Binnenland. uriiler 6 Koningen. Volgens uit Japan ontvangen berichten be loopt de schade, door de jongste aardbeving ver oorzaakt, ongeveer 24? miilioeu gulden. Het plot seling verzakken van den grond wa« van de aard beving de oorzaak. Uit Tanger wordt beriuht, dat de pacha is afgezet en Casbah boeit verlaten. Men gelooft dat de opstand nu wel een einde zal nemen. Ook uit IVrz'ë komen L< richten aangaande een oproer tegen de Christenen. Wegens het tabaks-monopolie worden voornamelijk de Kngel- sellén bedreigd. Een samenzwering tegen den Groot-vizier is ontdekt. Over onze koningin sprekende, zegt de Ilaiig- selie correspondent der _V. <1. Cf. o a. Men hoort met veel geno 'gen, dat onze klei ne souvereine, wat gezondheid en ontwikkeling aangaat, zeer veel reden tot tevredenheid geelt. Toch zijn de verhalen, die meu nu en dan heelt zien opdisn-hen over de wonderbaarlijke geestes gaven van koningin Willielmiiia overdreven. Ik constateer dit met vreugde, want ik houd niet van wonderkinderen en vind niets zoo ge lukkig dan dat de kleine vorstin blijkt een kind te zijn, gelijk aan andere kinderen van haar leeftijd- l'len paar staaltjes werden mede gedeeld door een der hoeren, die in de vorige week de eer had ten paleize te dineeren. Ko ningin AVillielinina was daarbij als gewoonlijk aan tafel en mijn zegsman onderhield zich druk met haar over allerlei onderwerpen. elnu, telkens kwam 11. M. in 't gesprek op haar poppen terug, die niet goed tegen de kou konden, die heel goud leerden, maa& daar van niet veel hielden en dit of dat zeiden. En nog op een ander punt toonde zich ons konin ginnetje ecu kind, een echt lief kind. Toen er over den raou't gesproken werd en „moeder" (de kleine koningin noemt de regentes steeds in hartelijk Hollandsch moeder) er op zinspeelde, dat de jonge vorstin er nog niet hij kon zijn, merkte zij op„lk heb er toch nog eventjes alles van gezien, door een kier van de deur der andere kamer." OverheerlijkHecht kinderlijk naïef. Op die wijze is 't zalig, zelfs voor een koningin der Nederlanden, 0111 een kind nog te zijn. Bij kon. besluit zijn benoemd in den mi litieraad in Zeeland, voor de lichting der na tionale militie van 189 2tot voorzitter IV. A. graaf van L vilden, tot zijn plaatsvervanger mr. C. Lucasse, beiden lid W. J. Sprenger, tot zijn plaatsvervanger mr. A. P. Snouck llurgronje, beiden lid van den gemeenteraad van Middel burg. De leden van de Eerste Kamer der Sta- genhlik dralen het u te geven. Gij bevaalt mij, afstand te doen van mijne liefde, die mij de aarde tot een hemel maakte, en 0111 u te belie ven, deed ik liet. Ik heb u de plechtige belof te gegeven, niet tegen uwen wil te zullen huw en, en ik zou liever ten grave dalen, dan die be lofte verbreken. Meer kan ik echter niet doen. Zelfs om n gehoorzaam te zijn, kan ik den eed van trouw niet breken, en mij niet verhin den aan een man, dien ik niet bemin, Versta mij niet verkeerd," vervolgde zij met vuur, toen zij bemerkte, dat haar vaders gelaat bleek van toorn werd, „ik zal Arno niet huwen, maar ik hen van zijne onschuld overtuigd, en zal de plechtige belofte, hem getrouw te willen blijven, ongeschonden en onbevlekt medenemen naar de andere zijde van het graf." liet eenige antwoord van den landheer was eene heftige verw ensching, die haar deed hui veren. Toen bleef hij eenige minuten zitten, in diep stilzwijgen verzonken. Nu naderde Ro bert zijne nicht. „Irmgard," zeide hij, „vertrouw mij. Ik wil alles doen om u gelukkig te maken. Ik wil u mijn geheele leven wijden. Denk toch aan uw vaders grijze haren, aan zijne levenslange goedheid Denk ook aan uw nutteloos leven, aan het verlies van uw vermogen, aan de ellen de, die uw „neen" tengevolge zal hebben; en stel u dan voor het geiuk dat uw „ja" in het leven zal roepen." Worth rcrrotfft/.) ten-Generaal zijn 1er vergadering tipgcroepen te gen a. s. Maandag 25 'dezer, des avonds te 8 uur SO. Als datum waarop de Tweede Kamer ha re werkzaamheden zal hervatten, wordt Dinsdag 2 Maart genoemd. GROEI»; 2.2 .laiiii-.t ri I8!)2. De loting voor de nation, militie in het loopen- de jaar zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als volgt lJzendijke, Maandag 15 l'Yhr., des voorin. 