nationaal en staatkundig. Toëli zijn mik tal ■van profestantsche predikers, die voor Home 'Rille (Ierland een eigen parlement) strijden. Vayi is het te betreuren voor de Lersohe zaak, slat de Nationale leren, verdeeld door ouderlin gen strijd, den grooteu strijd om Home Kille zullen aanvaarden. Vorst Bismarck is met zeer veel geestdrift bejegend op zijn reis naar Weenen. Aan het - station stond een talrijke menigte lieiu op te wachten, die hem hartelijk toejuichte. Toch 'hebben onaangename dingen plaats gehad. Men vindt altijd inensèhen, die te ijverig en dus o- verdreven zijn. Een groete menigte, waaronder voornamelijk studenten, (lie den Vorst hulde wilden brengen en riepen „Leve Bismarck!" maar ook „weg met de Joden", stiet in een afgezette straat op een rij agenten. De menig te werd gelast terug te gann, en toen hieraan niet spoedig genoeg gevolg werd gegeven, trok de politic de sabels en sloeg er duchtig op in, echter niet zonder, verzet vau de zijde der bur gers, die druk van hunne rottingen gebruik maakten. Arrestatiën hadden plaats, terwijl verscheidene agenten licht en een inspecteur ernstig gewond werden. Te Dresden hij vermeed Berlijn met op zet en reisde over Spandau te Dresden brachten zijn aanhangers hem een ovatie vol geestdrift. Door al de vereenigingen der stad werd deelgenomen aan de serenade met fakkel licht, hem gebracht door Dresden's bevolking, en vóór het hotel, waar de groote man zijn in trek bad genomen, defileerden 15000 man. In antwoord op een toespraak dankte Bismarck voor de vereerende begroeting, welke hem te schoo ner voorkwam, nu hij een verleden vertegen woordigt, dat afgesloten is en hij nooit weder <een openbaar ambt zal innemen. Uit België wordt gemeld, dat de nieuwe Ka- mers, die te zamen de Constituante vormen, •door den Koning in persoon zullen worden ge- opend. In den jongsten Ministerraad is besloten de Constituante reeds omstreeks half Juli bijeen te .roepen. Te Barcelona is in 96 fabrieken de arbeid hervat. Maar nog vele zijn gesloten, sn al is dus de werkstaking geëindigd, de arbeid is nog lang niet overal hervat. Aanzienlijke personen zijn ijverig in de weer om de lieden daartoe te bewegen, en er schijnt wel kans op slagen. Te Badalone bij Barcelona heeft een wcrvel- nvind groote schade aangericht en zijn drie per sonen gedood en elf gekwetst. Onder de. sjouw erlieden aan de haven te Bil- bao dreigt ook weer een werkstaking. Meer loon is de eiseh. Tot handhaving der orde zijn geheel zinneloos inaken. Dan sprong ik in 't water." De jonge arbeider nam hare handen en keek ..haar openhartig in de oogen. „£eg toch zulke dingen niet, Anna," bad hij. w/Kijk, dat doet me zeer, en dan word ik door zulk cene woede aangegrepen, dat ik de gehee lde wereld zou kunnen torneêrslaan. Ik weet ■maar niet, waar ik zou moeten beginnen het liefst begon ik .met dien schoft, dien Burmeis- •ter, die al genoeg op zijne rekening heeft, 0111 •u en ook om die geschiedenis met mijnheer i Reimann. Maar dit zeg ik u, dat ik hem, als hij u niet met rast laat, bont en blauw zal slaan, dat hij er zijn heele leven aan denken zak" ,/aNu begint gij ook al zoo raar," zeide Anna, •in .tranen uitbarstend, „/ach, ik ben ook nog niet ongelukkig genoeg." „Schrei maar niet, Anna, ik heb mijn verstand weer bij elkaar," bad Karei, „zeg me liever, wat u scheelt. Misschien kau ik u wel liclpen. Wat drukt u, liefste Anna Zeg het me toch niemand heeft u zoo lief als ik." „Dat weet ik wel, Karei," «nikte zij, zich niet langer kunnende inhouden., „maar ik kan liet niet zeggen ik kan het niet." „Kom, misschien gaat het welbeproef het maar eens. Als ge mijne vrouw zijt, dan moogt ge ook geene geheimen voor mij hebben. En ik denk, dat dit niet meer zoo lang zal duren. Als uw vader ziet, dat ik een goed inkomen heb, dan zal hij wel ja zeggen." (Wordt vervolgd). de nooüige maatregelen genomen. l it Amerika komen weer zeer treurige tijdin gen aangaande