voor ZEFXWSCH-VLAANDEREN. No. 21. Zaterdag* 20 Februari 1892. V jaargang. FEUILLETON. 21 De holle boom A B O X AT K M E X T S P li, IJ S Per 3 maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Abonnementen worden aangenomen bij Boekhan delaren, Brievengaarders en bij de Agenten A. J. Corn klis, te Breskens, J. Tak Jr. te Schoondijke. ADVER T E N I E P R IJ S Van 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. (iroote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 3 our bij den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Groede. POLITIEK. OVERZICHT. Met buitengewoon en luidruchtig eerbetoon is Generaal Booth van het Leger des Ileils uit Australië terruggekeerd. Met stooinbooten, w aar op bataljons Heilsoldaten waren, stoomde men hem te geinoet met de noodige muziek als me de met geweervuur en kanongebulder. Zater dag hield de Generaal een revue in Hydepark te Londen voor duizenden Heilsoldaten, terwijl een groote menigte nieuw sgierigen natuurlijk niet ontbrak. Hoew el men vreesde voor ongeregeld heden, daar bet verkeer gedurende de parade gestremd was, is toch alles in de beste orde af- geloopen. Ir. Londen dreigt een werkstaking onder de kolendragcrs, waaraan naar men berekent 8 a 10000 man zullen deelnemen. Het wegzenden van een paar kameraden en het niet deden in tie opbrengst van verkoop van ledige zakken, schijnen de voornaamste oorzaken dezer strike te zijn. He vrees is gerechtvaardigd dat zij, die aan 't wrrk willen blijven, door de overigen be moeilijkt zullen w orden, en de politie heeft dan ook de handen vol. He prijzen der steenkolen zijn te Londen reeds gestegen. Haar tusschen de kolendragers en hun bestuur nog verschil van gevoelen blijkt te bestaan, staat het werk zoo goed als overal stil. Gok de. mijuwerkers hebben in Engeland het hoofd opgestoken. Ofschoon de zitting van de gedelegeerden der mijnwerkers geheim was, is toch bekend, geworden dat tot een werkstaking in al de kolenmijnen besloten is. Alleen de dag waarop dewerkstaking zal aanvangen, is nog niet bepaald. Men zal een week na de w erkstaking beslui ten, of er grond bestaat haar al dan niet voort te zetten. Een onderzoek der Beensche Regeering om trent het mond- en klauwzeer in de verdachte NOVELLE VAN A. PALM. „Heeft men Robert gevonden vraagde hij. „Neen, mijnheer Wemeck; maar de zaak, waarom ik kom, betreft u en nog eene andere haast u „AVat is u overkomen, Irmgard vraagde de landheer, toen hij zijne dochter zoo opgewon den zag. „Er ligt, iets op uw gelaat, wat ik in jaren er niet op gezien heb. Wien gaat die brief aan Zij ging naar hem toe en reikte hem den brief over. „God is met mij geweest," zeide zij. „Arno is gerechtvaardigd." Mijnheer Werneek nam den brief en wierp er een blik in. „Hoe, dit is Valeska's schrift 1" riep hij ver schrikt uit. „Jaen dit is een lok van haar haar en dit haar juwcelen ring, .dien zij eens van hare moe districten heeft uitgew ezen, dat er van die ziek te aldaar geen sprake is. Men houdt het er voor, dat de ziekte zich reeds vertoonde, vóór de aankomst van Heensch vee. op de markt. Hoor het Britsch Hepartemcnt van Landbouw is bekend gemaakt, in 't district Londen drie ge vallen van de gevreesde ziekte zijn voorgeko men, terwijl 31 dieren zijn gedood. Ook Noorwegen heeft in navolging van En geland allen invoer van levend vee uit Bonc- inarken verboden. En toch, w ij zeiden het reeds, is in Henemar ken nergens een spoor van besmettelijke ziek te onder den veestapel te vinden, althans men beweert het. En die bewering schijnt volstrekt niet van grond ontbloot te zijn, want op nieuw zijn in het Londensche district een paar partijen run deren afgemaakt lijdende aan mond-en klauw zeer. He eene partij was uit Zwitserland afkom stig en de andere was reeds maanden geleden op de veemarkt je Maidstone aangekocht. Bij gelegenheid van den 14 den jaardag van den sterfdag van Paus Pius IX, heeft Z. H. de Paus Maandag de mis bijgewoond in de Sixtijn- sche kapel. Naar bericht wordt heeft Z. II. de Paus het plan opgevat om gedurende de feesten ter cere van zijn priestcr-jubilé, een vergadering te be leggen van Bisschoppen. Haar zouden bespro ken worden verschillende punten, betreffende de verhouding der kerk |tegenover de sociale kwestie. He ongeregeldheden