Binnenland. koid van den mens* •It en de menschel ijk e na tuur, bewijst vaak een volslagen gemis aan ze delijke grootheid en innerlijke waarde, en het voortdurend zoeken naar splinters bij anderen, dient slechts om de aandacht af te leiden van de balken, die in eigen oogen tc Hen zijn. Naar men verneemt, is men aan 's rijks munt te Utrecht op liet oogenblik druk bezig met de vervaardiging van nieuwe munten, die met de beeltenis van onze Koningin zullen prijken. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de dubbeltjes, waaraan groote beboette bestaat; dan volgen de kwartjes, en daarna zullen de guldenstukken worden aangemunt. Het model van Harcr Majesteits portret was hiervoor, zoo als bekend is, door prof. Junger ontworpen en voldeed in alle opzichten zeer goeddoch het schijnt dat de verdere uitvoering aan de arti stieke ciscben die mochten gesteld worden zoo weinig heeft voldaan, dat de eerste partij der reeds geslagen „dubbeltjes" zelfs door het munt- college moeten zijn afgekeurd. Is men w el ingelicht, dan zou in dezen stem pel thans eenige wijziging zijn gebracht. Het zou zeker wel te betreuren zijn, indien de eerste muntstukken, die met de beeltenis on zer Koningin prijken zullen, door eone slechte artistieke uitvoering ons land min of meer tot oneer moesten strekkeu. Door het hoofdbestuur van den Volksbond, Yereeniging tegen drankmisbruik, is een adres gericht aan de koningin-regentes, waarin bet ■erop wijst, dat dc accijnsverhooging de bestrij ding van drankmisbruik eer zal benadeele.n dan bevoordeelen, en dat het daarom dc verbooging van dien accijns niet kan toejuichen. Veeleer zou het hoofdbestuur willen aandringen op vrij stelling van belasting van bieren van zeer laag alcoholgehalte, opdat de, gelegenheid een onscba- delijkcn en gezonden volksdrank te kunnen krij gen bevorderd worde. Door den minister van binncnl. zaken zijn thans, overeenkomstig de toezegging door hem gedaan in de vergadering van de Tweede ka mer van 22 dezer, ingezonden de rapporten van de inspecteurs voor het staatstoezicht op krank zinnigen, van 20 Februari jl. no 77 en van 27/28 Februari jl. met dc daarbij behooronde bijlagen, betreffende het onderzoek naar de wij ze van behandeling der verpleegden in liet krankzinnigengesticht te 's Gravenhage, ten ein de die stukken op de griffie van de kamer te doen nederleggen, ter inzage voor de leden on der voorwaarde van geheimhouding. Hij moet zich evenwel voorbehouden de. stuk ken terug te vragen, zoodra ze aan zijn depar tement noodig zijn voor de verdere behandeling der zaak. Tevens is daarbij gevoegd een afdruk vali het verslag van de inspecteurs voor het staatstoezicht op krankzinnigen over het jaar 1890, dat eerlang zal worden openbaar gemaakt. boschje, dat zich aan den wandelweg aansloot en zich bijna tot aan de fabriek uitstrekte. II. Rcimaun hatflsijnc vrouw niet de volle waar- beid gezegd, om hare bezorgdheid niet tc ver meerderen. Hij zelf had volstrekt geen ver trouwen in een rustigen en gunstigen afloop, zooals hij had voorgegeven. De houding der werklieden was in de laatste dagen zeer drei gend geworden, en men had reeds woorden ver nomen, waaruit men kon opmaken, dat de erg- sten onder de ontevredenen niet zouden terug schrikken voor een daad van geweld. Hij wist zeer goed, hoe weinig er noodig is, om oene hartstochtelijke uitbarsting der onte vredenheid te voorschijn te roepen. De laatste maanden hadden in dit opzicht leerrijke voor beelden opgeleverdhier en daar hadden er zelfs bloedige hotsingen plaats gehad. Welis waar was deze streek tot nog toe van de alge- meene verwarring verschoond gebleven, maar ook hier en daar had de volksbeweging genoeg brand stof opgestapeld, en de werkstaking met al hare treurige en onberekenbare gevolgen kon iederen dag verwacht worden. Woritt vervolgd). RROEDE, 1 