Binnenland. ten ran giften in te za inden. Bij al de ellen de, welke er heerselit \recst men vour ernstige ongeregeldheden. Uit Madrid meldt men daf de omstreken van Mnria en Levilla onder water staan, terwijl door overstromningen van de rivier de Taag de, tui nen van Aranjnez onder water zijn gezet. Te Rome, zijn de lagere gedeelten der stad door den Tiber overstroomd. Ue Universiteit aldaar is heropend en in volmaakte orde zijn de colleges hervat. In do laatste dagen viel in Italië veel sneeuw. Ue vlakte van Thessalië in Griekenland wordt bezoelit door millinrden veldmuizen. Ue gehec- le oogst wordt mot vernieling bedreigd. Uit Jlozaiuliipiie wordt geseind dat volgens bericht van Quilimane liUOO negers de stad met een aanval bedreigen. Ue Poringeeschc overhe den hebben de inwoners van wapenen voorzien om den ieder oogenblik te verwachten aanval af te slaan. In de zitting der Tweede Kamer van jl. Dins dag is den heer Keuchenius verlof verleend, den minister van koloniën inlichtingen te mo gen vragen betrekkelijk de onderhandelingen met de Billiton—Maatschappij. Verder werd aan de orde gostcld, de motie- Schepel, luidende: Ue kamer, van oordeel dat do toestand van het platteland het instellen van een ministoriëel departement van landbouw wensclielijk niaakt, verzoekt de regoering, daaraan hare aandacht te willen wijden, en gaat over tot de orde van don dag. De lieer Schepel zijne motie toelichtende, dringt aan op de totstandkoming van een spe ciaal departement met een speciaal hoofd, een man die zich uitsluitend aan deze zaak kan w ij den. Ue lieer Tvdcns ondersteunt de motie-Sche pel. Do lieer Zijlma bestrijdt haar, omdat door de regeering veel aan dez.en tak wordt gedaan. De minister van AV., II. en N. moet de mo tie om hare strekking bestrijden. Na repliek van de hoeren Tijdens en Schepel trekt laatstgenoemde zijne motie in. liet wets voorstel tot tijdelijke versterking van de natio- tiale militie is aangenomen met G1 tegen 2ü st. Naar aanleiding van de onthullingen van het krankzinnigengesticht tc 's Gravenhage, vroeg de lieer Borgesius don minister van binnenland- sche zaken om inlichtingen. Deze. antwoordde dat een administratief ondor- zoek is ingesteld. Dc verslagen gaven der re geering de overtuiging, dat een gerechtelijke instructie moest worden ingesteld. Alleen on der geheimhouding kon hij hieromtrent iets me- drdeelcn. Zoodre de uitkomsten der instructie bekend zijn, is hij bereid zijne inzichten aan de Kamer mede te deelen. Ten slotte kwam aan de orde de interpella tie van den heer Tvdcns, betreffende de benoe ming van een commandant van liet regiment grenadiers en jagers, waarbij hij opmerkte, dat het zoolang openhouden van het commando van liet regiment nadeelig kon zijn voor den dienst on ontevredenheid nioest wekken, omdat de pro- Lieve, brave vrouw," zeide de fabrikant ter wijl hij weder naast zijne vrouw ging zitten, „gij hebt gelijk, als altijd, liet doet mij goed dat ik mij tegenover n kan uitsproken, en ik zie moediger alle mogelijke gevallen tegemoet, wanneer ik weet, dat er geene geheimen tu9- schen ons bestaan, en gij mijne handelingen goedkeurt." „En welke mogelijke gevallen kunnen er plaats hebben Gij maakt mij angstig Ferdinand." „Dat ik de fabriek moet sluiten," zeide Itei- mann met nadruk, „hetgeen voor ons hetzelfde is als een aanzienlijk verlies te lijden. liet is nog wel niet zoo ver, maar de vooruitzichten worden van dag tot dag slimmer en de houding van het volk dreigender. Ontstaat er eenc werk staking, zooals de oude opzichter Müller, die sedert do opening der fabriek daarin werkzaam, is, vreest, zoo blijft mij niets over, dan de fa briek te sluiten, en dat is, zooals gij denken kunt, cene levensvraag voor ons." Wordt vervolgd). motie er door vertraagd word. Dc peis