Binnenland. Gemengd Nieuws. den toestand van de liaven en in do hand ge werkt worden door de groote vertragingen in het lossen der schepen. In vier maanden tijds zijn achtien soheepsgezagvoerders aan de gevrees de ziekte overleden. Aan boord van sommige schepen zijn bijna allen aan de gele koorts be zweken. olgens het. 1). c. Abehoort onder de belastingplannen van den tegenwoordige!! minis ter ook de afschaffing van den zeepaecijns. Tot dekking van liet tekort door de alschulNiig en de vermindering van den zontaeeijn- zal de ac cijns op het gedistilleerd met j 5 verhoogd wor den. Ten opzichte van de bcdtijfs- en verniogens- belastingen, door den minister ontworpen, er- neemt hetzelfde blad, dat liet plan bestaat liet kapitaal der industrieele ondernemingen en de behaalde winst afzonderlijk te treilen. Hij deze belastingen stelt de minister voor, eigen aangif te vorderen, zonder van de belastingbetalenden een eed te vergen, maar bij gebleken fraude strafbepalingen toe te passen, boete voor de eer ste maal en gevangenisstraf bij herhaling van leugenachtige opgaven. ldc nieuw in te voeren postzegels van 3 cent, dragen de beeltenis der Koningin en zijn geel gekleurd. Op 1 Januari waren bij de Ned. Ilerv. Kerk in Nederland 377 predikants plaatsen va cant. De provincie Zeeland alleen telde 42 vacaturen. Op 1 Januari '91 bedroeg liet totale getal 372. VROEDE, 8 Januari 1892. Volgens alhier gedane waarnemingen, bedroeg de gevallen regen op 13 dagen in December jl. 78,mM. tegen 0 mM. in dezelfde maand van 1890. De wind was op 21 dagen Z., Z. W. of X. O. op 5 dagen W. en N. W., en op 5 dagen N. en N. O. Te 8 ure 's morgens bedroeg de hoogste ternioincterstand den 4 December, 50» fabr., de laagste den 22stcn 18° falir.; beneden liet vriespunt stond de thermometer gedurende 8 dagen. De hoogste barometerstand was 780 mM., de laagste 743 mM. Gisteren beeft door het Bestuur van liet Wa terschap Goot en Klein Baarzande c. a. alhier de aanbesteding plaats gehad van liet maken van een grindbaan over ben bestaanden aardeweg, van af den Rijksstraatweg, aan de haven van Brcskens, over de binnendijken en binnenberm van den zeedijk in de richting naar het gehucht Numracro Een (gemeente Hoofdplaat), met bijle vering van be daartoe benoodigde materialen, arbeidslooneu en onderhoud. Hiervoor waren 9 inschrijvingsbiljettcn inge komen, als van de heeren D. den Doelder te Ter Neuzen voor 7647; A. Foudraine te Goes f 7488; A. van der Onderweg vroeg hij aan Inngard, of zij ge loofde, dat haar vader zich ooit met Arno Von Pahlen zou verzoenen. „Hij zal het niet doen," hernam Inngard. „Men zou eerder kunnen verwachten, dat de ster ren van den hemel vielen, dan dat mijn vader zijne meening zou veranderen." „De heinel geve het," zeide Robert; en mij dacht, dat deze wensch eigenlijk zeer dubbel zinnig was. Robert begon nu, misschien om ons op te vroolijken, over iets anders te spreken. Ik sloeg hem nauwkeurig gade. Voortdurend wijdde hij ons al zijn tijd; las met ons, wandelde met ons door veld en bosch, en ging met ons uit rij den; kortom, hij deed alles, wat in zijn ver mogen was, om ons van dienst te zijn, en zich bij ons aangenaam te maken. Altijd was hij in eene goede luim, vroolijk en opgeruimd, en on vermoeid om steeds iets aardigs te zeggen of te doen. Nadat hij reeds eenigen tijd bij ons geweest was, trof hij mij op zekeren morgen alleen in de oranjerie, waar ik bezig was een ruiker voor Irm- gard te maken. Ilij bood aan mij te helpen. If ordl vervolgd.) Beek te Zaamslag voor 7430; C. de Wilde te Kattendijke voor f 7288; A. Maes tc Hoofd plaat voor/'7250; II. Klaassen tc Zaamslag voor f 7042; A. van den Zegen de Beer te Hoofdplaat voer 7000; M. van den Hoek te Ter Neuzen voor 0660 en 1'. de Huishcerc te Groede voor 0489.50. Behoudens