voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Majaarsstormen, No. 39. Zaterdag* 25 Juni 1892. le jaargang*. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Uoekh., Brieveng. en J. Tak Jr. te Sehoondijke. A D V E R T E N TI E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. By dit nummer behoort een bijvoegsel. POLITIEK OVERZICHT. Te Havre is gearresteerd een der vermoede lijk schuldigen aan de ontploffing in de restau ratie van Véry te Parijs. Onze lezers weten, dat deze en een bezoeker daarbij om 't leven kwamen. Het is de werkman Bricou. Reeds was hij gevat wegens den dynamiet- diefstal, doch met zijn vrouw op vrije voeten gesteld, daar hij de plaats aanwees, waar het gestolen dynamiet verborgen was. Bij zijne laat ste arrestatie was hij zeer opgewonden en had hij tot tweemaal toe getracht zich door een zwaar beladen kar te laten overrijden. Aan Engeland en Duitschland is door de Fransche Regeering kennis gegeven, dat de kust van Dahomey in staat van blokkade gesteld is. Ook de andere mogendheden ontvingen daarvan bericht. Noodzakelijk zal het zijn er nu meer schepen heen te zenden, opdat er weer geen klachten gehoord worden, als zou de blokkade geen werkelijke zijn. Men verzekert dat bij den Franschen Minister van Landbouw het plan bestaat tot het oprich ten van een groote centrale bank vour landbouw- erediet. Binnenkort zal een daartoe strekkend plan bij de Kamer worden ingediend. Een la ter bericht meldt, dat dit plan reeds is goed gekeurd. Aan de Joodsche Colonisatio-vcreeniging te Londen is door de Russische Regeering vergun ning verleend, hare werkzaamheden tot Rusland uit te strekken. In St. Petersburg zal een cen- traal-comité cn in andere steden plaatselijke comi tés gevestigd worden. Het plan bestaat om in den tijd van 25 jaar 3,5'miliioen Joden uit Rusland te doen ver huizen. Dit jaar zullen er 25000 van die land verhuizers vertrekken. 16. IS. II ISA IX. Hij heeft namelijk van morgen oproer gesticht, maar is met nog twee anderen weggestuurd. Daana hebben dc overigen eeuo deputatie [naar mijnheer gezondenzij verlangen tien percent loousverhooging cn één uur minder werktijd. Mijn vader heeft mij alles verteldhij was er bij, toen ze op het kantoor kwamen en hunne cischen stelden, die natuurlijk niet zijn inge willigd. Ook zal het vreemde volk wel het werk stakenmaar wij overigen zijn zooals te begrijpen is, op de zijde van onzen heer hij heeft dan ook reeds gezegd, dat hij ons niet in den steek zal laten. Zoo meende vader ten minste." „Dat is verschrikkelijk," zeide Anna, „op 't laatst komt het nog tot moord en doodslag, zooals onlangs bij de Dierfurther kolenmijnen." „Kom," lachte Karei, „zoo erg zal het niet Uit Kopenhagen heeft de Czaar van Rusland goedkeuring gezonden op het voorstel om den uitvoer van tarwe, haver, gerst en alle veld vruchten, met uitzondering van rogge, uit Rus land weder toe te laten. Koning Humbert van Italië gaat naar Berlijn. Verschillende vermoedens worden geopperd, waar om die reis zoo spoedig gedaan wordt, daar men toch meende, dat zij tot 8 Sept a. s. verscho ven was. Is de naaste oorzaak te vinden in de laatste politieke gebeurtenissen in Italië Vroe ger reeds heette het, dat de koning Keizer Wil helm wilde verklaren, dat de militaire lasten door de Triple-alliantie aan Italië opgelegd, de krachten van dit land te boven gaan. Maar aan den anderen kant wordt gemeld, dat de begrooting van oorlog op 274 in plaats van op 246 mil- lioen is vastgesteld. Die verhooging zou benoodigd zijn om langs de Alpen versterkingswerken aan te leggen, of volgens anderen, bestemd zijn voor den aankoop van nieuwe geweren. Is die verhooging van 't oorlogs-budget waar, dan zou men moeten veronderstellen, dat het gesprek over heel wat anders zal loopen dan over gedeeltelijke ontwa pening. Andere bladen beweren, dat deze reis een voudig eene, door de omstandigheden wel wat heel lang uitgestelde daad van beleefdheid is, t. w een beantwoording van het bezoek, inder tijd door hunne Duitsche Majesteiten te Rome afgelegd. Wat het zijn zal, zal de tijd weer moeten leeren. Intusschen heeft de gewezen Italiaansche Mi nister-President Di Rudini, die an lers hoogst waarschijnlijk het Koniuklijk echtpaar naar Ber lijn zou