Binnenland. Gemengd Nieuws. (lie liooit reentering in hun toestand kunnen brengen. De soeialiston te Berlijn en l.uik heb- brn dan ook niet nagelaten liunile verontwaar diging over 't gebeurde te kennen to geven en ook in andere decleu van Europa zal dit even eens 't geval geweest zijn. De arbeid aan de haven teKopcn hagen is nu gestaakt. Meer dan 3000 arbeiders zijn werke loos en de kleide winkeliers gevoelen al het drukkende van dezen toestand. Terwijl groot— üche toebereidselen aldenr gemaakt wordtn om Koning Christiaans gouden bruiloft te vieren met feesten, die vijf dagen zullen duren nemen do spanning en do ellende onder de arbeidersbe volking toe. Dc gouverneur van Kopenhagen zal nu als scheidsrechter optreden en 't is inaar te hopen dut de betrokkenen daarmede genoe gen znllcn ncmon iii hurt eigen belang. In Italië schijnen do Ministers, die pas op 't kussv'i zijn, het niet eens te kunnen worden over de 'te flemen finanaicelo maatregelen. ï'e Rome zijn ook weer nrr statiën van anar chisten voorgekomen. Iluiszo-kingen ten geta le van Kö zijn gedaan, en ook in verschillende, andere, plaatsen is zulks gebeurd. Lit Venetië komt het bericht, datde anarchisten het Raad huis te Tarente in de lucht hebben doen vliegen. Op het Grieksche eiland Corfu moeten onge veer duizend kilogTam dynamiet cn buskrnit ge stolen. zijn. Wat daar weer - mee zal moeten geheu-j en? Even vóór het begin der voorstelling brak in den schouwburg Grand Central theatre te Phila delphia een lievige brand uit op het tooneel. Door een razenden schrik bevangen, snelden cn acteurs cn toeschouwers naar de .uitgangen. Yreesclijkc toestand Een ontzettende strijd om het leven volgde in het gedrang. Een man haalde een zakmes te voorschijn en baande zich daarmede een weg door hen, die vóór hem ston den, neer te vellen. Vermoedelijk zijn zes ac teurs om het leven gekomen en zeventig man nen en knapen gewond. l)c naburige kantoren van het blad the Times zijn ook afgebrand. De schade wordt geschat op een millioen dollars. Te Tokio (Japan) is door een kaars, welke een bediende in een restaurant brandend had laten staan,een hevige brand uitgebroken. In drie richtingen verspreidden zich de vlammen. In dichtbevolkte wijken werden vijfduizend huizen vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet met zekerheid te bepalen. Alsof 't nog niet genoeg ware worden uit Japan nog berich ten ontvangen aangaande een aardbeving in de welke belangrijke schade veroorzaakte. Een pokkenepódemie teastert Yokohama en negen honderd menschen stierven reeds aan deze zoo terecht gevreesde ziekte. Uit Baarn wordt geschreven, dat de Ko ninginnen den 3 of 4 Juni, terstond na het be zoek aan het Duitsche hof, op het paleis te Soestdijk zullen aankomen en aldaar vertoeven tot ongeveer half September. De aankomst der Koninginnen te Baarn zal zonder feestelijkheden geschieden, doch men stelt zich voor (lcn verjaardag van Koningin Wilhel- mina aldaar zeer iuisterrijk te vieren. meister haar terughield. „Waarom zoo haastig, Anna P' vraagde hij, zijn arm om haar leggend, „gij hebt mij niet eenmaal goeden morgen gewenscht P" „Maar des te vaker heb ik u gezegd, dat ge •mo niet moet aanraken. Ik wil dat niet van ie dereen gedaan wezen," hernam het meisje, ter wijl zij zich met geweld uit de armen van liet vrijpostige jongmensch zocht te bevrijden. „Ho, ho, ge zijt drommels trotscli en prcutsch lachte Burmeister, haar nog steviger vasthou dend, „of zijt ge dat alleen tegen mij Gelooft ge soms, dat nog eens een prins u ten huwelijk zal vragen „Wat ik geloof, gaat u niet aan. Genoeg, ik wil het niet en duld het ook niet." .