voor ZEEÜWSCII-VLAANDEREN. Majaarsstormcn, No. 20. Zaterdag 20 Maart 1892. lp jaargang. i'oi,i i ikk overzicht. FEUILLETON. ABONNK MEN TS P RIJ S Per 8 maande» 40 ets; franco per post 45 ets. Abonnementen worden aangenomen hij Boekban delaren, Brievengaarders en bij de Agenten A. J. Counki.is, te Breskens, J. Tak Jr. te Schoondijke. ADVERTENTIEPR IJ S an 1 tot en met 4 regels 25 ets.elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentie» worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 3 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij tien Uitgever C. DIELEMAN, te Groede. In Duitscliland beeft dc Minister van Eere- dienst zijn ontslag ingediend en de Minister van Binnenlandsehc zal zijn portefeuille neer leggen. In den Kroon raad" heeft de Keizer de volks schoolwet ter sprake gebracht en gewezen op den tegenzin, dien zij onder dc bevolking vindt. Hij moet ook den wenseh te kennen gegeven lirbh'ii dat deze wet niet zou tot stand komen met een meerderheid uitsluitend bestaande uit de vertegenwoordigers der kerkelijke partijen. Tengevolge van deze verklaring des Keizers vroeg graaf Von Zedlitz zijn ontslag. Ka afloop van den Kroonraad zou deze on middellijk naar de zitting der schoolwetcommissie komen doch hij zond slechts een schrijven, waar bij gemeld werd, dat hij door ambtsbezigheden daarin verhinderd werd. Dit niet. verschijnen werd reeds als een voorbode van hrt ontslag des Ministers beschouwd. De Rijkskanselier Von Caprivi, die zich met gezegden minister wat de schoolwet betrof, si - lidair had verklaard, bad naar loopeude. geruch ten zijn ontslag gevraagd, maar men vermoed de dat hij daarop zou terugkomen indien de Keizer hem uitnoodigde te Mijven. Zelfs de bladen die het heftigst tegen de school wet gesproken hebben doen nu een beroep op den dienstijver van den Kanselier om het te genwoordig conflict toch niet te verscherpen door zijn eigen aftreden. Te midden van die verwikkelingen vertoeft dc Keizer op zijn jachtslot Hubertusstock, waar Von Caprivi hem bezocht op 's Keizers uitnoo- diging. Van 't geen daar besproken werd kan met zekerheid niets worden gemeld. Intusschen treden naar luid der berichten Von Caprivi en Von Zedlitz af als Pruisisch DOOtt B. li K A I A. //Hebt gij dan onaangenaamheden gehad met de werklieden, Ferdinand Hij kuikle. //Reeds sedert eenige wekon. Die lui worden van dag tot dag weerbarstiger en in hunne eischen onbeschaamder. Zij weten, dat in de tegenwoordige omstandigheden arbeids krachten gezocht zijn, en maken in hun eigen belang daarvan misbruik. Onbesuisde ondernemingen hebben het werk volk bij duizenden naar de groote steden gelokt, waar hun loonen uitbetaald worden, die onmo gelijk zoo hoog kunnen blijven. Dat zien zij echter niet in, Zij geloovcn, dat zij bij hunne gezellen in de stad achtergesteld en dus bedro gen wordenen hunne ontevredenheid wordt voortdurend gevoed door gewetenlooze twiststo- kers, die in hunne bekrompenheid niet inzien of niet willen inzien, dat de fabrikant, evengoed minister. De eerste blijft echter Rijkskanselier. Men beschouwt de Volksschoolwet, waarover al zoo veel gehaspel geweest is, als afgedaan. De Keizer van Duitschland heeft zijn plan om op de w alvischvangst te gaan, nog niet op gegeven. Kaar IJsland echter gaat hij niet, daar dit eiland niet door den telegraaf met liet vasteland verbonden is en het in den tegen— woordigen politieken toestand wenschelijk is van dit snelle gemeenschapsmiddel gebruik te kun nen maken, als 't noodig is. De 18e Maart zijnde de verjaardag van den opstand van '48 ging te Berlijn tegen verwachting kalm voorbij. Duizenden die met revolutionai re zinnebeelden getooid naar het kerkhof te Fried- land trokken, waar de mannen rusten die bij dc verdediging der barricaden vielen, werden door de politie ongemoeid gelaten zoolang zij zich rustig hielden. Enkele botsingen ontstonden, die hun grond hadden in 't uiten van kreten, welke door de politie niet werden geduld. Ofschoon bet bestuur van den Britschen Berg werkers-bond onlangs vergaderde in geheime zitting en lang bijeen was, werd toch geen be sluit genomen, doch den daaropvolgenden dag w erd besloten de werkstaking in de kolenmijnen, Maandag a. s. te doen eindigen, daar het doel volkomen bereikt was. Dit laatste is echter nog niet met zekerheid te bepalen. De steen- kolenprijs is nog steeds dalende. Latere berichten melden dat volgens besluit van 't bestuur de mannen