April 1892. Jl. Zaterdag had de Stoomboot Walcheren bij het veer te Porssele een gebrek aan een ba rer radeTen. Daardoor ontstond een oponthoud van ruim 3 uur. Dit oponthoud was oorzaak dat twee reizen moesten vervallen, n. 1. die van 7.30 van Ylissingen naar Ter Neuzen v. v. en die van 9.00 van Ter Neuzen naar Iloedekens- kerke v. v. Enkele reizigers die eerstgenoemde reis moesten maken hadden een pauze van 7.30 tot 12.15! Van eene reis naar Ter Neuzen v. v. om zaken te doen, waartoe op dien tijd tweemaal gelegenheid was, kon geen sprake zijn. Het is toch nog al erg dunkt ons, wanneer van de 4 booten slechts één, de Zeelandia, dienst kon doen. Wij vragen enkel waar is de Zeemctch- Vlaan deren en dc II eater-Schel'de Deze laatste Zou dan toch, al gaat het niet zoo vlug, een beurt kunnen vervullen, waardoor in zulke gevallen, aan de eischen, die een reizend publiek mag stellen, kan worden voldaan. Bij kon. besl. zijn herbenoemd tot kanton» rechter-plaatsvervanger in het kanton Middel burg nu W. A. van Ilock in het kanton Oost burg W. C. de Smidt. Tengevolge van het eervol ontslag, ver leend aan den heer F. Luijpen, hoofd der school te Hoofdplaat, is door den gemeenteraad beslo ten, onder nadere goedkeuring, ter zijner ver vanging over te plaatsen de heer J. v. d. Ilart, hoofd der school te Slikplaat in die gemeente. Derhalve, zal eene oproeping voor laatstgenoem de betrekking moeten plaats hebben. M. Cf. Breskens. Dc welcerw. heer Ds. W. II. II. Dijkman, pred. hij de Ned. Hcrv. gem. alhier, heeft een beroep ontvangen, naar die gemeente te Spijk. De Maandag te Oostburg gehouden ver gadering van het waterschap der Sluis aan de Wielingen werd bijgewoond door 59 afgevaar digden. Achtervolgens werden daarin de vol gende zaken behandeld De rekening van het waterschap over het dienstjaar 1891 werd vastgesteld in ontvang op f 13176.12 en in uitgaaf op f 11766.49, dus sluitende met een goed slot van f 1409.63. De voorzitter deed mcdedeeling van den toe stand van het waterschap, waaruit bleek dat zeewering en oeververdediging zich in goeden staat van onderhoud bevinden en dc waterafvoer over het algemeen gunstig mag genoemd wor den. Eenige gebreken aan houten bruggen zul len worden hersteld. De plantage groeide goed en belooft eene winstgevende bezitting te zullen worden. De begrooting voor den dienst 1892 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 10534.45 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1322.75, waarbij het geschot gesteld is op f 0.55 per H.A. Uitgeloot werden de obligaties nos 1 en 2 der leening van 1878, ieder groot f 500; en de nos 19 en 14 der leening 1879, mede ieder groot f 500. Aan het bestuur werd machtiging verleend om in 1892 te verpachten liet recht tot het afhalen van het opkomend mosselzaad van de zeewerken van het waterschap, op de voorwaar den van de tegenwoordige verpachting. Een ingekomen verzoek van den heer J. F. Carpreau te IJzendijke, om ontheffing van be taling van pacht van vischwater in De Linie over 1891, werd, op verzoek van adressant, in getrokken. Het verzoek van de hceren G. J. van Dix- hoorn c. s. om het verbruikt water van eene door hen te stichten fabriek van beetwortelsui ker te mogen afleiden op de. uitwateringskana len van dit waterschap, werd, na levendige dis cussie, op nader te bepalen voorwaarden met 32 tegen 27 stemmen ingewilligd. Eindelijk werd opgemaakt eene voordracht van drie personen voor een te benoemen lid van het uitvoerend bestuur, in plaats van den heer J. J. Blindenbach, die met 1 Juli a. s. als zoo danig moet aftreden. Daarop komen voor de heerenJ. J. Blindenbach, J. L. de Bats en C. Sturm. M Cl. Oosfborjf. Tot onderwijzer aan de inrichting van M. U. L. O. van dhr Scheer te Oud-Bei erland is benoemd dhr A. C. Bootsgezel onder wijzer aan de openbare School te Oostburg, Men