vergezeld hebben, een reisje onderno men naar Londen en Parijs. De nieuwe Mi nister van Buitenlandsche zaken is nu met zijn vorst mede getogen. loopen. Wij zijn er ook nog, en hij, die mijn heer Reimann te lijf wil, heeft met ons te doen." „Gij lacht," riep het jonge meisje verwijtend, „alsof de zaak maar eene grap is, en gij het woeste volk niet kent. Als gij ze maar eens bij ons hoordet vloeken en dreigen, als ze dron ken zijn, dan zoudt ge wel anders praten. Ach, Karei, als mijnheer Reimann iets overkomt, of als ze de fabriek in brand steken, dan kunnen wij ook alle hoop wel opgeven." „Wees maar niet angstig, lieve schat," zeide de jonge werkman geruststellend, terwijl hij zij ne hand op haar schouder lei, „zoo erg wordt het niet als ge. u verbeeldt. En al leggen de anderen het werk neer, zoodat de fabriek moet stilstaan, dan zal het toch niet al te lang duren. Ik sta bij mijnheer Reimann goed aangeschre ven, versta mijn werk grondig, en vader zegt, dat hij mij met nieuwjaar gerust als meerter- knecht durft aanbevelen. Dan krijg ik meer loon en kunnen we trouwen. Zoo lang moest ge het hier nog zien uit te houden." Over het schoone gelaat van het meisje gleed een lachje, dat echter terstond weder plaats maakte voor eene uitdrukking van diepe smart. „Ik zou het wel graag, heel graag doen," fluisterde zij, „maar het gaat nietik kan hier Maandag avond is het koninklijk echtpaar te Potsdam aangekomen. De Keizer en de Kei zerin ontvingen hen aan 't station. In het Britsche Lagerhuis wordt met krachts inspanning gearbeid om véér de ontbinding te doen wat men kan. In derde lezing heeft het de Iersche onderwijswet behandeld en goedge keurd. Gladstone, die zijne beste krachten wijdt aan de oplossing van Ierland's grieven, vindt ook niet overal de gewenschte medewerking. Te Belfast ten minste kwam de conventie van ge delegeerden uit de Iersche Provincie Ulster bij een, waarbij 11,400 personen tegenwoordig wa ren. De Hertog van Abercorn, die de beraad slagingen opende, hield een krachtige toespraak tegen Gladstone's plannen. Ulster zou nooit instemmen met het denk beeld Ierland een eigen Parlement te doen ver werven. De verwezenlijking toch dier plannen zou slechts trekken, om Ierland los te rukken van het Vereenigd Koninkrijk. De Ulstersche Unionisten wilden trouw blij ven aan de Kroon en niets te maken hebben met een Iersch Parleineot, dat onder den druk zou staan van mannen, die verantwoordelijk zijn voor de misdaden pu gruwelen, die door de land- liga zijn gepleegd. Wat de eene partij daar dus als een weldaad zou beschouwen, wordt door de andere ge vreesd. Gladstone is echter het antwoord daarop niet lang schuldig gebleven. In een toespraak, Zaterdag in een der voorsteden van Londen door „den ouden man" gehouden, sprak hij vooral tot de protestantsche predikers, en be streed de vrees dat de zelfregeeriug van Ierland het zou brengen aan de voeten dtr Roomsche geestelijkheid. Ilij schildert de beweging in haar wezen niet als Roomsch, maar als zuiver niet langer blijven. Sedert van morgen drukt het mij zoo loodzwaar op de borstik ben zoo benauwd, alsof cr ieder oogenblik een groot ongeluk kan gebeuren." „Dat is allemaal maar gekheid, lieve," zeide Karei om haar gerust te stellen," dat komt, dat gij te veel nietswaardige praatjes hoort. Hier bij uw vader verkeeren de slechtste kerels uit de fabriek en hier worden al die dwarsdrij verijen uitgedacht, waarmee ze mijnheer in den laatsten tijd lastig vallen. Ge moet maar geen acht slaan op de snoevende woorden vau die heeren. Wat ze daar praten van moord en dood slag is maar wartaal, en praten en doen zijn twee. Zulk volk weet zelf niet, wat het zegt, en gelukkig is het aantal eerlijke arbeiders wel tienmaal zoo sterk als dat der vagabonden, die niets kunnen dan drinken cn de gchcele stad in kwaden reuk brengen." „Wat ge daar zegt, is maar al te waarbij vader komen do ruwste gezellen," stemde Anna toe, „en men hoort er soms praatjes om van tc rillen maar zoo meende ik het niet. Mijn angst heeft een geheel anderen grondvader zij bleef steken en sloeg hare oogen neder. „Neen, Karei, ik kan u niet zeggen, wat me zoo drukt. Ge zoudt me verachten en dat dat zou met

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1