van Maandag te be ginnen slechts vijf dagen per week zullen wer ken. Maar of ze op die voorwaarde zullen w or den aangenomen is de vraag. En waarlijk alles in aanmerking genomen is eigenlijk hoegenaamd niets bereikt. Want wij zeiden het reeds de prijs der steenkolen is niet gerezen, in het loon is geen verbetering gebracht en zelfs staat verminde ring daarvan te wachten .1 s de arbeider afhankelijk is van tijdsomstan digheden, en de kapitalist daarenboven nog van duizend anderen, die zich noch zoo gemakkelijk laten beoordeeleu noch veranderen, als die inen- sehen mcenen. De hemel weet, dat ik, indien het mij moge lijk was, al hunne eischen zou inwilligen, en nog veel meerwant vele van hunne bezwaren zijn maar al te gegrond. Maar met loonsverhooging is het niet gedaan en wat de overige verschil punten aangaat, daaraan kan één man niets doendie zullon misschien eerst na eeuwen be- vredigend opgelost worden maar niet langs den weg, dien het volk nu ingeslagen heeft, over moedig gemaakt door gewetenlooze oprichters van de eene of andere maatschappij, die beta len wat geëischt wordt, daar de aandeelhouders er toch goed voor zijn." Hij had met vuur gesproken, en stapte opge wonden dc kamer op en neer. «Maar laat nu eens iemand met die menschen praten," ging hij voort, //zij hebben van die uiterst vreemde en ingewikkelde verhoudingen, waarbij de beroemde gordiaausche knoop kin derspel is, volstrekt geen denkbeeld en meenen langs den eenvoudigen weg van werkstaking een vraagstuk te kunnen oplossen, waarmede zelfs En nu mag men zeggen dat door deze werk staking bewezen is dat als alle mijnwerkers de handen ineenslaan er dwang kan uitgeoefend worden op hen die de brandstof verbruikon, maar dat bewijs is dan toch verkregen tegen een to duren prijs. Of moesten niet een zoo groot aantal mijn werkers het loon eenigen tijd missen? Wordt, zooals men veronderstelt de loonenquastie op een geheel anderen grondslag geregeld, dan kan men bijna zeker zijn dat die regeling niet zal uitvallen, ten gunste der werkstakers. En wie weet of, er wanneer men aan de loonenqnaestie begint, geen nieuwe moeilijkheden zullen ont staan, welke dc geheele industrie zullen treffen. De. mijnwerkers van Durham ten getale van 10,000 besloten de werkstaking te doen voort duren. Dok zij strijden tegen loonsvermindering doch helaas op een wijze die alle toenadering meer en meer onmogelijk maakt. Volgens mededeeling van den heer Chapli, Minister van Landbouw in Engeland waren in dat Rijk nu reeds 43 gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen en 295 runderen afge maakt. Het Lagerhuis stelde 15000 pond ster ling beschikbaar voor maatregelen ter bestrij ding van de gevreesde ziekte. De toestand is verre van rooskleurig. In Parijs en omstreken zijn huiszoekingen ge daan tengevolge waarvan vijf personen werden gearresteerd en in de woning van een anarchist een geheele voorraad verdachte voorwerpen en stoffen in beslag werden genomen. lit de omstreken van Luik wordt bericht dat ook daar een dvnamiet-aanslag is gepleegd. Gelukkig werd de toeleg ontdekt en verijdeld. Op den drempel van het huis van den hoofd, commissaris van politie had men een flesch ge legd met dvnamiet gevuld en voorzien van een brandende lont. Te Lissabon trekken werkloozen door dc stra. cen moderne Alexander niet zon klaar komen. De duidelijkste, gezondste redeneeringen baten bij hen niets. Zij laten zich bedriegen door een grootsche industriëelo vlucht, en wenden zich in hunne bekrompenheid natuurlijk tot de uaastbijzijude bron, tot den fabrikant, die zich toch niet met ziende oogen ten gronde kan richten, alleen om den strijd te mijden. Doch wat vermoei ik u met dergelijke vraagstukken, w aarin gij onmo gelijk belang kunt stellen." »Gij vergist u, Ferdinandalles, wat n aan gaat, wat uwe gedachten bezig houdt, boezemt mij belang inen het zou uw hart verlichten, wanneer gij u meer tegenover uwe vrouw uit- spraakt. Geloof mij, wij vrouwen hebben veel meer govoel voor de vraagstukken en gebeurtenissen, die de wereld in bew eging brengen, dan gij, man nen, ons gewoonlijk toedenkt. Daarom Ferdi nand, spreek, zeg mij alles. Zulks stelt mjj niet alleen gerust, maardeel- genoute te zijn van uwe zorgen, maakt mij trotsch en al kan ik u niet altijd volkomen begrijpen, zoo zult gij toch steeds eene opmerkzame en leergierige toehoordster in mij hebben. Wilt eV.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1