Burgerlijke Stand. een nieuw kabinet samen te stellen, 't geen hem nu eindelijk is gelukt. Hij zelf zal voorzitter zijn. In Palermo is weer een rijke grondeigenaar door roovers genomen en ontvoerd. Van gevan gene noch van roovers is iets naders vernomen. Uit het Britsohc rijk komen voortdurend be richten over werkstakingen en loonsvermindering. De druk der tijden doet zich ook daar gevoe len. In Westelijk Schotland hebben de staalfabri kanten te kennen gegeven dat zij door den trcu- rigen staat van zaken daartoe gedwongen, ge noodzaakt zijn het loon der werklieden met 10 procent te verminderen. Niet minder dan 20000 werklieden worden door dien maatregel getroffen. Waarschijnlijk zullen ook de katoen-spinnerij- en in den omtrek van Manchester gesloten wor den. Met verscheidene is dit reeds 't geval. 50000 arbeiders zijn daardoor zonder werk. Ook in Wales doen zich de gevolgen der ma laise gevoelen. Wegens de slechte tijden heb ben de blikfabrikanten aldaar 000 werklieden moeten ontslaan. In het keizerlijk paleis te Wecnen beeft Don derdag de gewone jaarlijkscho plechtigheid der voetwassching plaats geluid. Twaalf oude gebrek kige grijsaards in middonccuwsch gewaad werden eerst vergast op een maal, waarbij de keizer en de Aartshertogen ben uit zilveren schalen be dienden, en daarna werden bun door den kei zer de voelen gewassellen en geschenken in geld gegeven. De keizerin was niet aanwezig; anders wascht zij twaalf oude vrouwen de voeten, doch de oud jes kregen hunne geschenken thuis bezorgd. Men beweert dat de Erf-Groot hertog van Lux emburg, Prins Wilhelm van Nassau, binnenkort in 't huwelijk zal treden met de tweede doch ter van den Prins van Wales, Prinses Victoria. Dynamiet en nog eens dynamiet. Deze ontplofbare stof werd in 1867 door No bel te Hamburg uitgevonden. Het wordt ver kregen door een poreuze stof tc laten doortrek ken met nitro-glycerine. Het dynamiet is on geschikt om in vuurwapenen gebruikt te wor den daar het zeer snel verbrandt, Als vernic- lingsmiddel heeft het echter liet buskruit met voordeel vervangen. Tegen de kracht van dy namiet is niets bestand. Zijn vrecselijke wer king overtreft die van het buskruit 8 tot 9 maal. Een zeer geringe hoeveelheid is voldoende om den zwaarstcn vuurmond in de lucht te doen vliegen. En van deze zeer gevaarlijke stof wordt te genwoordig zeer veel gebruik gemaakt. Immers de bladen bevatten tal van berichten omtrent dynamiet-aanslagen. Het N. v. d. D. deelt het volgende mede ffTe New-York heeft men op den stadspoor- weg een helsche machine gevonden. Tc Brooklijn is een bende brandstichters ont dekt, die zich anarchisten noemen en die trach ten zaken te doen met huurders van buizen om brand bij hen te stichten tegen een aandeel in de assurantie-premie. Munos een der anarchisten, die te Madrid ge vat zijn, heeft inlichtingen gegeven over de sa menstelling van de bommen, welke hij voor zij ne partijgenooten maakte. Het waren bommen die ontploften als zij met water in aanraking kwamen ;mcn wilde deze voornamelijk doen ont ploffen in de wijwaterbakken van kerken. Te G'adix zijn een paar bommen ontploft op de weg vau een processie. Zij veroorzaakten grooten schrik, maar geen verwondingen of schade. In het district Gaming (Oostenrijk) maakt men let terlijk jacht op een dynamietdief, die zich in 't boschrijk gebergte schuil hield. Een eerste drijfjacht, waaraan 50 bewoners uit den omtrek deel namen, bleef vruchteloos. De man werd opgespoord en zeer in het nauw gebracht, maar bij wierp plotseling zijn geweer en een tasch, dien hij op den rug droeg, weg, snelde een stei le berghelling af, sprong in een stroom en zwom naar den overkant, waar bij in het dichte bosch spoorloos verdween." Te Seraing werd Zondag ook een dynamiet- aanslag gepleegd door anarchisten. Twee pa tronen neergelegd op den drempel eeneT woning