Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Jl. Maandag 1m do buitengewone vergadering der Provin ciale St, van Zeeland voortgezet ter behandeling van het ver- Mag der afdeelingen op het voorstel van Ged. Staten betrekt keltfk de verpleging van krankzinnigen in geneeskundige ge Stichten. Het drieledig voorstel van fled. Staten, luidt als volgt: le xlat de Staten als hun gevoelen uitspreken, dat de Qprieliting van een provinciaal geneeskundig gesticht voor krankzinnigen vooralsnog niet wonsoheltfk is2e Ged. to machtigen op de in het voorstel vermelde grondslagen overeenkomsten aan te gaan tot hot doen opnemou van ai ine krankzinnigen \iit deze pro vincie in de gestichten tc ('oudewater, Dordrecht en Loosdni* nen èn noo noodig ook mot andere gestichten contracten te fluiten en He aan Ged. Staten op te dragen in do Zomerver gadering nadere voorstellen te ontworpen in verband met de pieuwe regeling. Nog werd medegedeeld dat de kosten van een degelijk ge sticht voor ongeveer 243 lijders met inbegrip van terrein en meubelen op ongeveer 300.000 kennen, l)c lieer Lucasse wenscht in punt I liot woord „Wenscheljjk" Yorvangon to zien, door het woord „noodzakelijk", welk vooie Stel met 22 tegen 14 stemmen wordt verworpen. Daarna wordt bet voorstel in zijn geheel zonder hoofdelijke Mem mi ng aangenomen en do vergadering in naam der Konin gin gesloten. Uit Vlissingen wordt gemeld aan de AL Ji. CL Zondag ochtend omstreeks elf uren had al hier een hevige brand plaats, Achter de machine-werkplaats der Maatschap, pij tot exploitatie van staatsspoorwegen nabij liet locaalstation en tusschen den Ouden Ylis- singschen weg bevindt zich eene strook weiland, dat met eenige ondiepe slooten doorkruist is. Op het water in die slooten dreef voor eeiii. gen tijd petroleum, afkomstig van de petroleum, magazijnen nabij de tanks. Die petroleum is door werkeloozen voor rekening van de vereeni. ging Hulp in Nood van het water afgeschept en in ongeveer 21 vaten, die aldaar waren ne. dergelcgd, bewaard en werd tot het aanmaken van kachels verkocht. Daarin ontstond de brand, Aan blusschen viel niet te denkon j alleen werd er een dam gemaakt, om te beletten dat de vlammen over het water van de slooten, die Stadswaarts loopen, zich konden uitbreiden. Te 12 uren was al do voorraad verbrand, en konden autoriteiten, brandweer, schutterij, poli. tie, enz. huiswaarts koeren. Aan het weiland en den Spoordijk hebben de vlammen nog al scha de toegebracht, Eene nieuwe soort van oplichterij cij te vens eene waarschuwing voor onvoorzichtige win keliers is 't volgende Een paar weken geleden kwam een bekend persoon in een kruidenierswinkel te Duisburg (Rijnpr.) en vroeg of hij yoor een bedrag van 70 Mark aan winkelwaar kon krijgfin op 14 dagen crediet. De winkelier had daar niets tegen en het bestelde werd bezorgd. Veertien dagen la ter verschijnt de klant 's avonds in den winkel, rammelt met geld in zijn zak en vraagt den koopman heel beleefd eene gespecificeerde reke ning de man was zeer oji orde gesteld en zou dan dadelijk betalen. Terwijl de rekoning in orde werd gemaakt, »verd den klant een glaasje jeneyer aangeboden, Dit vond hij zoo lekker, dat hij nog een groot glas verzocht van hetzelfde vocht. De winkelier weigerde eerst, omdat in den winkel geen jene ver werd verkochtmaar ten laatste, gaf hij toch het gevraagde, onder voorwaarde, dat er niets voor betaald werd. De klant wilde echter niets geschonken heb ben en verzocht het glas jenever ook op de rekening te zetten. Na lang gekibbel en om zulk een soliden klant niet te verliezen, wordt aan het verzoek voldaan. Wat doet nu de man Ilij neemt de reke ning in ontvangst, telt het bedrag na en zegt heel kalmpjes „Ziezoo, hier heb ik het zwart op witge hebt aan mij jenever verkocht en nu krijgt ge niets. Wilt ge mij aanklagen, ga uw gang, maar dan zal ik aangifte doen van liet tappen van jenever zonder vergunning." Zoo sprak hij en yerdween. Tot heden wacht de kruidenier nog steeds op de betaling