onder de studccrcnde jongelingschap in Italië zijn bij lange na nog niet geëindigd. Toen het o. a. te Rome be kend werd dat, naar aanleiding der jongste op roerigheden, drie studenten voor een jaar van de lessen verwijderd waren, besloten al de an deren de lessen niet meer bij te wonen. Om dit besluit kracht bij te zetten werden trlazen en huisraad vernield, tengevolge waarvan de Rector der gekregen heeft. Beef zoo niet, papaGa zitten en lees den brief!" Zonder een woord te spreken, las hij hem. Van tijd tot tijd zuchtte en kreunde hij. Irm gard had haren arm om zijnen hals gelegd. Toen hij gelezen had, zonk zijn hoofd op zijne borsten vóór w ij nog tijd hadden, een enkel troostwoord tot hem te spreken, opende een be diende de deur. „Mijnheer Von Pahleu wenscht u terstond te spreken, genadige heer," meldde hij. Niemand van ons bewoog zich of zeide iets. In het volgende oogenblik trad een w elgebouwd man met een buitengewoon edel gelaat de ka mer binnen. Irmgard bloosde hevig; maar geen geluid kwam over hare lippen. Hij trad rechtstreeks op den landheer toe. „Mijnheer Werneek," zeide hij op een fieren toon, „ik kom eindelijk om recht van u te ver krijgen." Maar het grijze hoofd zonk nog dieper op de borst, en toen hij het weder oprichtte, lag er iets zoo onuitsprekelijk weemoedigs op het ver ouderde gelaat van den landheer, dat mijnheer Von Pahlen zich onwillekeurig over hem heen- boog. en de Senaat der Iloogesehool besloten de colleges sluiten. Ook te Napels en Turijn heerscht de opge wondenheid onder de studenten voort. Met het anarchisten-proces vordert men ook bedroefd weinig, de zitting moet telkens ge schorst worden, daar de beklaagden en hunne pleitbezorgers te werk gaan met schelden, en ra zen dat er geen orde onder te houden is. Van overheidswege is aan de studenten te Rome de toestemming geweigerd tot een Lief dadigheidscollecte. Men vreesde voor ongere geldheden van de zijde der werkeloozen, die bij honderden in de Eeuwige stad rondzwerven en brood en werk vragen. Boor middel van verworging werden de vier veroordeelde anarchisten te Xeres gedood. Een viertal van de 14 beulen, w elke Spanje telt, wa ren overgekomen om het doodvonnis te voltrek ken. Be Bisschop van Cadix had gratie ge vraagd bij de Koningin-Regentes, doch de on middellijk bij haar ontboden Ministers meenden niet te kunnen adviseeren tot het geven van gratie, om den aard der misdaden. Ook te Barcelona is de toestand niet zuiver. He politie maakte in een botsing met anarchis ten van hunne revolvers gebruik, namen vele personen in hechtenis, deden huiszoekingen en namen wapenen en proclamaties in beslag. Te voren was een bom ontploft, waardoor een man gedood werd en drie anderen gewond werden. In de omstreken van Xeres houden zich tal rijke benden van anarchisten op. In de stad schijnt men niet gerust te zijn, althans winkels en koffiehuizen sluiten vroeg. Aan haren gezant te Londen heeft de Bra- ziliaansche Regeering bericht, dat bet gerucht als zou een nieuwe omwenteling dreigen, geheel onwaar is. Be Regeering zou zelfs sterk ge noeg zijn om wanneer, zich verzet openbaarde, dit aanstonds te kunnen onderdrukken. Toch „Gij zijt in de hoogste mate hardvochtig, wreed en onrechtvaardig tegen mij geweest, mijn heer "Werneek," zeide hij verder. „Gij bleetlt mij schuldig houden, toen ik u bezwoer, dat ik onschuldig was. Geen mensch kan grooter onrecht overkomen, dan gij mij aangedaan hebt. Ga met mij. Ik heb heden avond met Gods hulp het leven van uw neef gered. Hij ligt in mijn huis. Weliswaar vond ik hem den dood nabij doch ik hoop, dat hij zal leven. Hij heeft u iets mede te deelen, dat ik al lang vermoed had en mij van alle ver denking zuivert." „Het is niet noodig, dat ik nog meer hoor," hernam de landheer langzaam. „Ik weet genoeg. Lees dit eens Arno Von Pahlen nam den brief en las hem zwijgend „Het is eene treurige geschiedenis, mijnheer Werneek," zeide hij toen„wanneer gij echter zult vernomen hebben, wat Robert u heeft me de te deelen, dan zult gij hem misschien wat zachter beoordeelen. Beneden wacht mijn rij tuig u en juffrouw Irmgard. Bokter Brinkmann verklaarde, dat de verongelukte misschien nog maar een uur heeft te leven, en toch heb ik nog

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1