Binnenland. Gemengd Nieuws. De Scuaat der Amcrikaanscho 1 nie heeft liet voorstel van President Ilarrisson om 1(1(1,000 dollars voor Rusland te besteden, goedgekeurd. Maar liet Huis van Afgevaardigden besloot tot onbepaalde verdaging, als om afkeuring te ken nen te geven over de houding der Russische Regeering voornamelijk tegenover de Joden, 'tls maar treurig voor de ongelukkige bewoners, die zooveel te verduren hebben, hoewel de Czaar ver klaart, dat er geen hongersnood in zijn Kijk heerseht. Intusselien zijn de scheepsladingen graan, die men reeds bijeen had, verzonden naar Rusland. M at zal de Czaar nu doen /al hij het w ei geren, omdat hij den nood niet wil inzien en «fkeerig is van alle vreemde, hulp 't ls niet te hopen. In Amerika heelt men volgens opgaven van het Landbouw—Departement te Washington nog nooit zooveel tarwe geoogst als in 't afgeloopen jaar. In cijfers bedraagt de maïs-oogst 2.060.154.000 schepels; die van weit of tar we 611.7S0.000 en die van haver 706.SO 4.000 schepels. De tarwe—opbrengst alleen vertegen woordigt eenc waarde van 513 millioeu dollars. Gelukkig dat, gelijk uit het zoo straks gemel de blijkt, deze overvloed ook den minder bedeelden, met name den ongelukkigeii in Rus land ten goede zal komen. De Khedive van Egypte, Mehemed Tewfik- Pacha, is, tengevolge van door influenza ont stane longontsteking, overleden. Hij was nog geen veertig jaar oud. Zijn oudste zoon, Ab bas Bey, zal hein opvolgen. Deze vertoefde in 't buitenland, maar is reeds naar Alexandria vertrokken. Onder 't volk en de familie van den over leden vorst heerseht groote verontwaardiging, daar men meent, dat de zieke niet goed behan deld is en daardoor zijn dood is veroorzaakt, 't Gebeurt wel eens meer dat men anders zou ge daan hebben, dan daartoe bevoegden, maar als de dood er mee gemoeid is, dan houdt alles op. Dr provincie Zeeland heeft deze week een gevoelig verlies geleden door het overlijden van den heer mr. D. A. Berdenis van Berlekoin, sedert 1 Oct. 1878 lid der Provinciale Staten en sinds 6 April 1887 lid van het Gedeputeerd collegie in deze provincie. De overledene be reikte slechts den ouderdom van 64 jaren. Terwijl wij deze letteren nedersehrijven komt ook de tijding tot ons, dat in een ander deel der Provincie, deze laatste een zeer verdienste lijk man door den dood is ontvallen. Wij be doelen de heer B. V. van der Bilt, lid der Prov. Staten, die op 79 jarigen leeftijd te Kapelle is overleden. De heer Van der Bilt, die zoozeer de alge- meene achting genoot en verdiende zal hij zijn verscheiden door velen worden betreurd. De Staatscourant bevat een koninklijk be sluit van 2 dezer, waarbij, op de voordracht van den minister van financiën regelen worden vast- of halmpje gezonden." Deze woorden had ik op een herfstmorgen juist onder eene teekening ge schreven, toen Robert Werneck mij naderde en over mijn schouder het geschrevene las. „Gelooft gij daaraan vroeg hij mij. „Ja, met mijn gansche hart," hernam ik. „De onbednidenste handelingen leiden vaak tot groo te gevolgen. Ieders lot is bepaald." Hij stond eenige minuten in gedachten. „Ik wenschte," zeide hij daarna, dat het mijn lot was, mijne nicht naar het altaar te kunnen leiden. Ik bemin haar zoo hartstochtelijk, dat ik in staat zou kunnen zijn, om harentwil iets wanhopigs te doen." „Pas op, dat gij vreemden niet te. veel toe vertrouwt!" zeide ik en hij lachte. Later herinnerde ik mij dit onderhoud. Terwijl de tijd voortging, nam de onrust van den landheer zichtbaar toe. „Slechts eenige weken nog," zeide hij eens tot mij, „en dan zal mijne dochter een van de beste goederen van het land verliezen. Wat moet ik met haar beginnen? Ik ben ten einde raad en lijd er voortdurend onder." Wordt vervoltfd.) gesteld voor liet beheer van weduwen-en wei- zentomls voor burgerlijke ambtenaren. Datfruit blijkt o. a., dat de directeur vóór 1 Augustus van elk jaar, in overleg met commis sarissen, aan den minister van financiën een ont werp zendt voor de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het volgende jaar. Vóór 31 Maart doet hij den minister toekomen1°. een ontwerp voor de eerste rekening over het afge loopen jaar2". een ontwerp voor de tweede rekening over liet laatst afgesloten dienstjaar. 