voor ZEEUWSCII-VLAANDEREN. Majaarsstormen, No. 32. Zaterdag- 7 Mei 1892. le jaargang, FEUILLETON. B. KRAUW. BLAD ABONNEMENTSPRIJS: lVr 3 ma.mlen 4-0 ets; frullen per post 45 ets. ViHir Amerika f 2.90 per jaar liij vooruit lief :t- ling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Rockh., Bricveng. en Tak .Fr. te Schoomlijke. A 1) V E 11 T E N T I E 1' R IJ S Van 1 lot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 3 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken 1 'rijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Groede. POLITIEK OVERZICHT. De eerste Meidag, die bijna overal met ver schrikking was te gemoet gezien is buiten ver wachting overal vrij rustig afgeloopen. Die dag toch viel juist op een rustdag en ieder enkele personen uitgezonderd, was vrij. Ilet was dan ook de dag, waarop men zou manifesteeren en optochten houdeu ten gunste van den acht-uurs- werkdag. Hier was het verboden en daar was 't toegestaan. In Duitschland waren slechts vier steden, waar 't was geoorloofd. Vergaderen kon men overal, doch de ltegeeringen hadden hare voor zorgsmaatregelen genomen. Dat Parijs zeer krach tige en uitgebreide maatregelen nam is waarlijk tiiet te verwonderen, in aanmerking genomen wat daarin de laatste dagen voorviel. Met een enkel woord spraken wij er over in ons vorig no. en uit de betrekkelijk zachte uitspraak der Parijsche jury in het rechtsgeding van den dv- nainietman Rarachol sprak angst en vrees. 't W as ook vooral ten gevolge daarvan, dat de in Parijs hecrschcnde ongerustheid niet ver minderde, te meer daar de anarchisten steeds voortgingen met dreigbrieven te zenden en 't was dan ook niet onnatuurlijk, dat onderscheidene groote magazijnhouders de hulp en dc bescher ming der politie inriepen, zoodra zij zulk een dreigbrief ontvingen. Trouwens, liet maak te een pijnlijken indruk dat Ravachol en Simon slecht» veroordeeld werden tot levenslange dwang arbeid. Het publiek meende, dat zij wel den dood verdiend hadden en dat de anarchisten nu voortaan nog brutaler zouden te werk gaan, nu zij zien dat er veel kans op is het leven er of te brengen, als men bommen plaatst op de trap van een bewoond huis, in 't midden van Parijs. De Parijzenaars vragen zich af, of het billijk is de misdaden der anarchisten te verkla ren als niet—politiek. Niemand ontveinst zich door Ja, dat hebben wehet zal hem nog lang heugenmaar voor hetgeen nu volgen zal, mag hij zich wel in acht nemen. We hebben ons laatste woordje nog niet met hem gesproken," bekrachtigde Meinicke. .Ons laatste woord spotte Burmeister. „Ge hebt in 't geheel niet gesproken, lafaards, maar den mond gehouden, toen hij u doorhaalde als domme jongens. Ik moest weer alleen de ka stanjes uit het vuur halen." „Ge kunt ook beter praten dan wij," meen de Brandt verontschuldigend, „maar als het tot daden komt, dan zijn we de eersten, re kent daarop. En ik wil hier niet gezond zit ten, als ik dien hond, dien Rcimann, de becnen nog niet eens stuk sla. Maar waar blijft toch ons bier?" „He, Anna, haast u watHoort ge niet, dan ook, dat de jongste aanslagen en de mach teloosheid der politie, een treurigen indruk ma ken op liet buitenland. Anarchisme toch is een internationaal gevaar, en als men In t met wei nig kracht in 't ëcne land bestrijdt, dan loopen alle andere landen gevaar. lntusschen kunnen wij mededeclen dat in de verschillende landen alles vrij rustig is toege gaan. Parijs had zijn gewoon Zoudagsch voor komen bij een bijeenkomst van 3000 personen hadden geen arrestatiën plaats; en des avonds te 9 uur liet de prefect van politic aan Gene raal Saussier weten, dat bij geloofde de troepen niet meer noodig te hebben. Wat aangaat de gemeenteraads-verkiezingen in Frankrijk, deze zijn over 't algemeen zeer gunstig uitgevallen voor de Republiek. In Berlijn ging alles zonder rustverstoring z.ijn gang. Misschien werkte de regen, die den ge- heelen dag neerviel, mede om de kalmte te be waren. Het aantal personen in IIvdepark te Londen aanwezig, wordt op 250 a 300,000 geschatdie menschen waren daar in optocht gekomen, om een vier uren lange vergadering bij te wonen, waar besluiten werden genomen ten gunste van den acht uurs-werkdag. Redenaars uit alle ta len, natiën en tongen voerden daar bet woord, zelfs vrouwen en uit Siberië ontsnapte nichilis- ten