niet als voogden over hen op. 2". Gedwongen keuring huldigt altijd het middelmatige. Men krijgt voorschriften omtrent dat, wat aanleiding zou kunnen geven tot afkeuring, en is verplicht zich daaraan te houden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat een zeer middelmatig paard, zou- der de aangegeven gebreken, onder de goedgc' keurde wordt geplaatst en dan gelijken rang in neemt als oèn uitmuntend dier. 8". Men he- vordert eenzijdigheid. Dat wat wij hiér een gebrek noemen-, wordt Sttrns in het buitenland ïfiet als zoodanig be schouwd, en als iemand hu uitsluitend voor het buitenland fokt, "dan is hel natuurlijk, dat hij ¥ekening lihftdt met do oischen zijner afnemers 'en niet met de opvatting van de hoogwijze hoeren, 'die "iuin Nederland de richting der veefokkerij zullen voorschrijven. 1". He kruringswet kan ge makkelijk ontdoken worden. 5". Gedwongen keu ring is in strijd met de grondslagen van ons Staatsrechtschrijft men vandaag dén boer voor welke fokdieren bij boliden mag, dan zal men mor gen den vlceschliotiwer voorschrijven bij uien Ilij -runderen Voor de slachtbank moot koopeu of den hakker WfeTk hoorn hij mag gebruiken. Zoo krijgt 'men een reglementeering, die doodelijk is voor 'het bedrijf. Men werpt mij wel eens tegen, laat de Heer llultman hierop volgen, dat ik, die medebestuur der ben van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierij in den boterliandcl en die keuring van voedingsmiddelen, zaaizaad, enz., voorsta, daar een dwang wil, die ik bij de Ucngstenkcuring bestrijd. ])at is volkomen onjuist, zegt de Heer B. «Laat de margarinefabrikant zijn fabrikaat «rij verknopen, mits luj zegtliet is margarine; iaat de melkvertooprr gerust water en melk slijten, mits hij zegtliet is geen zuivere melk, snaar een mengsellaat de bakker boonenbrood verknopen, wanneer bij den koopcr mededeelt, slat het brood met van tarwe, maar uit booncn ■gebakken is, enz.daartegen heb ik niets. l)c hooper weet wat bij voor zijn geld ontvangt en kan dus beoordcelen of de waarde in verhouding is tot den kostenden prijs. Alleen dan, wanneer de hestanddeelen van het te leveren goed niet vip het oog zijn te herkennen, en liet ten ver koop aangebodene onder cene valsehe benaming wordt verkocht, mag de Staat optreden oiu dat bedrog te weren. Bij hengsten is geen bedrog, dat door de keuring wordt voorkomen; het dier is zichtbaar met alle goede en kwade eigenschap pen." In onzen tijd is bovendien, meent de Heer H. ten slotte, een reden vervallen, die vroeger ten gunste der keuring werd aangevoerd. De «iet-deskundige landman vond er nl. een weg wijzer door. Dat is niet meer noodig. In al le provinciën van ons vaderland werkt eeue af- sDeling van «het Ned. Paardenstamboek* of een provinciaal stamboek, terwijl zoowel liet Kijk als vele provinciën subsidiën geven aan bckronings- waardigc dieren en de bekroonden behoorlijk worden bekend gemaakt. Tot lid van «1e Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in het kiesdistrict Kampen is ge- ten gaan," zt-idc zij met bevende stem, «ik kan het niet meer uithouden onder het ruwe gezel schap, en verdraag het ook niet meer, dat ge •mij zoo ruw behandeld. Vader laat mij gaan, ik zal een dienst, zoeken bij vreemde menschen maar dwing mij niet langer een leven te leiden, zooals een fatsoenlijk meisje niet leiden mag en kan. Ik smeek u, vader' laat mij gaan." Hempels opgezet gelaat werd donkerrood van toorn. «Ge blijft," zeidc hij met gesmoorde stem, terwijl hij Anna bij den schouder pakte en heeu en weer schudde. «Ik heb te beslissen, wat u past of niet. Ik zal die prcutschheid er wel uitjagen. Of hebt ge misschien eenc andere re den om mij te verlaten Weet ge misschien iets van nw vaderhebt ge toevallig dingen vernomen, die ge gaarne on der de menschen zoudt brengen Wees op u- we hoedeAls ik zoo iets merk, dan sla ik u de beenen stuk. Zoo, nu weet ge, waar aan ge u te houden hebt, en nu aan het werk. Hoort