oor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. najaarsstormen, No. 31. Zaterdag' 30 April 1892. I' jaargang FEUILLETON. Binnenland. A B O X X E M E X S P RIJ S Por 3 maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Voor Amerika f 2.90 per jaar bij vooruitbeta ling. Abonnementen worden aangenomen l>ij alle Boekh., Brieveng. en J. Tak .Ir. te Scbooudijke. A 1) V E 11T E N TIE P R IJ S X ;in 1 tot en met t regels 25 ets.; elke regel nie r 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentien worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 3 nur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt-eiken Vrijdagavond bij den 1 it «re ver C. DIELEMAN, te i roede. POLITIEK OVERZICHT. Een gruweldaad, waarmede wel is waar te voren gedreigd was, doch waartoe men het men schelijk opzet en de macht der bedreigers toch niet in staat had geacht, heeft Maandagavond om streeks tien uur Parijs in rep en roer gebracht. Met een yreeselijke.n slag is toen het koffiehuis van den heer Very op den boulevard Magenta, «aar Ravachol, onder medewerking van den ei genaar en diens bediende Lhérot, gearresteerd werd, een bom ontploft. De vernieling van het vertrek is volkomen en slechts de vier wan den ziju gebleven. Het overige gedeelte van het gebouw leed weinig of geen schade. Vijf personen, onder welke de eigenaar en diens vrouw en twee bezoekers, werden ernstig gekwetst aan Very is liet been moeten afgezet worden en zijn vrouw is hevig in 't gezicht gebrand maar de bediende l.hérot, op wien het voorna melijk gemunt was, is ongedeerd gebleven. Men vermoedt dan ook, dat de bom, die de ont ploffing veroorzaakte, geplaatst werd in den kel der onder de toonlank, voor welke de bedien de natuurlijk nogal eens vertoefde. liet huis werd dag en nacht bewaakt door een politieagent, maar deze had niets verdachts bespeurd. Alleen te Parijs zijn de vorige weck op één dag 54 anarchisten in hechtenis geuomen en over geheel Frankrijk, vooral in fabrieksteden werd een nog grooter aantal op dezelfde wijze onschadelijk gemaakt. De Luxemburgsche Regeering besloot tot uit zetting van alle bnitenlandsche anarchisten. Men heeft dit in verhand willen brengen met vroe gere berichten omtrent Republikeinsche woelin gen in het Groothertogdom. Dit echter was «iet vrij te pleiten van overdrijving. Toch is men in Luxemburg niet erg tevreden. Het is toch den Groothertog niet gelukt zich bemind door BRAM. III. In een der nauwste en vuilste straton van de benedenstad lag de herberg „In den rooden Haan," eene arbeiderskroeg van den minsten rang. De herbergier was eerst voor korten tijd in Ostheim komen wonen, had echter onder het jongere werkvolk spoedig groote klandizie ge kregen, omdat hij als de beste met zulk soort van raensehen kon omgaan. Hij dronk met hen, deed mede met hunne ruwe grappen en liet hen zoo dol begaan, als zij maar wilden en de politie het toestond. Daarenboven had hij eene mooie achttienjarige dochter, die weliswaar vol strekt niet op haar vader geleek en elke onbe scheidenheid nadrukkelijk wist af te weren, maar die toch steeds de aantrekkingskracht van het lokaal aanmerkelijk verhoogde. te maken. Men neemt li t hem kwalijk, dat hij bijna nooit in het Groothertogdom vertoeft, terwijl ook zijn zoon liever in het buitenland verblijf houdt. Xa een afwezigheid van drie maanden was de re- geerende Vorst dezer dagen in zijn residentie te ruggekeerd en vertrok na een kort oponthoud weder naar Weeneu. In onvriendelijke kreten uitte zich do ontevredenheid hij gelegenheid van een oploopje. De Luxemburgers hadden ook iets anders ver wacht van den man, die er zoo op gest-. ld scheen te wezen om naar litui land te komen. In Boven-Italië heerseht strenge koude. In de provincie Venetië lag de hagel Dinsdag op vele plaatsen 20 centimeter hoog. Te Mantua viel veel sneeuw en heerschtc een strenge win terkoude. Uit Amerika worden weer tal van ongelukken bericht. Vooreerst zijn hij Fort Scott in Kansas, twee spoortreinen met elkander in botsing gekomen, waarbij tien reizigers belangrijke verwondingen bekwamen. Dan heeft te San Diego een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen matrozen van een oorlogs-vaartuig en de politie, waarbij het volk, zooals te denken was, tegen de politie partij koos. Het betrof de arrestatie van een matroos, die, bij de pogingen zijner kameraden om hem te ontzetten, door de politie wetd doodgeschoten. Vervolgens