nadere goedkeuring is het werk aan den laagstcn inschrijver gegund. -In den laten avond van Zaterdag heelt er - sou meldt men aan de 31. CL - op de hoog te van het vuurschip de Wielingen «ene aan varing plaats gehad tussehen het tc Liverpool tehuis bchoorriidc Engclsch ijzeren barkschip Chihltrail, komende van Iquique en bestemd naar Antwerpen, geladen niet salpeter en liet Bel gisch stoomschip der lied-Starlijn Noordland, ko mende van Antwerpen en bestemd naar New-York, liet barkschip is omuiddelijk gezonken en ligt in bet vaarwater der Wielingen, met dc bezaans mast boven water uitstekende, zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. De gezagvoerder der Noordland heelt, ouuiid- delijk twee booten uitgezet, om te trachten de equipage der bark te redden, doch deze kwamen aan boord terug, zonder iemand ontdekt te heb ben. Toen de booten waren ingezet hoorde men roepen en werden zij andermaal uitgezonden, doch door de duisternis uit het oog verloren. De Noordlaml, die zelf zware schade bekomen bad en lek was, keerde toen naar YTissingon terug, van waar omuiddelijk sleepboeten werden uitgezonden ter opsporing, zoowel van de boo ten der Noordland. als van de opvarenden der bark. In den loop van Zondag kwam een telegram van Ellewoutsdijk, dat een der booten van de Noor/Hand daar was aangekomen en bleek de equipage der andere boot van dit stoomschip aan boord van liet Wielinger vuurschip te zijn op genomen, met uitzondering van één man, die bij liet aan boord komen in zee gevallen en verdronken was. De geredden zijn door den afbaalkotter van liet Nederlandseh loodswezen te Ylissingcn aangebracht. Van de equipage der Chihheall is niets be kend; de zich aan boord bevindende Vlissings.die zoeloe.Is L. .1. de Waardt blijkt gered, daar de ze uit Harwich getelegrafeerd heeft, dat hij daar behouden was aangekomen, zijnde vermoedelijk opgenomen door de uitgaande Harwichhoot. De Noordland is te Vlissingen in de haven geweest, doch is later naar Antwerpen opge— stoomd. Te Hoofdplaat is ten onderste boven komen aaudiijven, en door schipper F. Mev aldaar op het droge gehaald, een witte sloep, van de Child- wall afkomstig. Een nader bericht meldt dat, volgens tncde- deeling van den heden morgen met de mailboot aangekomen Vlissingschen zeeloods L. J. de AA'aardt, hier boven genoemd, bij de ramp 15 man der equipage van de Childwall zijn ver dronken en 9 personen door de van Antwerpen naar Harwich passeerende Harwichhoot gered, zijnde de gezagvoerder, twee stuurlieden, vier jongens, een Éngelsche en de bovengenoemde loods. Zij hebben zich bij het, onmiddellijk na de aanvaring, zinken van het schip in de ba- zaansraast weten te redden, waarin zij vier uren hebben gezeten, toen zij op hun hulpgeroep door de stoomboot werden afgehaald. Oostburg;, 6 Jan. Op de heden gehouden ver gadering, tot bespreking van de oprichting eener vereeniging van landbouwers, tot verkoopen van suikerbieten op gehalte, is besloten, zich door afgevaardigden te doen vertegenwoordigen op de algemeene vergadering, die te Goes zal worden gebonden. Er traden 27 leden toe, vertegen woordigende |61 II. A. Retraiiclienieiit. Door de notabelen der her vormde gemeente is als kerkvoogd herbenoemd de heer J. A. Risseeuw. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is nabij Draaibrug, gemeente Aardenburg, brand uitgebarsten, bij den landbouwer E. Modde in een ark, die gevuld was met gerst, erwten, hooi en riet. Hoewel het geheel in laaie stond was men, door het krachtige optreden der brand weer, den brand nog voor het dag was meester; alles was tegen brandschade verzekerd. Tenge volge der gunstige richting van den wind bleef de schuur, welke nog voor een groot gedeelte voorzien was van allerlei landbouwproducten ge spaard. 