Binnenland. kendwie kende niet de „Hossana's" van lie den, die plaats moesten maken voor 't „Kruis hem" van morgen Indien het hart dan niet verwmard wordt door den gloed en den adem der liefde, dan voorzeker kent men geen ver gevensgezindheid, geen toewijding, die zelfs voor moordenaars een gebed op de lippen legt. Die liefde te beoefenen zou een schrede zijn op den weg van fiieilW leven. Waar het leed ons nederdrukte, waar felle slagen ons troffen, waar tal van rampen ons over 't hoofd gingen, daar zaten we vaak neder, treurig en verslagen, met wanhoop in 't hart. Maar dan ook klinkt ons de I'aaschgroet tegen „Weent niet 1" Geen bittere klachten vertroosten ons 't hart, of hebben het vermogen onze smart te verlich ten. De bloem der hoop moeten we aankwee— ken in onze gaarde: leven wordt geboren uit den dood. 't Hoofd omhoogde natuur, eerst dor en doodsch, ontwaakt weer met frissehe kracht, en toont nieuw, opgewekt leven! Zoo zij de viering van het Paaschfeest voor ■ons een krachtig middel, om een nieuw leven te beginnen, waar zulks noodig is. We zullen op dien weg allerlei bezwaren hebben te overwinnenbinden wij dien strijd -■cm met kloeken moed, en koesteren we steeds -een waarachtig geloof aan een vaste hoop op en een vurige liefde tot ons beginsel. Zoo zal 't Paaschfeest ons ten zegen zijn. In de afgeloopen week bezocht de minis ter van justitie met ecu zijner ambtenaren de voormalige Ommerschans, met het doel het ter rein op te nemen voor het derde rijksopvoedings gesticht voor jougens. Aan dat gesticht zal de •naam gegeven werden van Ovsiicftt Jvercerst. Kaar men wil, zal er gebouwd worden ren geheel nieuw gesticht, ingericht voor 1150 jon gens in het hoofdgebouw en voor 80 in zijge bouwen, met alcoven voor slaapzalen. Verder zal het gebouw bevatten een zieken zaal en woningen voor den directeur, adjunct- directeur en I bewaarder. Ook wordt er een •touwslagen] ingericht waarvoor een geheel nieu we baan wordt gemaakt. Ter voltooiing van deze gebouwen zullen wel twee jaar vereischt ■worden. //Ij zullen den staat l'/« ton goud kos ten. Door de stoomvaart-maatschappij Zeeland werden gedurende de maand Maart jl. vervoerd van het vaste land naar Londen 22ti.'i en van Londen naar liet vaste land 2203 reizigers. Met de dagbooten vertrokken van Vlissingen 569 en naar Vlissingen 376, te zaaien 915 personen. Voorts werden van liet vaste land naar Enge land en van Engeland naar liet vaste land 597 ton goederen vervoerd. Van liberale zijde zijn in het district Middelburg tot camdidaten voor de Prov. Sta— <ten gesteld de keeren D. A. Dronkers, J. C. Lantsheer, J. II. Snijders en J. Verkuijl Qnak- kelaar. De 3 eerste heeren zijn aftredende le- -den, terwijl de laatste is gesteld tegenover den heer J. van der Beke Callenfels (a.r.J Tegen- „Gij drieën," ging de fabrikant nu voort, „gij zijt 'tegen nwe meerderen opgestaan, hebt gewei gerd te werken en uwe makkers door onbedui dende redeneeringen opgestookt. Gij zijt van nu aan ontslagen. Oogenblikkelijk verlaat gij liet plein gaat V' „Wij willen eerst ons loon hebben," hernam Burmeister stout, maar hij sloeg de oogen ne der voor den vlammend™ blik van den fabri kant. „Dat zult gij hebben. Gaat door de achter deur in het kantoordaar zal men u uitbeta len, wat gij nog te vorderen hebt. Maar nu verlaat gij het plein en ganw ook Een wanklinkend gesclireeuw verhief zich uit de achterste rijen der verzamelden, gegil, gefluit en dreigende kreten. Dichter drong de schaar tot de trappen, waarop Rcimann stond. Ook Burmeister had door de bewijzen van goedkeuring zijne onbeschaamdheid teruggekregen. (IVordt vervolgd). over den heer W. A. Graaf van Lijnden is gee- ne candidatuur gesteld. In het