„Blijf nog een poosje," verzocht Burmeister, haar nog niet vrijlatende. „Ge hebt toch niets te doen." „Meer dan uwe nietswaardige praatjes aan te hooren. Wilt ge me loslaten of niet irordt vervolgd). Naar de M. Cl. uit goede bron verneemt is machtiging gevraagd om de provinciale staten tegen Zaterdag 21 Mei te half een buitengewoon bijeen te roepen tot verkiezing van een lid der Eerste kamer in do plaats van den heer mr. J. Moolenburgh. Maandagavond te 8 uur zijn de konin gin en de koningin-regentes naar Sand (Zwitser land) vertrokken. Tijdens het verblijf der koningin-regentes in het buitenland moeten alle. aan H. M. gerichte brieven bezorgd worden aan het kabinet der ko ningin, alwaar voor ecne geregelde doorzending der stukken aan het adres van II. M. zal wor den zorg gedragen. GKOEDK, Mei 1802. Blijkens alhier gedane waarnemingen viel in April jl. op G dagen gezamenlijk 23.3 mM. re gen tegen 20,2 mil in April 1891. De wind was N. en N.ü op 15, W. en N.W. op 7, Z.W. op 7 dagen, en Z.Ö. op 1 dag. De ther mometer teekende te 8 ure 's morgens 't laagst den löen 37° fulir. het hoogst op 5 dagen 50° falir. Ilougstc barometersstand den lstcn April 775 mM, laagste den 16en 750 mM. Donderdag 19 Mei a. s. zal alhier de ver kiezing plaats hebben van 2 leden van het col- legie van Notabelen der Ned. Herv. gem. alhier ter vervulling der vacaturen van wijlen Jac. Wille ms cn Abr. de Witte, die tot kerkvoogd is benoemd. Breskeus. Tot onderwijzers aan de openba re lagere school in de kom der gemeen te alhier zijn benoemd de hoeren J. Frelier, en W. J. Bliek, beiden van Groede. Zaterdagnacht hielden ecnige jonge lieden onder de gemeente IJzendijke zich bezig met het zoogenaamde Meizingen, dat om het veelvuldige misbruik, waarmede die nachtelijke bedelpartij ge woonlijk gepaard gaat, al jaren achtereen streng geweerd wordt. Nauwelijks waren zij op de eerste hoeve op Biervlicts grondgebied aangevan gen met de bekende liederen, of ze vielen in handen van de politic der laatstgenoemde gemeen te. Tegen Oen paar Biervlielsche jongens, die ook zingende trachtten fooien op te loopen, werd door dezelfde politie eveneens procesverbaal op gemaakt. Men schrijft uit Biervliet In de raadszitting van Dinsdag jl. werd be sloten den Greenwich-tijd aan te nemen, een stembureau benoemd en keurden sommige raads leden de buitenkermissen af. Vooral de dans tenten vonden bestrijding. De voorzitter zeide hun dan ook toe, dat hij zooveel doenlijk, over eenkomstig het verlangen, die danstenten weren zou. Als het hoofd der politie buiten de kermis toestemming tot dansvermaak weigert, blijven de danstenten van zelve achterwege, zoo werd algemeen geoordeeld; en zulke tenten vonden vooral bestrijding omdat, buitengewoon gezocht als zij zijn door de jonge lieden, nict-ingezcte- nen met de grootste voordeden ervan gaan strij ken. Muziek en dans op feestdagen, bij grooto ver- koopingen enz. in de gewone herberglokalen vond bij niemand eenige bestrijding. Op de lijst van de 132 hoogstaangesla genen in Zeeland, kennen in 's Rijks directe be lastingen, de navolgende personen voor, in West. Zeeuwsch-Ylaawleren, alsE. Bonte te St. Kruis met een aanslag van f 427,9G, J. B. Bonte al daar a f 440,28, mr. E. J. Brevet te IJzendij ke a f 426,41, E. A Calon aldaar a f488,05, Dr. A. E. Cortvriendt aldaar a f 582,32, G. A. F. Cortvriendt aldaar a f 840,80, A. Erasmus te Cadzand if f 399,40, J. M. de Graaff te Aar denburg if f 433,44, J. F. Ilennequin te Sluis a f 980,75, rur. P. C. J. Henneqnin te Aarden burg a f 1570,49, Jac. dc Hullu te Cadzand f 481,69 K. F. Koksma te Sluis f 412,82 Iz. Leenhouts te Zuidzande u f 401,45, Iz. Luteijn Iz te Zuidzande u f 576,84, M. Luteijn Mazure te Oostburg a f 470,32, Abr. Risseeuw Az. te Cadzand a f 593,74, I. de Smit te Oost- burg u f 574,90, C. V. van Oosterwijk Stern te Aardenburg il f 791,92, J. C. Stern te Sluis il f 474,47, P. F. Thomaes te Hoofdplaat if f 585,31. Ecdo. Zaterdag 30 April 1892 werd in