voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 2;3. Zaterdag* 5 Maart (892. le jaargang*. Postkantoor Breskens. FEUILLETON. 23 De holle hoorn A B f) N N K M B N T S P R IJ S Tor o maanden 18 ets; franco per post -15 ets. Abonnementen «orden aangenomen bij Boekhan delaren, Brievengaarders en bij de Agenten A. J. Corxelis, te Breskens, J. Tak Jr. te Schoondijke. A D V F, li T K X T K P R M S Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 3 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Groede. Opgaaf van brieven, geadresseerd aan onbe kenden over de le belli der maand Februari, 18!»2. Van het hulpkantoor Groede aan L de Kramer te Millwaukee. Van bet hulpkantoor Nieuirrtiet aan M. de Smit te New-York. Van het hulpkantoor SchouHilijkn aan de Wed. J. Menk te New-Y'ork. aan IV Bniggeman RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Bretketn en de, daaron der ressorteerende, hulpkantoren werd geduren de de maand Februari ingelegd 2790.09; te rugbetaald f 485.12. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boek je draagt het nummer 1341. POUTILIi OVERZICHT, Bij liet feestmaal van de Provinciale Staten van Brandenburg heeft Keizer Wilhelm weer op zijn eigenaardige wijze het woord gevoerd. Uit gaande. van de gewoonte, die er bestaat om alle Regeeringsdaden te beoordeel™ en te bedillen, stelde hij de vraag of 't niet beter zou zijn, dat zij, die liet «iet de tegenwoordige toestanden niet eens zijn, maar eenvoudig heengingen. Dan waren zij geholpen en der Regeering was een groote dienst bewezen. „Tot groote dingen zijn wij nog bestemd", zoo vervolgde de keizer na aangespoord te hebben tot vertrouwen op God, „en heerlijke dagen voer ik u nog tegemoet." Die nil niet willen, kunnen heengaan en zij, die blijven mogen dan alle daden der Regeering goedkeuren. Sommige bladen hebben over het gesproken voord des Keizers hun oordeel geveld. Men NOVELLE VAN A. PALM. (S i, o t). „Ik wil u vergeven," zeide hij, „en moge Gods barmhartigheid uw leven sparenmaar onder mijne oogen zult gij niet meer leven. Gij zijt de zoon van mijn broederdoch gij hebt het leven verstoord van het meisje, dat mij eene dierbare, nalatenschap was, waarvan ik voor Gods Techterstocl rekenschap zal moeten afleggen. Leef en genees, maar verdwijn dan uit mijne oogen. Mocht gij u in uw verder leven beter gedragen en door oen oprecht berouw Gods genade voor uwe zond.en verwerven 1 Mijn testament zal ik niet veranderen het geld, dat ik eenmaal voor u bestemd heb, zult gij ontvangen, wanneer mij ne oogen gesloten zullen zijn en God lccre mij vergeten, wat gij mij en de mijnen aangedaan hebt" Robert stierf dien kerstnacht niet. herinnert aan art. 27 van de Grondwet, dat aan iederen Pruis het recht geeft in woord, schrift, druk en "beeld zijn gevoelen te kennen te geven. Werd aan de Keizerlijke uitnoodiging aan de lieden om maar heen te gaan, w anneer 't hun in Duitschland niet bevalt, gehoor gegeven, dan zou de allerkleinste helft de.r burgerij blijven, want de groote meerderheid is misnoegd. En aangezien, zoo merkt een ander blad op, de ge zindheid der Regeering in den loop der laatste tijden zoo dikw ijls is veranderd, zou er ten slot te niemand in 't land blijven, dan de lui, die er geen eigen meening op nahouden. Het Bert. 1)U. berekent, dat wanneer volgens den uitgedrukten wensch des Keizers, alle kie zers die in de laatste jaren tegen de Regeering stemden, met vrouwen en kinderen het land verlaten, ongeveer 25 uiilliocn inwoners Duitsch land zouden verlaten. In de hoofdstad Berlijn, hebben oproerige be wegingen plaats gehad van tamelijk ernstig™ aard. Bij liet uiteengaan van een arbeiders-verga dering, kwam het herhaaldelijk tot botsingen met de politie, daar de menigte zich niet spoedig genoeg verspreidde. Troepjes werkeloozen verzamelden zich en maak ten zich schuldig aan vernielen en leegplunde ren van slagers- en bakkerswinkels. Ook een goedkoope bazar en enkele tapperijen moesten het ontgelden. Met de blanke sabel joeg een sterke politiemacht den troep uiteen. Een sociaul-dcuiocratisch blad heeft een op roeping gedaan