voor ZEEUW SCH-VLA ANDEREN. No. 22. Zaterdag 27 Februari 1892. le jaargang. FEUILLETON. De holle hoorn. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 mauiiden 10 ets; franco per post 45 ets. Abonnementen worden aangenomen bij Bockhan delaren, Brievengaarders en bij deAgenten A. J. Cokxklis, te Breskens, J. Tak Jr. te Sehoondijke. ADVERTEN TIE P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 3 uur bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Groede. POLITIEK OVERZICHT, Onder een kudde van 51 koeien en 42 scha pen is in Sussex het mond— en klauwzeer uit gebroken. De ziekte begint zich door het ge- heële land te verspreiden. Toch wordt gezegd, dat de beschuldiging als zou de ziekte van Deenseh veo afkomstig zijn, onmogelijk waar kan zijn. Sommigen spreken er van, dat de besmetting is overgebracht met «en boot met vuilnis uit Londen, die te Queen- borough gelost werd. In Frankrijk is het Ministerie gevallen. Aanleiding daartoe gaf de bij het Kabinet in gediende wet op de vercenigingen en met be trekking tegenover de geestelijke genootschap pen was deze wet voor de Republikeinsehc pers reeds veroordeeld. Volgens de Minister Frvcinet was deze wet geenszins een vervolging der kerk, ook geen voerbereidiug tot de-scheiding van Kerk en Staat, maar een volgens hein noodzakelijke maatregel tegen het jongste manifest der kardinalen. Dij geloofde, dat Z. H. de Paus, aan wiens verzoenende gezindheid hij hulde bracht, de strek king geenszins in alle deelen goedkeurde. Bij •een motie w«rd de Regeering uitgenoodigd tot lint voortzetten harer Republikeinsche Staatkun de. Naar aanleiding van den uitslag van verschil lende «noties hadden de Ministers de vergaderzaal verlaten, om den President der Republiek hun ontslag aan te bieden. Men verwacht het op treden van een cabinet d' affaires van protecti onistische strekking, onder voorzitterschap van •den lieer Méline. Volgens berichten moet het Duitsehe Rijk niet gelukkig zijn niet zijn koloniën. Ten minste Keiser Vilhelm 's land (Nieuw Guinea) schijnt een landstreek te zijn zonder «enige waarde wat Europeesche kolonisatie be- 22. NOVELLE VAN A. PALM. «/Hoor hem, mijnheer Verneek, vóór gij hem veroordeelt," hernam Arno Von Pahlen. Toen ging hij naar Irmgard. „Mijne geliefde, trou we ziel," zcide hij, „dezen avond was er geen brief voor u. Ik was van plan hem te bren gen, toen ik een zwak gekerm hoorde aan den voet van de rots. Het was donker en storm achtig ik had echter mijne lantaren hij mij en zocht zoolang rond, tot ik Robert vond. Hij was van de rotst gestort en lag half in de sneeuw hegraven. Ik hief hem op, legde hem over mijn schouder en bracht hem met de uiterste krachts inspanning in mijn huis. Daar kwam hij we der tot zich zclven en ik liet terstond twee dokters halen. Deze verklaarden, dat hij twee ribben gebroken had en inwendig gekwetst was. Hij bekende mij zijne vergrijpen tegen mij en het ongelukkige meisje, en bad mij uw vader te verzoeken tot h'in te komen. En nu, mij- treft. Het klimaat doodt bijna alle ambtenaren, en een overplaatsing van den zetel van liet bestuur van Finschhaven naar Astrolable—baai is nu be proefd, in de hoop dat deze de levensomstandig heden mocht verbeteren. De Portugeesche Kamer der Pairs zal zonder debat en met algemeene stemmen aannemen de reeds door de andere Kamer goedgekeurde voor stellen der Regeering tot verhooging der be lastingen, tot liet aangaan eener overeenkomst met de buitenlandsche obligatie-houders enz, Een geweldige storm brak dezer dagen los over de stad Lissabon. Een schade van vier millioeu franken werd toegebracht aan douane gebouwen, spoorwegen en telegrraaflijnen. Flen oorlogsschip dreef op de ankers weg. Het Zweedsch-Noorsche Koningspaar zal zich dit jaar op reis naar het buitenland begeven. Waarschijnlijk zullen zij o. a. ook Nederland en Duitschland bezoeken. Op de Zweedsohe hegrnoting is een post uit getrokken van 200000 kronen voor de deelne ming van Zweden aan de tentoonstelling te Chicago. In Rome houdt de beweging onder de werk- loozen steeds aan. Te Forenza in de provin cie Potenza hebben, tengevolge van de invoe ring eener belasting op de haardsteden, wanor delijkheden plaats gehad. Bij het in brand ste ken van het gemeente-archief werd een karabi- nier gedood. De wanordelijkheden in