Binnenland. was gemeld ilat te liiu Janeiro een nieuwe om wenteling dreigde, dat drie Ministers aftraden en telegraafdraden waren afgesneden. Bij koninklijk besluit is aan den beer inr. J. P. K. Tak van Poortvliet, minister van bin- iienlandsche zaken, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als lid der Internationale Com missie tot voorbereiding eener herziening der overeenkomst met België, betredende de afwa tering van Vlaanderen en eener regeling van bet beheer der zoogenaamde gemengde polders, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bew ezen diensten, en is als zoodanig in zijne plaats benoemd de lieer jlir. mr. AA*. Six, lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Ge neraal. ftUOEDE, 1» Februari 1892. Het plattelandsleven hoe eentonig het door de stedelingen ook moge worden genoemd, biedt toch somwijlen afwisselingen aan, die door ons vrijwat meer gewaardeerd worden, dan door die genen, die avond op avond genieten van de wellusten des levens. Lezen we dan vaak van het geven van con certen in onze gemeente en in onze omgeving, dan mag de vergadering van de Zangverecni- ging 0. E. G. alhier op jl. Dinsdagavond voor zeker niet onvermeld blijven. Die vergadering uitsluitend belegd voor wer kende, gewone en eereleden der vereeniging was vrij wel bezocht. Het punt der agenda was „viering van liet tienjarig bestaan." De voorzitter, de lieer II. G. 1 laiumaclier, opende met eene fraaie feestrede, de bijeenkomst, waarin hij de aanwezigen het „hartelijk wel kom" toeriep. Spr. schetste in breede trekken het ontstaan der vereeniging, die, voortgekomen uit don boezem van het muziekgezelschap Een dracht maakt maclit, te danken was aan de ij verige bemoeiingen van den thans, helaas te te vroeg ontslapen, heer A. den Hamer, die vóór 10 jaren in ons midden verkeerde met verlof uit Ned. Indië. De vereeniging constitueerde zich en op 22 ïebruari 1882 had in hetzelfde lokaal van he den de eerste algemeene vergadering plaats, waar in tot bestuursleden werden gekozen de Heeren A. den Hamer, A. Hammacher A Houtzager P. Lucieer en A. van Houte, waarvan eerstge- noemden respectievelijk tot voorzitter en sec retaris. Door verschillende omstandigheden, als vertrek en ontslag—aanvragen, onderging dit be stuur eenige wijzigingen. Zoo was het dat op 2 Aug. 1882 eene al gemeene vergadering was belegd om afscheid te nemen van den voorzitter, de heer A. den Hamer, bij zijn vertrek naar Indië. De notu - len van die vergadering getuigen van geestdrift en weemoed aan den dag gelegd tegenover den verdienstelijken Voorzitter. De vereeniging schei- de noode van hem, doch de heer en mevrouw Den Hamer konden de verzekering van ware hoop, maar gij moet tot hem gaan." „Arno," zeide de landheer stotterend, „kunt gij mij ooit vergeven Terwijl hij nog sprak, klonk het gezang van beneden ons toe, en duidelijk konden wij de woorden hooren „Vrede op aarde De landheer was diop geschokt. „Wilt gij mij vergeven, Arno vraagde hij weemoedig. Ik keerde mij om, om mijne tranen te ver bergen, en hoorde Irmgard luid snikken en toen ik mij nogmaals omkeerde, zag ik hoe Pahlen zijn arm om de gebroken gestalte van den land heer gelegd had, en diens moede hoofd rustte aan de borst van den jongen man. „Ik had u steeds lief, Arno," zeide mijnheer Werneck. „De gedachte, dat ik u voor schul dig moest houden, was mij onverdragelijkzij verscheurde mij het hart. Ja, ik hield u voor schuldig. Valeska drukte hare gedachten niet duidelijk uit, toen zij op sterven lag. Nu