voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 10. Zaterdag 16 Januari L892. 1® jaargang. FEUILLETON. 16 De holle hoorn UWSBLAD ABOK N E M EN SPBIJ S Per o maanden 40 ets; franco per post 45 ets. Abonnementen worden aangenomen bij Boekhan delaren, Brievengaarders en bij de Agenten A.J. Cobxelis, te Breskens, J. Tak Jr. te Schoondijke. A 1) V E It T E N T I K P it IJ 8 Aan 1 tot en met 4 regels 25 ets.; elke regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiën worden ingewacht tot A rijdagnamiddag ."5 uur bij den 'Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Groede. POLITIEK OVERZICHT. Keizer Wilhelm, nimmer moe en zijn bemoei ingen lot de kleinste bijzonderheden uitstrek kende, heelt aan de officieren van het garnizoen doen weten, dat zij eene uitnoodiging tot een der I lol bals, waarvan er dezen winter drie zul len gegeven worden, niet moeten beschouwen als een eenvoudigelCbeleefdheid. Hij? verwacht dat zij in de zalen hun plicht zullen doen. Zij, die niet voorneuiendjjof geneigd zijn, om voor den draad te komen en de genoodigde dames te laten dansen, moeten, liever er maar van weg blijven. Een disciplinair onderzoek zal op 's Keizers last ingesteld worden tegen den Afgevaardigde Graaf van Limburg Stirum, die in een der dag bladen een scherp, door hem onderteekend, ar tikel plaatste tegen- de handelsverdragen. Leider der conservatieve partij in den I'ruisi- «chen Landdag, is deze Afgevaardigde feitelijk nog in Staatsdienst, omdat hij als gezant op wachtgeld staat. Op een door den ltijkskanselier Von Caprivi tot hem gericht schrijven, waarbij hem mede gedeeld werd, dat hij door zulke artikelen te publicecren in strijd handelde met de discipline, antwoordde de Graaf, dat hij zeer goed wist wat hij deed en de gevolgen zou afwachten. Velen beschouwen deze door de Regecring in gestelde disciplinaire vervolging eigenlijk als een waarschuwing voor Friedrichsruhc. Toch wij zen de bladen er op dat, al heeft de Regeering recht op deze vervolging, vele barer jongste maatregelen in de behoudende partij dat bitte re gevoel hebben gewekt, hetwelk men ontwaart, wanneer men voor eerlijken, trouwen steun een minder rechtvaardige bejegening moet ondervin den. In Frankrijk hebben de belastingen in De cember weer bijna negen millioen francs meer novelle van A. PALM. «Die geschiedenis met Valeska was verschrik kelijk," zeide hij plotseling. «Sedert dien tijd is hier in Allenhof alles aanmerkelijk veranderd Hebt gij mijnheer Arno von Pahlen reeds dik wijls gezien, juffrouw Halm?" Ik antwoorde ontkennend. «Het is zeer liard voor den manzeide Ro bert verder, «het spijt mij, want hij hield zeer veel van Irmgard en zij beminde hem. Gelooft gij niet, juffrouw Halm, dat mijn oom nog eens toegevender zal worden?" «Dat geloof ik niet; daar is gcenc hoop voor," hernam ik. «En wanneer zij vóór den zevenden Januari van het volgende jaar niet huwt, dan gaat dit pi ichtige landgoed voor haar verloren. Hoe m i-slijk voor haar!" Zij schijnt echter niet van deze meening te zijn," hernam ik. «Dit goed bekoort en ver- opgebracht dan men geraamd had. De Kamer keurde bij eindstemming het nieu we toltarief met 394 tegen 114 stemmen goed. Tevens heeft zij als spoedeisehend verklaard een voorstel, om den 22 Sept. e.k. als honderd sten verjaardag van het uitroepen der Republiek feestelijk te herdenken. Het geschil met Bulgarije is geschikt. Het laatste rijk erkende de gegrondheid van Frank rijke grieven. Het plan bestaat om nog een paar pantser schepen naar de watereu van Marokko te zen den. De werkstaking der koetsiers der Urbaine te Parijs is geëindigd. Zij hebben den arbeid her vat. Drie personen, een Engelsehman, een Franseh- mnn en een vrouw, wier nationaliteit nog on bekend is, zijn te AValsall in Engeland door de politie gevangen genomen, daar zij verdacht wor den te behooren tot een anarchistisch complot. Zij worden beschuldigd met nog een vierden persoon, die te Londen reeds achter slot en grendel zit, bommen te hebben vervaardigd. Men meent daarinedo een samenzwering op 't spoor te zijn, welke wijd en zijd hare vertakkingen heeft. Koning Alphonso van Spanje lijdt aan een lichte verkoudheid, waarvan het publiek weer een zware ziekte gemaakt heeft, doch de kleine ko ning is gelukkig bijna geheel hersteld. Een