Binnenland. ren, terwijl in den tuin nog een vijfhonderd per sonen stonden te wachten, doelt ook niet leege handen moesten aftrekken. De Burgemeester van Weencn heeft een op roeping tot do burgers gericht om hulp voor die ongelukkigen ulilaar. De Keizer gal t' 5000 te hunnen behoeve. Volgens de. Ierseho Onderu ijs-wet, die bij het Eugelsehe Parlement is ingediend, zal het on derwijs in Ierland verplichtend zijn voor kinde ren van 6Ik jaar. Kinderen beneden 11 jaar mogen geen arbeid verrichten,en niemand nitig kinderen onder de lk jaar in dienst ne men, indien zij niet behoorlijk onderwijs hebben genoten. Voor landbouwdistricten is een uit zondering gemaakt. Hoewel het onmogelijk is op alle scholen kosteloos onderwijs te. doen ge ven, zal toch met behulp der schatkist aan een zoo groot mogelijk aantal kinderen gratis onder richt verstrekt worden. liet getal kinderen van 6—lk jaar dat geen sehoel bezoekt, bedraagt 110 ii 112.000. Voorwaar geen gering aantal. De politie te Brussel heeft de voorgaande week plakkaten afgescheurd, waarop aangehitst werd tot revolutie en de lotelingen werden op geruid aan de loting geen deel te nemen. Daar het Gemeentebestuur van Ka pels de be lasting op de bouw steenen weder heeft ingetrok ken, is liet gevaar voor een werkstaking van metselaars, enz., waarvan wij in 't vorig num mer melding maakten geweken. De ambassadeurs van Oostenrijk, Spanje en Frankrijk en de gezanten van Pruisen, Brazilië, Columbia, Beieren, België en San Domingo wel ke den Paus kwamen geluk wcuschen met den verjaardag van zijn kroningsfeest, zijn Woensdag en Donderdag door den H. Vader in gehoor ontvangen. Maandag heeft H. M. de Koningin-Regentes w ederom een groot diner gegeven in de galerij zaal. II. M. ontving hare gasten in de witte danszaal en heeft zich na het diner tot 0.45 met de genoodigden onderhouden. De koninklijke militaire kapel deed zich ge durende de tafel en na het diner hooren. Tot de genoodigden behoorden alle luitenant- generaals; de gencraals-majoorde vicc-admi- rivals en schouten-bij-nacht, te 's Gravenhago aanwezig, benevens de gepensioneerden in die rangen bij zee- en landmacht, adjudanten in „Arno, tracht gij baar te bewegen den dag van haar huwelijk te bepalen, terwijl ik met Ber tha de voorbreidselen tot de feestelijkheden be spreek." Het huwelijk werd bepaald op Nieuwjaarsdag. 0]> dien dag was het gehcelc landgoed getooid met groen en bloemen. Gelieele oranjeriën waren voor de versiering van bet huis geplunderd geworden. De aarde droeg haar sneeuwig feestgewaad. Maar bet schoonste beeld in mijne herinnering is en blijft toeb Irmgards gelaat, zooals ik het stralend van vreugde door den sluier zag. Mijnbeer Von Ballerstcdt was ook uitgenoo- digd deze gelukkige dagen op Allenhof te ko men doorbrengen, en bij kwam lk ben over tuigd, dat niemand zich meer verheugde over Irmgards wel verdiend geluk, dan hij. Terwijl alle aanwezigen op hunne bijzondere wijze bruid en bruidegom geluk wensohten, kwam bij op mij toe. „Juffrouw Bertha," zeide bij, mij voor bet eerst bij mijn voornaam noemende, „ik heb u wat te zeggen. Hebt gij eenige oogenblikken voor mij over Wij gingen in de nis van bet groote boog vormige venster, en bier verzocht hij mij, ter wijl hij mij aanzag met een blik, dien ik nooit vergeten zal, zijne vrouw te worden. Het aan zoek verraste mij bovenmate Nooit had ik mij zelve durven bekennen, hoe innig ik hem beminde. Slechts één antwoord was er op die vraag, en die luidde: Ja. Robert Werneck genas na eene langdurige, zorgvuldige verpleging en keerde naar zijn re giment terug. Hij had berouw over zijn misslag tot bet oo- genblik van zijn dood op het slagveld, in lield- hafti<*en strijd tegen den erfvijand van het rijk. E 1 X I» F. buitengewonen dienst. De tooneelvoorstelling