der ver schillende partijen bemoeide zich met de zaak. Hij vraagt naar de oorzaak der vertraging, en verder of de min. van oorlog kan verzeke ren, dat geen invloeden ondervonden zijn, die liet gemeenschappelijk overleg tusschen kroon en regoering hebben bemoeilijkt. De'minister van oorlog zegt dut de oouranten- berichten, die hem onder dc oogen kwamen, onjuist waren. De oorzaak van het tijdsverloop om tot eene definitieve benoeming te geraken ligt ill onderzoekingen en overleggingen van en over verscheidene zaken die vereischt worden alvorens tot afdoening der zaken te geraken. Op de tweede vraag kan de min. de verze kering geven, dat hem geen invloeden hekend zijn als waarop interpcllant doelde. Yan zulke invloeden is hem niets gebleken. En waar de minister die invloeden onmogelijk heeft kunnen ondervinden vervalt het antwoord op de tweede vraag. De heer Tyilens is nog niet tevreden en zal zoo hem geen betere inlichtingen worden gege ven, eene motie voorstellen. De heer Schiinmelpcnninok van der Oyc pro testeert tegen liet door intcrpellant in debat brengen van invloeden, die op den min. van oorlog zouden werkzaam zijn en die ze toch niet kunnen teweegbrengen. De lieer Tvdens meende het recht te hebben op te komen voor de constitutioneele rechten. Hij ontkent to hebben gewaagd van invloeden. Hij stelt de volgende motio voor: „De Kamer, van oordeel dat de regcering zonder goede gron den in gebreke is gebleven, inlichtingen te ge ven, omtrent de oorzaken der vertraging, welke de benoeming van oen commandant van het re giment grenadiers en jagors heeft ondervondt n, gaat over tot do orde van don dag." Doze motie wordt niet ondersteund en maakt dus verder geen deel uit van de beraadslaging. De heer van Houten kan deze inotie wegens haar politiek karakter niet steunen. Do lieer van Löben Seis betreurt het, dat waar het zwakke punt dezer interpellatie was te dooien op liofinvloedon huiten de constitutio neele verhoudingen tusschen kroon en ministers, de mill, van oorlóg niet meer is opgekomen 0111 de kroon tc dokken. De min. van oorlog verklaart de volle ver antwoordelijkheid in deze op zich te nemen. De interpellatie wordt daarop gesloten. fiROF.OE, 35 Maart 1893. Bij de a. s. verkiezing van 3 leden voor de Provinciale Stalen in het kiesdistrict Sluis, zijn aan de periodieke aftreding onderworpen, de lieer- ren mt. 1'. C. J. Hcnnequin, te Aardenburg. J. Otto Rissccuw tc Oostburg en AV. C. de Smidt te Sclioondijke. liet aantal der gemeenten in de lichting voor dc nationale militie voor het jaar 1892 is door Gedeputeerde Staten van Zeeland vastge steld voor onderstaande gemeenten, als volgt Aardenburg 5, Biervliet 6, Breskens 6, Cad- zand 6, Eedo 4, G roede 7, Hoofdplaats, Nieuw- vliet 2, Oostburg 6, Rctranchement 2, Sclioon dijke 5, St. Kruis 2, Sluis 6, AVaterlandkerkje 3, IJzendijkc 8, Zuidzande 4. Voor de geheele provincie tc samen te leve ren 519 manschappen. In de Maandagmorgen te IJzendijkc ge houden raadsvergadering werd lezing gegeven van een schrijven van Gedeputeerde staten, waar in, op grond der ingekomen lijsten van school gaande kinderen op school no 2, kennis wordt gegeven dat dient overgegaan te worden tot het weder benoemen van een (derden) onderwijzer. Eene oproeping op eene jaarwedde van f 400 zal daarom geschieden. Nog was bericht ingekomen dat dc minister geen vrijheid heeft gevonden goedkeuring te vra gen op een gemeenteraadsbesluit, waarbij belas ting zal worden geheven van danstenten. Hier bij geldt de overweging dat wel liet houden van danspartijen kan belast worden, maar in flat ge val ook die, gehouden in vaste lokalen. De tent of c. q. het lokaal kan alleen dienen als maat staf van het te heffen bedrag. Nog is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd liet kohier van den