district Goes zijn als candidaten ge proclameerd, de heeren J. M. Kakebeeke, J. J. Oehtman, G. Schippers en J. G. P. Tiuians (kath.) «ROEDE, 15 April 1892. Ten huize van den heer J. B. van Quekel- berghe, had jl. Zaterdagavond eene vergadering plaats van leden der Doelboog - Maatschappij St. Selaetiaan, alhier. Het voorstel van 't Bestuur, waartoe dezo ver gadering was belegd, strekte tot ontbinding van ■de Maatschappij waartoe werd besloten. De aan de maatschappij toebehoorende eigen dommen werden verkocht, waaronder o. a. eene banier, indertijd aan deze vereeniging geschon ken door den heer J. van de Sande, veearts alhier, welke werd aangekocht door den heer Hammacher, met het doel dezelve der gemeen te ten geschenke aan te bieden als eene herin nering aan de Maatschappij. In de j.l. Maandag alhier onder voorzit terschap van den heer J. B. Becu gehouden vergadering van deelgcnooteu in de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij, gevestigd te Groe- de, werd de rekening over liet dienstjaar '91/92 goedgekeurd en vastgesteld In ontvangst opf 5858.93 In uitgaaf op f 4566.03 en alzoo met een goed slot van f 1292.90 Blijkens het door Directeuren uitgebrachte verslag bedroeg de verzekering in de eerste klas se eene som van f 12557.30 in de tweede klasse f 12786.47 te zamen f 25343.77 Aan brandschade werd vergoed eene som van f 27.80. De aan de beurt van aftreding zijnde Direc teur de heer D. A. Risseeuw werd met 38 van de 39 uitgebrachte, stemmen als zoodanig her kozen en nam dc benoeming aan. Tot hoofd der diaconie-bewaarschool te Aardenburg is benoemd, mej. M. Michielsen, te Goes. Oostburg. Ilct getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad, bedraagt dit jaar in deze gemeente 161. De heer J. Verbage te Zuidzande verwierf de vorige week de akte voor de vrije en orde oefeningen in de gymnastiek. In de Maandag te IJzendijke gehouden raadsvergadering is, naar aanleiding van een voorstel van het dagelijksch bestuur, besloten den burgerlijken tijd op 1 Mei te regelen naar den middelbaren tijd van Greenwich. De oproeping van een derden onderwijzer aan de school in den Oranjepolder is nog niet in or de. Eene uitnoodiging tot sollicitatie op een trak tement van f 400 bleef tot nu toe zonder gevolg, terwijl bovendien in een schrijven van Gedepu teerde staten de opmerking werd gemaakt dat het besluit tot die oproeping aan de goedkeuring van dat college had behooren onderw orpen te wor den en aangedrongen is op het verhoogen van de bezoldiging met f 100. De raad besloot Gedeputeerden staten te be richten dat zijne handeling berust op een goed gekeurd besluit van 2 Maart 1891 en eene nieuwe oproeping te doen op eene wedde van f 450. M. Ct. De aanlegsteigers, wachthuizen en terrei nen, behoorende aan den stoombargedienst Mid delburg"Vlissingen v. v. van den heer G. Al berts Lz. alhier, zijn overgenomen door den heer C. van der Klooster, ondernemer van den stoom- bootdienst tusschen Sluis en Brugge, die het voor nemen heeft met 1 Mei e. k. een nieuwen stoom bargedienst tusschen Middelburg en Vlissingen v. v. te openen. Het getal der oud-strijders is weder met één verminderd door het overlijden op 79-jari- gen leeftijd van Franpois van Baal te Aarden burg. Oostburg. Tot voorloopige candidaten voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Sluis, zijn door de liberale Kiesvereeniging in het voormalig W. district van Zeeland gekozen de aftredende leden, do heeren mr. P. C. J. Hennequin, te Aardenburg met 41, f. Otto Risseeuw, alhier met 39 en W. C. de Smidt te Schoondijke met 36 stemmen, en verder de heeren I. van Iloute te Oostburg inet 9, J. L. I. de Bats te Biervliet met 6, J. G. Gerritsen te Breskens