van de 70 Mark, Een treurig ongeval overkwam Vrijdag morgen mej. E. H. in de Kerkstraat te Hoorn. Terwijl zij bezig was de kachel aan te leggen, yatten hare kleederenvuur en weldra stond zij in lichte laaie. In haren angst vloog zij naar huiten, waar dour onmidd. Uijle aangebrachte hulp het vuur gebluscht werd. Deerlijk verminkt oyer 't geheelo lichaam w erd zij naar 't Stads ziekenhuis vervoerd, waar dr. Yeenenbos haar de eerste hulp vorleonde. Haar toestand was hopeloos en zij overleed dienzelfden dag. Een koopman had onlangs Amerika ver laten en liet een bedrag van twee tonnen gouds aan schulden achter. Daar men niet ten on rechte vermoedde dat de vluchteling een zeer aanzienlijk bedrag bij zich moest hebben, steld een der sehnldeiSehers, te Bremen woonachtig, zich met het gerecht in aanraking, met het dool den zwendelaars zijn buit afhandig te maken. Van Breinen uit werd oen politiehoamhte naar de Engelsche havenplaats Sothampton gezonden, waar hij zich aan boord van de van New-York aangekomen stoomboot „Spree" begaf, om den gauwdief in de gaten te honden en te vervol gen, als hij 't in het hoofd kreeg in Engeland aan wal te stappen. Terwijl de politio-man don verdachten persoon voortdurend in het oog hield, stapte de zwager van den Amerikaan, naar men als vast aanneemt met al het gestulen geld, te Southampton af en reisde onmiddellijk verder naar Darijs. Daardoor kwam het, dat men bij den met zijn familie rei- zenden schurk, toen hij gearresteerd werd, slechts een paar honderd gulden vond. Er zat niets anders op dan den doortrapten spitsboef weder op vrije voeten te laten. De kasteleines De G., te Kralingen, is de dupe geworden van eene brutale oplichting. Een goed gekleed persoon vervoegde zich hij haar met de vraag of zij hem niet kon mede- deelen waar een net gemeubileerde kamer met voeding te Kralingen te krijgen w as, liefst niet al te duur- Hij vertoonde haar een adverten tie, waarin gevraagd werd een persoon die een kamer in de Rubensstraat verlangde tegen bil. lijken prijs en vroeg daarna waar de Rubensstraat was gelegen. Daar de affaire in den afgeloopen winter niet veel verdienste had afgeworpen, vroeg de kas teleines hem of hij van haar geen kamer wilde huren, welk aanbod na loven en bieden over de huursoiu werd aangenomen. Nadat de nieu we bewoner eenigo goede verteringen had ge maakt en zich als iemand die geld heelt, had voorgedaan en het vertrouwen van de kastelei nes had verworven, vroeg hij om eenige guldens, de lakensche jas van haren man en een reisde ken, om daarmede naar boord te gaan van zijn schip, liggende in de Boompjes. Do kasteleines, niets kwaad yermoedende, gaf het gevraagde waarmede de kostganger verdween, Geen spoor is er van hem te vinden. Hij moet zeeman van beroep zijn, and ongeveer 31 jaren, heeft een blonden knevel en haard en spreekt gebroken Engelsch. Een treurig ongeval deed z,ieh te Maas- niel (Limburg) voor. De landbouwer C. zond zijn 17-jarigen zoon naar het veld om kroten tc ljalen. Toen de jongen na afwezigheid van een paap uren niet was teruggekeerd, ging men naar het veld en vond toen den kuil, waarin do kroten waren geljorgcn, ingestort en den on- gelukkigen jongen daarin levend begraven. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag een half uur na middernacht, werd te Kilburn in Engeland, eene brutale poging ondernomen om de post te bestelen. Voor het kantoor stond de postkar en de brievenzakkeu werden inge laden, terwijl de postiljon ter zijde stond op het voetpad en zijn pijpje aanstak. Toon hij opkeek was een man op den hok van den post kar gesprongen en reed ijlings in de duisternis weg. Gelukkig was een handsom (kapkarrelje met huurkoetsier) in de buurt en hiermede volgde men in vliegende vaart den roover. Langer dan een uur duurde de wilde jacht, maar toen kreeg men hein toch in handen. Zaterdag namiddag had een zesjarig knaap je zich, buiten weten van de molenaars, op do zwikstelling begeven van den bij Nunspeet staan, den molen. Toen