Dinsdag 23 Febr. a.s., Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Advertentiën. dragende polders ol' waterschappen is nnornm- lcn de vraag geopperd, of geen aanspraak op teruggaaf van liet Vso verhooging van liet dijk- geschot en de bijdragen van aangrenzende pol— (Iers kan gemaakt worden, indien later blijkt dat een goed slot aanwezig is en genoemd '/ao ill de bijdragen niet noodig was voor de kos ten van zeewering en oever verdediging. Op be doelde vraag werd steeds geantwoord, (lat liet betrokken reglement of lie wet van 1870 danr- otnlruit niets vermeldt, zoodat moest worden «uitgenomen dat g(cn teruggaaf kan w orden ver- lei lid. Blijkens liet laatst uitgebrachte verslag der provincie Zet land, heeft deze zaak liet. ech ter zoover gebracht, dat de vraag in bevesti genden zin is beantwoord in de vergadering van den dijkraad voor de w atorheering van de ca- lainitense polders Oud- en Jong-Breskens. Het bedoelde besluit 0111 restitutie te verleenen is evenwel door Gedeputeerde Staten niet goedge keurd, of liever laatstgemeld college moest be zwaar maken 0111 de gevraagde machtiging tot teruggaaf te geven. Ten einde belanghebben den in de gelegenheid te stellen van de onge grondheid der aanspraak zieli te overtuigen, vol gen hieronder de motieven, waarop de uitspraak of beslissing van Gedeputeerde Staten berust. l)eze luiden in bet verslag woordelijk aldus dat, volgens art. 90 van liet reglement, het bedrag van het dijkgeschot en van de bijdragen der aaiiurenzenden polders ol waterschappen, zoo als dat door den dijkraad is vastgesteld en in de begrooting uitgetrokken, door het bestuur moet worden aangeslagen over de polders of w aterschappen, terwijl het, volgens art. 105, in de kas der waterkeering behoort te worden ge stort, behoudens liet geval van uitstel van be taling of verleende ontheffing in de artt. 102-104 bedoeld. (l)it. uitstel of deze ontheffing heeft al leen betrekking op de gevallen, w aarin een hij- dragende. polder of waterschap te zwaar met kosten van eigen zeewering of de oeververdedi ging mocht worden gedrukt) dat overigens noch in de wet van 1!) Juli 1800 (Staatsblad 11°. 117), noch in het regle ment vrijheid gegeven wordt tot teruggaaf, ge heel of gedeeltelijk, van het bedrag der aansla gen en dat wij (Gedeputeerde Staten), daar die vrijheid ontbreekt, met het oog op de stellige bepalingen van de artt. 06 en 105 van het re glement, den dijkraad onbevoegd achten oin, zoo als had plaats gehad, tot teruggaaf van belas ting te besluiten. Het besluit werd daarna door den dijkraad ingetrokken. jV. li. Cl. Ziiidznnde. 10 Februari. Een 180 a 190 P'Tsoncn waren j.l. Vrijdag den 12 Fcbr. opge komen ter hijwoning eencr uitvoering van de Rederijkerskamer Al doende leert men. Hoew el de verceniging eenige barer beste krachten ver loren had, was, zij toch nog, gedeeltelijk ook door aanwinst van nieuwe werkende leden, in staat iets degelijks te doen zien en hooren en ons zoodoende een aangenamen avond te ver schaften. Het tooneelspel in 8 tafereelenDe Kraak eens vaders werd tot het einde met belangstelling gevolgd. Vooral ook werden de fraaie costu mes bew onderd. Het nastukjeSuUiciteeren, bracht herhaaldelijk de aanwezigen aan het la chen. Het spel werd zeer aangenaam met mu ziek afgewisseld en besloten met een bal Daar het reeds 11a twaalven was, dat de uitvoering was geëindigd werden de kleine uurtjes reeds aanmerkelijk grooter, toen men scheidde Te Solesmes (departement du Nord) heeft een vreeselijk onheil plaats gehad. Bij een brand in een winkel drongen eenige burgers het ge bouw binnen, om te helpen redden. Ongeluk kig stortten de mnren in, zoodat de behulpza