RUHRKOLEN Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Buitenland. Handelsberichten Advertentiën. te Stavoren bedankt. Zuid/aiule. De collecte in deze gemeente gehouden, om II. K. II. de Groot-Hertogin van Saksen, Prinses Sophia der Nederlanden bij ge legenheid van haar Gouden bruiloftsfeest een be wijs van hulde aan te bil den heeft 5. opge bracht. Maandagavond ontstond in den trein tus- schen Clinge en Hulst eene woordenwisseling onder enkele passagiers o\er het al of niet neer laten van een raampje. Van woorden kwam het tot daden, zoodat een vechtpartijtje ontstemd waarbij een der vechtenden een stevig pak sla gen omving, terwijl een ander in een der vin gers gebeten werd, zoodanig dat spoedige ver binding noodzakelijk werd geacht. Vrijdagavond heeft te Haarlem een dub bele moord plaats gehad. Aan den Raamsingel if10 werden twee oude vrouwen, 82 en 84 jaar oud, vermoord gevonden, waarschijnlijk door bijlslagen veroorzaakt. Na den inoord schijnt de dader brand gesticht te hebben, waardoor iemand, die te 9 uren voor bijkwam en rook uit liet huisje zag slaan, al arm maakte. Diefstal schijnt de aanleiding tot de misdaad te zijn geweest, daar alle laden war ren opengetrokken. De justitie was sjioedig te- plaatse. De namen van de verslagenen zijn w ed. Stok man en wed. Dekker, zustersde laatste was niet onbemiddeld. Door de politie werd een bijl in beslag ge nomen, waarop bloedsporen aanwezig wnren. De lijken zijn naar liet gasthuis overgebracht, alwaar is gebleken, dat de verwondingen op de hoofden zijn toegebracht. Verschillende familieleden zijn reeds in ver hoor genomen, hetgeen echter tot niets heeft geleid, terwijl het vrij zeker is, dat de dader tot een hunner hekenden behoorde. Ook staat het vast, dat er werkelijk diefstal gepleegd is, vermoedelijk slechts von eenige guldens, waar van zij gisteren n g in liet bezit w aren. Er is eene pliotogniphie genomen van den toestand der kamer en de lijken. De wed. Stokman is Vermoord op haar stoel gevonden niet het naaiwerk op haar schoot, op dezelfde plaats, waar zij zat, toen de werkster te half acht uur de woning heeft verlaten, ter wijl de wed. Bekkers is gevonden half verbrand, vooral ami het onderlijf, tegen liet bed, waarin de brand is aangestoken. Zoowel de voor- als achterdeur waren bij de komst der politie gesloten, evenals de ramen, welke met de luiken waren gesloten, zoodat liet nog raadselachtig is boe de moordenaar het buis je heeft verlaten. Zaterdag middag werden te Wijk aan Zee een conducteur van de stoomtram Beverwijk AVijk-aan-Zoc door een sehelpentrein, waarvan hij den laatsten wagen beklom, beide beenon en het hoofd afgereden. Hij viel doordien bij hij haken bleef achter een tree; de machinist bespeurde het niet en reed door. Ongeveer 12 millioen gulden aan goud en specie moet zieli nog bevinden op liet wrak der Lutine bij Texel. Door de politie te Groningen is de hand gelegd op eene vrouw, die bij verscheidene in gezetenen op dubbeltjes gelijkende platgeslagen verzilverde halve centen voor echte tiencent-stuk ken in betaling had gegeven. Maundag uvond is op den Bosschenw eg te Tilburg een moord gepleegd door zekeren F. uit Enschot, rietdekker van beroep, op B., venter te Tilburg. Zij hadden elkander in eene herberg ontmoet en eene oude veete gaf aanleiding tot den twist. B. werd door F. plotseling aange vallen en ontving met het rietdekkersmes een diepen steek in de horst, tengevolge waarvan hij ineenzakte en kort daarna overleed. F. is nog