men het kind daar zag en het gevaar waarin het verkeerde, deed men on- middelijk den molen, die in vollen gang was, stilstaan en trachtte een ander het kiiul te grij pen. Doch het was reeds te laat; het kind kreeg een geweldigen slag van een der wieken tegen het hoofd en viel bewusteloos neer. Of schoon dadelijk gcuceskundigc hulp werd inge. roepen mocht dit niet haten, en nog denzclfdeu avond stierf de jongen. Dinsdag is te Amsterdam een vreeselijke ramp voorgevallen, die aan 3 vrouwen en 2 kin. deren het leven kostte, Ongeveer 8 uur werd in de Huidenstraat een hevige knal gehoord, die vermoedelijk het ge volg is geweest van eene ontploffing iu de dro-- gisterij van den heer Eupen. Onmiddellijk na den knal stortte een deel van de hooge gevel in, waardóór vier voorbij gangers, twee jongens en twee dienstmeisjes on. d'r het puin bedolven werden, waarvan een knaap doodelijk werd getroffen, terwijl do ove. rigen helangrijke hoofdwonden bekwamen. Een kind van Eupen en de 83 jarige wed. Broekman, die hij Eupen inwqondde, alsmede diens loopjongen zijn op ellendige wijz» om het leven gekomen omdat zij het reeds in lichte laaie staande peroeel niet meer konden ver laten. Eveneens vond de weduwe AYijle, die zich op het oogenblik der noodlottige ontplof fing in den winkel bevond, den doqd in de vlammen. De vlammen deelden zich inmiddels mede aan een aangrenzende banketbakkerij. Terwijl aller handen hlusscliings- en reddingswerk ver. richtten, kwam de brandweer opdagen, die met veel materieel de vlammen te keer wist te gaan. Enkele personen hadden nog wonden beko men van de glasscherven, die tengevolge van den schok eensklaps in het ronde vlogen. Meu belen werden ouiver en doqr elkander geworpen alsof men aan eene aardbeving moest denken. De banketbakkerswinkel is, evenals een hoek» huis in de onmiddelijke nabijheid van Eupens' huis, geheel uitgebrand. Een paar gevels, moes. ten, als leverende gevaar op voor de brandweer, omver gehaald worden. De Huidenstraat is be. dekt met een dikke laag glasscherven. De ont. stcltenis is groot. Omstreeks 12 uur werden de lijken van do vronw van' Eupen en mej, Broekman van onder de balken gehaald. De misvormde verkoolde vleeschkloinpen, diep af zichtelijke doeh deerniswekkende lijken, werden naar het gasthuis vervoerd. De heer Eupen, die niét thuis was, werd hij het vernemen der verschrikkelijke tijding wezen, loos yan schrik. Als oorzaak van de ramp noemt men nog het volgendeLit een lek gew orden vat niet petroleum in den winkel was olie geloopen, die, toen de juffrouw haar wilde opdweilen, waar schijnlijk met het licht in aanraking is gekomen. Zitting van Donderdag 17 .Maart, Dinsdag is veroordeeld P. M., 23 j., arbeider te Oostburg, wegens mishandeling tot 7 dagen gevang, Ter griffie dier rechtbank is verder door pir M. Jacq do Witt Hamer, advocaat alhier, als verdediger en raadsman van Maria de Ruijter, weduwe van P. de Kraker, hooger beroep aan. geteekend van het op den 8en dezer tegen haar gewezen vonnis, waarbij zij tot 20 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. C, A, Louwerse heeft berust in de uitspraak, Grocile. Huwelijks-Aangiften. 11 Maart Jannis de Vlieger 28 j.,jm. on Elizabeth Schaap 26 j., jd. Geboorten. 2 Maart-, Johannis Aalbrecht z, van Johannis Aalbrecht van dc Sandp en J»cq. mina Johanna Roosendaal. 7 Maart. Janna d, van Suzanna Erancina Bouwens. 7 Maart. Jan. neke d. van Johannis Cornelis en Martina Jacoba Risseeuw. 15 Maart, Johannis Jacobus Bernar. dus z. van Betrus Bernardus Viane en Maria Louisa van Watermeulen. Overlijden. 8 Maart. Janneke Oosterling 67 j., echtg. van Marinas de Reu. 3 Maart. Jo annes Avot 64 j., eehtg. van Angelus yan Ac. ker. 4 Maart. Louis van Acker 17 j., z. van Lucia de Guisquiere. 12 Maart, Levenloos aan gegeven z. van Adriaan de Ruijsscher en Su zanna Maria German, J9 Maart. Johannis Hij- politus Marie Calon z. yan Victor Ludovicus en Maria Louisa van de Vaeter,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3