31. C. Zilidzande, 31 Dec. 1891. In de raadszit ting van lieden werd o. in. tot lantaarnopste ker benoemd met algemeene stemmen de solli citant J. L. du Burck. Voorts werd B. en AY. machtiging verleend tot liet doen rooien en ver koopen van het struikgewas en de opgaande po pulieren om de kerk benevens de twee binnen- rijen van het struikgewas op de begraafplaats. Dc jaarwedde der onderwijzeres aan de openba re school werd ongevraagd van ƒ400 op_/'450 gebracht. -Zaterdagavond jl. reed de zoon van den landbouwer Goetlials uit den Vogelschorpolder van Axel te paard huiswaarts. Het paard kwam echter zonder ruiter op do hofstede, waardoor men dacht dat de ruiter een ongeluk overko men was. Tnsschen Sluiskil en de Axelscho Sassing werd de pet van den jongen mail ge vonden en vermoedde men dat hij tc waterwas geraakt. Nadat Zondag en Maandag op die plaats gevis.dit was, haalde men Dinsdagmid dag het lijk van den ongelukkige uit het wa ter. Men meldt van Maas en AVaal dd. 4 Ja nuari AA'aal en Maas zijn heide nog wassende; ter wijl de Maas-uiterwaarden reeds overstroomd zijn, loepen thans ook de hoogst gelegene bui tenpolders langs di' AVaal in, zoodat het water van dijk tot. dijk komt te staan en liet kwel water de binncnpolders onder water zet. Zondagmiddag is, met den trein die 0111 4.2 van Uitgeest te Amsterdam aankomt, do stoker van den trein zwaar gekwetst aangebracht. Hij was onderweg van den trein geslingerd. Hij is per raderbaar naar liet gasthuis vervoerd. - Te Meppol is bericht ontvangen van een moordaanslag, dien de schipper P., aldaar ge domicilieerd, gepleegd zou hebben op zijne vrouw. Hij ligt niet zijn vaartuig onder Kampen en moet te Meppel, naar verhaald wordt, arseni cum bij chemisten hebben gehaald. De politie uit Kampen heeft te Meppel een. onderzoek in gesteld en 1'. aeliler slot en grendel gezet. De vrouw is overleden. Volgens de verhalen is eene vrouw, met wie 1'. vroeger gehuwd was, mede onder bijzonde re omstandigheden overleden, en is hij van ee ne andere gescheiden. Te Millingcn, hij Zevenaar, zijn twee vis- sehers in den Rijn geraakt en jammerlijk om gekomen. Een hunner laat eene vrouw en zes kinderen na. De heer S. te Breda, die door zijn krank zinnigen zoon werd gekwetst, is aan dc gevol gen der bekomen verwondingen overleden. Iemand te Schiedam wilde een kleinen handel op Engeland drijven. In den loop van dezen zomer zond hij daarheen eenige manden met aalhessen en eenige manden met kipjion. Nieuwsgierig naar den afloop is meermalen om inlichtingen gevraagd, doch zonder resultaat. Eindelijk kwam dezer dagen berichtdat voor de goede regeling en om abuizen te voorkomen geheel deze bezending tegen elkander geplaatst was, zoodat de kippen bijna al de bessen heb ben opgepikt en daardoor zoo ongesteld zijn ge worden, dat zij bijna allen dood aankwamen en die nog leefden onverkoopbaar waren. Kosten: f 13,59 voor vracht, vervoer en staangeld. Op het station te Houten had gisteren avond te zeven uren een der conducteurs van den trein naar Utrecht een oogenblik met den stationchef op het perron gesproken en wilde, toen de trein zich reeds in beweging had gezet er op springen. Hij greep mis en geraakte on der de wielen, met het gevolg, dat hem een arm en de beide beenen vlak bij het lichaam werden afgereden. De ongelukkige stierf bijna onmiddellijk daarna. Een oploop, die tot een oproer leidde, ontstond den 13en December in de straten van Baku door eene vechtpartij tussehen een Per zisch en een Russisch werkman. De Pers los te verscheidene revolverschoten op een agent van politie, die tussohenbeide kwam, en ten laat ste verzamelde zich eene groote menigte, die voor de beide strijders partij koos. Een alge meen gevecht volgde daarop tussehen Perzen

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2