Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bijvoegsel van liet Zaterdag 2 April 189 2. POLITIEK OVERZICHT. Na Lang genoeg omtrent het voorgevallene in Duitschland in 't onzekere verkeerd te heb ben, is er nu toch licht ontstoken. Men //Ver nam" het een of het ander; men ./geloofde" lit of dat, maar nu is er zekerhtid. Hel Keizerlijk besluit is bekend gemaakt, waar bij de heer Von Caprivi ontheven is van den post van Pruisisch Minister-President, doch ge handhaafd wordt als lid van het Staats-Ministe- rie en als Minister van Buitenlandscho Zaken. Tevens is in plaats van Graaf Von Zedlitz, die den titel en den rang van Staats-Minister be houdt, Dr. Bosse benoemd als Minister van Ee- redienst en Openbaar Onderwijs, terwijl Graaf Eulenburg als Minister-President zal optreden. Beide namen hebben een goeden klank en worden op welwillende wijze begroet. Beide man nen zijn streng conservatief, zeer kerkelijk gezind en zijn omstreeks 60 jaar oud. Von Eulenburg is een van de collega's (hij was Minister van Bin- nenlandsche Zaken onder Von Bismarck) door dezen destijds met even weinig vorm van proces aan den kant gezet, als het den ouden Rijks— Kanselier zelf is wedervaren. De beide mannen zijn sedert (ben tijd persoonlijke vijanden. In hst Britsche Lagerhuis is een voorstel tot vaststelling van een normalen arbeidsdag van acht uren met 272 tegen 160 stemmen verworpen. Een voorstel tot regeling van den arbeid in de mijnen bleef buiten behandeling. De Regeering achtte het onnoodig en bovendien waren dc grondslagen, waarop, het berustte, minder juist. In Durham duurt de werk staking onder de steenkoolmijn-arbeiders niet alleen steeds voort, maar neemt zij zelfs een dreigend aanzien aan. De werkstakers toch trachten het watervrij hou den der mijnen en het aanhouden der ovens te beletten. Tot handhaving der orde is een es kadron dragonders daarheen gezonden. Een hooggeplaatst telephoonbeambte te Wee- nen heeft gedurende geruimen tijd langs een bijzondere geleiding de telophonische gesprekken van den Keizer, dn Kanselarij en de Ministeriën van Oorlog en Financiën afgeluisterd. De ge heimen, die hij alzoo te weten kwam, maakte hij zich ten nutte voor beursspeculatie. Een gerechtelijke vervolging is tegen hem ingesteld. Een besluit der Zweedsclie Regeering, waar bij alle invoer van herkauwende dieren benevens die van varkens, paarden en gebruikte landbouw werktuigen met de stoomveerboot tusschen Hel- singör eu Ilelsiugborg verboden is, heeft in De neraarken veel ergernis gewekt. De overstroomingen in Spanje zijn erger ge weest, dan men uit de e rste berichten kon op maken. Bij Muntril werd voor een inillioen waar de aan suikerriet vernield. Te Granada stortten verscheidene huizen in. In Cordova is de ellen de zeker 't grootst. Duizenden loopen rond zon der dak en brood. Terwijl men te Barcelona op de kade bezig was petroleum over te gieten, raakte de vloei stof in brand. De brandende olie liep in de haven en stak vijf koopvaardijschepen en twee oorlogsvaartuigen in brand, die geheel vernield werden. Het anarchisten-pro ■es te Rome, waarvan wij meermalen melding maakten, is nu afgeloopen. Er zijn 49 beschuldigden veroordeeld tot ver schillende straffen, 1.,opende van 27 maanden gevangenisstraf, 1500 francs boete en twee maan den politie-toezicht tot 25 dagen hechtenis. Cipriani en Pallas zijn veroordeeld ieder tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf en 1500 fr. boete en de Duitseho student Körner tot 12 maanden en 500 fr. boete. Tien beklaag den werden vrijgesproken. De veroordeelden zullen in hooger beroep komen. In de kerk Saint-Meri te Parijs zijn on geregeldheden gepleegd, toen een pater-jezuiet preekte over de sociale quaestie. Aanwezige socialisten proiesteerden tegen 't gesprokene. In de Fransche Kamer heeft een der Afgevaardig den de R'geering daaromtrent geïnterpelleerd. Terwijl aan de eene zijde voor de priesters het recht werd gcëisc'u de sociale vraagstukken van den kansel te b-h telen, heeft dc Regeering verklaard, dat dc G lestelijkheid van den predik stoel geen politieke tribune mag maken en dat men de kerk zal sluiten, wanneer zoo iets weer gebeurt. In Parijs is weer een dynamiet aanslag ge pleegd vóór het huis waar de Substituut woont van den Procureur-Generaal. Het geheele huis werd vernield en zeven personen zijn gekwetst. De stad Washington in Amerika heeft haar honderdjarig bestaan met grooten luister gevierd. Als een teeken van herinnering aan de dien sten door Frankrijk aan de jonge Republiek be wezen, gaf men bij de feestelijke plechtigheid den Franschen Gezant eene eereplaats naast den President der Vereenigde Staten.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5