voor ZEEÜWSCH-VLAANDEREN. Najaarsstormen, No. :35. Zaterdag 28 Mei 1892. r jaargang. FEUILLETON. n. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 40 cis; franco per posl 15 ets, Voor Amerika f 2.00 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekh., Brieveng. en J. Tak Jr. te Selioondijkc. A V E 1! T E N T I E P R IJ S tan 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elko regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 1 uur hij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Yrijihgaoond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te lireskens. POLITIEK OVERZICHT. De verkiesingen in België tot vernieuwing van de helft der Provinciale Raden hebben Bondag plaats gehad. Veel verandering is er niet ge komen. Te Gent wonnen de gematigde libera len. Over 't algemeen ging alles rustig toe doch in Leuven moet ernstig gevochten zijn. De so cialisten zouden daar een optocht van katholie ken, die bij de stembus gewonnen hadden, aan gevallen hebben en onder deelneming der stu denten slaags geraakt zijn. In het Belgische Congo-gebied, moet het er ook alles behalve rooskleurig uitzien. Ten min ste een l'arijsch blad verneemt dat namens de Regecring beslag was gelegd op een karavaan met ivoor en dat de 1800 Arabieren, die 't droe gen, «als een voorbeeld" Zouden doodgeschoten zijn. Naar oud gebruik werd er één Arabier gespaard, die de vreeselijke mare in 't binnen land kon gaan verspreiden. Op z-<o 'n manier kan Minister Beernaert gemakkelijk zeggen, dat er geen Arabier meer in 't land is. De I'ransche Kamer heeft de houding der Regeering goedgekeurd in zake de genomen maatregelen ter handhaving der openbare orde en veiligheid. In de Kamer toch was gevraagd opheldering omtrent de arrestatiën in massa, die in 't laatst van April hadden plaats ge vonden te Parijs. Minister Loubet verklaarde, dat die aanhoudingen niet geschied waren oin de betoogingen op 1 Mei te beletten, maar wel om maatregeleen te nemen tegen een bepaalde samenzwering. Bij Erivan in Rusland zijn 27 menschen om gekomen bij een aardbeving, waarbij drie dorpen werden vernield. In Parijs hebben in de vorige weck 3 bran den gewoed, waarvan één aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven en waarbij een vreeselijke schrik ontstond onder dc dicht opeengepakte door llllAUiY. Zeker, maar het moet wat goeds opleveren. Snuisterijen, zooals in Breslau, kunnen wc niet gebruiken, goederen ook niet. Ik vrees, dat we ook geen tijd zullen hebben, om ze bij den heler te verkoopen. Geld moet het zijn heeft Rcimann niets in kas «Sapperloot riep Bnrmeistcr en sloeg inet de hand op dc tafel. «Dat is eenc mooie ge dachte «Schreeuw toch zoo niet," fluisterde Mem- pel bezorgd, «men hoort u door het geheele huis." «Wie dan Die domme kerels in dc gelag kamer?" lacht dc werkman. «Die zitten bij hnn bier, schelden, praten zich warm en be kommeren zich om geen menschen Anna is in dc keuken/' bewoners gelukkig (hoe 't mogelijk is, is haast onbegrijpelijk) bekwam nienjand eenig letsel. De beide andere branden waren eveneens groot en bij een daarvan hebben eenigc persolten be langrijke kwetsuren gekregen. Door den Minister van Oorlog in Italië zijn, naar inen meldt een aantal hervormingen ont worpen, die bezuiniging ten doel hebben. Ten gevolge van zijne voorstellen zon in het loopen- de jaar een bezuiniging van twee a drie mil lion: lire worden verkregen, het volgende jaar zou vier vijf millioen besparen en binnen vijf jaren zou dit cijfer tot 15 inillioen lire geste gen zijn. _()p Sicilië heeft de politic een rijken land eigenaar bevrijd, die door een bende roovers medegevoerd cil gedurende een maand door hen gevangen gehondetl werd. De Russische Keizer is me' zijno familie naar Kopenhagen vertrokken om de feesten, bij ge legenheid van do gouden hrr. '--ft van Het Deen- schc Koningspaar, bij te wonen. Grootsch en luisterrijk zullen die feesten on getwijfeld zijn. Eerepoorten verrijzen allerwege en de stad, evenals dc vloot in de haven, zal electrisch verlicht worden. In Zuid-Noorwegcn zijn ook aardschokken waargenomen. Te Christiania voelde uien een paar stooten, die een minuut duurden. Te Ber gen was de schok het hevigst en hoorde men een geluid als van rollende wagens in de verte. Als de Koning van Zweden van zijn