de herberg van E. de /laere alhier ten verzoeke der erfgenamen van Mevr. van Dale, en ten o- verstaan van den notaris K. F. Koksma te Sluis in het openbaar verkocht en toegewezen een perceel bouwland gelegen te Eede in den Bie- zenpoldcr uroot 1-10-30 Hectare of 2 gemeten en 148 roeden aan Ph. van Hoorebeeke grond eigenaar Eecloo (B) voor f 575. Sluis. Vrijdag 29 April 1892 werd in het Hotel dcKorenbeursbewoonddoorMej.de Wed. L. Dupon alhier ten verzoeke van de Wed. F. 11. Cuius e. a. en ten overstaan van den nota ris J. M. de Graaff te Aardenburg in het open baar verkocht en toegewezen Een huis en erf tc Sluis in de Oudekerkstraat groot 1,05 are aan II. Grahamo te Sluis voor f 036,33 schuur en erf te Sluis in de oude Kerkstraat groot 80 centiaren aan J. B Albregts te Sluis vonr 1'377,33 en een stal en erf groot 1,20 are aan J. Gijsels te Sluis voor f 486,33. —Door het Postkantoor Brakena zijn geduren de de le helft der maand April, dc volgende onbestelbare brieven verzonden, als aan P. Lourret te Amsterdam, door het hulp kantoor te Biervliet, aan de Scliuldihvorderings- maatschappij te Groningen, door het hulpkantoor Groede, aan P. B. Jaques te Antwerpen cn door het hulpkantoor Schvom/ijke aan C. Bofs tc Lon den. .Sluis. Vrijdag 29 April werd in dë herberg van dhr. J. Bourton alhier ten verzoeke der erfgenamen van Mevr. van Dale' en ten over staan van den Notaris K. F. Koksma te Sluis in het openbaar verkocht en toegewezen een woonhuis met erf en tuin staande en gelegen te Sluis aan den Zuiddijk ter grootte van 36 aren cn 40 centiaren of 247 roeden onde maat aan den heer J. C. Evers te Sluis voor 1'1505. Sluis. Aan het postkantoor alhier en dc daar onder resorteerendc hulpkantoren werd geduren de de maand 1892, voor de rijkspostspaarbank ingelegd f 3559.86 en terugbetaald f3132.76,5 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boek je draagt het nummer 1419. In de Vrijdag te Oostburg gehouden raads vergadering werd mededeeling gedaan van inge komen stukken, van het jaarverslag der gemeen te en van het feit dat het gebouw der voorma lige maréchaussee-kazerne nog niet is verkocht. Besloten werd zich aan te sluiten bij den tijd van Greenwich en aan den heer A. C. Boots gezel tegen 1 Juni als onderwijzer aan de open bare school ontslag te vcrleencn, of zooveel vroe ger als in de vacature zal zijn voorzien. Na een kleine wijziging in de gemeentebegrooting werd afwijzend beschikt op een verzoek van de muziek- vereeniging om gedurende den zomer een mu ziektempel op het marktplein te plaatsen en die daar te laten staan. De raad was niet onge negen het verzoek in te willigen, doch meende dat er gebrek was aan ruimte en vreesde voor stremming in het verkeer. Nog werd besloten een oproeping te doen voor een onderwijzer aan de openbare school en de aanstelling van de gemeenschappelijke vroed vrouw voor de gemeenten Zuidzande, Cadzand en Oostburg te bestendigen tot uit. Mei 1893. M. Ct. Te tien minuten over negenen kwam Dins dag ochtend de koningin van Engeland met ge volg per extra trein te Vlissingcn aan. Bij aankomst van den trein waren aanwezig o. a. de burgemeester van Vlissingen, die aan H. M. werd voorgesteld, benevens de Britsche vice-consul. Ondersteund door een Arabischcn bediende, begaf 11. M. zich aan boord der Vietorid and Albert, die om tien uur zee koos, geëscorteerd door het aldaar aangekomen oorlogsschip en de beide jachten. De ponton was geheel afgezet en met dekkleeden omhangen. Naar men meldt bevond zich aan boord van het kon. jacht een prachtig bouquet, door do ko ningin-regentos H. M. gezonden. Te Bussem zijn twee pasgeboren kinde ren, een tweeling, door kolendamp gestikt. De overige huisgenooten, die mede bedwelmd wa ren, zijn behouden gebleven.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2