Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten Advertentien Burg. en wrïh. stilden voor eene noodzake lijke reparatie te doen aan desehoel in de kom, ■alwaar de plafonds moeten vernieuwd worden en aan het schoolhuis, waarvan het dirk in een zeer calamiteusen toestand isde kosten van een en ander bedragen respectievelijk f 470, en ftiOO. De .raad besloot tot die herstellingen over te gaan. Burg. en weth. stelden voor do voornaamste zandpaden in de gemeente te verliarden met klinkerbestrating 5 de kosten hiervan zijn geraamd op f 3400. Ook dit voorstel werd, na eenige discussie, waarbij het voorstel werd toegejuicht, aangenomen met algemeene stemmen; door burg. en weth. werd alsnu voorgesteld eene geldleening te sluiten van f 0000, verdeeld in 2 seriën, a f4000, en eeno van f 1400, af' te lossen in 30 jaren, en de inschrijving daarvoor open te stel len tegen de minst mogelijke rente. Daaruit zullen de kosten van de voornoemde werken worden bestreden. Als een gevolg van dezen maatregel, zal de gemeente belast worden be streden. Als een gevolg van dezen maatregel, zal de gemeente belast worden met een jaar- lijksche uitgave door elkaar genomen van f 300, terwijl nu de zandpaden ongeveer f 600 's jaars kosten, jaarlijks terugkomende. Het voorstel werd mei algemeene stemmen aangenomen. De rekening van liet burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd en een paar reclames tegen den hoofdelijken omslag werden afgehandeld. Nog kwam aan de orde eene. bespreking o- ver bestrating van den zuidelijken zijkant van den provincialen weg voor de huizen van C. Kareis en J. van Roo. Na langdurige discus sie, nam de Heer de Roo over een voorstel van den weth. Hammacher, door dezen na woorden wisseling met den voorzitter ingetrokken, om aan Gedeputeerde Staten te kennen te geven dat de raad, terugkomende op een vroeger be sluit, waarbij ook de wenschelijkheid van be strating van den zuidelijken berm noodig acht. Het voorstel werd aangenomen met 4 stemmen tegen 1. Voor stemden de lleereu J. A. Ris- seeuw, Hammacher, Fremomv en de Roo tcgeu de Heer Lombaard. De Heer Hammacher betoogde ten slotte do wenschelijkheid om terug te keeren tot den Amsterdamschen tijd, waarmede alle raadsleden instemden. Diensvolgens besloten burg. en weth. om met 1 Juli a. s. tot den „ouden tijd" terug te kee ren. Citdzaml. Tot gemeente-veldwachter is be noemd de heer I. II. Mullié, in gelijke betrek king te Ter Neuzen. Hoofdplaat, 20 Juni. Heden werd in de herberg bewoond door A. C. Maes, ten verzoe ke van de erven B. J. Thomaas en ten over staan van den notaris Hammacher te Groede, in het openbaar geveild en verkocht een woon huis met koetshuis, schuur, erf en tuin alhier ter groote van 5,58 Aren. Kooper is de heer IV. Baars te Hoofdplaat voor f 2310. De bisschop te Breda heeft benoemd tot pastoor te Sluis, do heer F. P. L. Flooren en tot kapelaan te IJzendijke de heer A. A. H. van den Noort, priester van het Seminarie. Bij de aanbesteding te Hoofdplaat zooals in ons vorig no. in 't kort is medegedeeld, had den nog ingeschreven, de hoeren A. van Popcring te Bruinisse voor f 60400, P. J. Visser te Hanswcert voor f 60200, J. de Brcc te Ter Neuzen voor f 59984, B. den Ex- ter van den Brink te Krabbendijke voor f59890, C. Bolicr te Bruinisse voor f 59640, P. Mon— jé te Breskens voor f 59637, C. de Wilde te Kattendijke voor f 59492 cn P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor f 59450. In de a. s. zomervergadering van (le Pro vinciale Staten van Zeeland zullen o. m. in be handeling komen, de navolgende zaken .Benoeming van 3 leden van Ged. Staten, .tengevolge van de periodieke aftreding van de hoeren mr. N. J. C. Snouck Ilurgronje, J. II. 