ge niet, dat men u in de gelagkamer roept Breng bier, gauw, of ik zal u laten zien, hoe ik met u denk om te springen (Wordt vervolgd). kozen, ilc heer mr. .10. baron Mackuy (a. r.) met 1188 stemmen. De lieer jhr. E. van Wee- de van Dijkveld (1.) bekwam 1003 stemmen. Volgens den Berlijnsclien correspondent van liet Ilbld. zal liet bezoek onzer Koningin nen aan het Berlijnsehe hof slechts enkele da gen duren. Hel valt juist in den lijd der bei de groote voorjaarsparades. In het paleis te Berlijn en in het nieuwe pa leis le Potsdam zullen galadiners worden gege ven. Verder zal een galavoorstelling in den schouw burg plaats hebben. BRESKEXS, 13 Mei 1892, De lieer .T. J. van Wcijnsbergen, werkzaam bij den opzichter van den Provincialen Water staat alhier, is benoemd tot opzichter bij den aanleg van grintwegen in de «Watering Cad— zand". Groeilc. Als waarnemend lid van bet bestuur der maatschappij van geldelijke uitkeering bij liet verliezen \an varkens, is aangewezen de lieer 11. Brakman IIz. G roede. Bij het gehouden toelatings- exa men voor de. kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem, is o. a. geslaagd mej. J. Ham- niachcr alhier, leerlinge aan de openbare school van den heer J. B. Schoo alhier. Groedc. De heer P. Le Fcbcr, onderwijzer aan de chr. school alhier, is als zoodanig be noemd te Axel. Citil/.aild 6 Mei. Tot Buitengewoon Opzich ter bij 's Rijks-Waterstaat standplaats Hansweert is benoemd, de lieer I. P. Blok, thans alhier werkzaam bij den aanleg der grintwegen. Zuillzilllde. Door den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van den 5 dezer liet verbouwen der onderwijzerswoniug gegund aan II. Hubregtse, die liet laagst bad ingeschreven, zooals reeds gemeld is voor f 1762,25. Den. Heer H. B. Maal Henrij werd eervol ontslag verleend, als gemeentegeneesheer, belast met de vaccine en doodsehouw. Tot besteller bij de telefoon werd benoemd A. I. de Koker alhier. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat liet. gedeelte van den weg vanOost- burg naar Zliidzande, dat ligt tusseben den Rijksweg en de Weststraat in Oostburg, van 30 Juni tot 4 Juli voor liet verkeer met rij- en voertuigen en vee zal zijn afgesloten. X olgens liet verslag van directeuren der Zuid-IIoll. maatschappij tot redding van schip breukelingen over liet jaar 1891 is in den loop van dat jaar wegens daaraan gebleken behoefte, bezuiden de Schelde, bij de sluis aan de Wie lingen in liet waterschap «de Watering Cad- zand", een nieuw station gevestigd en van vuur- pijltocstel en verdere reddingsmiddelen voorzien, onder beheer van mr. P. C'. J. Hennequin, bur gemeester van Aardenburg. Schoon ilij ke. 11 Mei. Bij de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad alhier wa ren 112 stemmen uitgebracht, waarvan 1 van onwaarde. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 55. Gekozen is de lieer I. Risseeuw Jz. met 50 stemmen. De heeren W. C. de Smidt en J. J. Stoppels bekwamen resp. 37 on 15 stem men. KetrillU'hemeilt. De lieer J. Ilollcbrand com mies der le klasse bij de administratie der di recte belastingen invoerrechten en accijnscn al hier, is met ingang van 1 Mei jl. bevorderd tot commies der 3e klasse. Sluis. Nadat men alhier slechts acht dagen in het bezit is geweest van den Greenwieher tijd, hebben burgemeester en Wethouders za terdagmiddag, bij wijze van bekkenslag, den volke laten verkondigen dat zij den .dmsterdam- schen tijd weer zullen behouden. Daardoor deed zich Zondag het curieuse geval voor dat de godsdienstoefeningen bij de Protestanten met den ^insterdamschen- en dien bij de Roomsch- Katholieken met den Greenwieher tijd een aan vang namen. Sluis. Op verzoek is aan den heer J. Be- kaar alhier eervol ontslag verleend als ontvan ger van het diaconie armbestuur. Slnis. Toen de conducteur B. dinsdag mid dag alhier tw ee goederen wagens van de stoom tram Brcskons—Maldegem aan elkaar wilde kop pelen, schoot een der wagrus