Napels onder de stu denten houden steeds aan. Duizenden studen ten hebben den Minister van onderwijs een pro test gezonden tegen de wanordelijkheden en ver zocht om bescherming bij lninne studiën. Ook te Palermo heeft de studeerende jongeling schap aan den Minister van Onderwijs doen we ten, dat hij de genomen maatregelen moet in trekken of anders aansprakelijk is voor de te ne innig geliefde, kan ik u mondeling zeggen, wat ik u had willen schrijven." Hij omhelsde en kuste haar. Toen gingen beide mannen op weg en Irmgard liet zich, noch door den nacht, noch door den sneeuwstorm, tegenhouden hen te vergezellen. Op het sterfbed verhaalde Robert aan zijn oom de geschiedenis zijner schuldniet door kwaadwilligheid, maar door lichtzinnigheid en hartstocht had hij misdaan, zonder de verschrik kelijke gevolgen zijner handelingen te voorzien. Hij beminde Valeska zeer, maar toch niet in nig genoeg om het hoofd te bieden aan Wer- necks toorn. Als Irmgard hem genegen was geweest, dan zou hij haar om haar vermogen hebben willen huwen. Het was niet zijn voornemen geweest Valeska over te halen te vluchten maar zij zel ve had zich voor zijn vertrek zoo troosteloos aangesteld, en zich zoo geneigd getoond hem te volgen, dat hij hare heimelijke verwijdering had toegestaan, omdat de groote liefde van het meis je hem streelde, en omdat hij hoopte haar te kunnen huwen, en daarna de vergeving van zijn oom te verkrijgen. Deze handelwijze was niet te rechtvaardigenzij was valsch en eerloos ge weest; maar de hartstocht der jeugd en de vrees volgen wanordelijkheden. Ook bij liet te Rome loopend anarchisten-proces is weer een bewijs geleverd van rumoerigheid in den ergsten graad. De houding der beschuldigden, hun oorverdoo- vend gebrul en gehuil was zoo ongepast en ergerlijk dat dn president de zitting weer moest verdagen. Terwijl te Spezzia en Sargana de procureurs en advocaten het werk staakten, waardoor een vijftigtal rechtsgedingen moest verdaagd worden, wordt Napels bedreigd met een werkstaking van de metselaars, vele duizenden in getal. Bij verschillende anarchisten te Rome is huis zoeking gedaan, tengevolge waarvan een aantal opruiende geschriften in beslag zijn genomen. Tevens werden gevonden de portretten van de gehangen Italianen te Chicago en een verdedi ging van de ter dood gebrachte anarchisten te Xeres. In Afrika staat het bloedvergieten weer te wach ten. Koning Menelek heeft den oorlog verk laard aan Tigró. De legers trokken reeds tegen elk ander op. Amerika is het land der wonderen. De tentoonstelling, die te Chicago zal worden gehouden, wordt druk besproken en beschreven. Onze ruimte is ditmaal te beperkt om daar over thans uitvoerig te schrijven. We hopen daarop in een volgend nummer terug te komen. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Prov. Staten van Zeeland in het district Mid delburg is als volgt Aantal kiezers 4525 waarvan stemden 3190 briefjes van onwaarde 27 blijft geldig 3163 volstrekte meerderheid 1582. Gekozen werd de heer mr. P. J. F1, van Voorst Vader (a. r). met 1642 stemmenterwijl de heer jlir. mr. A. A voor Wernecks toom hadden er hem toe ge bracht. Meer dan eens was hij van zins geweest den laatste het gebeurde mede te deelenmaar ook de vrees, dat dan waarschijnlijk zijne toelage, die hij niet missen kon, zou worden ingehouden, hield hem telkens tegen. Na eenigen tijd kreeg hij twist met Valeska en had hij heftige, voor haar onteerendc woor den gesproken. Zij was daarover half waanzin nig geworden, en had zich heimelijk verwijderd. Weliswaar had hij bitter berouw gehad over zij ne woorden, maar toen was het te laaten hij heeft Valeska, niettegenstaande alle nasporingen, niet meer kunnen terugvinden. En nu bekende hij het zwaarste deel zijner schuld. Hij had, nadat Valeska verdwenen was, terstond naar zijn oom moeten ijlen, om hem het gebeurde mede te deelenwaarna men waar schijnlijk Valeska nog wel had kunnen opspo ren. In plaats daarvan had hij lafhartig ge zwegen, en, nog lafhartiger, geloochend, uit vrees dat zijn oom niet alleen toornig zou zijn over Valeska's vlucht, maar ook boos en bedroefd over haar verlies. Hij had, voor het slimste geval, onterving gevreesd, en zoo had hij Valeska op geofferd. Dat was niet te verontschuldigen en

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1