11e commissarissen vergaderen minstens een maal in de. drie maanden. De Provinciale Staten van Noord—Holland hebben Dinsdag gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal (vacature—punker) den heer J. Breebaart Kz. te Winkel, met 30 van de 53 geldige stemmen. De afdeelingcn der Eerste Kamer hebben Dinsdag ochtend liet onderzoek der verschillen de hoofdstukken van de Staatsbegrooting voor 1892 aangevangen. Aan de verschillende bureaux van de prn- vincale inspecteurs der directe belastingen enz. houdt men ziell bezig uiet liet verzamelen van statistieke tabellen in zake het patentrecht, op last van den minister van financiën door de con troleurs verstrekt. Deze statistiek, die vóór 15 Januari aan liet departement van financiën meet worden inge zonden, bevat eene uitgebreide beroepstelling, getrokken uit de registers der patenten over den dienst 1890—91, en vermeldt liet bedrag der rechten, dat voor de uitoefening van elk der beroepen in totaal is opgebracht. Indien op dit oogenblik art. 24 der onder wijswet volledig moest uitgevoerd worden, zou liet tekort van onderwijzers aan de christelijke scholen in ons vaderland verbonden, 275 bedra gen, waarvan in de provincie Zeeland 1 1. LROlIiF, 15 Januari 1892. Tot brievengaarder, aan liet hulpkantoor der posterijen alhier is met ingang van 16 Jan. he it noemd de heer 1'. Tazelaar, eervol ontslagen brievengaarder van Sdhooiidijkc, thans w oonach tig te Yzeudijke. Tot kantoorhouder van het rijkstelegraaf kantoor met telefoondienst, alhier, is met ingang van 16 dezer op eene jaarwedde van 1' 130 be noemd, de heer I'. Tazelaar, benoemd brieven gaarder. IJzeitdijke 9 Jan. Heden vierde onze eer waarde predikant der Ned. Ilerv. gein. de heer lis. G. P. Wijnmalen, alhier een zeldzaam sjeest. Hij herdacht den dag waarop hij zich vóór 50 jaren aan deze gemeente als zoodanig verhond. In aanmerking genomen dat de 80 jarige ju bilaris in de algcnieene achting deelt, was liet zeer begrijpelijk, dat deze dag niet onopgemerkt zoude voorbij gaan. Het bestuur der classis IJzen- dijke, waaronder de standplaats van den heer W. ressorteert, alsmede eenige zijner vrienden, die hem kwamen geluk wenseheu met dit heugelijk feest, deden ook op stotïelijke wijze hunne belang stelling blijken, terwijl het muziekgezelschap „Geduld overw int, als blijk van waardeering den waardigen grijsaard met eene serenade compli menteerde. Zondag voormiddag herdacht de jubilaris dit feit in eene gepaste rede naar aanleiding van Psalm 103: 2. Van verschillende zijden ontving de heer Wijn malen talrijke blijken van belangstelling. Blijkens Prov. blad no. 2 zijn van deter inlijving opgeroepen militieplichtigen, behooren- de tot (leze provincie en de lichting 1891, ach tergebleven Jacob Versprille, geboren te Breskens, 26 Fe bruari 1871, van beroep werkman aldaar. Hij is 24 Maart 1889 via Rotterdam naar Noord-Amerika vertrokken. Adriaan Piel er Contant, geboren te Cadzand, 27 Juli 1871. Hij is 30 April 1888 naar Noord-Amerika vertrokken. Sluis. De Heer P. A. It. Hennequin luitenant t/z lo klasse uit Indië teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. Sluis. Op liet telegraafkantoor alhier werden in het afgeloopen jaar 3248 telegrammen behan deld. Sluis. Do Minister van financiën deelt mede dat uit deze gemeente is overgemaakt eone som