wordt uit Denver gemeld, dat liet geheele land bezuiden die stad door zwermen jonge sprinkhanen wordt afgevreten. Schapen en hoornvee worden zelfs iloor hen verjaagd, en op enkele plaatsen bedekken zij dc grond ter hoogte van een centimeter. In Californie hoeft een aardbeving gewoed. T'e San Francisco nam men hevige trillingen waar, maar te Vascavillcs vielen een aantal ge houwen in. In de stad had dc „lloodc Haan" natuurlijk een slechten naam, en ook de groote menigte der betergezinde arbeiders meed een lokaal waar eigenlijk alleen de slechtste en liederlijkste ge zellen verkeerden. De dochter van den herber gier, de mooie Anna, werd algemeen beklaagd. Men wist, dat zij door haar vader slecht behan deld werd, en dat zij hem reeds meermalen ver zocht had, haar toe te staan, bij fatsoeulijke menschen te gaan dienen; maar de oude paste wel op, dat zijne dochter, wier mooi gezichtje de gasten lokte, liet huis niet verliet. Zoo dachten de menschen ten minste. De herbergier, een gespierd man met een rood opgezet gelaat, waaraan een paar buiten gewoon kleine, onrustige oogen eene uitdruk king van sluwheid gaven, lag in een ouden, met leder overtrokken leunstoel en las de cou rant. 's Voormiddags kwamen er zelden gas ten; hij had dus niets beters te doen. Plotseling uitte hij een kreet van verbazing. „Drommels!" bromde hij, terwijl hij bleef staren op eene plaats in dc. „Gemengde Berich ten," „ze hebben Hans van den leerlooier te Breslau gevat. De lomperd zal toch niet klap pen? Dat zou een lcelijk geval zijn, dan kon ik mij dadelijk voor een paar jaartjes cenzaam- Ravaehol en Simon zijn tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Allcrwege heerseht in Parijs groote ontstelte nis naar den bovenvermelden aanslag. Men w il den staat van beleg afgekondigd zien en de mi nisterraad beraamt plannen en overlegt wat er eigenlijk muet gedaan worden. Tegen Zondag 1 Mei zijn zeer strenge maatregelen gmomen. Militaire.n en afdeelingen politie zullen de wij ken bew aken, waarin zich de meeste anarchisten ophouden. Ook te Brussel, verwacht men niet veel goeds. Dc miliciens der lichtingen 87 en 88 voor infanterie, grenadiers en karabiniers zijn met het oog op de te verwachten manisfestatiën op 1 Mei onder de wapens geroepen. Tijdens het bezoek dat II. II. M. M. de Ko ningin en de. Koningin-Regentes aan Frieslands hoofdstad zullen brengen zal Koningin IVilhel- mina een bootje ontvangen, dat gebouwd wordt op de werf van den heer Van der Zee te Jou- re. Het vaartuigje is vervaardigd van het fijn ste en blankste hout. De wanden zijn gedeel telijk met gepolijst koper beslagen, terwijl de boorden afgezet ziju met verguld en wit op don ker blauwen grond. Op de booglijst van den voorsteven prijkt het wapen van Leeuwarden, op het roer de Koninklijke leeuw en op den achtersteven de naam der Koningin in gouden letters op helder wit. lil de jongste tc Dordrecht gehouden raads zitting kwam ter sprake het contract met de provincie Zeeland tot het verplegen van krank zinnigen in het gesticht aldaar. De voorwaar den werden goedgekeurdalleen werd besloten aan Gedeputeerde staten van Zeeland voor te stel len, dat, als de gemeente Dordrecht tot opheffing beid gereed maken." Hij legde de courant op tafel, stak de handen in den zak en keek naar de zoldering. De gedachtenloop, waartoe hem dit bericht gebracht had, scheen niet van de aangenaamste te zijn, want hij bewoog zich ee- nige malen op den stoel onrustig heen en waer en bromde onverstaanbare woorden tusschen de tanden, terwijl de kleine oogen ongedurig van het eene voorwerp naar het andere dwaalden, zonder een oogenblik ergens op te blijven rus ten. „Het zou goed zijn, als ik op mijne hoede was," mompelde hij na een poosje in zijne al- leensprak. „Op Hans kan ik niet vertrouwen, de knaap is een beetje bekrompen, en wanneer zij hem scherp aanpakken, dan zinkt hem op 't laatst liet hart in de schoenen. Drommels, als ik maar geld genoeg had, dan was ik al lang naar Amerika onderweg, maar zoover is het iïog niet. Krediet geeft me hier niemand, en zaken heb ik hier ook al dien tijd niet ge daan." Ilij woelde, met zijne breede hand vol ergernis in het dichte zwarte haar. Zijn gedachtenloop werd door het luidruchtig binnentreden van eenige arbeiders afgebroken. „Dat zijn vroege gasten," zeide hij, terwijl hij opstond en zijn gelaat tot een opgeruimd

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1