denzclfden avond door de maréchaussee ge arresteerd en aan de justitie overgeleverd. tlij probeerde cii speelde; tal van violen wer en te voorschijn gehaald en eindelijk zei nijd zijn leerling even te. zullen gaan halen. Toen verwijderde hij zich, ir.aarin gezelschap van een der kostbaat-ste violen, die hij lnet kelim rs- blik had uitgezocht en die hij, toen de winke lier even afwezig was, ondcf zijn jas verborg, 't Was een viool van f 700, dus nogal de moeite w aard Men veronderstelde dadelijk, toen men den diefstal ontdekte, dat de „professor" met zijn „speeltuig" over de grenzen zou trekken, en dat was goed gedacht, want de politie nam hem en de viool aan het station in bewaring toen bij op het punt stond naar Brussel te ver trekken. Arrof!d'iosemnts-RediLavk te Middelburg. Dinsdag 1 Maart is behandeld de zaak tegen G. K. molenaarsknecht te Vorden, ter zake dat hij tijdens den moord op den molenaar B. de Kraker te Othene, het voornemen dat daarom trent bestond en hem bekend was, heelt ver zwegen. Het O. M. vorderde de hoogste straf, dat een dergelijk feit is opgelegd, n. 1. 0 maanden ge vang. Zitting van 4 Maart. Veroordeeld zijn; J. de S, 47 j., werkman en P. J. de L., 25 j., koopman, beiden te Sluis, wegens beleediging tot f 0,50 boete of 1 dag gevang, ieder. Het gerechtshof te 's Gravenbage beves tigde gisteren bet vonnis der arr. rechtbank te Middelburg, waarbij P. de B., arbeider te Sclioon- dijke, wegens mishandeling tot eene maand ge vangenisstraf werd veroordeeld. lie wereldtentoonstelling te Chicago. In Amerika en vooral te Chicago wordt over niet veel anders gesproken dan over de wereld tentoonstelling, welke daar zal worden gehouden. De reusachtige en grootsche onderneming doet den Amerikanen het bloed sneller door de ade ren jagen, en houdt de verwachting hoog, zeer hoog gespannen. De oude Wereld, zooals de Amerikanen Europa noemen, zal er niet al leen aan deelnemen, maar 't is ook de eerste maal, dat het veel joligere Amerika toonen zal, wat het kan en wat het vermag. Eerst in 1830 gesticht, telde deze hu zeer belangrijke koopstad gelegen aan het meer Michigan in 1880 reeds 500.000 inwoners. De handel in graan, rund vee, zwijnen en hout is er zeer aanzienlijk, ter wijl de nijverheid er een hoogen trap van bloei heeft bereikt. Hoew el tweemaal door brand grootendeels ver nield, is de stad met kracht weder opgebouwd en zal nu weldra duizenden bij duizenden vreem delingen herbergen. Om een klein denkbeeld te geven van deze wereldtentoonstelling zij opgemerkt, dat de ten toonstellingscommissie beschikt over 23,754,682 dollars, van welke som 7,791,000 dollars voor de gebouwen zijn bestemd. Het terreiu is ruim tweemaal zoo groot als dat der wereldtentoonstelling, die in 1889 te Parijs gehouden werd. Voor de glazen daken der verschillende ge bouwen zijn noodig 12 waggons vensterglas, eeh hoeveelheid, groot genoeg om een oppervlakte te bedekken van 11 HA 73 aren. Aan bet paleis der sclioone kunsten worden nagenoeg 5'/« millioen Kilo's ijzer gebruikt, ter wijl tot bedekking enz. daarvan 41 waggons glas noodig zijn. Om het te bevloeren zijn niet minder dan 2000 waggons planken noodig, en 't is dan ook geen wonder, dat drie zagerijen, in beweging gebrht door eléctriciteit, nacht en dag wer ken om de planken te schaven en op lengte af te snijden, terwijl vijf waggons spijkers zullen noodig zijn om die vast te leggen. Meer dan een half millioen dollars zal besteed w orden aan de verfraaiing van het terrein. Tus- sohen