ontploften. Deuren en vensters van naburige huizen werden totaal verbrijzeld. Ook te Luik op de stoep der woning van den advocaatrge- neraal Beltjens; de ontploffing veroorzaakte wei nig schade. Naar luid der berichten zou de Russische Czar na de feestelijkheden te Kopenhage een be zoek brengen aan keizer "Wilhelm. In de Anierikannsehe Staten Mississippi en Tennessee hebben geweldige overstroomingen plaats gehad. Door de overstrooming van de rivier Toinbigbce kwamen naar gemeld wordt 250 mclischen om 't leven. Mannen, vrouwen en kinderen ten getale van 75 werden gered uit hoornen, waarin zij toevlucht hadden gezocht en er soms vier ja zelfs zes dagen op doorbrach ten. Een knaap uit een gezin van negen per sonen was krankzinnig geworden vóór de red ders kwamen. Van een gezin van tien perso nen werden slechts twee gered, die op een ma tras ronddreven. Eli nog is het einde niet te voorzien. Te Nashville stijgt het water nog altijd. Mochten ilc dijken doorbreken dan zou het verlies van mcnschenlevens groot en de scha de onberekenbaar zijn. GEMEENTERAAD VAX GROEDE. Zitting van Vrijdag 15 April, des avonds te 7 ure. Voorzitter de lieer J. G. Gerritsen. Tegenwoordig 6 leden en de Secretaris. Afwezig de heer C. Fretnovto. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De Voor litter doet mcdedeeling van de- na - volgende stukken, als a. dat hem klachten zijn ter oore gekomen over de regeling der toelating van kinderen op de openbare school. Hij zou de proef willen nemen om alle kinderen, die vóór Augustus van het loopende jaar 6 jaar worden met Mei en die vóór uit. Januari met 1 Nov. toe te laten. Spr. is een voorstander om de kinderen zoo vroeg mogelijk naar de school te zenden, en vraagt nu de machtiging van den Raad om in bovenge- noemden zin eens te probecren, in hoever deze regeling in de praktijk meer of minder gunstig werken zal. Zonder hoofd, stemming goedgekeurd. b. dat eenige steencn uit den Provincialen w eg met goedkeuring van Ged. Staten zullen worden gelegd aan de zijkanten van dien weg vóór de woningen van Jac. van Roo. c. dat Burg. en "Weth. voorstellen den geuieen- te-veldwaohL; kleine verhooging van jaar wedde te geven onder een bepaalden vorm, n. 1. om hem hij 60 jarigen leeftijd een pensioen te verzekeren van f 2Ó0 'sjaars. De ouderdom van den veldwachter is van dien aard, dat de kosten voor deze verzekering, voor dc gemeen te niet groot zijn. Een feitelijke verhooging van circa f 14 'sjaars zal voor de gemeente wel geen bezwaar zijn om later van een last als waarvoor zij thans zit, ontslagen te zijn. De heer Lombaard dankt het Dag. Best. voor den genomen maatregel. Hij zou het zelfs nog verder willen uitstrekken, cn ook aan de wedu we denken, zoo zich een dergelijk geval mocht voordoen. De Voorzitter zegt hierop, dat de veldwach ter in dienst is der gemeerttc en dat zij daar om voor hem wil zorgen. Voor de weduwe ech ter moet hij zelf maar zorgen, daarin kan de gemeente niet treden. liet voorstel wordt met alg. stemmen aange nomen, dat P. Tazelaar door Burg. en Weth. is benoemd, tot houder van het Telefoonkantoor alhieren dat de gemeente de kosten van over brenging van dat kantoor voor hare rekening heeft genomen, doch dat de tweede verhuizing van dat kantoor voor rekening is van Tazelaar; d. dat blijkens het proces—verbaal van kasop- nemiiig in kas was f 2,789,90'/«; e. dat mej. M. Risseenw met 15 Maart jl. in functie is getreden als onderwijzeres aan de Kruis- dijk en dat de onderwijzer Van Houte met in gang van dien datum in verplaatst van genoem de school naar de openb. school in de kom der gemeente f. dat de lijsten der kiezers voor leden van de 2° kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad 171 namen bevatten. g. dat de raming der kosten van verbetering der onderwijzers-woning op het dorp te hoog zijn om daar nu