'C. Heijse en W. A. Graaf van Lijnden, alsme de de benoeming van een lid der Staten, doeld bij art. 89 der Provinciale wet ■toekenning .van eervol ontslag aan den heer mr. E. Fokker, als grflicr der Staten en benoeming van diens opvolger, waartoe de volgende ..voordracht, is opgemaaktmr. W. Polman Krnsc.uan, commies-chef der 3e afd. ter Prov. griflier van Zeelandmr. 11. P. Berdenis van Bcrlckom, commies—chef der 2c afd. ter Prov. Griffie van Zuid-Hofland, en mr. L. A. Bijbau, secretaris der gemeente Delft. Verder stellen Ged. Staten voor, over te gaan tot den verkoop van grond en hoornen aan den weg van Oostburg naar Zuidzande, en om aan de 'Koninklijke Maatschappij „De Schelde" op hare aanvraag, eene som van f 2680 terug te geven, wegens korting op den vierden beta lingstermijn, ingehouden voor 92 dagen 1c la te oplevering van de laatstelijk aangenomen stalen raderstoomboot „Zeenwseh—Vlaanderen" ten behoeve van den stoombootbienst op de Wes- ter-Scheldc. In de Dinsdagavond te Kruiningen gehou den vergadering van liet Hoofdbestuur der Maat schappij tot bcv. van landbouw en veeteelt, is tot Algemeen Voorzitter benoemd, de heer mr. P. C. J. IIenne<iuin, vice-voorzitter, te Aar denburg. Op de Donderdag gehouden Landbouw-ten- toonstelling, verwierf o. m. de heer L. J. Rog geband te Groede de le prijs a f 25 voor een ruim 2-jarigen springstier vau inlandsch ras (we gende ruim 800 K. G.) en een eerste prijs a f 5 voor Boter. Zilid/aude, 24 Juni. Door den raad werd in zijne vergadering van gisteren met algemee ne stemmen (2 leden waren afwezig) voor den tijd van 1 Juli tot en met 31 December 1892 tot gemeentegeneesheer benoemd de lieer P. M. Dikkenberg tegen een belooning van f 150. De instructie voor dien titularis werd over eenkomstig eenige aanmerkingen van den lieer gewijzigd. Eene door burg. en weth. voorgestelde wij ziging in do begrooting voor 1892 werd goed gekeurd. Aan eenige personen werd door vertrek uit de gemeente afschrijving verleend van hoofde lijken omslag. Oostbnrg. De lieer van Nieuwenhuijzen, on derwijzer te Krabbendijke heelt voor zijne be noeming aan de openbare lagere school in deze gemeente bedankt. De Raad der gemeente Krabbendijke verhoog de salaris met f 100. Ware hij hier niet benoemd, de „vroede man nen" hadden er zeker nog wel niet aangedacht. In deze gemeente zijn dus twee plaatsen on vervuld. De wenschelijkheid om hare plannen en denkbeelden in zeer ruiuien kring bekend te maken, en daardoor de Natie in de gelegenheid te stellen er zicli een oordeel over te vormen, heeft de Zuiderzee-Verocniging geleid tot bet besluit om eene volksuitgave liet licht te doen zien, die voor zeer geringen prijs voor ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Een technisch overzicht van het vraagstuk van Prof. J. M. Telders, daartoe welwillend beschikbaar gesteld; de oeconomisehe beschouwingen van liet bestuur, en eene groote kaart van Nederland, waarop de afsluiting met de verschillende bedijkingen en polders in kleuren zijn gedrukt, kan worden verkregen door ieder, die daartoe dertig cents of zes blauwe postzegels voor elk begeerd exem plaar aan de firma E. J. Bril to Leidon, de uit gevers der Zuiderzee-Ycreeniging, doet toeko men. De verzending geschiedt van af Maan dag 27 Juni e. k. In een nacht der vorige week, toen de dag reeds begon te breken; hield voor het mi litaire hospitaal te Belgrado een rijtuig stil en een korporaal van de cavallerie deelde mede, dat