van f 70 door een onbekende ingezonden we gens verschuldigde overgangsrechten. Sluis. Bij P. M. d. F. alhier zijn vrijdagnacht l zakken aardappelen uit den kelder ontvreemd. De daders zijn nog onbekend. Xienwvliet. Het getal der oud-strijders van 1830-31, is weder met één verminderd door het overlijden van Simon Bonte, alhier, die ge rechtigd was tot liet dragen van het Metalen kruis. Zuiilzauile, 15 Jan. De door den socialist. Holsdingon aangekondigde voordracht op Zondag den 10 Januari j.l. werd door ruim 40 perso nen bijgewoond. Do ir den spreker werd niet het onderwerp behandeld, dat was geannonceerd (onze toestanden), (laar hij dit punt in de laat ste dagen reeds zoo dikw ijls besproken had, dat hij zelf naar iets anders verlangde. Hetgeen spreker vertelde kwam in hoofdzaak op het vol gende neer: Er is geen land te noemen, waar liet socia lisme is ontstaan. Het socialisme heeft zijn oor sprong te danken aan armoede. Daar in alle landen armoede heerseht en die dus m. a. w. internationaal is, is ook het socialisme interna tionaal. Dit stoort zieli aan klimaat, noch aan land, mensuhenras of godsdienst. J)u ontw ikkeling van den menseh in 't alge meen oj) het gebied van kunst, wetenscliap enz. is vooral in de laatste eeuw verbazend vooruit gegaan, in 't algoinoen op tweeërlei gebied: n.l. kennis en voortbrengende kracht. Twee dingen die den mensch gelukkig kunnen doen zijn; er is echter geen tijd geweest waarin het menscli- dom zoo ongelukkig was als tegenwoordig. Ue bezittende klasse alleen als het ware de oudste zoon eener familie, die bij recht van eerstge boorte alles krijgt, is in staat zich van do twee, bovengenoemde factoren meester te maken. De anderen, de middelklasse en de arbeiders dejon- gore zonen van dezelfde familie krijgen niets. Verder kwam Spr. na breedvoerige uitweiding over de bezittende en de arbeidende klassen tot. de conclusie dat men in de maatschappij is, bf dief of bestolene. De socialisten willen den grond en de arbeidsmiddelen tot algemeen bezit ma ken, alsdan is de lastige kwestie opgelost. Na de pauze trachtte Spr. de verscliillendo bezw aren te ontzenuwen, die tegen het socialisme worden aangevoerd en w ekte op liet laatst zijner rede (1e toehoorders, of in 't algemeen hen op tot verecniging, die met den tegenwoordigen toestand niet tevreden zijn. De verecniging van de kleinen of geringen, tegen grooten of rijken alleen, is het middel om het doel der soc.-dem. n.l. verandering en hetere regeling van het maat schappelijk stelsel, te verkrijgen. De heer L. d. J., uit 's Hage, was Woens dag naar Dordrecht gegaan, om er tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van een familielid. Zich naar het sterfhuis willende laten brengen is de 7 O-jarige lieer van de trap der woning waar hij gelogeerd was, gevallen; men nam hem dood op. Eene vrouw, woonachtig in de Jacob van Campenstraat te Amsterdam, heeft uit een trek pot zooveel „thee" gedronken, dat zij aan een brandew ijnberoerte is overleden. Ze was gewoon eiken morgen in haar trekpot vier maatjes bran dewijn te halen, terwijl zij in den loop van den dag ook nog bezoeken in de kroegen aflegde. Gisteren-avond had het zesjarig, eenig zoontje van den landbouwer Dieteren te Broek- sittard het ongeluk in eenen pot met kokende, karnemelk te vallen en zulke brandwonden te bekomen dat liet een half uur later overleed. Gisteren avond geraakte te Hoorn de al leen wonendo weduwe B. in brand door het om. vallen van de stoof. De vlam had haar reeds geheel omvat eer zij ontwaakte Heden is zij aau de gevolgen overleden. Het schijnt dat misbruik van sterken drank niet vreemd is aan dit ongeval. Eene vrouw, die met den treiu naar Ven- ray moest, wilde Zaterdag te Blerik opstappen,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2