No. 38. Zaterdag 18 Juni 1892. 1' jaargang voor ZEE UWSCH-YLAANDEREN. FEUILLETON. Saj aarsstormen, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij .vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekh., Brieveng. en J. Tak Jr. te Schoondijkc. A D V E R T E N T IE P R I,T S 1 an 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte. berekend. Advertentiën worden ingewacht tot I rijdagnamiddag 1 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Zooals in dit blad is geannonceerd, werden belangstellenden in de oprichting eener ver- ■eeniging tot aankoop van dekhengsten en hengst veulens tegen Zondag 12 Juni bijeengeroepen, tot nadere regeling en bespreking dier zaak. De belangstelling was, evenals de beide vorige malen zeer gering, ja zelfs, om iemand te ont moedigen. Waaraan het toe te schrijven is, begrijpen we niet recht. Of de oorzaak moet gevonden worden in de weinige bekendheid inct bet doel en streven der vereeniging, dan wel of daar andere redenen voor zijn, wo weten het niet. Nogtans is het te betreuren, dat eene zaak met zulke goede bedoelingen voor oogen zoo weinig der belangstelling waard is. Niet tegenstaande de verschillende moeilijkheden, die de vereeniging in hare geboorte heeft onder vonden, is zij geconstitueerd, zij het dan ook slechts met een 9-tal leden. Het eerste werk <lo. - >Hr mu .1.' - waenstelling van eene commissie, waarvan ceni- ge leden thans nog buiten de vereeniging staan de, tot het aanwerven van deelnemes en het in zamelen van gelden tot vorming van het maat schappelijk kapitaal. Als zoodanig werden aangewezen de hoeren M. Luteijn Mazure te Oostlhirg, M. de Muijnck te Aardenburg, J. A. Stoutjesdijk te Schoon- dijke, D. van Male te Waterlandkerkje, Aug. Oammaert te Hoofdplaat, J. L. I. de Bats te Biervliet, Jac de IIullu te Nieuwvliet, C. van Ilijftede Jaeger te IJzendijkc, L. J. Rogge band te Groede en S. van Maldeghem te Sluis. En wat verder de vorming van het maat schappelijk kapitaal en de aanwerving van le den of deelnemers betreft, daarmede zal zich de samengestelde commissie, voor zoover de le den hunne benoeming zullen aannemen, belas- 15. II. II K A I V. Zij wist nu wat voor mcnschen het geweest waren, wat zij brachten en afhaalden. Plotse ling was de zaak voor haar helder geworden en stond de naakte waarheid haar voor oogen. Zij was de dochter van een heler, van een mis dadiger en in woeste smart, in troostelooze vertwijfeling wrong zij de handen. Daar klonk plotseling een gefluit van uit het steegje, dat aan gene zijde van de binuenplaats was. Zij lichtte haar hoofd op en luisterde. Nogmaals klonk het gefluit. Anna kon nu niet meer twijfelen, of zij goed gehoord had. Zij sprong op, droogde hare oo gen inet haar schort en wierp een vluchtigen blik in de gelagkamer. De beide arbeiders zaten bij hunne bierglazen in druk gesprek, en sloegen telkens om hunne woorden kracht bij te zetten, met de vuisten op de tafel. Tever- ten, door uitreiking van inschrijvingsbiljctten. Aandeelen kunnen worden genomen a f 10 of veelvouden daarvan. De vereeniging gaat uit van het idee, dat men in het gansche district over te weinig heng sten, ter bevordering van de paardenfokkerij kan beschikken. Met de exemplaren die er bovendien zijn, is inen niet gelukkig. De bestrijding vond zijn oorsprong in het feit dat de. paardcnkcuringen ons voldoend en vertrouwd en blijvend fokma— terieel bezorgen. Dat dit echter op hengsten uit den vreemde niet altijd van toepassing is, blijkt wel uit den verkoop van den hengst van den heer E. van Laere aan de Noord-Bcvelandsche hengsten-ver- eeniging. Is dus een voldoend kapitaal aanwezig tot aankoop van een hengst, dan bezit men de ze kerheid van een vast verblijf. üc vereeniging zal een onderdeel zijn van de Afd. Oostburg der Maatschappij tot bev. van men lid der hengstenvereeniging zijn, zonder dat men lid is van de Landbouw-Maatschappij. Later zal een definitief bestuur worden be noemd dat de verdere leiding op zich zal ne men. In hoeverre de vereeniging in hare pogingen zal slagen zal afhangen van de deelneming der landbouwers. Wanneer de resultaten gunstig zijn dan zal ongetwijfeld de belangstelling gaande