verwoestingen, aangericht door een lievige orkaan, waardoor de stad Galvi (Il linois) gedeeltelijk werd vernield en aan 20 men- -schcii het loven kostte. liltEVKEAS, 31 Juni 1893. Wij herinneren er belangstellenden aan, dat de loting voor de schutterij in deze gemeente zal plaats hebben op a. s. Maandag 27 Juni, des namiddags te 7 ure. De collecte voor den Gewapcnden Dienst in de Nederlanden bedraagt dit jaar in deze gemeente f '7.69. Zaterdag jl. had alhier ten overstaan van den notaris J. Lansen Croin te Zuidzunde en ten verzoeke van C. de Zeeuw c. s. al hier in „de stad Vlissingen" de veiling plaats van een woonhuis met erf en gevolgen te Jires- kens, groot 01 c. A., waarvan kooper werd de heer C. de Zeeuw Jr. alhier voor f 000,als mede van een woonhuis en erf te JÜreskens, groot 95 c. A., waarvan kooper werd de heer J. Lansen Croin te Zuidzande voor f 155. Oostburg, 19 Juni. Heden had alhier cene vergadering plaats van circa 500 belangstellen den, waaronder zelf van Philippine en uit den Angelinapolder tot het in 't leven roepen van een algemeen petitionnement om bij de Re geering aan te dringen met België zoodanige overeenkomst te treffen, dat de uitvoer van vee uit dit Kiesdistrict naar dat rijk wordt mogelijk gemaakt. De heer G. A. Vorstcrman van Oijen open de de vergadering en begon met het doel der bijeenkomst uiteen te zetten. Sedert jaren, zoo ongeveer sprak hij, is de Nederlandsche grens voor den invoer van Bel gisch rundvee gesloten. Daardoor wordt aan den Belgischen landbou wer en koopman geen schade, gedaan, want er komt geen vee, dan bij uitzondering, van Bel gië naar Nederland. Het vee, dat naar hier komt, wordt gewoonlijk hier gebracht om te weiden en daarna keert liet naar België terug. Toen het bekend werd dat er in België klauw zeer heerschte, werd de Nederlandsche grens voor Belgisch vee, ja zelfs voor mest van dit vee, plotseling gesloten. Dat zich daarover bij de Belgische grensbewoners ontevredenheid open baarde, was geen wonder. Bij gelegenheid der verkiezing hebben de afgevaardigden der grens gewesten, ter voldoening hunner kiezers, weten te bewerken dat in België gelijke maatregel ge nomen werd, niet omdat in Nederland ecnige ziekte is, maar om de Nederlandsche rcgecring een weinig zachter te stemmen. Toch bedreigt die maatregel onze veehouders met onbereken bare verliezen. Het is dus noodig dat daarin voorzien worde. Er is volgens spreker maar éen weg en deze is met een request bij onze regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen, 0111 met België een overeenkomst te treilen, waarbij het verbod van invoer van vee uit Nederland naar België opgeheven worde. De heeren Cammaert en Thomas hadden met den heer v. Oijen en den voorzitter der afd. Oostburg van de Mij t. b. v. L. en V. in Zee land, den heer I. van Houte, besloten pogin gen in 't werk te stellen dit doel, in 't belang der landbouwers te bereiken. Onze vertegen woordiger ter Tweede kamer, mr P. C. J. llen- nequin, had zich bereid verklaard bij den mi nister deze zaak te bepleiten. AVat op deze vergadering geschiedde was de eerste stap. Door den voorzitter der afd. Oostburg was een schrij ven ontvangen van mr. E. Fokker, waarbij deze zijn instemming betuigt met het doel, 't welk beoogd wordt, en die beloofde ook ter plaatse deze zaak te steunen. Levendige toejuichingen volgden op 't gesprokene en de leider der ver gadering meende dat, waar onze belangen èn in de 2e èn in de le kamer door zulke man nen worden bepleit, de aanwezigen op wettige en grondige wijze hunne belangen kunnen bloot leggen. Het volgend adres werd aangenomen De ondergeteekenden, landbouwers, veehou ders, leden van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, allen in woners van het kiesdistrict Oostburg, geven met verschuldigden eerbied te kennen dat nagenoeg de gehcele bevolking van ge nii, ill district liiar miülèlcn van bestaan vindt 111 lan.lbouw, veeteelt of in