uit de rails waar door B. er tussohen gekneld raakte. Gelukkig wist de machinist M. zijne machi ne dadelijk tot staan te brengen zoo dat hier door misschien een groot ongeluk is voorkomen. Sint Kruis. De molen met toebchoorcn van A. Schutijzel is verkocht aan P. Wijffels voor f 5500 onverminderd dc onkosten. E K X JI'BIIÉ. De heer L. Theri Mz. herdacht den 12en j.l. zijn 10-jarige ambtsvervulling als secretaris der gemeente Oostburg. Dat bet den waardi- gen man, die zich door zijn Eendelijke wel willendheid een plaats in veler hart beeft ver overd, niet aan bewijzen van belangstelling ont brak, bleek ten volle. Vlaggen wapperden, vroo- lijke toucn w eerklonken, in één woord Oostburg was in feestgewaad. Vrienden waren van wijd en zijd bijeengekomen om dezen voor den ju bilaris zoo gewichtigen dag tot een feestdag te maken. In een plechtige zitting van den Ge meenteraad, waar bij door cene commissie werd binnengeleid, hoorden we de notulen lezen van den 12den Mei 1852, waarbij hij aR secretaris werd geïnstalleerd. De heer I. van Houte, bur gemeester der gemeente, heette hem in harte- telijke en welgekozen bewoordingen welkomHij wierp een blik terug op de 40-jarige ambts vervulling van den hooggeschattcn manwees daarbij op de verandering van zaken en op de wisseling van personenstipte aan hou hij zelf reeds gedurende dit lange tijdvak de derde bur gemeester was en betuigde zijn dank voor en zijn tevredenheid over liet werk van den ju bilaris. Hij wees op de hoogachting, welke hein van de zijde der burgerij te beert viel, op do sympathie, die hij zich had weten te verwerven, getuige de aanwezigheid van zoo velen. De Raad bood den feestvierende namens de burge rij een schrijfbureau met daarbij passenden stoel aan, als een blijk van hoogachting en waardeering. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Theri in gevoelvolle woorden voor de onderscheiding hein te beurt gevallen. Hij uitte zijn dank aan al len voor de hulde hem gebracht; hij dankte zijn vrienden hier tegenwoordig, inzonderheid den heer van Eeteu, griffier hij 't kantonge recht te Zicrikzee, die van zijn belangstelling in dit feest blijk gaf door zijne tegenwoordig heid. Wel gewaagde de jubilaris van weemoe dige herinneringen bij de gedachte aan hen, die reeds in "een ander leven waren overgegaan, maar toeli had hij reden van dankbaar.ieid want niettegenstaande ook hij met moeilijkhe den te kampen had gehad, zag hij toch met tevredenheid op de afgelegde baan terug. Hij sprak een woord van dank tot den Raad en lot de burgerij en 't was hem een streelend genoegen het prachtige geschenk in ontvangst te nemen dat de Raad hem namens de burge rij aanbood. Het zou steeds de aangenaamste herinnerin gen bij hem levendig houden. Ilij drukte daarbij den wensch uit, dat liet hem mocht gegeven worden nog eenige jaren gebruik te maken van het cadeau, dat voor hem een ware verrassing was. Met een aanbeveling in aller vriendschap en welwillendheid sloot hij zijn toespraak, die luide werd toegejuicht. Dc Voorzitter van den Raad dankte de in - gezetenen voor hunne milde bijdragen, de com missie voor hare bemoeiingen cn drukte den wensch uit, dat wij allen van den jubilaris mochten lecren, dat we veel plichten en weinig rechten hebben. Hij sluit daarop de vergadering. De muzickvereeniging deed op de nette es trade, op do markt opgericht, eenige muziek nummers hooren. Enkele vrienden bleven nog bijeen cn menig hartelijk woord, daar gesproken, getuigde van geestdrift, vriendschap en erkente lijkheid. Oostburg beeft zijn geachten Secretaris een hulde gebracht, welke deze ten volle verdient. Man met uitstekende gaven van hoofd en hart, was hij waardig zoo de duidelijkste bewijzen te ontvangen van hoogachting en waardeering. Wij drukken den wensch uit, dat het den heer Theri wel moge gaan en dat hij nog lang blijve do man, die met raad en daad ieder, hij

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2