van De kleine Lord w erd beden middag tan 4 ure, ten paleizc vuor Hare Majesteiten gegeven. Hare Majestéit heeft velen tot bijwoning der voorstelling uitgenoo- digd, o. a. tal van kinderen. Het tooneel is opgeslagen in de groote bal zaal. Tot lid der Tweede kamer is in liet dis triet Alkmaar gekozen de beer mr. W. van der Kaay met 1283 van de 1322 geldige stemmen. In liet geheel waren 1398 stemmen uitge bracht. l)e nieuw e postzegels van drie cents, be stemd voor den 1 April in te voeren stadspost- dienst (waarmede bedoeld wordt binnen den kring der gemeente), zijn gereed. Zij drogen de beeltenis der Koningin en zijn oranjegeel ge kleurd. Ter voorkoming van vergissingen door het pu bliek, worden zij eerst in de laatste dagen de zer maand algemeen verkrijgbaar gesteld. LKOEBE, 4 Maart 1892. In onze gemeente niet alleen, maar in het ganscbe district, openbaart zicli in sterke mate weder de zucht naar emigratie. Talrijke per sonen en gezinnen ruim 200 te zanien maken zich gereed om de groote reis naar liet verre W esten te aanvaarden. Mcerendeels bestaan die landverhuizers uit arbeiders en veldwerkers. Menig landbouwer komt daardoor langzamerhand in moeilijkheden omdat liet aantal ^werklieden op den duur zeer beperkt wordt. Dc geringe dngloonen en gunstige berichten van familie of vrienden, die hun reeds gcrui - men tijd zijn voorgegaan, zijn veeltijds de oorzaak, dat zij Amerika als een beter land beschouwen en liet vaderland met liet „land van melk en honing" verwisselen. Dat Amerika evenwel geen luilekkerland is, wordt weder bewezen, door personen, die van daar hierheen zijn gekomen, en wier toestand verre van gunstiger was dan in Holland. Voorzeker zijn berichten van maatschappelij ke welvaart zeer welkom, maar naast deze zijn tegenstrijdige tijdingen ook meermalen ontvan gen, voorzeker niet ten genoegc van familie-be trekkingen. Daarin zien wij het bewijs geleverd, dat de strijd om het bestaan, elders even zwaar, som tijds zwaarder is dan in liet vaderland. Niet dat wij den emigranten hunne plannen tot lotsverbetering willen afraden, niet ook dat wij hun gunstiger toestand, die zij zich voor oogen stellen, misgunnen, integendeel, w aar voor menigeen, w ier toestand nijpend is, Amerika als een lichtpunt is, wenschen wij van harte meer dere welvaart, in het nieuwe vaderland toe. Nogthans mag men niet vergeten, dat soci ale toestanden ook daar heerschcn, dat werken hoofdzaak is, en dat het lot ons overal parten kali spelen. Ten slotte moet ook vooral rekening worden gehouden met den tegenovergestelde leefwijze deze toch kan op sommigen nadeelige invloeden uitoefenen. Blijkens alhier gedane waarnemingen viel in februari jl. 27,5 m.M. regen en sneeuw. De wind was op 13 dagen O., N. O. en Z. O, op 8 dagen N., N. IV. en W., en op 8 dagen Z. en Z. W. De laagste thermometerstand was den 17c 's morgens te 8 ure, 20° falir, de hoogste den le 45° falir. terwijl de barometer den 12 den hoogsten stand 775 m.M bereikte, en den laagsten op 18 felir. 738 m.M. Gisterenochtend begaf de 64-jarige werk man J. A. alhier zich als naar gewoonte naar zijn arbeid bij do Wed. Aarnonts. Aldaar ge komen is hij dermate door de koude bei ngen, dat bij tengevolge eener lievige borstaandoening plotseling ineen zakte en terstond een lijk was. Ds. J. Ossowaarde te Sluis, komt voor op het viertal bij de Ned. ILerv. gem. te Vlis- singen. Voor reizigers op den tram IJzendijkc IVatervlictEecloo was liet altijd een groot ongemak, vooral bij slecht weder, dat de Bel gische trein niet doorreed tot bet kantoor Veld zicht (waar van trein veranderd moet worden) maar op eenigen afstand daarvan bleef staan. Thans hebben de beide betrokken lichamen, lil. de IJzendijksclie Stoomtramwcgmaatschappij en de Maatschappij tot exploitatie van buurt