aan de Berlijnsehe werklieden, en in Y bijzonder aan zijn partijgenooten om zich van ruuioerniakerij en vernieling van een anders eigendommen te onthouden, daar dit geen middelen zijn, om aan den algemeen heer- schenden nood een einde te maken. Niet alleen echter in Duitschland, ook in Hongarije zijn vee.1 ontevredenen. Zij zelfs, die Mijnheer YVerneck en zijne dochter keerden na de noodige besprekingen met Arno Von Palilen naar Allenhof terug. De gasten had den hem weliswaar vermist, maar ik had zoo goed mogelijk hunne afwezigheid verontschul digd en de gebeurtenissen van dezen nacht wer den eerst later hekend. VII. Terwijl op Kerstmorgen de klokken luidden, verscheen tot algemeeue verbazing Arno Von Pahlen op het landgoed. Iedereen kende er de vijandschap, die er bestond tusschen hem en den landheer, hoewel de oorzaak minder be kend wasmaar aller harten jubelden op het zien van den jongen, in den geheelen omtrek zoo zeer beminden man. Irmgard scheen in den laatsten nacht weder jaren jonger geworden te zijn. YVelk eene welkomst werd den nieuwen gast bereid Toen ik hem naast Irmgard zag staan, geloofde ik nooit schooner paar gezien te heb ben. Geen wonder, dat zij hem bemindemaar wel verwonderde het mij, dat op hem ooit de minste schaduw van verdenking, had kunnen vrienden zijn van 't Ministerie, heffen klaaglie deren aan. Men ziet in, dat de nieuwe regce- ringspartij volstrekt geen waarborg levert voor een geregelden loop der Staatkundige moeilijk heden. En ook de bladen der oppositie-partij verwij ten den Minister-president, dat hij zijn plicht heeft verzaakt, door na te laten de aandacht der Kroon tc vestigen op de uitkomst der jong ste verkiezing™, die een geheel nieuwe stroo ming van meeningen had aangewezen. In Engeland dreigt w eer een groote werksta king onder de mijnwerkers. Daar de steenko- lenprijs steeds daalt, zullen ook de loonen ver minderen. Tengevolge daarvan znllen de mijn werkers ten getale van 200.000 den arbeid sta ken. In de kolendistricten van het Noorden en 't Midden van Engeland, van Schotland en Noordelijk YVales willen de mijnwerkers acht dagen lang den arbeid staken, in de hoop, dat door een kunstinatigen kolennood de prijzen weer stijgen zullen. Op een bijeenkomst van de mijnwerkers van Yorksohire, Noordelijk Wales enz. werd ook be slist, dat zij in de aangekondigde loonsverlaging van Vit °/o geen genoegen nemen. Waarschijn lijk zal hun getal met de anderen samen geno men 300.000 man bedragen. Niet zonder zorg zien de kolenhandelaars dit alles aan. De Londensche gasmaatschappijen, die hun kolen-voorraad uit Durham trekken en w el drie a vier millioenen tonnen jaarlijks, zul len van dit besluit ernstige gevolgen ondervin den. In de groote steden wekken de groote scha ren w erkeloozen medelijden op. In Weenen b.v. worden brooduitdeelingen gehouden ten behoe ve der arbeiders, die geen werk en dus geen brood hebben. In een der koffiehuizen werden twintig duizend hrooden uitgedeeld. Trouwen met zuigelingen op den arm, die drie uren had den gewacht, moesten onverrichterzake terugkee- vallen. Yoor mij is deze kerstdag de schoonste her innering uit mijn leven, en wanneer ik aan hem denk, dan klopt mijn hart sneller van de rein ste vreugde. Nadat het vroolijke feestmaal geëindigd was, en de gasten zich verwijderd of ter ruste bege ven hadden, riep mijnheer YVerneck Arno en zijne dochter tot zich. „Ga met mij mede, Bertha," zeide Irmgard „gij hebt mijn verdriet gedeeld, nu moet gij ook deel nemen aan mijne vreugde." Ik vergezelde haar en mijnheer Werneck glim lachte, toen hij mij zag. „Lieve Bertha," zeide hij, „wees gij mij eene dochter, wanneer ik de mijne verlies." Maar Irmgard wierp zich aan zijn hals. „Gij zult mij niet verliezen, papa," riep zij uit. „Ik zal Allenhof niet verlaten. „Luister eens zeide de landheer haar. „Dit is de vijfentwintigste, eigenlijk reeds de zesen twintigste December, en wilt gij eigenares van Allenhof blijven, dan moet gij nog voor den ze venden Januari huwen." Daarop wendde hij zich tot Arno en zeide

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1