hoofdelijken omslag tot oen bedrag van f 475,45. M. Ct. Sello«» 11(1 ij Kt'. De verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad alhior, ter vervulling dor va cature ontstaan door het overlijdeu van den heer A. Stccnliart, is door Burgemeester cu Wethou ders hepauhl op Dinsdag 10 Mei a. s., samen vallende met de verkiezing voor leden der Prov. Staten. Oostlmnr. Tot lid van het Algemeen Armbe stuur alhier is benoemd de heer M. AI. Meij er. Ho.sthurg, De heer M. Luteiju Mazure, die benoemd werd tot Ontvanger der |>iaco»ie liccft als zoodanig bedankt. Tot do Rijksnormaallessen te l Xjsthurg zijn AA'oensdag toegelaten 1'. Ie Gram! van Oostburg B. Arlman tan Sluis, (Wijk lleille) P. de Klerck van Nieuw vliet, M. AA'. Bakker van Sluis en B, A'rtdijk van Aardonburg, Sluis. Deze week deed zich alhier een begin van schouwbrand voor. Do bewoner van het huis die er niets van gewaar werd, werd door een paar voorbijgangers die tul van vonken uit den schoorsteen zagen opstijgen hier opmerk zaam op goinaakt. Spoedig was wen echter del» brand meester. Sluis. A oor do nieuw te leggen grintwegen ltetranchement-Cadzand on Ca< 1 zand-Nieuwvliet zijn hier reeds een paar schepen aangekomen, met brikken geladen. Met de lossing daarvan is men druk bezig, zoodat spoedig met het aanleggen dier wegen zal kunnen begonnen wor den. Sluis. In de maandag 28 Maart a. s. tc hou den algemeenevergadering van Ingelanden van het AVaterschap der Sluis aan de AViclingen, zal, duor ecnige landbouwers uit hot voormalig 4e district van Zeeland een verzoekschrift wor den ingediend, om het door de hecren G. J. van Dixhoorncn anderen gedaan verzoek, om het water van eene door hen alhier op te richten suikerfabriek te mogen loozen in het kanaal van de AViclingen, wel te willen toestaan. Sluis. Mot ingang van den 15e. April a. s. is de hoer R. A. Bakkér, kommies verificateur tc Zevenaar, belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor der directe belastingen, invoer rechten en noeijnsen alhier. Sluis. In de woensdag namiddag 23 Maart jl. gehouden raadsvergadering werd liet volgende inct algemeene steinmoii goedgekeurd. Vaststelling rekening 1890 van het algemeen armbestuur vau lleille in ontvang f 1581,55'/» en in uitgaaf f 1473,547,, goed slot f 108,01 Do begrooting dier instelling voor 1892 in ontvang en uitgaaf ad f 1003,08. Wijziging begrooting voor 1891 enI892 de zer gemeente. Op voorstel van den voorzitter wordt bcslo. ten S. van Hal van de kiezerslijsten af te voe ren, aangezien hij in de wijk St. Anna ter Mui- den door het diaconiohestuur wordt bedeeld. Primitief kohior Hondenbelasting 1892 tot een bedrag van f 137,50. Het getal honden bedraagt 38 le kl., 45 2e kl. Aangeslagen 71 personen. Oostliurg. AYocnsdag was liior oen gooche laar, die iu een paar kofHfihuizcn proeven van zijn kunst gaf. Op zijn vraag om eon gulden, dien hij dan zon doorslikken, gaf ren landbouwer den kun stenaar het gevraagde geldstuk. Nauwelijks was het ingeslikt of do vent ging cr mee op den loop waarschijnlijk om 't op de eene of andere manier weer kwijt te raken. Hij kwam echter niet terug, 's Avonds van donzelfden dag word tegen denzolfden landbouwer procos-verbaal op gemaakt daar hij iemand, die hem schertsend vroeg of hij zijn gulden al terug had eeu paar oorvijgen toediende, met welk antwoord de eer ste geen genoegen nam. Men ziot hieruit, dat een ongeluk nooit alleen komt. Er doen zich te Nijmcgon ecnige geval len van pokken voor. Gisteren werd hij hekkenslag bekend gemaakt, dat door Burg. en Weth. gelegenheid werd ge geven zich gratis tc laten vaccineeren. Dc ziekte is vermoedelijk uit liet naburige Groesbeek overgebracht. Ook in andere omlig gende plaatsen zijn ecnige gevallen voorgeko men.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2