hij een stervenden officier aanbracht, die, op een rid van een in de nabijheid gelegen plaats naar Belgrado, van zijn paard was ge vallen en zoo zwaar gekwetst werd, dat hij liet bewustzijn verloor. De geneesheer™ ontdekten dadelijk dat de verwondingen, waarmede het gelieele lichaam overdekt was, niet door een val van een paard konden zijn ontstaanze moesten veroorzaakt zijn, doordien de held van bet nachtelijk drama door verscheidene perso nen was aangevallen en half dood geslagen. Er is zeer weinig kans, dat de mishandelde in het leven zal kunnen worden behouden. De ongelukkige officier is een der kranigste en meest geziene officieren van het garnizoen te Belgrado, de cavallerie-luitenant Todie, eenig zoon ecuer bejaarde moeder, wie trots en vreug de hij was. Het schijnt, dat het duister voorval in het plaatsje Rakoritza gebeurde, waar zich een kof fiehuis bevindt, dat vaak voor liefdes-avontuur tjes dienst doet. Men meent dan ook, dat een dergelijk avontuurtje aanleiding tot het gebeur de gaf. Door de politie werd onaiiddellijk een onderzoek in de geheimzinnige aangelegenheid ingesteld. Zuidzande. Huwelijks-Aangiften. 3 Juni Jo— haunis Baptista Triestram 33 j., jin. en Maria Wisse 25 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 3 Juni. Izaak Qu- aars 28 j., jm. en Catharina Verduijn 20j., jd. 17 Juni. Johannis Baptista Triestam 33 j-, jm cn Maria Wisse 25 j., jiL Geboorten. 5 Juni. Martinus Alexander en Alexander Martinus, zonen van Martinus Zon— nevijlle en Catharina Lauret. 10 Juni. Eliza beth Maria, d. van Cornelis Jacobus Jacob Ge luk en Helena Jacoba MoL 12 Juni Pieter Cornelis, z. van Jan Keukelaar en Francina de Seijn. Overlijden. 2 Juni. Maria Colijn 25 j., echt. van Jacobus Moens. 8 Juni. Alexander Mar tinus en 9 id. Martinus Alexander Zonnevijlle resp. 3 en 4 dagen oud zonen van Martinus en Catharina Lauret. Schoondijke. Overlijden. 9 Juni. Cornelis Ilerrebout, 8 dagen, z. van Jacobus Herrebout en Janneke Willemsen. 14 Juni. Hubregt de Bliek, 76 j., eclitg. van Maria Tack. 15 Juni. Maria Elizabeth var. Loopik, 57 j., d. van Cor nelis van Loopik eu Maria Brnijnooge. 20 Ju ni. Elizabeth Suzaiina Sehijve 23 dagen, d. van Jacob Sehijve en Sara Jacomina Pcrrels. Geboorten. 8 Juni. Johannis, z. van Pieter van Hoeve en Elizabeth Triou. 20 Juni. Jo- zina Cornelia, d. van Hendrik Vermeulen en Cornelia Levina de Kraker. 18 Juni. Cathari na, d. van Pieter Bruijsschaard en Janna van Kouwenburg. OOSTBURG, 22 Juni. Nieuwe tarwe f 6,00 f 7,00 f 8,25 Nieuwe rogge 6,00 6,50 6,40 Nieuwe wintergerst 4,50 4,75 5,00 Nieuwe zomergerst 3,50 3,70 3,80 Ilavcr 2,50 3,00 3,25 Paardeboonen 0,00 0,00 0,00 Groene erwten 0,00 0,00 0,00 De Notaris II. G. Ilutmiiacher te Groede, is voornemens om, op ZATERDAG 25 JI .M 1892, des namiddags te 1 ure, ten verzoeke van do weduwe en erfgenamen van P. C. DE POT TER, vóór het sterfhuis, nabij het dorp Niemo- vliet, in het openbaar te verkoopen 1 zeer goed Aanbeeld, dito Blaasbalg, Sparbaak, Bankschroef, Boorwerktuig, Snij- ijzers, Beitels, Doorslagen, Hamers, Tan gen, 2 Slijpsteen™, Smidsvorm, Water bak, Koolbak, 2 Werkbanken met Buig- werktuig, Travaille, Verstaalde Gatsehijven, Dommekracht, gemaakt Ijzerwerk, Wale- en kleine Scharren, Veerkrammen, Rin gen, Spaden, Kapmessen, Houweclcn, Rij ven, Mesthaken, Ballastsclioppen, Ameri- kaansche Rieken, Hooi- en Graanvorken, Koolbakken, IJzeren Potten, Pikken, Zei sen, 2 Molenaarssclierpliamcrs eu wat meer zal worden geveild. Betaling op gewone conditiën. ZEGT HET VOORT.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3