de verklaring van dezen ouden staatsman sterk veroordeeld door de Conservatieve en Unionistische bladen, omdat daarin de duidelijks uiteenzetting ont breekt van wat hij nu eigenlijk aan Ierland wil bewilligen. Ook vindt men er te veel in over hervormingen voor den werkman of althans be loften in dien zin. Een harde kerstbrood werd Gladstone te Ches ter in 't oog geworpen en naar alle waarschijn lijkheid heeft een vrouw, die tot nog toe niet bekend is, zich aan die laagheid schuldig ge maakt. Algemeene verontwaardiging heeft; dit feit gewekt. Zijne politieke meeningen mogen juist of onjuist zijn, maar dit is zeker niet de manier om ze tegen te werken. Een andere verklaring n. 1. van den Minis ter Balvoer ademt een geheel anderen geest. Hij zou Ierland geen eigen Parlement verleenen, maar aan het plaatselijk zelfbestuur over het. geheele Rijk meer uitbreiding geven. Ook hij heeft veel op met den werkman, wil bij de wet de verantwoordelijkheid der patroons bij onge lukken hunner werklieden in de fabrieken o- verkomen regelen, scheidsgerechten invoeren bij geschillen tusschen arbeiders, en hun patroons spaar- en ondersteuningkassen oprichten, liet stemrecht uitbreiden en 's lands weerbaarheid regelen. 't Is waarlijk geen kleinigheid Bismarck's reis is een ware triomtoeht geweest. Overal is hij met de meeste geestdrift begroet en heeft hij de bewijzen ontvangen dat het Duitsche volk den grooten man niet Vergeet. De oud-kanselier heeft te Weencn de tentoon stelling bezocht. Op bevel van deu Beierschen Prins-Regent zullen hem te Kissingen dezelfde eerbewijzen gebracht worden, als toen hij nog in functie neder gedrukt, zat hij aan zijn lessenaar voor de groote boeken en rekende, rekende, tot zijn hoofd gloeide en hij de cijfers niet meer kun onderscheiden. De uitkomst was altijd en altijd dezelfde. Als hij de eischen der werklieden inwilligde, dan was het hem onmogelijk zijne zaken solide en eerlijk te blijven drijvendan moest hij het voorbeeld volgen van die fabrikanten, die, om de aanzienlijk verhoogde onkosten te dekken, van dag tot dag slechter waren afleverden. Dat wilde en dat kon hij niet. Zoo moest dan het lol zijn loop hebben. Men had hem gedreigd morgenavond het werk te zullen sta ken, indien hij niet besloten had om aan het werkvolk toe te staan oene loonsverhooging van tien percent en een uur minder arbeid. Dat de arbeiders zich nog zouden bezinnen en van hun ne vorderingen afstand doen of meer bescheide- ne eischen stellen zouden, zulks waagde Rei* rnann niet te denken. Zij wisten even goed als hij, welke verbazende verliezon hij zou lij den, als de fabriek, al was het maar gedeelte lijk, stilstond, en daarmede hadden zij rekening gehouden bij het stellen hunner eischen. Het was hun op andere plaatsen in den laatsten tijd maar al te dikwijls golnkt de eigenaars der

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1