9 uren voor Groe.de, Brcskens, Nieuw vliet, Water- landkerkje, Sehooudijke, Hoofdplaat, Biervliet en lJzendijke. Sluis, Woensdag 17 Ecbr., des voorin, te 0,30 voor Sluis, te 10.30 voor Cadzund, Oost- burg en Xuidzunde en te 11,45 voor Aarden- burg, Retranehement, St. Kruis en Eede. Door Ged. Staten van Zeeland is dd. 4 Dcc. naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland 111 van eenige burgemeesters, tevens secretarissen van gemeenten in deze provincie, besloten uit o- verwegiug dat er turmoil zijn om terug te ko nen op hit tot dusver toegepast beginsel dat de jaarwedde van den secretaris, die tevens burge meester van dezelfde gemeente is, met een di r- ile worde verminderd; ell dat het voorts wenschc- lijk is voor die gemeenten, w ier raad verhanging van jaarwedden noodig oordeelt wegens toene ming der bevolking, tot wijziging der jaarwed den over te gaan 0111: lo in te trekken de bepaling dat de jaarwed de van den secretaris, die tevens burgemeester van dezelfde gemeente, is, met een derde word verminderd, met dien verstande evenwel dat, zoo lang de tegenwoordige titularissen in functie zijn de thans bestaande regeling gehandhaafd blijft voor die gemeenten, wier raad de wenschelijk- lieid heeft uitgesproken dat de gewijzigde rege ling niet worde toegepast; 2o de jaarwedden der burgemeesters en secreta rissen van enkele gemeenten, waaronder de ge meente Groede voor elk dier titularissen te bepalen op t 550. -I11 de gemeenteraadszitting, jl. Maandag te lJzendijke gehouden, werd zoo schrijft men ons tot onderw ijzer aan school 110 1 benoemd, op eene jaarwedde f 500, de eenige sollicitant, P. .1. Dellaert, thans in gelijke betrekking te Gcertruidenberg. De pas vastgestelde verordening op het onder wijs werd naar aanleiding der opmerking van Gedeputeerde Staten, gewijzigd wat de toelating der kinderen betreft. De ouderdom is nu op 57« jaar gesteld doeh de bepalingen op liet ver laten der school (15 jaren) en het verwijderen van leerlingen boven de 13 jaren, die meer dan 30 schooltijden verzuimen, zijn door den raad, in weerwil van enkele bezwaren, die daartegen door het Gedeputeerd college werden geopperd, gehandhaafd. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten het beursgebouw aan A. Hocliart gratis voor het les geven in gymnastiek en schermen af te staan. Een paar geineentegebouwen werden opnieuw aan de gebruikers verhuurd en tot openbare ver pachting der gemeente-regenbakken werd besloten. Over liet leggen van zinkputten ontspon zich eene discussie tusschen de leden van den raad en het dngelijksch bestuur, die uitliep op de ver maning om heter op de algemeenc reinheid dier putten en de plichtsbetrachting der gemeente ambtenaren toe te zien. Met algemeene stemmen werd eene verorde ning op de danstenten en het heffen eener be lasting daarop vastgesteld. De eerste dag der kermis zal door de eigenaren of gebruikers der terreinen, waar die tenten worden opgeslagen, f 15, de tweede f 5 en de volgende f2,50 moe ten worden betaald. M anneer men berekent dat op eene kermis on geveer f 1000 wordt verdanst en verreweg het grootste deel daarvan in de beurs van rondrei zende Belgische danstentenhouders vloeit, ten 11a- ileele van inwonende herbergiers wier lokalen nagenoeg ledig blijven, dan mag deze eene al leszins billijke belasting genoemd en ter navol ging aanbevolen worden. Men hoopt dan ook dat hoogere autoriteit de goedkeuring daaraan niet zal until inden. Op de vraag van een der leden of de, gemeen tegeneesheer' met 1 Maart