kan ik begrijpen, dat zij u niet wilde aanklagen, toen zij uw naam noemde. Het was de zoon van mijn broeder, die deze misdaad beging." Wordt rrrrnlijd.) hoogachting naar liet verre Oosten medenemen. Eu thans, nu wij hem zoo gaarne in ons midden zouden zien, is hij niet meer. Zijn zielloos overschot rust in het verre Insulinde, betreurd en beweend door velen. Zijne nage- daehtenis zal door ons in cere worden gehou den. In zijne plaats werd de heer Hammacher, do tegenwoordige voorzitter, benoemd. Het verdere overzicht getuigde van ijver van de zijde der beide directeuren, de heeren I. B. Ledain en A. J. Brakman, die de vereeniging op eene flinke hoogte hebben weten te brengen. Is het aantal leden eenigszins verminderd, toch blijft de belangstelling vrij goed gaande. Met eene opwekking aan uilen om de ver eeniging op vershillend gebied te steunen, ver klaarde de voorzitter, de vergadering geopend. Hierop nam de heer D. A. van Houte het woord, die namens de werkende leden den Di recteur complimenteerde met dezen dag en hem cenen fraaien dirigeerstok met zilver gemonteerd en toepasselijke inscriptie, overhandigde, bene vens een album bevattende de namen van hen die hiertoe hadden bijgedragen. De heer Brakman dankte in hartelijke be woordingen allen die tot deze verrassingen had den bijgedragen, do verzekering gevende dat zijnerzijds alle pogingen zullen worden fiauge— weiul wat strekken kan tot bevordering van den bloei der vereeniging. De heer J. Bevelander Schoo herdacht in roerende taal het vele goede dat in onze ge meente was tot stand gekomen door wijlen den Heer Den Hamer, bij welke woorden menigeen, die den overledene van nabij gekend hebben, een traan stortte, als blijk van hoogachting en sympathie voor dien edelen zoon van Groede's bodem. Het tragische van deze stonde maakte intus- schen plaats voor opgewekter oogenblikken, waar op eenige heeren ons met hunne koddige voor drachten vergastten, waarbij herhaalde malen de lachspieren van liet publiek in beweging wer den gebracht. Bij de gisteren gehouden herveiling van do herberg Jic Fortui» alhier is kooper ge worden, de heer J. de Ruijsscher alhier, voor de som van f 2010. Sluis. De uitslag der loting voor de Nat. militie in deze gemeente is als volgt No. N A M E N. Reclames. 1 Victor AA'illemkens 2 Izaac Jozias Duste Eenige zoon. 3 4 Jacob Philip AA'age Eduard van Deursen. 5 Pieter Izaac de Smit. Broederdienst. 6 Ferdinand. Hendrikx. 7 Eduardus L. Aijncke. Broederdicnst. 8 Ed. II. v. d. A'ijver 9 Jacob Visser 10 Joh. F. v. Pamel. 11 Anthonius Koene Eenige zoon. 12 A. L. R. G. AA'emaer. Broederdienst. 13 Adolph J. Maijr Eenige zoon. 14 Hendriens Aernoudts. 15 Jacobus F. Boramelé. 16 Jacobus Lannoije 17 Theop. C. v. Leeuwe. 18 Henri Tilleman 19 Auguste Dhondt 20 Leonardus Tas Gebreken. 21 Michiel Versluijs Broederdienst. 22 Pieter L. de Bruijne. Hoofdplaat, 13 Eebr. Heden had aan den vloer van den Calamiteusen Thomaes-polder een ooverafschuiving plaats bewesten het Oostelijke verdedigingspunt. De afschuiving is ongeveer 155 M. ng en 75 M. breed. Zij levert geen bezw aar op daar de naaste afstand van den dijk- steen tot den rand der val nog ongeveer 170 M. bedraagt. Xieuwvliet. Een landbouwer in deze gemeen te bezit een varken, dat het kolossale gewicht vertegenwoordigt van 860 halve kilo's schoon aan den haak. Door een slager is hem hier voor tevergeefs f 200 geboden. Men schrijft ons uit OostburgBij gele genheid van de volksvoorlezing door den heer De Buisonjé Zondagavond 11 Februari alhier gehouden, was een zeer talrijke menigte opge komen, zooals trouwens altijd de gewoonte is. De zaal was in letterlijken zin te klein. In den aanvang verklaarde hij zijn programma te zullen omkeeren, en te beginnen met: „Te laat'', Daarin ontwikkelde hij de noodzakelijkheid om voor de toekomst te zorgen en spoorde aan daartoe maatregelen te nemen. Hij besprak en kele gedeelten van 't hoofdartikel uit het Nieuws blad roor Z.