oorlogschip, de «Alphonso XIII", zal naar Tangej;, worden gezonden. Uit Madrid komt het bericht, dat een zonderlinge nanslag gepleegd is op de stad Xeres. AVaren het socialisten of anarchisten, die het stoute stuk bestonden? Als of het een bende wildstroopers was, trokken zij naar de stad om haar te plunderen. Zij wer den echter teruggeslagen, en toen een bende ruiterij den volgenden morgen den omtrek der stad doorzocht, werd een dertigtal leden der ontrust haar niet." «Zij is een bijzonder edel en belangeloos meis je. Ik moet erkennen, dat zulk een vooruit zicht mij veel meer zou verontrusten. Mij is de gedachte, dat het goed aan een vreemde zal o- vergaan, onverdragelijk." Eenige oogcnblikken daarna kwam Robert zeer dicht bij mij staan. «Juffrouw Halm," zeide hij, «mijne nicht schijnt veel sympathie voor u te gevoelen." «Dat is weder een bewijs van hare belange- looze goedheid," hernam ik. «Misschien is het zoo; gij schijnt hare volle vertrouwen te bezitten. Ik wilde zoo gaame dat gij mij hielpt." «AA'aaraan, mijnheer AA'erneck?" «Als Irmgard vóór den zevenden Januari niet huwt, dan verliest zij Allenhof. Ballerstedt en Normann heeft zij afgewezen. AA'ilt gij trach ten haar over te halen mij te huwen?" U te huwen f" herhaalde ik, door het ge hoorde verrast. «Maar gij benjint Irmgard im mers niet!" «Zeker bemin ik baar. Ik heb haar steeds bemind; maar ik heb nooit durven wagen het haar te zeggen." Terwijl ik hem aankeek, zag ik, dat zijne lip- beude opgevangen. De rust is hersteld en er is voor gezorgd dat de rustverstoring niet meer zal plaats hebben. De Italiaansche Regeering zal geldelijke hulp verleenen aan de stad Rome; althans de Minis ter van Financiën heelt een wetsontwerp gereed, waarbij de som, welke voor verschillende nieu we gebouwen noodig is, vastgesteld w ordt. Ook zal daarbij de liefdadigheids-onderstand geregeld worden. In Venetië heerscht de influenza in ergen graad. Te Brescia en Verona zijn weder schok ken van aardbeving gevoeld. Te Rome houdt de werkstaking onder de huur koetsiers aan. Zij eischen niets meer of minder dan dat aan de Tram- en Oiunibusmaatschappij alle concession vuor 't aanleggen van nieuwe lijnen zal worden geweigerd. Het publick is met deze werkstaking niet erg ingenomen. De Syn- dacus van Rome heeft bekend gemaakt, dat do patenten van de huurkoetsiers, die niet dadelijk den dienst hervatten zullen vervallen. Dat zal misschien wel helpen. Uit Spezzia vertrok liet pantserschip «Daudolo" naar Tanger. De Czaar van Rusland moet erg boos geweest zijn, toen hem de vervalsching der levensmid delen ten bohoeve der geteisterde districten ter oore kwam. Een streng onderzoek naar de schul digen is ingesteld en nieuwe medeplichtigen wor den telkens genoemd. Een tweetal hoofden van handelshuizen te Odessa en een groothandelaar zijn gevangen genomeu. Men beweert zelfs, dat Graaf Ignatieff den heer Doumovo als Minister van Binnenlandsche zaken zal vervangen. AATonderlijk klinkt het, wij meldden het vroe ger reeds, dat de Regeering den nood, die toch waarlijk groot is, zooveel mogelijk bemantelt en vooral, dat de Czaar niet wil weten hoe treurig de toestand is. En toch oude lieden kun- nou zich niet herinneren ooit iets dergelijks be leefd te hebben. pen zeer bleek en zijne woorden niet in over eenstemming waren met de uitdrukking van zijn gelaat. «Het zal volstrekt niets haten," hernam ik. «Irmgard zal de eenige liefde van haar leven niet ontrouw worden.' «Maar denk eens aan het verinogen, juffrouw HalmHet is toch erg jammer, dat zulk een schoon, talentvol en door iedereen bewonderd meisje, haar eigendom zal verliezen." In het vuur zijner rede was hij zoo dicht bij mij gekomen, dat zijn boete adem mijne wan gen beroerde en mij scheen te branden. Door een instinctmatigen tegenzin deinsde ik van schrik terug. «Het spijt mij, dat ik u niet helpen kan, mijn heer AA'erneck," zeide ik. «Ik kan in deze zaak niets voor u doen." «Dan moet ik maar alleen al het mogelijke beproeven," hornain hij. «Ik zal u echter daar om niet minder dankbaar zijn, juffrouw Halm," voegde hij lachend er aan toe. Al. «Elke droppel van een regenbui heeft zijne bepaalde bestemming, en wordt door de Voor zienigheid naar het voor hem bestemde blaadje

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1