schrijft uit Biervliet aan de M. Cf.. Als eene welkome tijding vernemen wij dat bij ons bestuur bericht ontvangen is vun de aanwijzing en besteding der in te dijken gron den, gelegen in den Braakman. lteeds geruiincn tjjd was tot de inpoldering besloten, en toch begonnen vele ingezetenen te twijfelen, of het plan dezen zomer nog wel uit gevoerd zou kunnen worden. Nu is aan allen twjjfel een einde gemaakt. De breede Braak man wordt vernauwd en de aanleg van een steenweg zal de communicatie èn met België èn met het 5e district vergemakkelijken. Tot groote teleurstelling onzer landbouwende bevolking is het schoone weder der vorige week te kort van duur geweest. Men is overstelpt met voorjaarswerk, als erwten-, bootten-en vlas- zaaien; en voor het behakken der wintergewas sen wordt het meer dan tijd. In onze gemeen te is het stellig goed atgeloopen met de her- zaaiing. Een enkel partijtje hier en daar, dat meer van de slakken te verduren had gehad dan wel van den wintervorst, moest omgeploegd Worden. Een of meer onzer landbouwers hebben de vo rige week nog tarwe herzaaid. Dit kan best wij zijn het met den inzender in dc M. Cl eens maar toch mag men niet vergeten, dat een zomertijd in Rusland en elders hemelsbreed verschilt met dien in ons land, waar een zee klimaat bcerseht en waarin een droge zomer be paald wel door drie natte zomers gevolgd kan worden. Veel partijtjes land liggen gereed oin met vlas bezaaid te worden of zijn bezaaid. Een landbouwer hoorde ik Zeggen, dat door de min goede kwaliteit van het oude vlas, meest verregend, het aanstaand gewas bij gunstiger groei stellig wel een behoorlijken prijs zou gel den. Of hij gelijk zal hebben, is ons natuurlijk onbekend, en bovendien niets loopt meer uiteen, dan de prijs onzer landbouwvoortbrengselen. Een half jaar geleden kon men voor tarwe en erwten b. v. minstens 4 gulden per hectol. meer bedingen. O tater presideilm van den heer I. vart Houtc te Oostburg had jl. Woensdag bij de kin deren Buijsse aldaar eene vergadering plaats van dc leden der Afdeelitlg Oostburg der Maatschap pij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Waar van de 345 leden slechts een 20-tal tegenwoordig was, kan van geene groote belangstelling sprake zijn. Na lezing der notulen, die zooals de voorzit ter liet uitdrukte, als liet waro stenografisch waren, vroeg en bekwam de heer M. Luleijn Mazure het woord ora een kleine redactie-wij ziging daarin voor te stellen, naar aanleiding van het verhandelde in dc vorige vergadering voor wat betreft de oprichting van eene verec- niging tot aankoop van een hengst, voor welke verecniging het Bestuur der Afdeeling het ini tiatief diende op te nemen en waartoe zooals spreker opmerkte, in de vorige vergadering was besloten. Daar de notulen, dit gesproken woord niet behelsden, doch wel dat door het Bestuur dit punt aan de urde zoude worden gesteld, meen de spr. deze alinea aldus te moeten wijzigen. De voorzitter was van oordeel dat de heer Mazure zich hierin vergiste en dat de notulen weergaven, wat op de vorige bijeenkomst was behandeld. De notulen werden daarop gearresteerd. Aan de orde werd thans gesteld I. Vaststelling der rekening van den Penning meester der Afdeeling over het jaar 1891. De rekening, die met bijbehoorende bijlagen en bescheiden werd onderzocht door dc heeren Van Male van Waterlandkerkje en Doulage van Oostburg, werd vastgesteld op een bedrag van f 938,12in ontvangst en f 695,64 in uit gaaf, sluitende alzoo met een batig slot van f 242,48V. II. Voorstel van het Bestuur om eene som van f 140 a f 150 uit de kas, te bestemmen tot het aankoopen van prijzen en deze in de Najaarsvergadering onder dc alsdan ter verga dering tegenwoordig zijnde leden, kosteloos te verloten. De voorzitter leidde dit punt in met de me-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2