ïzendijke ging ver laten, antwoordde de voorzitter wel te hebben gehoord dat deze naar Rotterdam zou vertrek ken doeh niets officieels daaromtrent te weten. Zoodra zijn ontslag bericht werd zon hij den raad bijeenroepen ten einde* de gemeente zoo kort mogelijk, zonder geneeskundige hulp te doen zijn. Medegedeeld werd dat de. offerbus, van den burgerlijken stand in liet afgeloopen jaar f 10,87 had opgebracht, welk bedrag voor een gelijk deel aan de Protestantsche en de Katholieke ar men zal worden uitgereikt. M. Cf. .Sluis. Als eene bijzonderheid kan gemeld wor den dat den 1 Januari' 1792 door den heer Joh. Noest alhier eene schihlerszaak werd geopend die nog steeds hij opvolging door diezelfde fami lie wordt voortgezet, zoodat zij op 1 Januari 1892 juist 100 jaar bestond. De zaak wordt thans nog in hetzelfde lmis ge dreven waarin zij voor 100 jaar werd opgericht. Opmerkelijk is liet dat de opvolgers niet al leen dozclfdc geslachtsnaam voeren maar zells ook allen de naam van Johannes dragen. Sluis. Toen de 72 jarige grijsaard 1'. v. d. II. dinsdagmiddags 19 Januari j.l. op zijne te rugreis van Aardeiihiirg naar deze gemeente, w as, werd hij op -f 20 minuten afstand van zijne woning door eene b roertc get rotten waardoor hij dood ter aarde nceivicl. Sillis. Aan werklie.de 11 uit deze gemeente wordt tegenwoordig werk verschaft, door het aan stuk ken laten slaan van ijs, alkomstig uit het ka naal van Sluis naar Brugge, en (lat daarna op geborgen wordt in den ijskelder der boterfabriek alhier. Sluis. Te ligevolge der gladheid door de ge vallen sneeuw is zondagavond alhier eene bejaar de vrouw op straat zoodanig gevallen, dat zij moest worden opgenomen en naar huis gebracht. De straten waren van behoorlijke zandpaden voorzien doch vermoedelijk is de ongelukkige hiervan afgeweken. Sluis. T 'oen zondagavond omstreeks hall elf eene weduwe alhier met hare drie kinderen ziel» ter ruste zouden begeven, hoorden zij op hunne achterplaats eonig geraas. Toen zij gingen zien waar dat leven van'daan kwam, zagen zij drie personen over den muur klimmen, die de vlucht namen, zonder adres ach ter te laten. Of het hun te doen was om de aldaar aanwezige kippen eens te. komen bekijken blijft natuurlijk een raadsel. Een ieder zij op zijne hoede. Biervliet. I11 een der nachten van de vori ge week is alhier bij een welgesteld ingezetene een brutale diefstal gepleegd. Het achterraam van den winkel werd opgeschoven; de indringer plaatste eene versperring voor de deuren der bedstede, waarin de 82jarige bewoner met zijn kleinzoon sliep, en brak liet kabinet ojien. Dit maakte echter zooveel leven, dat de slnpenden wakker werden. Met vereende krachten wisten zij de deuren der slaapstede te openen, tijdig genoeg om den inbreker, die met eenige munt biljetten op den loop ging, te herkennen. Tot half November jl. was hij landbouwers- knecht op de aangrenzende hofstede geweest. Als de dader van dit bedrijf gelegenheid heeft gehad 0111 zooals men zegt zieli naar Bel gië te begeven, dan is dit volgens den bericht gever te. wijten aan den besoleno, die niet on- middelijk de politie deed ontbieden. Men zegt dat 135 gulden vermist wordt. Retraiieheiiiciit. Heeft de influenza hier ee- nigen tijd minder gewoed, thans begint, zij weer op nieuw, zoodat aan de gevolgen daarvan deze week weer een meisje overleed. Meuw vlict, 15 Jan. Hedenavond is alhier het 30-jarig bestaan der chr. Jongelings-vereeni- ging Men Haëzer feestelijk gevierd. Verschillende zustervereenigingen waren door af gevaardigden vertegenwoordigd die ieder verslag van hunne vereenigingen uitbrachten. De stem ming onder de vergaderden was opgewekt en dc toon hartelijk. Onder vele blijken van belangstellig her dacht de heer A. E. C. van Dishoeck jl. Maan dag den dag, waarop hij vóór 40 jaren als ont-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2