reeds toe over te gaan. Burg. en Weth. meencn dezelve tegelijk te doen met de verharding van enkelevoetpaden in de ge- Iineente, waarvoor dan een kleine leening kón worden gesloten. Tot heraiellm van de pla fonds in de school is onmiddellijk overgegaan, omdat zulks noodig was k. dat is ingekomen een brief van den heer H. G. Hammacher, waarin genoemde heer ken nis geeft, dat hij door aankoop eigenaar is ge worden van het vaandel, toebehoord hebbende aan de onlangs ontbonden Doelboog-Maatsehap- pij St. Sebastiaan, als een geschenk aanbiedt, onder beding dat, mocht zich later weder eene dergelijke verceniging onder denzelfden naam constitueeren bedoeld vaandel aan haar zal w orden uitgereikt. De Voorzitter betuigt den heer Hammacher, namens de vergadering zijnen dank voor het gcschonkcne, dat in een der hoeken van de Raad zaal zal worden opgehangen. dat is goedgekeurd de nota der kosten van dc volkstelling; j. dat het bedrag der collecte voor den gewa- penden dienst in deze gemeente heeft opgebracht een bedrag van f 9.86; k. dat door den minister de tegemoetkoming in de kosten van liet lager onderwijs voor de gemeente Groedc voor 1892 is bepaald op f 1900. II Wordt overgegaan tot benoeming van een stembureau. Daartoe worden voor het jaar 1892 benoemd de hoerenRisseeuw, presidentHammacher, plaatsvervangend president; en tot leden de hee- ren Lombaard en dc Roo, tot hunne plaatsver vangers do overige ledeu van den Raad. Il l Het kohier der hondenbelasting voor 1892 wordt vastgesteld tot een bedrag van /"110. IV Wordt zonder hoofdelijke stemming beslo ten tot af- en overschrijving van posten op do begroeting voor 1892. V liet Burg. Armbestuur wordt machtiging verleend tot af- cn overschrijving van een post op de begrooting voor 1892; VI Worden benoemd tot leden der schutte rij-commissie de heeren Hammacher en Risseeuw die eveneens als tegenschatters voor de perao- ncele belasting worden aangewezen. VII l)c behandeling van het kohier van den hoofdclijken omslag geschiedt in eene zitting met gesloten deuren. Alvorens dr openbare vergadering geschorst wordt, vraagt do lieer De Roo of de benoeming van een telefoonhouder door het Dag. bestuur dan wel door den Gemeenteraad moet worden gedaan. Hij meent, dat waar van de gemeente sprake is, de Raad de benoeming moet doen. De Voorzitter zegt, dat de gemeente niet de minste controle heeft op het telefoonkantoor zoo dat volgens zijne, meening de benoeming eerder behoort hij de Post-administratie. Waar ech ter de benoeming is overgelaten aan de gemeen te is hierin juist de bedoeling. Burg. en. Weth. opgesloten. Niemand meer het woord verlangende, gaat de vergadering over in comité-generaal. Groede. Huwelijks-Aangiften. 15 April. Jo- zias Verkrnijsse 26 j., jm. en Maria Buijze 22 j., jd. Geboorten. 1 April. Jacoba d. van Abraham Versprille cn Jerina de Die. 11 April. Dina Johanna d. van Johannes Bernardus van Laere en Maria AnnaBoidin. 11 April. Cornelia Wil- helmina d. van Pieter van As en Catharina A- ilriana Geuze. 13 April. Daniël Matheus z. van Daniël Matheus Lagasse en Jozina Tricstram. Overlijden. 2 April. Johannis Aalbrecht van de Sande 25 dagen z. van Johannis Aalbrecht van de Sandc cn Jacomina Johanna Roosendaal. Nienwvliet. Overlijden. 3 April. Pieter Cor- nelis de Potter 32 j., echtg. van Jozina Dubois. Schonndijke. Huwelijks-Aangiften. 11 April. Jacobus Bernardus van Parijs, 21 j., jm. en Jo hanna Martha Breemes, 23 j., jd. 11 April. Isaac Poissonneir, 51 j., jm. en Willemina Janna Le Clerq, 11 j., jd. 21 April. Jacobus Martijn, 27 j., jm. en Maria Oosterling, 21 j., jd. 21 April. Jacobus Herrebout, 26 j., jm. en Janne- kc Willemsen, 26 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 8 April. Pieter van Hoeve, 21 j., jm. cn Elizabeth Triou25j. jd-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3