bloemperken, sierplanten, fonteinen en standbeelden zullen de paden zich slingeren en leiden naar de terrassen, die in aanleg zullen doen denken aan wezenlijke hangende tuinen. Tot nu toe is voor deze tentoonstelling een verzekering genomen van 700,000 dollars, doch de meer genoemde commissie heelt beslist, dat de geheele assurantie voor gebouwen en tentoon gestelde voorwerpen 800 millioen dollars zal be dragen. Alles is er peperduur eelt sober gemeubileer de kamer kost handen vol geld, en zoodra men veeti aan wal zet, begint meii die duurte zoo eenigszins te begrijpen. De verschillende spoorwegmaatschappijen con- curceron niet elkander in de prijzen van vervoer. Hagen of afsluitingen ziet men niet langs de ha nen alléén het si-helle fluiten der locomotief en het luiden eencr klok bericht, dat de trein op een andere lijn komt, Onderscheid van klas is er nietde million- nair en de werkman nemen naast elkander ill 't zeilde rijtuig plaats. In ieder rijtuig kunnen 60 a 80 personen plaats nemen. De trein bestaat uit drie wag gons, die hoog en goed verlicht en door een plnttorm aan elkander verbonden zijn, zoodat men van den eenen waggon in den anderen kail komen. Het laatste rijtuig dient, tot rookkamer. De slaapwaggon wordt des nachts verdeeld in een twaalftal kleine alkoven met gordijnen. Dit rij tuig wordt afzonderlijk betaald. De New—York Cent-raat b. v. vraagt 4 dol lars voor de reis naar Chicago en 1 dollar extra voor den slaapwaggon. In 30 uren is de reis afgelegd tusschen New- York en Chicago. Chicago bewijst hoe het gaat met de steden in de Nieuwe Wereld. Zestig jaar vroeger be stond hare bevolking uit drie gezinnen, die er huizen bewoonden uit boomstammen opgetrok ken, en nu reeds dringt zij naar de kroon van wereldstad met New-York. Tot de fraaie gebouw en van den nieuw en tijd behoort voorzeker liet nieuwe stadhuis, terwijl het aantal fubrieken tien jaar geleden 3750 be droeg met 89740 werklieden. Hare gunstige ligging aan het meer, de ri vier, het Illinoiskanaal en 13 onderscheidene spoorweglijnen, die hüar met de belangrijkste steden der Unie verbinden, zijn zoovele waar borgen, dat de tentoonstelling wel buitengewoon druk zal worden bezocht. OOSTBUHG, 2 Maart. Nieuwe tarwe f 6,00 f 6,75 f 7,75 Nieuwe rogge 6,25 6,50 7,00 Nieuwe wintergerst 4,50 4,75 6,25 Nieuwe zomorgerst 4,00 4,25 4,50 Haver 2,50 3,00 8,25 Paardeboonen 5,75 6,00 0,50 Groone erwten 7,00 8,00 8,25 "Tigflf—De ondergeteekenden betuigen linn s'^* nen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling zoowel van hier als elders op 29 Febr. jl. ontvangen. F. J. VERPLANKE en- Vrouw. Groede, (Kruisdijk) 4 Maart 1892. Voor de vele bewijzen van deelne- ming, zoo van bier als van elders on dervonden, bij en na het overlijden van onzen geliefden Vader en behuwd vader A. VAN O- YERBEEKE, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. EREMOUW. D. EREMOÜ W-van- Ovkrbeeke. Groede, 27 Februari 1892. Bij de verkooping der GOEDEREN van Iz. DE Roo Iz.z., te 'Groede, op Donderdag 10 Maart e.k., zullen nog worden verkocht 1 IvALFKOE, rekening 18 Maart, 1 vare KOE en 1 eenjarig RUND. Notaris IIAMMACIIF.lt. I li lossing'. Breskens. AVEUKMAN SCHIPPERS. Zaterdag vervoegde zich een Franschman, bij een handelaar in muziekinstrumenten aan het Spui te Amsterdam. Hij verklaarde een professeur de musique te zijn te Rotterdam en nu voor een zijner leerlin gen een viool te behoeven. Maar een goeden.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3