bedrijven en beroe pen, die daaraan verwant of daarvan afhanke lijk zijn dat tengevolge van de aardrijkskundige lig ging van dit kiesdistrict, dat door de brcede Wester-Sohelde van het overige gedeelte der provincie is gescheiden welke scheiding door de inpoldering van de havens der verschillende gemeenten, zonder daarvoor andere middelen van gemeenschap in de plaats te. stellen, in den loop dezer eeuw eer vergroot dan verminderd is de uitvoer van het hier gefokte en ge meste vee nagenoeg uitsluitend plaats heeft naar België dat de tegenwoordige middelen van gemeen schap ofschoon in de laatste jaren verbeterd nog steeds van dien aard zijn dat de kooplie den uit Noord-Nederland dit district i.iet be zoeken, omdat het vervoer van vee van hier naar Vlissingen, verder naar Engeland, in ver gelijking met het vervoer naar België, te kost baar valt en dus onmiddelijk nadeelig moet wer ken op de te besteden prijzen dat sedert 10 Juni de invoer van vee uit Nederland in België geheel verboden is dat dit verbod, blijkens verklaringen van het Belgisch gouvernement, een maatregel is van weerwraak tegen Nederland, welks regeering in dit voorjaar de grazing vau Belgisch vee en het vervoer van mest uit België, naar aan dit rijk palende landerijen van Belgische eigenaars heeft verboden, wegens in dat rijk heerschcnde ziek ten onder het rundvee dat reeds vroeger wegens de sluiting van on ze grenzen voor den invoer van Belgisch rund vee, do uitvoer van varkens van Nederland naar België verboden is dat door dezen maatregel aan de landbou wers in dit district eene groote schade is berok kend, die zij zich echter getroost hebben, zonder daarover te klagenwel wetende, dat de vrije invoer van vee uit België in ons rijk om ver schillende gcldigb redenen niet kon worden toe gestaan dat echter de gevolgen van het laatste be sluit der Belgische regeering verbod van in voer van vee uit Nederland, voor onze land bouwers en verder voor de grheele bevolking van dit district zrio noodlottig zullen zijn, dat zij, requestranten, meenen geen oogcnklik te mogen wachten, zich tot u te wenden met het verzoek maatregelen, te beramen, om aan den on- boudbaren toestand een einde te maken en den geheele» ondergang van den landbouwenden stand te voorkomen. dat naar hunne meening de Belgische regee ring wel geneigd zal zijn, om den invoer van rundvee, schapen en varkens toe te laten, in dien aan Belgische ingezetenen liet met Belgisch vee beleggen van weiden en het bebouwen van landerijen op Nederlandsch grondgebied zij bet dan ook met toepassing van min of meer bezwarende voorzorgsmaatregelen worde toe gestaan dat zij, als nauwkeurig bekend met den toe stand van het vee aan de grenzen er hoegenaamd geen bezwaar tegen hebben, dat onder voorwaar den van keuring, afzondering en branden, Bel gisch vee in deze streek wordt toegelaten, ter wijl zij zich bij eventueel vervoer vau vee van hier naar België, gaarne aan de daarvoor vast te stellen verordeningen willen onderwerpen Redenen waarom zij, ter voorkoming van den ondergang van den landbouwenden stand in dit district, zich tot U wenden, met het ootmoedig maar dringend verzoek om met de regeering van België in overleg te treden en met haar zooda nige overeenkomst te treffen al wordt daar door ook tijdelijk alle uitvoer van vee van de ze streek naar de overige derlen van Nederland belet dat (le invoer van rundvee, schapen ën varkens uit dit kiesdistrict in België weder zoo spoedig mogelijk worde toegelaten Crocde, 23 Juni 1892. Gisteren hield de raad dezer gemeente, eene openbare vergadering. Af wezig waren de heeren AV. Salomé en Adr. Sa- lome. Medegedeeld werd dat het kohier van den hoofdelijken omslag, «ras goedgekeurd door Ge deputeerde Staten. liet gemeenteverslag werd aangeboden. Volgens inededeeling van den burg., hoeft de collecte voor den gowapendeu dienst opgebracht f 7,03'...

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2