spoorwegen in België, een contract gesloten, waarbij die toestand wordt opgeheven. liet overstappen wordt zoo gemakkelijk mo gelijk gemaakt, terwijl bovendien de Maatschap pij van buurtspoorwegen mogelijk te kort ko mend materieel voor goederenvervoer levert, en vrachtgoederen zonder overlading wederzijds de grenzen worden vervoerd. Men schrijft uit Hoofdplaat uan de M. Cf. Zaterdag jl. werden eenige werklieden door een Belgischen werkgever alhier uitbetaald met Belgische koperen en nikkel munt, centen en kluten. De ongangbare munt werd in een zak per as aangevoerd. Meer en meer begint liet toezicht op de in omloop zijnde vreemde munt te verflauwen. Van daar dat liet mogelijk is, 0111 oen 40 a 50 gul den in Vluamsche kluten aan den men te bren gen. Het winstbejag van den vreemdeling gaat gepaard met schade voor den werkman. Langs de grenzen geschieden zulke dingen thans meer malen. Naar men aan de M. Crf. meldt zijn de po gingen, aangewend om dc regeering te bewegen den weg door den in den Braakman in te dij ken polder tc bekeien, in plaats van te hegrin- ten, inet den besten uitslag bekroond. Van het ministerie van financiën wordt ge meld dat het rijk genegen is een keiweg te leg gen, mits de gemeente Biervliet het onderhoud voor hare rekening neme. Reeds nu kan ge meld worden dat de gemeenteraad daartegen geen bozwaar heeft. Naar onze berichtgever verneemt, is deze voor Biervliet zoo gunstige beslissing voor een goed deel te danken aan de bemoeiingen van onzen afgevaardigde ter Tweede kamer mr. P. C. J. Hennequin. Sluis. Bij de maandag 2 9 Februari jl. gehou den publieke veiling, ten overstaan van den notaris de Graaff, werd het woonhuis en erf, zijnde herberg met vergunning thans bewoond door A. F. Iserbijt-Fauteijne s toegewezen, aan den heer Leon de Meulemeester bierbrouwer te Brugge (België) voor f 1700. Slllls. Maandagavond gaf het muziekgezelschap u Apollo" alhier hare tweede w internitvoering die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. De muziekstukken zoo wel als de voordrach ten, waarmede deze werden afgewisseld, werden bizonder goed uitgevoerd. Zuitlzillllle. Door den raad werd in zijne ver gadering van lieden af- en overschrijving toege staan over eenige posten der begrooting voor 1891. Do voorz. leest voor een proces-verbaal van opname der kas en boeken van den gemeente ontvanger, hetwelk voor kennisgeving wordt aan genomen. Uit drie sollicitanten voor de betrekking van klokkenist en klokluider werd benoemd A. J. de Koker, horlogemaker alhier. Door Burgem. en Weth. wordt den raad een concept-kohier van den Hoofd. Omslag voor 1892 aangeboden, hetwelk met eenige wijzigin gen wordt goedgekeurd en vastgesteld. Voor het eerst zijn aangeslagen, ineenhooge- re dan le. klasse .1. A. de Lignij en H. van Poenen in de 2e, J. Hoste in de 3e, J. Ver— hage in de 5e en C. Hack in dc 8e klasse. Geschrapt werden door vertrekII. de Hul- lu, wed. A. J. Risseeuw en M. M. Blankert. l)oor overlijdenJoz. Kotvis. Verder werd door den raad besloten tot eenige wijzingen in het huishoudelijk schoolreg lement en de instructie voor de onderwijzers aan dc O. L. school in deze gemeente; o. m. werd dc leeftijd van toelating van kinderen tot de school van 6 op 5 jaren gesteld. De Voorzitter deelt mede le dat door HH. Oed. Staten zijn goedgekeurd de begrooting voor den dienst 1892 en liet raadsbesluit waarbij de jaarw edde der onderwijzeres van f400. op f 450 gebracht werd; 2c dat het bestek en de teekc- ning voor den verbouw der woning van het hoofd der school door den districts-schoolopzic- ner zijn goedgekeurd en door B. en IV. naar den drukker zijn verzonden. Zuid/.niide. Voor liet beroep naar deze ge meente is door den Heer H. Limpers, predikant

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2