worden gemaakt, en wanneer er deelneming is kan men daartoe geraken. Wel beschouwd is het dus een wanhopig begin, doch met de woor den van den heer Mazure voor oogen „Moedig voorwaarts, aangepakt en klein begonnen 1" dient men aan te vangen. Zoo de vereeniging later blijken van levens vatbaarheid mocht geven en den landbouwers, meer speciaal den veefokkers voordeel mocht af- geefs keek zij intusschen naar haar vader en naar Burmeister misschien waren ze in de achterkamer. Naast deze was eene kleine, don kere kamer, Anna's slaapvertrek, slechts door een dunnen muur van de grootere gescheiden. Hierheen begaf Anna zich nu en lei het oor aan den muur. Zij had zich niet vergist.: de gezoehten bevonden zich daar in een druk ge sprek, waarvan zij echter geen woord verstaan kon, daar het te zacht gevoerd werd. Zulks hinderde het meisje ook minder, daar het haar niet te doen was om te luisteren, maar om zich zelve te vrijwaren tegen onverwachte aanvallen. Nadat zij zich overtuigd had, dat van dezen kant voorloopig niets te vreczen was, ging zij naar de plaats, waar de meid bezig was met het schu ren van ketels en pannen. „Pas een klein poosje op het eten, Mina," zeide zij, „ik kom zoo terug. De aangesprokene knikte knorrig. „Haast u dan maarwant als mijnheer roept en ge zijt er niet dadelijk, dan breekt de storm los en ik moet het gelag betalen. Niets dan kwelling en ergernis heeft men in dezen dienst." „Ik ben in een oogenblik weer terng," ver zekerde Anna, zag nog eens voorzichtig rond, en opende toen het achterdeurtje, dat in het werpen, dan is men wel voornamelijk den dank verschuldigd aan het bestuur der Afdeeling Oost burg, dat in deze het initiatief opnam en krach tig is verdedigd door haren waardigen voorzit ter, den heer I. van Houte. POLITIEK OVEIIZICHT. Het kronings-jubileum van Keizer Frans Jo zef als Koning van Hongarije is op waardige wijze gevierd. Vele bewijzen van trouw en ge hechtheid vielen den Vorst ten deel, die, op een adres hem aangeboden namens de Kamer vatl ®%cvaar(l%den, verklaarde zeer erkentelijk te zijn voor zulke warme betuigingen van ge hechtheid. Hij wijdde een woord van herinne ring aan de groote vaderlandslievende mannen die gedurende 25 jaar zijn raadslieden waren. In de geestdrift der bevolking zag hij een bewijs voor de innige liefde en gehechtheid van het Ilongaarsehe volk aan zijn Stamhuis. Voor zijn vertrek naar Weenen teekende hij een bo- rang van hoofdstad werden toegekend. Voor de burgerij der hoofdstad en de Hon- gaarsche natie is dit een geschenk van zeer groote waarde. Immers dit sluit in zich een steeds daar verblijven van een op Hongaarsche leest geschoeide ophouding. Kouit de Keizer nu in Buda-Pesth dan komt niet meer alles uit Weenen over; een hofhouding houdt daar steeds verblijf. Oostenrijk wordt weer bedreigd door overstroo mingen. Zware regens deden den bergstroo- men, die, zich in den Donau ontlasten, zwellen, zoodat het water zeer hoog steeg. De landen aan den linker-oever van den Donau bij Wee nen staan onder water en ook de hoofdstad dreigt gevaar. Vorst Bismarck zal zich biunenkort naar Oos tenrijks hoofdstad begeven om tegenwoordig te stille zijstraatje uitkwam. Daarbuiten stond een flink gebouwd jonguiensch de oogen vol verwachting op de deur gericht. Bij Anna's verschijning verhelderde een blijde lach zijn gelaat. „Dag, Anna, ik was al bang dat ik u niet meer zou zien." Zij beantwoordde zijn groet, terwijl zij angstig om zich heen zag. „IIoc komt ge hier, Karei, en dan om dezen tijd Als eens één van de buren het zag en het vader zeiKondt ge dan niet tot van avond wachten „Dat ging niet, schat, wezenlijk niet," ver zekerde de jongo werkman, „ik heb u iets ge wichtigs te zeggen, en daar ik eenmaal in de stad was maar laten we daar onder die poort gaan, dan zijn we veiliger." Hierop ging hij heen, terwijl Anna hem haastig volg de. „Ziezoo, hier worden we niet gezien, hier kuut ge me gerust een zoen geven," zei hij. „Toch niet, Karei, nu niet," hernam zij, „ik heb maar weinig tijd, vader moet mij niet missen. Zeg eens, hoe komt ge op dit uur in de stad, en waarom zijt ge niet aan

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1