me personen onder het puin bedolven werden. Een hunner werd spoedig met zware brandwon den van onder de puinhoopen te voorschijn ge bracht. Des ochtends vond men echter reeds enige lijken; men vreest dat nog drie personen ijn omgekomen. Te Akkrum is een -elf jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. Te Bergen-op-Zoom vervoegde zich een paar dagen geleden hij den goudsmid S. kV. een dienstmeisje, met de complimenten van me vrouw N. en of 11 Ed. op zicht eenige gouden sieraden mocht hebben. Mevrouw wilde nl. aan de tweede meid een geschenk aanbieden hij haar verjaardag. De goudsmid geen onraad ziende of vermoedende., gaf eenige sieraden mede tor waarde van f 43. Toen do op zicht medege geven voorwerpen wat lang wegbleven, ging men eens bij mevrouw N. vragen en het bleek dat men het slachtoffer was geworden van een bedriegster. Na kennisgave aan de politic, mocht deze er in slagen, nog dienzelfden avond de opricht ster op te sporen, waarhij het bleek, dat een gedeelte der sieraden reeds te gelde was gemaakt. Het zoogenaamde dienstmeisje, A. J. L. werd naar de vangenis te Breda overgebracht. Eenige jongelui wedijverden 0111 het postje van klerk bij een advocaat te Chicago. Deze heer zette de jongeus op een rij en zeide dat hij eene geschiedenis zou vertollennaar de op merkingen die zij, naar aanleiding er van zou den maken, zou hij een oordeel over hen vel len. Daarop begon hij „Er was eens een land bouwer bij wien een rat door een gat van een schuur kroop oui koren te stelen. Toen hij dit op zekeren dag bemerkte nam hij zijn ge weer en schoot op de rat, waardoor de schuur in brand vloog." „Brandde de schuur af?" vroeg een van de toehoorders. „Toen hij vlam zag", vervolgde de advocaat, zonder op de vraag acht te. geven, „nam de landbouwer een emmer water om het- vuur te blussehen." „Slaagde hij daar in?" vroeg een andere jongen. „Toen kwam het dienstmeisje ook met een emmer en terwijl beiden bluschten, viel de deur van de schuur op slot." „Verbrandden de twee men- schen luidde een derde vraag. „Daarop kwam ook de moeder van den landbouwer; de men- schen snelden van alle kanten toe en er ont stond een verschrikkelijk lawaai daar allen aan het blussehen gingen." „Gebeurden er geen ongelukken?" vroeg een vierde knaap. „Zie zoo jongens", zeide de advocaat ten slot te, „dat is alles, ga nu naar huis; morgen krijg je uitsluitsel." Een van de candidaten, een klein ventje, aarzelde nog en do advocaat vroeg: „Wel mannetje, wat heb je?" De jon gen kreeg een kleur en stotterde„Ik zou wel willen weten wat er eigenlijk van die rat terecht gekomen is". „Ha", riep (1e advocaat, „jij kan blijven, jou moet ik hebben. Je bent de eenige, die in de verwikkelde geschiedenis de hoofdzaak niet uit het oog hebt verloren Zaterdagmiddag is aan het station Hem— men—Doden aard, bij het rangeeren van een goe derentrein, de stationsarbeider U. zoodanig tus- schen twee wagens bekneld geraakt, dat hij ter stond een rijk was. De ongelukkige was een oppassend man en buit ceue weduwe met zes kinderen achter. Een juwelier te Parijs is bestolen voor een bedag van ongeveer een millioon francs. Hij vond, bij zijn terugkomst van een reis naar Nizza, zijn brandkast, welke die som bevatte aan geld en papieren van waarde, geplunderd. Vermoedelijk is de dief 's juweliers zoon, die spoorloos verdwenen is. De bestolene heeft een aanklacht ingediend, niet tegen zijn zoon dat kan niet, volgens de wet maar tegen de min nares van den jonkman. Waarschijnlijk is ho paar m Engeland. Een geheim agent van po litie is derwaarts vertrokken om de vluchtelin gen op te sporen. Den zesden Januari voud te Tifris in Kau- kasië, een