en G. A. Yorster- man van Oyen te Aardenburg, ieder met 5 st. Zondag 24 April a. s. zal eene definitieve keuze worden gedaan. De vergadering besloot verder zich aan te sluiten bij de Liberale Unie. Bij het gehouden examen voor onderwij zer is gisteren geslaagd, de heer W. de Bliek, van Groede, leerling der Rijks kweekschool te Middelburg. Sluis (wijk St. Anna ter Muiden). Woens dag middag 13 April had tusschen deze gemeen te en de gemeente Westcapclle ter hoogte van scliapenbrugge een treurig ongeluk plaats. Ter wijl de zoon van Lievens, 23 jaar oud, naar huis reed met een driewielskar, waarop de jon gen gezeten was, schrok zijn paard en sloeg op hol, met het ongelukkig gevolg dat de zoon van L. voorover van de kar op den grond viel en onmiddellijk een lijk was, terwijl paard en kar een eind verder in een sloot terecht kwa men. Sluis. Het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provin ciale Staten eu den Gemeenteraad bedraagt in deze gemeente 150. Sluis, Dinsdagmorgen 12 April 1892 over leed alhier den heer Francois Bourson oud 87 jaar een der laatste dragers van het metalen kruis in deze gemeente. Sluis, Als eene bizonderheid mag worden gemeld dat in de stal van den lieer S. door 7 koeien 8 vaarsekalveren zijn ter wereld gebracht. Sluis. Vrijdag 8 April 1892 werden in het hotel de Korenbeurs ten verzoeke der erfgena men van den heer Jb. de Bruijne te Westca- pelle (België) en ten overstaan van de notaris sen K. F. Koksma te Sluis er C. Ie Nobel to Oostburg de volgende onroerende goederen ver kocht en toegewezen Eene hofstede te Sluis groot 3.4080 hectaren aan M. Lingier te Brus sel voor f 550063 aren 20 centiaren bouw land aldaar aan J. Visser te Sluis voor f 700 64.60 aren dito aan M. T. Reuntjes wed, P. J. Coppens te Sluis voor f 691; 1.7210 heet, di to aldaar aan H. C. Bakker te Sluis voor f 1696 86 aren dito aldaar aan G. A. J. Zonnevijlle te Oostburg voor f 7.872.3560 heet. dito al daar aan A. Zonnevijlle Mz. te Sluis voor f 2363 1.7860 heet. weiland aldaar aan J. J. dc Muijnk te Aardenburg voor i 3555; 1.30 heet. weiland en bouwgrond aldaar aan Jb. de Bruijne te Sluis voor f 2900; een woonhuis "met erf en tuin te St. Anna ter Muiden aan J. Leijsenaar aldaar voor f 875een dubbel, woonhuis met erf en tuin aldaar aan M. A. Visser aldaar voor 1'810. 4 6720 heet. bouwland te Cadzand, aan J. Leen- houts Pz. aldaar voor en ten behoeve van J. Petillon Mz te Delft voor f 41501.4724 heet. dito te Aardenburg aan J. de Muijnk aldaar voor f 13859.9020 heet. dito te St Kruis aan M. Lutcijn-Mazure te Oostburg voor f 5740. Alles met 12"/0 verkoopskosten. Men meldt ons uit het district Hulst. Vrijelijk mogen wij aannemen dat jl. Maan dag de Roomsch-Katholieke kiesvereeniging al hier het doodvonnis heeft uitgesproken over de heeren mr. J. G. van Deinse advocaat en no taris te Hulst en D. J. Oggel, burgemeester van Axel, als leden der Provinciale Staten. Gemelde kiesvereeniging, die bij de Staten verkiezingen den boventoon voert, heeft met groote meerderheid van stemmen besloten bij de periodieke verkiezing in Mei a. s. enkel Katho lieke candidaten te stellen. Dit besluit verwondert ons geenszins. De heer van Deinse, die bij de verkiezing voor een lid der 2e Kamer als liberaal kampioen tegen den heer mr. Walter, den candidaat der Katholie ken in 't strijdperk trad, kan onmogelijk gena de vinden in de oogen dier alles belieerschende kiesvereeniging, en de heer Oggel zal vallen als slachtoffer der lauwheid van de anti-revolutio nairen) die meermalen bij de Stateii-verkieziu- gen, waar een Katholiek candidaat werd gesteld, dezen wel steunen door woord, doch niet door

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2