—Vlaanderen, bij dhr. Dieleinan te Groede uitgegeven, handelende over Levensver zekeringen en verklaarde dit geheel geschreven te zijn in zijn geest. In twee beknopte schet sen, die met het grootste genoegen en met den meesten aandacht werden aangehoord, bewees hij de mogelijkheid en de noodzakelijkheid voor een ieder om een levensverzekering te sluiten, wekte op om t Heden" te benuttigen, daar t Morgen" onzeker is en eindigde met zich bereid te verklaren om inlichtingen te geven en personen te noemen, die in dezen de noodi- ge inlichtingen kunnen verschaffen. „De Blinde" van Jan Van Beers werd met de meeste aandacht aangehoord terwijl de voor dracht vun „de reis van Bootsman Klabberdos en zijn vriend de Sergeant-Schrijver om eeii er fenis te halen" luide werd toegejuicht. Dhr. De Buisonjé heeft zooveel voldoening van zijn volks voorlezingen, zoowel door buitengewone opkomst als door aandacht en stilte, dat we niet twijfe len, of hij zal op den ingeslagen weg voortgaan en mocht hij, zooals, naar wij vernamen, het voornemen bestaat, op 't einde dezer of in 't begin der volgende maand een voordracht hou den tegen entree, dan hopen we dat zijn ver wachtingen niet zullen worden teleurgesteld. Oostburg. De uitslag der loting voor de Nat. militie in deze gemeente is als volgt No. N A M E N. Reclames. 1 C. L. Snauwaart Broederdienst. 2 Frederik Klein Eenige zoon. 3 Izaak de Vlieger 4 Abraham Brevet 5 Jacob J. Buck 6 Johannes de Hullu 7 Pieter le Cloroq 8 Pieter Brasser In dienst. 9 Pieter Louws 10 Pieter Lippens Eenige zoon. 11 Jozias J. Goedhals 12 Abraham van Houte. Broederdienst. 13 Emile J. Ego 14 Jacob AVisse 15 Abraham J. de Smit. 10 Abraham de Smit 17 Jozias M. Itisseeuw 18 Dominicus J. Flameij 19 Camillus Perseijn Eenige zoon. 20 Johannes A. Buijze Broederdienst. 21 Johannes Boidin Eenige zoon. 22 Jacobus van Baal 23 Cornelis le Nobel. Eenige zoon. Ifreshens. Blijkens de opgaven van brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Januari 1892, zijn verzonden door het hulpkantoor te Biervliet aan J. Bliek te Rotterdam en A. E. Briels, te Antwerpen, en door het hulpkantoor te 1 Ioofdplaat aan A. Zaman te Gent. Znid/.ilildc. J.l. Maandag had door het be stuur van de watering Cadzand bij 1'. de Hul- lu alhier, de aanbesteding plaats van den aan leg van de vier volgende grintwegen, als a van Cadzand naar Retranchement4 van Nieuwvliet naar Cadzandc van Terholstede naar Botjes (l van Zuidzande naar Nieuwvliet. (Raming f 69960.) Ingeschreven werd door de heeren J. Brug— geman tc Hansweert voor f81,000; de Kok te Buurmalsen en AA'. Baggerman te Nederge- mert voor f 78,300; P. J. Visser te Hansweert voor f 70,500 L. Brand te Giessendam voor f 68,478 en M. van den Hoek te Ter Neuzen voor f 68,460. IJzeildijke. Ill de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is tot gemeente-genees heer benoemd, de heer Dr P. IJff, arts te Zaan dijk. Mede stond op de voordracht de heer Dr P. D. Dikkenberg, arts te Wemeldinge. Door belanghebbenden bij calamitense en bij-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2