lieten zich daar hooren. Wel trok een optocht van 10,000 man met roode vlaggen te Brussel naar liet veld ten Bosch aldaar, maar de orde werd geen oogenblik ver stoord. Ook in Weenen liep alles rustig af. Hoewel een 15000 personen naar het Prater trokken, is slechts ééne bijeenkomst van over heidswege opgeheven. Do werklieden waren zeer ordelijk. Ook uit Rome, Bologna en Barccloua komen berichten van dynamiet—aanslagen en inhcchte- dat de gasten wachten riep de herbergier korzelig. „Dadelijk, vader klonk liet antwoord uit de keuken, „ik moet eerst nog naar den kel der." „Haast h dan Toen keerde Hompel zich weder tot de arbeiders. „Vertelt toch eens wat er gebeurd isis er een standje geweest in de fabriek En waar zijn dan de ande ren P" „Die slaapkoppenriep Burmeister woe dend, „ze hebben geen moed. Ze laten zich door een paar mooie woorden dadelijk weer bang maken. Ik alleen kan natuurlijk de zaak niet klaar spelen. Maar ze zullen nog zien, wat ik kan. Ik steek den lieelen boel boven hnn hoofd in brand, en dan mogen ze verder werken, als ze kunnen. Ja, dat doe ik Hij sloeg met dc hand op tafel, dat het dreun de. „Hm dat betcekent dus zooveel, alsdat d overigen zich niet bij u aangesloten heb ben. Ge zijt nog niet rijp voor oproermaker!" zeide Hempel met kwalijk verborgen leedver maak, „ge moest u met zulke zaken niet be moeien, maar liever andere doen, waarbij meer te verdienen is." nisneming van personen.' Ook in het Noorden, in Kopenhagen, Christi- ania en Stockholm liepen de betoogingen rus- Fig af- „En," zoo vragen misschien onze lezers „is er nu niets gebeurd, wat minder te prijzen was?" Helaas jaTe Brussel werd een helschc machi ne gevonden tusseben twee zuilen in den ingang van 't Ministerie van Buitenlaudsche zaken, l'o Couvin trachtten kwaadwilligen de woning van den burgemeester te vernielen, doch slechts wei nig materieele schade werd aangericht. In Luik daarentegen heerschte een radelooze angst. Een ontploffing van twee dynamietpa- tronen voor huizen van magistraats personen veroorzaakte schrik en ontsteltenis. Ook voor liet koor der St. Maartens-kerk had een ontploffing plaats, welke groote schade aan richtte. Immers voor een w aarde van 100000 franken aan geschilderde kerkglazen is aan gruis gesla gen, en op 300 meters afstand zijn huizen, waar de vensterruiten verbrijzeld zijn. De burgers van Luik werden Maandagavond andermaal verschrikt, door een geweldige ont ploffing. 't Gold een huis op den boulevard Sauvenièrc. De steenen in de gang waren om hoog geslingerd eu het huis werd verder aan merkelijk beschadigd. Wel een bewijs dat de dynauiietpatroon met veel kracht werkte. Naar men bericht is de overheid de bedrijvers dezer snoode daad thans op 't spoor. Immers verscheidene anarchisten zijn gearresteerd en onder hen bevindt zich ook een kleermakersgezel, die ook verdacht wordt de ontploffing bij de St Maartens-kerk veroorzaakt te hebben. Jammer is het dat zich zulke wanklanken heb ben doen hooren. De arbeiders wenschten hun ne ware of vermeende grieven kenbaar te maken en toonden zich wars van middelen van geweld, „Houd uwe aardigheden voor u. Ik ben op liet oogenblik niet gemutst mij voor den gek te laten houden. De meesten waren reods op mij ne zijdemaar ile Berlijner heeft ze allen aan het touw. De drommel weet, hoe hij het aan legt. Toen ik van morgen het zaakje zoo mooi op touw gezet had en het eindelijk zou losgaan, toen zagen allen naar hem, wat voor een gezicht hij zette, en toen hij daar stond als een boom stam, alsof de zaak hem niets aanging, toen lie ten ze me. in den steek. Maar ik heb ook mijne partij, en we zullen zien, wie op het laatst haas zal wezen." „Leg het met den Berlijner niet aan," waar schuwde Hempel, „die kan u verraden en ver- koopen, Frans, daar kunt ge opaan. Hij weet, wat hij wil, en zal met Rcimann wel klaar ko men, als het de tqsA is- Gij zijt echter te woest ik heb het u te Bïcslt-au reeds dikwijls gezegd, en daardoor bederft gij alles." „Houd; uw goeden raad voor u," bromde Bur meister," ik v.oot mij weet, wat ik te doen heb." Schouderophalend verwijderde zich Hempel. Op dit oogenblik kwam Anna binnen, zette zonder een woord te. spreken de volle bierglazen op ta fel en wilde zich snel verwijderen, toen Bur-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1