uitstap je naar Frankrijk terugkeert, zal hij een bezoek brengeli aan het Dnitschc Hof. Een Russische stoomboot met 250 passagiers aan boord, verongelukte op de Caspischc Zee. Iu de zitting van het Engclsche Lager Huis is aan den Minister van Landbouw de vraag gedaan of deze het verbod van invoer van vee uit Spanje en Portugal wilde opheffen, doch in antwoord daarop werd verklaard, dat er in «Ik vertrouw Anna niet meer. Zij w il daar enboven hier weg in ieder geval heeft ze iets gemerkt. Ge ziet, verraad loert in alle hoeken." Wees maar niet te angstig," meende Bur- meister, hoowel hij heel wat zachter sprak, toen hij verder zeide «Go hebt, daar wezenlijk eene goede gedachte gehad, Ileinpel. Juist nu heeft Rcimann veel geld op zijn kantoor, want morgen is het Zaterdag, en het geld om de loonen uit te betalen, ligt nu gereed. Alles bij elkaar, moet cr ten minste twaalf duizend gulden zijn «Als we dat krijgen konden," meende Hein- pol, met van hebzucht fonkelende oogen, dan waren we in eens geholpen. We gaan daar mee naar Amerika dan mag Hans praten, zooveel hij wil. Maar het zal niet gaan, zou het wel Kent ge de inrichting van het huis «Heel nauwkeurig. Aan de linkerzij van het groote achtergebouw is het kantoor aangebouwd. Reimann bew oonde vroeger ook de kamers. Van buiten af komt men door eene deur dadelijk in het voorportaal, en daarna in het kantoor, waar ik wel twaalf keer geweest ben. Ook nu nog, toen ik mijn loon haalde. Spanje veeziekte heerschtc en dat de ziekte zich uitbreidt. Daarom kon de minister het verbod van invoer niet intrekken en na het gebeurde in Spanje en Nederland meende hij, dat het gevaar door het Ministerie van Landbouw niet was overschat. De jonge Koning Alfonso XIII van Spanje heeft Dinsdag zijn zesden geboortedag gevierd. Een feestelijke receptie werd op dien dag ten Hove gehouden. De kleine Koning moet voor zijn jaren een vlug en schrander ventje zijn. Alleen verwijt |men hem wat stijfhoofdigheid, en krijgt hij niet wat hij verlangt, dan wordt hij woedend. Zyn moeder schijnt in die buien voel invloed op hem te kunnen uitoefenen. Wat hy 't liefst wensoht, is een knevel. Weer een dynamiet-outpleffing. In een dy- namiet-fabriek te Bilbao heeft een ontploffing plaats gohad, welke aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven en waarbij negen personen het leven verloren. Volgens geruchten hebben in Oost-Afrika bloedige gevechten plaats gehad tussohen Ka tholieke en Protestantsche inboorlingen, waarhij de laatsten de overhand behielden. Intusschon is hij de Regcoring in Engeland weinig meer bekend dan dat kapitein Lugard, die te Ugan da was teruggekeerd meldde, dat hy esn ont moeting had gehad met Sclim-Pacha, die lüOO man bij zich had, welke vroeger onder Emin- pacha gediend hadden. Onder den naam van beoefenaars der weten schap vindt men in Afrika tal van avonturiers van allerlei landaard, die met kleine legertjes het land afloopen, en een invallenden oorlog in 't klein schijnen te voeren. Ook 't bovenvermelde is weer een van die duistere geschiedenissen. Het eiland Mauritius werd geteisterd door een orkaan, die aan alle daar geankerde sche pen groote schade toebracht. Do geldkist staat neust den lessenaar van Reimann, rechts tegen den muur. Ze is nog van Reimanns vader afkomstig en van zeer ou de constructie. Zo te openen is voor een slo tenmaker zuiver kinderspel. In ieder geval neem ik eene boor meê." «Dat is erg onzeker," zcide Hompel aarzelend, «het zou heter zijn, als we den sleutel konden krijgen." «Dien draagt Reimann altijd bij zich en noemt hij meo naar huis. Dc schelm is te voorzichtig." «Kunnen we hem den sleutel niet afnemen, als hij 's avonds naar huis rijdt vraagde Hern- pel, terwijl hij zich tot den arbeider neigde, en hem mot zijne kleine oogen, die van opgewonden heid als dwaallichtjes heen en weer flikkerden, in het gelaat zag. «Het Hermsche boschje is om dezen tijd een zaam." «Ge zijt een pracht van een kerel riep Burmeister verheugd uit, terwijl hij den waard op den schouder sloeg, «ik heb er ook al over gedacht, om dien hoogmoedigen patroon met een paar stevige kerels op te wachten, en hem dan de beleedigingen, die hij mij aangedaan heeft, terug te betalen. Het kost mij maar een en-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1