godsdienstig feest plaats, hij welke gelegenheid, een ontzettende ramp voorviel. De plechtigheid wordt met veel praal aan de oe vers der rivier gevierd en de geestelijkheid, al le waardigheidsbekleders en honderden bewo ners der stad woonden die bij. Ditmaal werd een houten hulpbrug over de rivier geslagen, die als tribune voor ongeveer vierhonderd personen diende. Toen de plechtigheid was afgeloopen, stortte de op zeer nalatige manier gebouwde brug iu en de ongelukkige toeschouwers vielen in de rivier die, door de vele zware regenbuien, sterk gezwollen was. De vreeselijke tooueelen, die toen voorvielen, kunnen met geen mogelijkheid beschreven worden. De drenkelingen klemden zich aan elkander vast en verzonken daardoor juist in de diepte. Wel snelde men met tou wen en ladders de ongehikkigen te hulp, maar voor de moesten was het reeds te. laat. I11 drie dagen tijd werden 86 lijken opgehaald en 4:5 personen liggen in bedenkelijken toestand iu het hospitaal. De omgekomenen belmoren tot .de aanzienlijkste familiën der stad. Men schat liet aantal me.nsehenlevens dat hij de treurige rainp verleren ging, op tweehonderd. Het openbaar ministerie hij het Gerechtshof te 's—Gravenhage eischte Donderdag bevestiging van een vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, waarbij P. de B. werd veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens mis handeling te Schoondijke. De uitspraak is be paald op 3 Maart a.s. O roede. Huwelijks-Aangiften. 4 Febr. Pie- ter Barvoets 48 j., wedn. van Lena Juhanna van As en Sara Maria Erasmus 24 j., jd. 13 Febr. Pieter Francics Demetsenacre 36 j., en Maria Jaooba Cornné 23 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Camilus Eduardus, z. van Theophil van den Hemel en Mathilda Jo anna de Bruijkere. 4 Eebr. Janna Johanna, d. Paulus Johnnnis Roggeband en Sara Jacoba Ris- seeuw. 5 Febr. Abraham, z. van Levinns A- brahain Cijsonw en Johanna Maria Risseeuw. 6 Eebr. Maria Pieternella, d. van Jacob van Roo en PieternelTa Verkruijsse. 8 Feb. Jaco bus Antheunis, z. van Jannis den Hollander en Pieternella Wilhelinina de Meijer. 14 Eebr. Jannis Adriaan, z. van Jacob van Lare en Tan netje Robijn. 15 Febr. Anthonie Pieter, z. van Jacob van Akker en Janna Maria Huige. Overrijden. 5 Febr. Abraham Pieter Corne lls 18 mnd. z. van Zeger en Jozina Anna Be en. 7 Febr. Abraham van Overbeeke 85 j., w edn. van Janneke Loijseu. 15 Febr. Adriaan Willemsen 74 j., eehtg. van Janneke Sanders. Sluis. Huwelijksaangiften. 11 Feb. Napo leon Theophilus van den Bossche, 22 j., jm. en Maria Louisa Verstraete, 23 j. 11 Feb. Leo- poldus Bernardus Robesin, 89 j., jm. en Na— thalia Philoinina De Wispelaere 38 j., wed. van Johannes Franciscus Ceulenaere. 11 Feb. Abra ham Johannes van der Meulen, 23 j., jm. en Cornelia Buteijn 21 j., jd. Seliuondijke. Geboorten. 7 Feb. Izaak Kor- nelis, z. van Adriaan Krocké en Catharina Su- zanna Schijve. 9 Febr. Magdalena, d- van Pie ter C'asteleijn en Adriana Maria Zounevijlle. 11 Febr. Jacobus, z. van Abraham Tellier en Eli zabeth Timmerman. Overrijden. 30 Jan. Aarnout Steenhart 62 j., eehtg. van ('athalijntje Adriana Poissonnier. 6 Eebr. Jozias Brevet 55 j., eehtg. van Janna Cornelia Ross. OOSTBURG, 17 Eeb. Nieuwe tarwe f 6,00 f 7,00 f 8,00 Nieuwe rogge 6,50 6,75 7,00 Nieuwe wintergerst 4,50 5,00 5,25 Nieuwe zomorgerst 3,75 4,00 4,75 Haver 2,50 3,00 3,50 Paardeboonen 6,00 6,50 6,75 Groene erwten 6,00 7,00 8,00 zal dhr I>E BUISONJÉ, des avonds te 7 uur bij de Wed. HAARTSEN te Schoondijke, eene voorlezing houden. Onderwerp 1Kromme Krisje. 2. Bijdragen. De toegangsprijs is per persoon 25 eents.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 3